Цей день 9 січня
9-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 357 днів. Іменинники — Антоніна, Лука, Йосип, Давид, Олена, Степан (Стефан), Тихін, Федір, Ферапонт, Яків. В Панамі відзначають День жертв.

Головні події 9 січня

Всі події 9 січня

475 • В результаті змови імператор Зенон був змушений зректись влади і новим правителем Візантії став дядько його дружини Василіск. Через 20 місяців він був повалений і Зенон знову став одноосібним імператором Сходу.

Середні віки
681 • У Толедо розпочався XII церковний собор, скликаний за ініціативою короля вестготів в Іспанії та Септиманії Ервіга. На ньому було прийнято рішення поширити владу архієпископа Толедо на всю територію держави і за ініціативи митрополита Юліана Толедського, нащадка вихрестів і фанатичного антисеміта, прийнято 28 законів, спрямованих проти юдеїв.

1349 • За звинувачення в отруєнні колодязів, що на думку місцевих жителів стало причною поширення чуми, 600 євреїв Базеля були закуті в кайдани і спалені живцем в сараї на острові Рейну. За рішенням міської влади їм було заборонено селитись у місті протягом наступних 200 років.

1449 • На престол зійшов Костянтин XI Драгаш з динстії Палеологів, останній візантійський імператор, який загинув через чотири роки під час захоплення Константинополя османцями.

1522 • Після смерті Лева X новим папою під іменем Адріан VI обраний кардинал Адріан Флоренс, з 1520 року намісник імператора Священної Римської імперії Карла V в Іспанії. Занадто короткий термін перебування на папському престолі (Адріан VI помер 14 вересня 1523 року) не дав йому можливість провести церковну реформу, яка мала б ефективно протидіяти вченню Лютера.

Нова історія
1719 • Після розкриття інспірованої Іспанією змови при дворі короля 5-літнього Людовика XV, Франція оголосила Іспанії війну, відому як Війна за французьку спадщину, в якій союз Франції, Великобританії, Сполучених провінцій і Священної Римської імперії отримав перемогу і змусив Філіппа V Бурбона відмовитись від територіальних претензій на більшу частину Італії.

1792 • В Яссах підписано мирний договір, що завершив шосту Російсько-турецьку війну 1787-91 років, і закріпив за Росією півострів Тамань, Крим і північне Причорномор'я від Бугу до Дону, посиливши її влив на Кавказі та Балканах. Ясський мир став важливим досягненням експансіоністської політики імператриці Катерини II у її прагненні відродити під своїм патронатом грецьку Візантію.

1793 • Француз Жан-П'єр Бланшар здійснив перший у Новому Світі політ на повітряній кулі — він стартував у Філадельфії і, пролетівши 20 кілометрів та досягнувши висоти 2 кілометри, приземлився в містечку Вудбері (штат Нью-Джерсі).

1799 • В Англії вперше у світі введено податок на прибуток.

1806 • В Лондоні у соборі Святого Павла поховано адмірала Гораціо Нельсона, героя Британії, що врятував країну від наполеонівських військ. У центрі міста, на площі перейменованій у Трафальгарську, було також зведено меморіальну колону на честь перемоги Нельсона у Трафальгарській битві, в якій 21 жовтня 1821 року було розбито франко-іспанський флот.

1826 • Початок арештів членів Південного товариства декабистів став причиною повстання Чернігівського полку під керівництвом С. Муравйова-Апостола і М. Бестужева-Рюміна. У Василькові повсталі захопили зброю, продовольство і полкову касу, через два дні перед ними була зачитана прокламація "Православний катехізис", що закликала до виступу проти самодержавства, кріпацтва та рекруччини, і близько тисячі солдатів та 17 офіцерів почали рухатись в бік Житомира. Але 15 січня урядовим військам вдалось ізолювати полк, щоб запобіти приєданню до нього інших частин, де служили офіцери-декабристи, і розстрілятий його картечним вогнем. Згодом Муравйов-Апостол і Бестужев-Рюмін були страчені за вироком суду, четверо офіцерів вислані на довічну каторгу, а полк розформований.

1839 • На засіданні французької Академії наук фізик Домінік Франсуа Араго представив доповідь про винайдення художником Луї-Жаком Дагером способу отримання «незникаючих зображень», названого дагеротипією. Цей день вважається днем винайдення фотографії.

1916 • Поразкою країн Антанти завершилась битва при Галліполі за контроль над протоками Дарданели та Босфор. Натомість Османська імперія здобула одну з найбільших своїх перемог у Першій світовій війні, що спонукало Болгарію стати союзницею Німеччини.

1921 • Між грецькими військами і Армією національної оборони Туреччини відбулась битва при Іненю, перша битва в ході Другої греко-турецької війни, яка завершилась перемогою турків.

Новітня історія
1943 • Античанкайшистський уряд на чолі Ван Цзин-веєм, утворений японцями у 1940 році, оголосив війну США і Великій Британії.

1951 • У Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об'єднаних Націй.

1957 • Через провал британської політики в період Суецької кризи, коли у 1956 році Велика Британія разом з Францією виступили на боці Ізраїлю під час окупації Синайського півострова, але під тиском ООН були змушені припинити агресію, Ентоні Іден пішов з поста прем'єр-міністра Великобританії. Наступного дня його змінив Гарольд Макміллан.

1963 • Переговори про вступ Великобританії до ЄЕС були перервані із-за вкрай негативної позиції з цього питання президента Франції Шарля де Голля.

1964 • Масові антиамериканські виступи в зоні Панамського каналу привели до загибелі 21 мирного жителя та трьох американських солдатів.

1972 • У гавані Гонконга загорівся і затонув океанський лайнер "Королева Єлизавета", що багато років було флагманом і гордістю британського пасажирського флоту. Збудований в 1946 році, лайнер до 1968 року використовувася для морських вояжів як найрозкішніше у світі пасажирське судно, а в 1970 році був проданий з аукціону тайванському магнату С.В.Туну, який перейменував його в "Морський університет" і планував після переобладнання перетворити в справжній плавучий навчальний заклад. Однак, за декілька місяців до завершення робіт на борту лайнера сталася пожежа і він затонув.

1976 • Розпочалися зйомки першого фільму із серії «Роккі» — з Сильвестром Сталлоне у головній ролі. Знятий за його сценарієм і режисером Джоном Евілдсеном, фільм завоював три премії «Оскар», «Золотой Глобус» і зробив Сталлоне світовою знаменитістю. При бюджеті 1 мільйон доларів «Роккі» став найкасовішим фільмом 1976 року і зібрав $225 млн.

1980 • В Саудівській Аравії страчено 63 ісламських фундаменталіста, котрі у листопаді 1979 року захопили Велику мечеть у Мецці, неформальній столиці мусульманського світу.

Наш час
1996 • Група з 400 чеченських бойовиків на чолі з Салманом Радуєвим проникла в дагестанське місто Кізляр, захопила місцеву лікарню і взяла в заручники 160 чоловік з числа пацієнтів і жителів оточуючих будинків. За їх звільнення терористи зажадали виведення всіх російських федеральних військ з Північного Кавказу. Повертаючись у Чечню із заручниками, бойовики Радуєва зайняли дагестанське село Первомайське і захопили ще більше ста заручників, 37 з яких були міліціонерами. Операція по звільненню заручників силами ФСБ і МВС Росії розпочалась 15 січня і закінчилась вкрай невдало через три дні — 82 чловіка було звільнено, 40 заручників загинуло. Радуєву з більшістю бійців своїх загонів вдалось вийти з оточення з рештою заручників. Для їх звільнення 9 лютого Держдума Росії прийняла закон про державну амністію бойовиків Радуєва за їх збройний напад на Кізляр і Первомайське.

1998 • Рамзі Юзіф отримав у нью-йоркському суді довічне ув'язнення за підрив у 1994 році філіппінського літака і 240 років тюрми за участь у вибухах, що сталися в Світовому центрі торгівлі в Нью-Йорку в 1993 році.

2000 • Президент США Білл Клінтон дав обід на честь прем'єр-міністра Ізраїлю Ехуда Барака та міністра закордонних справ Сиріїї Фарука аль-Шараа. Це був перший за останні 50 років випадок, коли ізраїльскі та сірійські лідери їли за одним столом, але ніяких домовленостей про мирне врегулювання на Близькому Сході досягнуто так і не було.

2005 • На президентських виборах у Палестинській автономії переміг колишній прем'єр-міністр Палестини Махмуд Аббас, який замінив покійного Ясіра Арафата.

2007 • У виступі на щорічній конференції Macworld Стів Джобс представив перший iPhone компанії Apple.

2012 • Аргентинець Ліонель Мессі втретє поспіль одержав «Золотий м'яч ФІФА», встановивши таким чином рекорд за кількістю разів отримання цієї нагороди, яка присуджується кращому футболісту попереднього сезону за рішенням тренерів і капітанів національних збірних і журналістів ведучих спортивних видань світу. Враховуючи «Золотий м'яч», отриманий Мессі в 2009 році, — це абсолютний рекорд, не перевершений й досі.

Народились 9 січня

1580 — †21 червня 1631Джон Сміт, англійський моряк, письменник («Правдива оповідь про визначні події у Вірджинії»); один із засновників Джеймстауна, першого британського поселення в Новому Світі.

1590 — †30 червня 1649 • Сімон Вуе, французький живописець-монументаліст, портретист і декоратор.

1823 — †23 лютого 1908 • Фрідріх фон Есмарх, німецький військовий хірург, котрий першим став застосовувати бандажні пов'язки на полі бою як обов'язковий елемент першої медичної допомоги.

1890 — †25 грудня 1938 • Карел Чапек, чеський письменник ("Війна з саламандрами", "Засіб Макропулоса"); "хрещений батько" терміну "робот".

1896 — †12 січня 1937 • Степан Васильович Шагайда, український актор ("Уніформа").

1908 — †14 квітня 1986Сімона де Бовуар, французька письменниця, філософ, ідеолог феміністського руху.

1913 — †22 квітня 1994Річард Мілхаус Ніксон, американський політик, 37-й президент США (1968-74 рр.).

1924 — †20 липня 1990Сергій Йосипович Параджанов, український кінорежисер вірменського походження ("Тіні забутих предків", "Українська рапсодія", "Колір граната", "Легеда про Сурамську фортецю"). 100 років з дня народження.

1944Джиммі Пейдж, британський рок-музикант (Led Zeppelin). 80 років з дня народження.

1958 • Мехмет Алі Агджа, турецький екстреміст і терорист, який вчинив замах на Папу Римського Іоанна Павла II (1981).

1970Лара Фабіан (Крокарт), бельгійська співачка.

1978 • Александр Джеймс Маклін, американський поп-співак (Backstreet Boys).

1982Кейт (Кетрін Елізабет) Міддлтон, герцогиня Кембриджська; дружина герцога Кембриджського принца Вільяма, сина Чарльза, принца Уельського і принцеси Діани.

Померли 9 січня

1534 • Йоганн Авентін (Йоганн Георг Турмайр), німецький історик, філолог. Пом. 490 років років тому у 57 років (нар. 4 липня 1477 р.).

1873Наполеон III (Луї Наполеон Бонапарт), імператор Франції (1852-70 рр.); племінник Наполеона I. Пом. 151 рік тому у 65 років (нар. 20 квітня 1808 р.).

1878Віктор Еммануїл II (Віктор Еммануїл ді Савойя), король Сардинії, перший король об'єднаної Італії (1861-78 рр.) з Савойської династії. Пом. 146 років тому у 58 років (нар. 14 березня 1820 р.).

1944Антанас Сметона, перший президент Литви (1919-20, 1926-40 рр.). Пом. 80 років років тому у 70 років (нар. 10 серпня 1874 р.).

2024 • Віталій Васильович Білоножко, український естрадний співак; Народний артист України (1995). У 71 рік (нар. 11 червня 1953 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 9 січня

Ясський мир

1792

Винайдення фотографії

1839

Завершення Дарданельської операції

1916

Перший iPhone

2007