Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1896 року

Головні події 1896 року

Політичні лідери 1896 року

Всі події 1896 року

5 січня - В австрійській газеті "Wiener Presse" вперше опубліковано повідомлення про відкриття німецьким фізиком Вільгельмом Рентгеном особливого виду випромінюваня, котре згодом отримає назву рентгенівське.

6 січня - У Парижі відбулась прем'єра одного з перших фільмів братів Люм'єр — «Прибуття поїзда на вокзал Ла-Сьота». 48-секундна німа стрічка стала класикою кіно завдяки тому, що вперше на плоскому екрані було показано рух у перспективі.

11 січня - Англійський лікар Джон Едвардс з Бірмінгему першим у світі застосував ренгенівські промені у медичних цілях — з допомогою зробленому ренгенівському знімку він використав для пошуку голки, що застрягла під шкірою пацієнтки.

12 січня - Доктор Генрі Луї Сміт з коледжу міста Девідсон (штат Північна Кароліна) отримав перший знімок в рентгенівських променях, спеціально призначений для вивчення нового методу діагностики, — він вистрілив в руку трупа і, провівши зйомку з експозіцією в 15 хвилин, отимав фотографію, на котрій зафіксувівав місцезнаходження кулі.

1 лютого - В Туріні (Італія) в Teatro Regio відбулась прем'єра опери Джакомо Пуччіні "Богема". На сьогодні це друга найвиконуваніша опера у світі (після "Тоски» також авторства Піччіні; третьою є «Мадам Батерфляй»).

6 квітня - В Афінах на стадіоні «Панатінаїкос» король Герорг Глюксбург оголосив про офіційне відкриття перших міжнародних Олімпійських ігор сучасності. Вони були відроджені зуллями барона П'єра де Кубертена і привернули увагу 243 спортсменів з 14 країн, які протягом тижня розіграли 43 комплекти нагород.

15 квітня - В Афінах закінчились Олімпійські ігри, вперше відроджені з часів античності. В них взяли участь спортсмени з 14 країн. Найбільше медалей завоювали спортсмени Греції, 46, а найбільше перших місць зайняли американці; на той час переможець Олімпійських ігор отримував срібну медаль та оливкову гілку, другий призер — мідну медаль та лаврову гілку, а третій — лише диплом.

26 травня - В Москві в Успенському соборі Микола II і його дружина Александра коронувалися як імператор та імператриця Росії. Через декілька днів приурочені до цієї події святкування закінчились кривавою трагедією на Ходинському полі.

30 травня - У дні урочистостей з нагоди коронації російського імператора Миколи II у Москві на Ходинському полі відбулась масова тиснява, в якій загинули 1389 людей і були покалічені більше 600. Більшість із загиблих були поховані у братській могилі на Ваганьковському кладовищі.

30 травня - У Нью-Йорку зафіксовано першу автоаварію — автомобіль Генрі Уеллса зіткнувся з велосипедом Івліна Томаса. В результаті у велосипедиста була зламана нога.

3 червня - У Москві між Росією та Китаєм підписано секретний договір про захист Китаю від потенційної агресії з боку Японії і будівництво в Маньчжурії Східно-Китайської залізниці.

4 червня - На вулицях Детройта Генрі Форд провів дорожні випробовування першої машини власної конструкції під назвою «Quadricycle». Їх початок довелось перенести на годину через те, що ширина машини була більшою за ширину дверей приміщення, в якому її зібрали. «Quadricycle» їздив на чотирьох велосипедних колесах, мав бензиновий двигун потужністю 4 кінські сили, дві передачі і розвивав швидкість до 32 км/год.

15 червня - У результаті землетрусу силою 7,2 бали утворилось цунамі, яке стало одним із найрувнівніших в історії Японії — було зруйновано більше 9 тисяч будинків і загинуло понад 22 тисячі людей.

28 липня - У Флориді засновано місто Маямі — в ньому проживало на той момент трохи більше 300 чоловік.

6 серпня - Мадагаскар проголошений французькою колонією.

9 серпня - Німецький авіатор Отто Лілієнталь здійснив свій останній політ, котрий закінчився трагедією, — сильний порив вітру підхопив планер Лілієнталя і ударив об землю. Авіатор, що ровів випробування більше 2000 планерів, зламав позвоночник і помер наступного дня в берлінській клініці.

16 серпня - На струмку Бонанза-Крік в районі річки Клондайк (Аляска) відкрито родовище золота, що стало початком явища під назвою «золота лихоманка», а саме слово слово «клондайк» стало синонімом джерела величезних благ.

16 серпня - Біля міста Вальпараїсо (Чилі) стався землетрус силою 8,2, жертвами якого стало понад 20 тисяч чоловік.

26 серпня - У Константинополі (Туреччина) вірменськими теористами вчинено напад на Оттоманський банк, що спровокувало вірменські погроми по всій Туреччині, які тривали три дні — загинуло близько 6 тисяч вірмен.

27 серпня - Почалась Англо-занзібарська війна, яка тривала 45 хвилин і закінчилась втечею із султанського палацу Халіда бін Баргаша, який знайшов прихисток у німецькому посольстві. Незважаючи на свою швидкоплинність, завдяки якій ця війна увійшла до Книги рекордів Гіннеса як найкоротша в історії, вона привела до загибелі понад 500 чоловік. Того ж дня Султаном Занзібару став Саїд Хамуд бін Мухаммад аль Саїд.

17 жовтня - Повним провалом завершилась в Александринському театрі прем'єра п'єси А. Чехова «Чайка».

26 жовтня - Після поразки італійців, в Адіс-Абебі між Італією та Ефіопією підписано мирний договір, котрий завершував італо-ефіопську війну 1895-96 років, — Італія визнавала незалежність Ефіопії і кордон між нею та італійською колонією Еритрея по ріках Мареб, Белеса та Муна.

29 жовтня - У Санкт-Петербурзі провалом закінчилась прем'єра п'єси Антона Чехова "Чайка". Автор залишив спектакль під час другого акту і зарікся писати хоч що-небудь для сцени. Лише через два роки п'єса з тріумфом пройшла на сцені Московського художнього театру.

3 грудня - 29-річний Герман Голлеріт, конструктор табулятивної машини для підрахунку статистичних даних, зчитуваних зі спеціальних перфокарт, заснував компанію Tabulating Machine Company, котра після ряду злиттів і реорганізацій перетворилась у відому сьогодні корпорацію IBM.

28 грудня - В журналі фізико-медичного товариства міста Вюрцбург Вільгельм Рентген опублікував свої перші дослідження X-променів, відкритих місяць перед тим.

30 грудня - В Манілі іспанськими колоніальними властями страчений Хосе Протасіо Рісаль, 35-річний філіппінський письменник, засуджений до смертної кари за політичну агітацію. Смерть Рісаля викликала організований протест філіппінців, котрий переріс у визвольну війну. При підтримці США через два роки Філіппіни здобули незалежність і в 1898 році було проголошено створення Філіпінської республіки.

Народились 1896 року

1 січня - 26 квітня 1976, Василь Ілліч Касіян, український художник, професор, академік.

2 січня - 2 лютого 1954, Дзига Вертов (Денис Кауфман), російський режисер ("Шагай, Совет!", "Шоста частина світу", "Річниця революції").

9 січня - 12 січня 1937, Степан Васильович Шагайда, український актор ("Уніформа"); страчений за сфабрикованим політичним звинуваченням.

14 січня - 28 вересня 1970, Джон Дос Пасос, американський письменник ("Великі гроші").

березень
3 березня - 22 лютого 1960, Іван Сергійович Паторжинський, український співак (бас), педагог, народний артист СРСР (1944).

квітень
27 квітня - 29 квітня 1937, Воллес Х'юм Карозерс, американський хімік, винахідник (творець першого синтетичного полімеру — нейлону).

травень
30 травня - 26 грудня 1977, Говард Хоукс, американський кінорежисер ("В джазі тільки дівчата"); лауреат "Почесного Оскара" (1975) за внесок у світовий кінематограф.

червень
7 червня - 16 червня 1958, Імре Надь, угорський політик, двічі прем'єр-міністр Угорщини.

16 червня - 18 листопада 1966, Жан Пежо, французький автопромисловець.

липень
16 липня - 30 грудня 1968, Трюгве Лі, норвезький політик, перший генеральний секретар ООН (1946-53 рр.).

19 липня - 6 січня 1981, Арчибальд Джозеф Кронін, шотландський письменник (Замок Броуді, Зірки дивляться вниз, Цитадель).

серпень
27 серпня - 19 липня 1984, Фаїна Георгіївна Раневська, російська актриса.

вересень
1 вересня - 14 листопада 1977, Бхактіведанта, індійський релігійний діяч, письменник, засновник Міжнародного товариства свідомості Крішни (1965, Харе Крішна).

24 вересня - 21 грудня 1940, Френсіс Скотт Фіцджеральд, американський письменник, один з представників "втраченого покоління" (По цей бік раю, Прекрасні й приречені, Великий Гетсбі, Ніч лагідна).

жовтень
12 жовтня - 12 вересня 1981, Еуженіо Монтале, італійський поет (Випадковості, Сатура), лауреат Нобелівської премії (1975).

14 жовтня - 27 лютого 1993, Ліліан Діана Гіш, американська кіноактриса, зірка німого кіно (Народження нації, Діти шторму, Солодка свобода, Весілля, Комедіанти).

листопад
21 листопада - 14 червня 1962, Михайло Іванович Вериківський, український композитор (опери "Сотник", "Наймичка"), диригент, фольклорист, автор першого українського балету "Пан Каньовський".

грудень
1 грудня - 18 червня 1974, Георгій Костянтинович Жуков, маршал Радянського Союзу, чотири рази Герой Рядянського Союзу, міністр оборони СРСР (1955-57 рр.).

29 грудня - 6 січня 1974, Хосе Давид Альваро Сікейрос, мексиканський художник і графік, автор монументальних стінописів і станкових картин на історичну і соціально-революційну тематику; організатор та учасник невдалого замаху на Троцького (1940).

Померли 1896 року

8 січня - Поль Верлен, французький поет-символіст ("Романси без слів"), критик ("Прокляті поети"). 123 роки тому, у 52 роки (нар. 30 березня 1844 р.).

10 січня - Генріх-Рудольф Герц, німецький фізик, один з основоположників електродинаміки. 123 роки тому, у 39 років (нар. 22 лютого 1857 р.).

1 липня - Гаррієт-Бічер Стоу, американська письменниця ("Хатина дядька Тома"). 123 роки тому, у 85 років (нар. 14 червня 1811 р.).

11 липня - Ернст Курцис, німецький археолог, історик; керував розкопками в Олімпії (1875-81 рр.), місці проведення давньогрецьких Олімпійських ігор. 123 роки тому, у 82 роки (нар. 2 вересня 1814 р.).

13 липня - Фрідріх Август Кекуле, німецький хімік, автор циклічної формули будови бензола (1865). 123 роки тому, у 67 років (нар. 7 вересня 1829 р.).

16 липня - Едмон де Гонкур, французький письменник. 123 роки тому, у 74 роки (нар. 26 травня 1822 р.).

10 серпня - Отто Лілієнталь, німецький інженер, піонер авіації. 123 роки тому, у 48 років (нар. 23 травня 1848 р.).

11 жовтня - (Йозеф) Антон Брукнер, австрійський композитор, органіст, педагог, автор 11 симфоній. 123 роки тому, у 72 роки (нар. 4 вересня 1824 р.).

«Ніч страчених поетів»
Людина і суспільство
«Ніч страчених поетів»

Головні події 1896 року

keyboard_arrow_left1895
1897keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward