Цей день 2 лютого
33-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 333 дні. Іменинники — Євсій, Євтихій, Юхим, Інна, Лаврентій, Рімма. В Ліхтенштейні — День свічі, в Канаді та США — День бабака.

Головні події 2 лютого

Всі події 2 лютого

962 • У церкві святого Петра папа Іван XII проголосив імператором німецького і італійського короля Оттона з саксонської династії Людольфінгів, який прибув до Риму для захисту Святого престолу від зазіхань італійських князів. Відновлена цим актом Римська імперія, яка з часом стала іменуватись Священною Римською імперією німецької нації, проіснувала протягом наступних майже дев'яти століть.

1033 • Після смерті короля Бургундії Рудольфа III за договором 1027 року Бургундія була приєднана до Священної Римської імперії Конрада II.

1345 • Згідно з хронікою Яноша Кукулея з Араду у Східних Карпатах війська правителя секеїв Андраша Лакфі завдали поразки татарам, змусивши їх відступити до Дністра.

1348 • У битві на ріці Стреві (права притока Німану) поблизу Ковно (нині — Каунас, Литва) армія Великого князівства Литовського, очолювана Ольгердом і Кейстутом, була розбита військом Тевтонського ордену. За свідченням німецького хроніста Віганда Магдебурського тевтонці втратили 8 лицарів і 60 солдатів, а литовці — близько 18 тисяч чоловік.

1386 • Згідно з Кревською унією, підписаною Польщею і Литвою в 1385 році, Великого князя литовського Ягайла обрано королем Польщі. Одружуючись з польською королевою Ядвігою, Ягайло зобов'язався навернути Литву на католицизм, самому стати католиком і "на вічні часи прилучити свої землі литовські й руські до Польської Корони". Після прийняття католицизму Ягайло взяв ім'я Владислав II і став засновником династії Ягеллонів.

1421 • Чжу Ді, третій імператор китайської династії Мін, переніс столицю держави з Нанкіна в Пекін.

1435 • По смерті Джованни II з Анжуйської династії Капетингів номінальним королем Неаполя став її син Рене Добрий, який перебував у полоні в Діжоні у герцога Бургундії Філіппа III Доброго. Він викупив себе в 1437 році і був змушений відвоювувати захоплений за його відсутності престол у короля Арагона і Сицилії Альфонса V, якого за чотири роки фактично безперервної війни так і не зумів здолати.

1440 • По смерті Альбрехта II німецьким королем під іменем Фрідріх III обрано його двоюрідного брата герцога Штирії Фрідріха V Габсбурга, за 53 роки правління якого династія Габсбургів набула своєї могутності.

1461 • У ході війни Червоної і Білої Троянд біля перехрестя доріг Мортімерс-Крос в графстві Герефордшир війська Оуена Тюдора і його сина Джаспера були вщент розбиті 18-літнім Едвардом Йоркським. Це завадило ланкастеріанцям об'єднати свої сили для походу на Лондон, у який Едвард Йоркський переможно в'їхав через місяць і був проголошений королем.

1536 • На західному березі ріки Ла-Плата, на південь від ріки Парана, іспанський конкістадор Педро Мендоза заснував місто Буенос-Айрес, нинішню столицю Аргентини.

1589 • У Москві засновано патріархію, першим патріархом якої став московський митрополит Іов.

Нова історія
1653 • Генеральні штати Республіки Об'єднаних провінцій надали своїй північно-американській колонії Новий Амстердам статус міста. Через двадцять років він був завойований англійцями і перейменований у Нью-Йорк на честь герцога Йоркського, брата короля Карла II і майбутнього короля Якова II.

1709 • Пропливаючим кораблем врятовано Александра Селкірка, який прожив на безлюдному острові більше 4-х років. 27-літній шотландець служив боцманом на англійському військовому судні "Сенк пор". Маючи запальну натуру, він постійно конфліктував з капітаном. Після чергової сварки за його ж власним бажанням Селкірка було висаджено на острів Мас-а-Тьєрра (архіпелаг Хуана Фернандеса — 640 км на Захід від узбережжя Чилі). Він пробжив на безлюдному острові 4 роки та 4 місяці і згодом послужив прототипом для образу головного героя роману «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» Даніеля Дефо. Уже в наші дні в пам'ять про ці події острів Мас-а-Тьєрра був перейменовано у Робінзон Крузо, а невеликий острівок поблизу названо іменем Александра Селкірка.

1808 • Після відмови папи Пія VII брати участь в континентальній блокаді Великої Британії, війська французького імператора Наполеона I зайняли Папську область; через рік Наполеон приєднав Папську державу до Франції.

1848 • У місті Гваделупа-Ідальго США та Мексика підписали мирний договір про закінчення 17-місячної війни, у якій загинуло 25 тисяч мексиканців і 12 тисяч американців. Згідно з договором, кордоном між Мексикою та США ставала річка Ріо-Гранде, Мексика втрачала майже половину своєї території, а США збільшували свою на третину. На завойованих США землях площею понад 3 мільйони квадратних кілометрів були утворені штати Арізона, Вайомінг, Каліфорния, Колорадо, Невада, Нью-Мексико і Техас. У якості компенсації США зобов'язувались виплатити Мексиці у вигляді репарацій 15 мільйонів доларів і її борги американським кредиторам у розмірі 3.25 мільйона доларів.

1920 • У Тарту підписано мирний договір між Естонією та РРФСР, згідно з яким Росія визнавала незалежність Естонії, поступалася їй містами Печори, Ізборськ та Івангород і встановлювала з нею торгові та дипломатичні стосунки: Естонія вперше стала незалежною державою, а більшовицьку Росію вперше було визнано на дипломатичному рівні.

1923 • Рішенням Надзвичайної сесії Київського губернського революційного трибуналу холодноярці Ларіон Завгородній, Денис Гупало, Мефодій Голик-Залізняк, Трохим Компанієць, Василь Ткаченко, Костянтин Здобудь-Воля, Іван Ляшенко, Григорій Яковенко і Юрій Дробатковський засуджені до розстрілу, виконаного через тиждень у Лук'янівській в'язниці Києва. Леонід Мушкет отримаав десять років позбавлення волі.

1935 • Американець Леонард Кілер продемонстрував роботу сконструйованого ним нового пристрою, названого поліграф або "детектор брехні", результати використання якого вперше стали доказом вини підозрюваного.

Новітня історія
1942 • У Норвегії, окупованій німецькими військами, сформовано лояльний до фашистської Німеччини уряд, прем'єр-міністром якого став Відкун Квіслінг, колишній міністр закордонних справ і міністр оборони країни, за наказом якого норвезькі війська без бою дозволили в квітні 1940 року висадитись в Новегії німецькому десанту. Квіслінгу були надані майже диктаторські повноваження, які він застосував проти членів Руху опору і для відправки до концтаборів тисяч своїх співгромадян. Після капітуляції Німеччини в травні 1945 року Квіслінг був заарештований і за рішенням суду страчений, а його ім'я в багатьох мовах стало синонімом слова "зрадник".

1943 • Капітуляція напередодні генерал-фельдмаршала Фрідріха Паулюса, південного угрупування німецьких військ і здача в полон північної групи військ Паулюса поклала край Сталінградській битві. Німецькі армії були відкинуті далеко на захід від Волги і Дону. Перемога під Сталінградом кардинально змінила хід подій у Другій світовій війні, перелом в якій був закріплений влітку 1943 року в результаті Орловсько-Курської битви.

1964 • На зимовій Олімпіаді в Інсбруці радянська ковзанярка Лідія Скоблікова завоювала четверту золоту медаль і стала першою жінкою, що на одних зимових Олімпійських іграх виборола чотири вищі нагороди.

1990 • Під тиском чорної більшості Південної Африки, президент Ф. де Клерк зняв заборону на діяльність Африканського Національного Конгресу і пообіцяв звільнити з тюрми Нельсона Манделу.

Наш час
2009 • У Ірані ракетою-носієм «Сафір-2» виведено на навколоземну орбіту перший супутник власного виробництва — «Омід».

Народились 2 лютого

1208 — †27 липня 1276 • Хайме I Завойовник, король Арагону (1213-1276 рр.), граф Барселони, король Майорки (1231-1276 рр.), король Валенсії (1238-1276 рр.).

1463 — †17 листопада 1494 • Джованні Піко делла Мірандолла, італійський філософ і гуманіст епохи Відродження ("900 тез").

1517 — †17 травня 1587Готтгард Кеттлер, останній ландмейстер Лівонського ордену (1559-1561) і перший герцог Курляндії і Семигалії (1561-1587).

1812 — †15 грудня 1848Євген Павлович Гребінка, український поет ("Малоросійські приказки", "Човен", "Українська мелодія", "Очи черные"), прозаїк ("Записки студента", "Петербурзька сторона", "Фактор").

1825 — †14 квітня 1882Анрі Жиффар, французький інженер, винахідник парової форсункиЮ конструктор і пілот першого дирижабля з паровим двигуном (1852).

1829 — †11 листопада 1884Альфред Едмунд Брем, німецький природознавець, просвітитель, популяризатор зоології ("Життя тварин"). 195 років з дня народження.

1845 — †31 січня 1918Іван Павлович Пулюй, австро-угорський фізик і електротехнік (катодна лампа, рентгенівське випромінювання), перекладач, ректор Німецької вищої технічної школи в Празі, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка.

1849 — †8 листопада 1921 • Павол Гвездослав (Павол Орсаг), словацький поет ("Криваві сонети"). 175 років з дня народження.

1861 — †3 листопада 1949 • Соломон Гугенхайм, американський бізнесмен, філантроп; засновник музею мистецтв у Нью-Йорку.

1882 — †13 січня 1941Джеймс Августин Алоізіус Джойс, ірландський письменник ("Камерна музика", "Дублінці", "Портрет художника замолоду", "Поминки по Фіннеганові", "Улісс").

1900 — †15 липня 1940 • Оксана Андріївна Петрусенко, видатна українська співачка (лірико-драматичне сопрано).

1904 — †15 грудня 1938Валерій Павлович Чкалов, російський льотчик-ас; розробив ряд фігур вищого пілотажу, здійснив безпосадковий переліт через Північний полюс з СРСР до США (1936). 120 років з дня народження.

1926 — †2 грудня 2020Валері Жискар д'Естен, французький політичний діяч, президент Франції (1974-81 рр.), глава комісії з розробки конституції Євросоюзу.

1934 • Отар Іоселіані, грузинський кінорежисер ("Листопад", "Фаворити Місяця", "Полювання на метеликів"). 90 років з дня народження.

1954 • Крісті Брінклі, американська модель, актриса; ведуча американська модель 1980-х (поява більш, ніж на 200-х обкладинках журналів). 70 років з дня народження.

1977Шакіра (Ізабель Мебарак Ріполл), колумбійська співачка (Whenever, Wherever, Waka Waka, Rabiosa).

Померли 2 лютого

1594 • Джованні П'єрлуїджі да Палестріна, італійський композитор; глава римської поліфонічної школи, чий музичний стиль Тридентський собор в 1563 році затвердив як офіційний зразок католицької церковної музики. Пом. 430 років років тому у 80 років (нар. 17 грудня 1514 р.).

1606Джованні Андреа Доріа, адмірал Генуезького флоту; внучатий племінник адмірала Андреа Доріа. Пом. 418 років тому у 67 років (нар. 1539 р.).

1907 • Дмитро Іванович Менделєєв, російський хімік, автор періодичної таблиці хімічних елементів (1869). Пом. 117 років тому у 73 роки (нар. 8 лютого 1834 р.).

1940 • Всеволод Емільович Меєрхольд (Карл Казимир Майергольд), російський режисер. Пом. 84 роки тому у 66 років (нар. 9 лютого 1874 р.).

1951 • Антін Степанович Синявський, український політичний і громадський діяч, географ, історик, економіст, професор Київського університету. Пом. 73 роки тому у 85 років (нар. 12 липня 1866 р.).

1954 • Дзига Вертов (Денис Кауфман), російський режисер ("Шагай, Совет!", "Шоста частина світу", "Річниця революції"). Пом. 70 років років тому у 58 років (нар. 2 січня 1896 р.).

1969Борис Карлофф (Вільям Генрі Пратт), британський актор (Франкенштейн, Наречена Франкенштейна, Дім Франкенштейна, Син Франкенштейна, Помри, монстр!, Чорна кімната, Острів мертвих, Мумія). Пом. 55 років років тому у 82 роки (нар. 23 листопада 1887 р.).

1970Бертран Рассел, англійський математик, філософ, пацифіст, Нобелівський лауреат в галузі літератури (1950). Пом. 54 роки тому у 98 років (нар. 18 травня 1872 р.).

1979Сід Вішез (Джон Саймон Річі), бас-гітарист і вокаліст англійської панк-групи The Sex Pistols. Пом. 45 років років тому у 22 роки (нар. 10 травня 1957 р.).

1996 • Джин (Юджин Каррен) Келлі, американський танцівник, актор (Співаючи під дощем, Американець в Парижі), режисер (Співаючи під дощем, Хелло, Доллі!, Інструкція для одруженого чоловіка). Пом. 28 років тому у 84 роки (нар. 23 серпня 1912 р.).

2005Макс Шмелінг (Максимілліан Адольф Отто Зігфрід Шмелінг), німецький боксер, чемпіон світу серед професіоналів у надважкій категорії (1930); провів 70 боїв — 56 перемог (39 нокаутом), 10 програшів, 4 нічиї. Пом. 19 років тому у 100 років (нар. 28 вересня 1905 р.).

2015 • Андрій Вікторович Кузьменко (Кузьма), український співак «Скрябін» («Ніжно, не ніжно»), телеведучий, продюсер, актор. Пом. 9 років тому у 47 років (нар. 17 серпня 1968 р.).

2022 • Моніка Вітті (Марія Луїза Чечареллі), італійська кіноактриса (Я знаю, що ти знаєш, що я знаю, Майже бездоганна афера, Я перестала тебе розуміти, Блондинка в чорному, Дівчина з пістолетом, Червона пустеля, Я вийшла за тебе заради забави, Чотири види кохання). Пом. 2 роки тому у 91 рік (нар. 3 листопада 1931 р.).

Перша посадка на Венеру
Наука і техніка
Перша посадка на Венеру

Головні події 2 лютого

Римська імперія Оттона Великого

962

Битва біля Мортімерс-Крос

1461

Місто Новий Амстердам

1653

Закінчення Сталінградської битви

1943