Цей день 20 квітня
110-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 256 днів. Іменинники — Георгій (Юрій, Єгор), Данило, Ніл, Серапіон. В Ізраїлі відзначають День пам'яті жертв Голокосту.

Головні події 20 квітня

Всі події 20 квітня

1534 • Розпочалась перша експедиція французького мореплавця Жака Картьє, в ході якого він відкрив Канаду і острів Лабрадор.

Нова історія
1653 • Головнокомандувач армії парламенту Олівер Кромвель, не зумівши найти порозуміння з депутатами, розігнав т. зв. Довгий парламент, який був незмінним протягом 13 років.

1689 • Колишній британський король-католик Яків II, позбавлений в 1668 році влади в результаті змови своєї доньки-протестантки Марії та її чоловіка Вільгельма Оранського (увійшла в історію під назвою «Славна революція»), почав облогу міста Лондондеррі, протестанського форпосту в Північній Ірландії. Підтримуваний французькими військами, Яків II, що сподівався на підтримку католиків Ірландії у своїх прагненнях повернути британський престол, у березні захопив Дублін, але 105-денна облога Лондондеррі закінчилась невдачею, а поразка через 11 місяців у битві біля Бойна (Східна Ірландія) остаточно позбавила Якова шансів на відновлення своєї влади.

1792Революційна Франція оголосила Австрії війну «вільного народу проти несправедливої агресії королів». На боці Австрії виступила Прусія, котра також була занепокоєна можливістю поширення революції в інших країнах Європи, — почалась перша коаліційна війна монархічних держав Європи проти Франції. Для останньої розпочалась смуга воєн, котра закінчилась лише після Віденського конгресу 1814-15 років.

1841 • У філадельфійському журналі Graham's Magazine опубліковано перше у світі детективне оповідання Едгара Аллана По «Вбивство на вулиці Морг».

1871 • Конгрес США прийняв закон, що зобов'язував президента Улісса Гранта застосувати надзвичайні силові заходи проти терористичних органцізацій і використати військові частини для придушення діяльності Ку-клукс-клану (ККК), підпільної органцізації, що сповідувала принципи расової зверхньості щодо афроамериканців. У 1882 році Верховний суд визнав даний закон неконституційним, але на цей час ККК був вже практично розгромлений.

1902 • Після чотирьох років досліджень, в Парижі Марія та П'єр Кюрі з мінералу уранініт виділили сіль радіоактивного радію. Через рік вони разом з Анрі Беккерелем отримали Нобелівську премію з фізики за фундаментальні дослідження явища радіоактивності.

1917 • У газеті «Правда» надрукована стаття «Про завдання пролетаріату в даній революції», яка увійшла в історію під назвою «Квітневі тези». У ній Володимир Ленін виклав свої пропозиції щодо тактики більшовиків у боротьбі за владу та окреслив основні кроки після її захоплення. Це була перша презентація програми комуністичного будівництва, яка почала втілюватися в Росії з 1918 року.

1918 • За день до своєї загибелі німецький льотчик-ас Манфред фон Ріхтгофен, відомий як "Червоний Барон", збив 79-й і 80-й літаки супротивника. Це найкращий здобуток серед авіаторів за Першу світову війну.

1920 • В Антверпені (Бельгія) почались VII Олімпійські ігри, офіційне відкриття яких відбулося 14 серпня, а закриття — 29 серпня. Однак змагання з деяких видів спорту проводились і до і після їх закриття Ігор. Під час VII Олімпійських ігор вперше було піднято олімпійський прапор: біле шовкові полотнище з вишитим на ньому п'ятьма переплетеними кільцями блакитного, чорного, червоного, жовтого та зеленого кольорів, а також вперше були випущені голуби як символ миру. Героєм Ігор став фінський бігун Пааво Нурмі, який виграв 5 золотих і одну срібну нагороду; у командному заліку перемогла збірна США

1924 • Компанії Western Electric і Warner Brothers офіційно оголосили про запровадження нової технології під назвою "Vitaphone" — системи синхронізації звукозапису із кінозображенням, що демонструється з проектора. Однак технологія, що лежала в основі "Vitaphone", виявилась дорогою і неперспективною — значно важливіше було знайти спосіб інтегрувати звукоряд в саму кінострічку, що й було реалізовано в 1927 році при допомозі системи "Movietone" на основі технології звукозапису "Phonofilm" американського винахідника Лі де Фореста. В кінці 1950-х років в кінострічках стали використовувати стереозвук, в 1970-х його доповнили системою шупопониження Dolby, а на початку 1990-х з'явились кінофільми з цифровим звукозаписом.

1931 • На студії Okeh Records Луї Армстронг записав, сьогодні уже класичну, пісню «When It’s Sleepy Time Down South».

1934 • В Нью-Йорку пройшла прем'єра кінофільму "Встань і посміхайся", в якому у віці 6 років дебютувала Ширлі Темпл. Згодом вона стала однією з найвисокооплачуваніших актрис США й досі є намолодшим лауреатом премії «Оскар».

Новітня історія
1949 • У Парижі почався Перший Всесвітній конгрес прихильників миру, на котрому було обрано Постійний комітет Всесвітнього конгресу на чолі з Фредеріком Жоліо-Кюрі.

1949 • Ядерний завод Westinghouse-Bettis в США став першим у світі комерційним підприємством, де для програмування було застосовано ФОРТРАН (FORTRAN — Formula Translator), мову створену Джоном Бакусом з компанії IBM, яка згодом стала найпоширенішою у світі завдяки своїй здатності перекладати прості команди англійською на мову машинних кодів.

1968 • П'єр Елліот Трюдо став прем'єр-міністром Канади.

1968 • У датському місті Тааструп відбувся перший концерт англійської рок-групи «Roundabout» у складі Джон Лорд, Річі Блекмор, Йєн Пейс, Род Еванс і Нік Сімпер. Незважаючи на скромний репертуар, що складався лише з двох власних композицій, виступ мав приголомшливий успіх і у червні, вже перейменована на «Deep Purple», вона випустила свій перший сингл, який повністю провалився у Великобританії, але здобув популярність у США.

1977 • Здійснено запуск космічного супутника "ГЕОС-1", створеного Європейським космічним агентством (ЕСА), для виконання робіт з міжнародної програми вивчення магнітосфери та магнітного поля Землі.

1978 • Корейський пасажирський "Боїнг-707", що здійснював політ за маршрутом Париж — Сеул і порушив радянський повітряний простір, був атакований винищувачем "Су-15ТМ" і здійснив вимушену посадку на поверхню замерзлого озера Корпіярві біля міста Кемь (близько 500 км на південь від Мурманська). Під час приземлення лайнера, на борту якого знаходилось понад сто пасажирів, 2 чоловіка загинуло і 11 було поранено.

1978 • Позачергова 7-ма сесія Верховної ради Української РСР 9-го скликання прийняла останню, четверту, Конституцію Радянської України. У своїй основній частині вона повністю повторювала загальносоюзну і складалася з преамбули, 171 статті, об'єднаних у 10 розділів. Вона виявилась останньою в історії УРСР і діяла до 28 червня 1996 року.

1984 • Під час чергової гри серії плей-офф НХЛ між командами Quebec Nordiques і Montreal Canadiens сталися дві бійки між гравцями, для припинення яких на лід довелось викликати офіційних представників клубів. У результаті бійок суддя дав 252 хвилин штрафу гравцям обох команд і вигнав з майданчика 10 хокеїстів. Матч закінчився з рахунком 5-3 на користь монреальців.

1990 • Федеральні збори Чехословаччини прийняли закон про зміну назви держави, котра стала іменуватись Чеською і Словацькою Федеративною Республікою (скорочено — Чехо-Словаччина).

Наш час
1998 • Фірма Intel анонсувала процесор Pentuim II Xeon.

1998Фракція Червоної Армії, німецька ліворадикальна терористична організація міських партизанів, що діяла в ФРН та Західному Берліні, оголосила про саморозпуск. За 28 років своєї діяльності вона стала відповідальною за вчинення 34 вбивств, серії банківських нальотів, вибухів військових і цивільних установ та замахів на високопоставлених осіб.

2000 • Під час військових навчань на Гончарівському полігоні у Чернігівській області учбова ракета «Точка-У» через технічну несправність змінила курс і попала в житловий будинок у Броварах Київської області. Після трьох днів заперечення інциденту, у якому загинуло три особи і п'ятеро були поранені, Міністерство оборони України визнало свою відповідальність.

2006 • В Україні почався офіційний продаж ігрової консолі PlayStation 3 компанії Sony.

2010 • За 80 кілометрів від узбережжя США в Мексиканській затоці відбувся вибух і загорання нафтової платформи Deepwater Horizon, в результаті яких через пошкодження труб свердловини на глибині 1500 метрів в Мексиканську затоку за 152 дні вилилося близько 5 мільйонів барелів нафти. Це одна з найбільших техногенних катастроф у світі за негативним впливом на екологічну обстановку. У момент вибуху на платформі Deepwater Horizon загинуло 11 осіб та постраждало 17 з 126 чоловік; ще двоє загинуло при ліквідації наслідків катастрофи.

Народились 20 квітня

121 — †17 березня 180Марк Аврелій Антонін (Марк Анній Вер), 16-й римський імператор (з 161 р.), філософ ("До самого себе").

1492 — †22 вересня 1566 • Йоганн Агрікола (Шнайдер), німецький проповідник; один з лідерів Реформації, сподвижник Мартіна Лютера.

1492 — †21 жовтня 1556 • П'єтро Аретіно, італійський письменник («Придворне життя», «Лицемір», «Горацій»).

1808 — †9 січня 1873Наполеон III (Луї Наполеон Бонапарт), імператор Франції (1852-70 рр.); племінник Наполеона I.

1839 — †10 жовтня 1914 • Кароль I (Карл Гогенцоллерн-Зігмарген), перший король Румунії (1881-1914 рр.). 185 років з дня народження.

1860 — †10 березня 1953 • Чарльз Гордон Кертіс, американський винахідник, конструктор парової турбіни.

1889 — †30 квітня 1945Адольф Гітлер (Шиккельгрубер), німецький політичний і військовий діяч, фюрер Націонал-соціалістичної партії (1921-45 рр.), канцлер Німеччини (1933-45 рр.); скінчив життя самогубством разом зі своєю дружиною Євою Браун. 135 років з дня народження.

1893 — †8 березня 1971Гарольд Ллойд, американський комедійний актор, зірка німого кіно ("До небес", "Безпечна втеча", "Гріх Гарольда Дідлбока").

1938 • Елізабет Катберт, австралійська спортсменка, п'ятиразова олімпійська чемпіонка з бігу (1956, 1964 рр.).

1948 • Крейг (Марк) Фрост, музикант, клавішник групи Grand Funk Railroad ("We’re an American Band", "The Loco-Motion", "Some Kind of Wonderful", "Bad Time").

1949Джессіка (Філліс) Ланж, американська актриса, дворазовий лауреат премії «Оскар» ("Тутсі" [1982], "Блакитне небо" [1994]; "Тиша", "Мис страху", "Френсіс", "Кінг-Конг", "Все це джаз", "Поштар дзвонить двічі", "Солодкі мрії"). 75 років з дня народження.

1949 • Олександр Миколайович Мальцев, російський хокеїст, дворазовий олімпійський чемпіон, дев'ятиразовий чемпіон світу. 75 років з дня народження.

1950 — †28 квітня 2002 • Олександр Іванович Лебедь, російський військовий і політичний діяч, генерал; придушував мирну демонстрацію в Тбілісі в 1989 році, керував російськими частинами, що підтримували маріонетковий уряд Придністров'я, губернатор Красноярського краю (1998-2002 рр.).

1958 • В'ячеслав Олександрович Фетисов, російський хокеїст, тренер.

1969 • Фелікс Баумгартнер, австрійський спортсмен-парашутист; володар світового рекорду висоти стрибка зі стратосфери та понадзвукової швидкості вільного падіння в атмосфері (2012). 55 років з дня народження.

1972 • Кармен Електра (Тара Лі Патрік), американська модель, актриса ("Рятувальники Малібу", "Дуже страшне кіно").

1983Міранда Керр, австралійська модель.

Померли 20 квітня

1248 • Гуюк, третій великий хан (1246-48 рр.) Монгольської імперії; внук Чингізхана, син Угедея. Пом. 776 років тому у 42 роки (нар. 1206 р.).

1314 • Климент V (Бертран де Го), 194-й папа Римський (1305-14 рр.). Пом. 710 років років тому у 50 років (нар. 1264 р.).

1472 • Леон Баттіста Альберті, італійський вчений, гуманіст, письменник, один з основоположників нової європейської архітектури епохи Відродження. Пом. 552 роки тому у 68 років (нар. 18 лютого 1404 р.).

1517 • Богдан III (Богдан Одноокий), господар Молдавського князівства (1504-17 рр.) з династії Мушатовичів, син Стефана III Великого. Пом. 507 років тому у 39 років (нар. 1478 р.).

1622Петро Кононович Конашевич-Сагайдачний, гетьман Війська Запорозького (1616-22 рр.). Пом. 402 роки тому у 40 років (нар. 1582 р.).

1707 • Іоганн Христоф Деннер, німецький музичний майстер, винахідник кларнету. Пом. 317 років тому у 52 роки (нар. 13 серпня 1655 р.).

1768 • Каналетто (Джованні Антоніо Каналь), італійський живописець і гравер, автор багаточисельних архітектурних пейзажів-панорам із зображенням Венеції ("Великий канал", "Ріальто"), Риму та Лондона. Пом. 256 років тому у 71 рік (нар. 18 жовтня 1697 р.).

1769Понтіак, вождь племені оттава; один з керівників індіанського повстання проти англійців (1763-66 рр.). Пом. 255 років років тому десь у 49 років (нар. бл. 1720 р.).

1912 • Брем Стокер (Абрахам Стокер), ірландський письменник («Дракула»). Пом. 112 років тому у 65 років (нар. 8 листопада 1847 р.).

1918 • Фердинанд Браун, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії (1909 р.; разом з Гульєльмо Марконі за винайдення безпровідного телеграфа). Пом. 106 років тому у 68 років (нар. 6 червня 1850 р.).

1970Пауль Целан (Пауль Лео Анчель), австрійський поет, перекладач. Пом. 54 роки тому у 50 років (нар. 23 листопада 1920 р.).

1991 • Юмжагійн Цеденбал, глава комуністичної Монголії з 1940 по 1984 рік. Пом. 33 роки тому у 75 років (нар. 17 вересня 1916 р.).

1992 • Бенні (Альфред Готорн) Хілл, англійський естрадний і кінокомік ("Шоу Бенні Хілла"). Пом. 32 роки тому у 68 років (нар. 21 січня 1924 р.).

2013Діна Дурбін, канадська актриса і співачка (Леді їде поїздом, Три милі дівчини, Сто чоловіків і одна дівчина, Це почалось напередодні). Пом. 11 років тому у 92 роки (нар. 4 грудня 1921 р.).

Головні події 20 квітня

Відкриття радію

1902

«Квітневі тези» Володимира Леніна

1917

Дебют «Deep Purple»

1968

Остання конституція УРСР

1978

Трагедія у Броварах

2000

Техногенна катастрофа в Мексиканській затоці

2010