Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Цей день 9 січня
9-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 356 днів. Іменинники — Антоніна, Лука, Йосип, Давид, Олена, Степан (Стефан), Тихін, Федір, Ферапонт, Яків. В Панамі відзначають День жертв.

Головні події 9 січня

Всі події 9 січня

475В результаті змови імператор Зенон був змушений зректись влади і новим правителем Візантії став дядько його дружини Василіск. Через 20 місяців він був повалений і Зенон знову став одноосібним імператором Сходу.

Середні віки
681 • У Толедо розпочався XII церковний собор, скликаний за ініціативою короля вестготів в Іспанії та Септиманії Ервіга. На ньому було прийнято рішення поширити владу архієпископа Толедо на всю територію держави і за ініціативи митрополита Юліана Толедського, нащадка вихрестів і фанатичного антисеміта, прийнято 28 законів, спрямованих проти юдеїв.

1349За звинувачення в отруєнні колодязів, що на думку місцевих жителів стало причною поширення чуми, 600 євреїв Базеля були закуті в кайдани і спалені живцем в сараї на острові Рейну. За рішенням міської влади їм було заборонено селитись у місті протягом наступних 200 років.

1449 • На престол зійшов Костянтин XI Драгаш з динстії Палеологів, останній візантійський імператор, який загинув через чотири роки під час захоплення Константинополя османцями.

1522 • Після смерті Лева X новим папою під іменем Адріан VI обраний кардинал Адріан Флоренс, з 1520 року намісник імператора Священної Римської імперії Карла V в Іспанії. Занадто короткий термін перебування на папському престолі (Адріан VI помер 14 вересня 1523 року) не дав йому можливість провести церковну реформу, яка мала б ефективно протидіяти вченню Лютера.

Нова історія
1719 • Після розкриття інспірованої Іспанією змови при дворі короля 5-літнього Людовика XV, Франція оголосила Іспанії війну, відому як Війна за французьку спадщину, в якій союз Франції, Великобританії, Сполучених провінцій і Священної Римської імперії отримав перемогу і змусив Філіппа V Бурбона відмовитись від територіальних претензій на більшу частину Італії.

1792В Яссах підписано мирний договір, що завершив шосту Російсько-турецьку війну 1787-91 років, і закріпив за Росією півострів Тамань, Крим і північне Причорномор'я від Бугу до Дону, посиливши її влив на Кавказі та Балканах. Ясський мир став важливим досягненням експансіоністської політики імператриці Катерини II у її прагненні відродити під своїм патронатом грецьку Візантію.

1793 • Француз Жан-П'єр Бланшар здійснив перший у Новому Світі політ на повітряній кулі — він стартував у Філадельфії і, пролетівши 20 кілометрів та досягнувши висоти 2 кілометри, приземлився в містечку Вудбері (штат Нью-Джерсі).

1799 • В Англії вперше у світі введено податок на прибуток.

1806 • В Лондоні у соборі Святого Павла поховано адмірала Гораціо Нельсона, героя Британії, що врятував країну від наполеонівських військ. У центрі міста, на площі перейменованій у Трафальгарську, було також зведено меморіальну колону на честь перемоги Нельсона у Трафальгарській битві, в якій 21 жовтня 1821 року було розбито франко-іспанський флот.

1826 • Початок арештів членів Південного товариства декабистів став причиною повстання Чернігівського полку під керівництвом С. Муравйова-Апостола і М. Бестужева-Рюміна. У Василькові повсталі захопили зброю, продовольство і полкову касу, через два дні перед ними була зачитана прокламація "Православний катехізис", що закликала до виступу проти самодержавства, кріпацтва та рекруччини, і близько тисячі солдатів та 17 офіцерів почали рухатись в бік Житомира. Але 15 січня урядовим військам вдалось ізолювати полк, щоб запобіти приєданню до нього інших частин, де служили офіцери-декабристи, і розстрілятий його картечним вогнем. Згодом Муравйов-Апостол і Бестужев-Рюмін були страчені за вироком суду, четверо офіцерів вислані на довічну каторгу, а полк розформований.

1839 • На засіданні французької Академії наук фізик Домінік Франсуа Араго представив доповідь про винайдення художником Луї-Жаком Дагером способу отримання «незникаючих зображень», названого дагеротипією. Цей день вважається днем винайдення фотографії.

1916Поразкою країн Антанти завершилась битва при Галліполі за контроль над протоками Дарданели та Босфор. Натомість Османська імперія здобула одну з найбільших своїх перемог у Першій світовій війні, що спонукало Болгарію стати союзницею Німеччини.

1921 • Між грецькими військами і Армією національної оборони Туреччини відбулась битва при Іненю, перша битва в ході Другої греко-турецької війни, яка завершилась перемогою турків.

Новітня історія
1943 • Античанкайшистський уряд на чолі Ван Цзин-веєм, утворений японцями у 1940 році, оголосив війну США і Великій Британії.

1951 • У Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об'єднаних Націй.

1957 • Через провал британської політики в період Суецької кризи, коли у 1956 році Велика Британія разом з Францією виступили на боці Ізраїлю під час окупації Синайського півострова, але під тиском ООН були змушені припинити агресію, Ентоні Іден пішов з поста прем'єр-міністра Великобританії. Наступного дня його змінив Гарольд Макміллан.

1963 • Переговори про вступ Великобританії до ЄЕС були перервані із-за вкрай негативної позиції з цього питання президента Франції Шарля де Голля.

1964 • Масові антиамериканські виступи в зоні Панамського каналу привели до загибелі 21 мирного жителя та трьох американських солдатів.

1972 • У гавані Гонконга загорівся і затонув океанський лайнер "Королева Єлизавета", що багато років було флагманом і гордістю британського пасажирського флоту. Збудований в 1946 році, лайнер до 1968 року використовувася для морських вояжів як найрозкішніше у світі пасажирське судно, а в 1970 році був проданий з аукціону тайванському магнату С.В.Туну, який перейменував його в "Морський університет" і планував після переобладнання перетворити в справжній плавучий навчальний заклад. Однак, за декілька місяців до завершення робіт на борту лайнера сталася пожежа і він затонув.

1976 • Розпочалися зйомки першого фільму із серії «Роккі» — з Сильвестром Сталлоне у головній ролі. Знятий за його сценарієм і режисером Джоном Евілдсеном, фільм завоював три премії «Оскар», «Золотой Глобус» і зробив Сталлоне світовою знаменитістю. При бюджеті 1 мільйон доларів «Роккі» став найкасовішим фільмом 1976 року і зібрав $225 млн.

1980 • В Саудівській Аравії страчено 63 ісламських фундаменталіста, котрі у листопаді 1979 року захопили Велику мечеть у Мецці, неформальній столиці мусульманського світу.

Наш час
1996 • Група з 400 чеченських бойовиків на чолі з Салманом Радуєвим проникла в дагестанське місто Кізляр, захопила місцеву лікарню і взяла в заручники 160 чоловік з числа пацієнтів і жителів оточуючих будинків. За їх звільнення терористи зажадали виведення всіх російських федеральних військ з Північного Кавказу. Повертаючись у Чечню із заручниками, бойовики Радуєва зайняли дагестанське село Первомайське і захопили ще більше ста заручників, 37 з яких були міліціонерами. Операція по звільненню заручників силами ФСБ і МВС Росії розпочалась 15 січня і закінчилась вкрай невдало через три дні — 82 чловіка було звільнено, 40 заручників загинуло. Радуєву з більшістю бійців своїх загонів вдалось вийти з оточення з рештою заручників. Для їх звільнення 9 лютого Держдума Росії прийняла закон про державну амністію бойовиків Радуєва за їх збройний напад на Кізляр і Первомайське.

1998 • Рамзі Юзіф отримав у нью-йоркському суді довічне ув'язнення за підрив у 1994 році філіппінського літака і 240 років тюрми за участь у вибухах, що сталися в Світовому центрі торгівлі в Нью-Йорку в 1993 році.

2000 • Президент США Білл Клінтон дав обід на честь прем'єр-міністра Ізраїлю Ехуда Барака та міністра закордонних справ Сиріїї Фарука аль-Шараа. Це був перший за останні 50 років випадок, коли ізраїльскі та сірійські лідери їли за одним столом, але ніяких домовленостей про мирне врегулювання на Близькому Сході досягнуто так і не було.

2005 • На президентських виборах у Палестинській автономії переміг колишній прем'єр-міністр Палестини Махмуд Аббас, який замінив покійного Ясіра Арафата.

2007 • У виступі на щорічній конференції Macworld Стів Джобс представив перший iPhone компанії Apple.

2012Аргентинець Ліонель Мессі втретє поспіль одержав «Золотий м'яч ФІФА», встановивши таким чином рекорд за кількістю разів отримання цієї нагороди, яка присуджується кращому футболісту попереднього сезону за рішенням тренерів і капітанів національних збірних і журналістів ведучих спортивних видань світу. Враховуючи «Золотий м'яч», отриманий Мессі в 2009 році, — це абсолютний рекорд, не перевершений й досі.

Народились 9 січня

1580 — † 21 червня 1631Джон Сміт, англійський моряк, письменник («Правдива оповідь про визначні події у Вірджинії»); один із засновників Джеймстауна, першого британського поселення в Новому Світі.

1590 — † 30 червня 1649 • Сімон Вуе, французький живописець-монументаліст, портретист і декоратор.

1823 — † 23 лютого 1908 • Фрідріх фон Есмарх, німецький військовий хірург, котрий першим став застосовувати бандажні пов'язки на полі бою як обов'язковий елемент першої медичної допомоги.

1890 — † 25 грудня 1938 • Карел Чапек, чеський письменник ("Війна з саламандрами", "Засіб Макропулоса"); "хрещений батько" терміну "робот".

1896 — † 12 січня 1937 • Степан Васильович Шагайда, український актор ("Уніформа"). 125 років з дня народження.

1908 — † 14 квітня 1986Сімона де Бовуар, французька письменниця, філософ, ідеолог феміністського руху.

1913 — † 22 квітня 1994Річард Мілхаус Ніксон, американський політик, 37-й президент США (1968-74 рр.).

1924 — † 21 липня 1990Сергій Йосипович Параджанов, український кінорежисер вірменського походження ("Тіні забутих предків", "Українська рапсодія", "Колір граната", "Легеда про Сурамську фортецю").

1944Джиммі Пейдж, британський рок-музикант (Led Zeppelin).

1958 • Мехмет Алі Агджа, турецький екстреміст і терорист, який вчинив замах на Папу Римського Іоанна Павла II (1981).

1970Лара Фабіан (Крокарт), бельгійська співачка.

1978 • Александр Джеймс Маклін, американський поп-співак (Backstreet Boys).

1982Кейт (Кетрін Елізабет) Міддлтон, герцогиня Кембриджська; дружина герцога Кембриджського принца Вільяма, сина Чарльза, принца Уельського і принцеси Діани.

Померли 9 січня

1534 • Йоганн Авентін (Йоганн Георг Турмайр), німецький історик, філолог. Пом. 487 років тому у 57 років (нар. 4 липня 1477 р.).

1873Наполеон III (Луї Наполеон Бонапарт), імператор Франції (1852-70 рр.); племінник Наполеона I. Пом. 148 років тому у 65 років (нар. 20 квітня 1808 р.).

1878Віктор Еммануїл II (Віктор Еммануїл ді Савойя), король Сардинії, перший король об'єднаної Італії (1861-78 рр.) з Савойської династії. Пом. 143 роки тому у 58 років (нар. 14 березня 1820 р.).

1944Антанас Сметона, перший президент Литви (1919-20, 1926-40 рр.). Пом. 77 років тому у 70 років (нар. 10 серпня 1874 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження