Цей день 2 грудня
337-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 29 днів. Іменинники — Авдій, Варлам, Іларіон. Міжнародний день скасування рабства, Панамериканський день здоров'я, а в Об'єднаних Арабських Еміратах відзначають Національний день.

Головні події 2 грудня

Всі події 2 грудня

1409 • Спеціальною буллою папи Олександра V засновано Лейпцизький університет, який був створений для близько тисячі німецьких студентів і викладачів Карлового університету, змушених залишити Прагу в результаті заворушень, викликаних гуситським рухом і введення викладання чеською мовою.

Нова історія
1697 • В Лондоні освячено Собор Святого Павла.

1804 • У соборі Паризької богоматері відбулась коронація імператора Наполеона Бонапарта. Спеціально викликаний для церемонії папа римський Пій VII вручив Наполеону корону, котру 35-річний завойовник Європи власноручно одягнув на голову.

1805 • Імператор Наполеон I в битві під Аустерліцом розбив армії імператорів Австрії Франца I і Росії Олександра I під командуванням Михайла Кутузова, змушеного діяти за затвердженим Олександром I невдалим планом австрійського генерала Франца фон Вейротера. Ця поразка привела до розпаду третьої антифранцузької коаліції держав, а військове мистецтво Наполеона, який одним вчасно виконаним маневром розбив супротивника, поставив його в один ряд із легендарними Олександром Македонським і Ганнібалом Баркою, котрі плославились перемогами під Гавгемалами і Каннами.

1816 • Непал і Велика Британія підписали мирний договір, який завершив Англо-непальскую війну 1814-1816 років — Непал втратив половину своєї території, включаючи Сіккім і більшу частину регіону Тераї.

1823 • У ювілейному посланні конгресу президент Сполучених Штатів Джеймс Монро проголосив принцип політичного невтручання європейських країн в питання, що стосуються обох американських континентів. Доктрина Монро була націлена проти намірів Священого союзу, створеного в 1815 році, втрутитись в боротьбу країн Латинської Америки за незалежність і проголошувала принцип нейтральності США щодо конфліктів у Європі.

1824 • Безрезультатно завершились вибори президента США, які тривали з 26 жовтня: жоден з чотирьох кандидатів, які представляли єдину загальнонаціональнй Демократично-республіканську партію, — Джон Квінсі Адамс, Ендрю Джексон, Вільям Кроуфорд і Генрі Клей — не набрав більшості голосів виборників і рішення про обрання 10-го президента було передано до Палати представників.

1848 • Після вимушеного зречення престолу неповносправного імператора Фердинанда в моравському Оломуці (нині Оломоуць, Чехія) на престол охопленої революцією Австрійської імперії зійшов його 18-літній племінник Франц Йосиф. Йому вдалось в короткі терміни опанувати ситуацію в країні і реформувати монархію, якою він правив майже сім десятиліть, п'ять з яких — без воєн і міжнародних конфліктів.

1851 • Президент Франції Луї Наполеон Бонапарт розпустив Національні збори і віддав наказ про арешт найвидніших політичних опозиціонерів. В результаті плебісциту, проведеного 20 грудня, він отримав диктаторські повноваження терміном на 10 років. Причиною переворту стало небажання Національних зборів продовжити повноваження Луї Наполеона, обраного президентом в 1848 році, на другий чотирирічний термін для втілення в життя передвиборних обіцянок нормалізувати суспільне й економічне життя Франції.

1852 • Президент Франції Луї Наполеон Бонапарт, посилаючись на результати плебісциту, оголосив себе імператором французів під іменем Наполеон III. Він був позбавлений влади через 19 років після поразки Франції у війні проти Пруссії і став останнім монархом Франції.

1859 • В Чальз-тауні (штат Вірджинія) страчено Джона Брауна, американського борця за звільнення негрів-рабів, звинуваченого в заколоті, вбивствах і грабунках. Перші збройні виступи проти рабовласників професійний військовий Джон Браун організував у середині 1850-х років у Канзасі, а в жовтні 1859 року, захопивши з групою послідовників федеральний арсенал зброї, заснував в Аппалачах республіку вільних рабів і білих-аболюціоністів, сподіваючись, що вона буде зміцнюватись і розростатись за рахунок притоку звільнених силою зброї рабів. 18 жовтня Джон Браун був схоплений урядовими військами і 2 листопада 1859 року, за 16 місяців до Громадянської війни, повішений разом з шістьма своїми послідовниками.

1864 • В Петербурзі відбулась прем'єра опери українського композитора Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм".

1901 • У США Кінг Жилетт запатентував безпечну бритву з двостороннім одноразовим лезом.

1902 • Французький інженер Леон Марі Жозеф Клемент Левавасо запатентував перший у світі працюючий V-подібний восьмициліндровий двигун.

Новітня історія
1942 • Група вчених під керівництвом Енріко Фермі з університету Чикаго, що працювала в рамках надсекретного Манхеттенського проекту зі створення атомної бомби, здійснила у спеціально створеному реакторі першу в світі контрольовану ядерну ланцюгову реакцію, що відкрило нову еру в історії людства.

1954 • Сенат США 67 голосами "за" і 22 — "проти" засудив дії сенатора Джозефа Маккарті, котрий з 1953 року очолював сенатську комісію з розслідування антиамериканської діяльністі і розгорнув у країні кампанію полювання на комуністів, які ніби-то проникли в усі державні інститути США.

1961 • Після двох років керівництва Кубою Фідель Кастро у телевізійному виступі заявив, що є "марксистом-леніністом і залишиться на позиціях наукового соціалізму до кінця своїх днів". У США, котрі здійснили ряд невдалих спроб повалити режим Кастро, цю заяву сприйняли скептично і розцінили її лише як тактичний хід для подальшого зближення з Радянським Союзом і отримання від нього ще більшої допомоги. Однак, Кастро залишається вірним своїй декларації ось уже протягом 50 років, навіть коли СРСР як держава вже перестав існувати.

1969 • Між Сіетлом і Нью-Йорком відбувся перший дtemptationsмонстраційний політ реактивного літака "Boeing 747" з 191 пасажиром на борту.

1971 • Під протекторатом Великобританії шість із семи еміратів Договірного Оману утворили нову федеративну державу — Об'єднані Арабські Емірати. Сьомий емірат, Рас-ель-Хайма, приєднався до неї наступного року. Кожний емірат має власний уряд і підлеглі йому адміністративні органи; главою держави є Президент. Підписання договору про незалежність і угоди про співпрацю між ОАЕ й Англією збіглося із зростанням цін на світовому ринку на нафту і нафтопродукти, що полегшило новій державі перші самостійні кроки в галузі економіки і зовнішньої політики. Завдяки багатим нафтовим родовищам ОАЕ в короткий строк змогли досягнути економічної стабільності і вступити у зовнішньоторговельні відносини з Японією, США, Британією та рештою світу.

1972 • Пісня «Papa Was a Rollin’ Stone» групи Temptations вийшла на перше місце в хіт-параді США. Це був четвертий хіт групи після "My Girl" (1965), "I Can’t Get Next to You" (1969) і "Just My Imagination" (1971).

1982 • Хірурги з медичного центру університету штату Юта вперше у світі провели імплантацію штучного серця дантисту-пенсіонеру Барні Кларку. Із пристроєм, зконструйованим доктором Робертом Джарвіком, пацієнт прожив 112 днів.

1988 • За результатами проведених у листопаді демократичних виборів Беназір Бхутто стала прем'єр-міністром Пакистану — першою жінкою, яка очолила мусульманську державу.

Наш час
1993 • Під час затримання на околиці Медельїна (Колумбія) поліцейським спецназом вбито керівника колумбійського кокаїнового картелю 44-річного Пабло Ескобара. З його смертю створена ним організація дезінтегрувалась, більшість її членів загинули від рук конкурентів, а дружина з двома дітьми була змушена виїхати з країни і через кілька років осіла в Аргентині.

1997 • Показом у Лос-Анжелесі розпочалась прем'єра фільму «Розумник Віл Хантінг». Сценарій фільму, написаний приятелями Метом Деймоном і Беном Афлеком, отримав Оскар. Вони ж знялись у головних ролях.

1998 • Білл Гейтс оголосив про надання 100 мільйонів доларів власних коштів на 10-річну програму виготовлення вакцин проти чотирьох хвороб, найпоширеніших серед дітей країн третього світу.

1999 • У Північній Ірландії вперше почав роботу Кабінет міністрів, виконавчий орган Асамблеї, вищого регіонального законодавчого органу Північної Ірландії.

Народились 2 грудня

1612 — †31 грудня 1655Януш Радзивілл, державний і військовий діяч Великого князівства Литовського, віленський воєвода (1653-55 рр.) і великий гетьман литовський (1654-55 рр.).

1825 — †5 грудня 1891 • Педру II (Педру Браганса), другий і останній імператор Бразилії (1831-89 рр.).

1890 — †18 вересня 1946Олександр Якович Шумський, український революціонер, радянський державний і політичний діяч, народний комісар внутрішніх справ (1920), освіти (1919, 1924-1927 рр.) УРСР.

1923 — †16 вересня 1977Марія Каллас (Марія Сесілія Софія Анна Калогеропулос), американська оперна співачка (ліричне сопрано) грецького походження.

1923 — †18 жовтня 2003 • Олександр Миколайович Яковлєв, радянський політик, член політбюро ЦК КПРС (1987-90 рр.), ідеолог "перестройки", глава державного російського телебачення (1993-95 рр.).

1946 — †15 липня 1997Джанні Версаче, італійський модельєр.

1967 • Люсі Ліу, американська актриса (Ангели Чарлі, Щасливе число Слевіна, Убити Білла).

1971 • Франческо Тольдо, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000).

1973Моніка Селеш, американська тенісистка югославського походження (French Open [1990, 1991, 1992]; Australian Open [1991, 1992, 1993]; U.S. Open [1991, 1992]); перша ракетка світу (1991-92).

1977 — †24 квітня 1989Саша (Олександра Євгенівна) Путря, юна українська художниця і поетеса; за 11 років свого життя створила 2279 робіт — 46 альбомів з малюнками, шаржами, віршами, чеканки, вишивки, дрібні вироби з пластиліну, саморобні шиті іграшки, вироби з намистин і кольорового каміння, випалювання по дереву.

1978 • Неллі Фуртадо, канадська співачка (I’m Like a Bird, Promiscuous, Give It to Me).

1981Брітні Спірз, американська поп-співачка (I'm a Slave 4 You, ...Baby One More Time, You Drive Me Crazy, I Can't Get No Satisfaction, Oops! I Did It Again).

Померли 2 грудня

1198 • Родерік О'Конор (Руайдрі Ва Конхобайр), король Коннахта (1156-86 рр.), останній верховний король Ірландії (1166-98 рр.). Пом. 826 років тому десь у 82 роки (нар. бл. 1116 р.).

1547Ернан Кортес (Фернандо Кортес Монрoй Пісарро Альтамірано), іспанський конкістадор, завойовник Мексики. Пом. 477 років тому у 62 роки (нар. 1485 р.).

1594Герард Меркатор (Герард ван Кремер), фламандський картограф; розробив декілька картографічних проекцій, видав збірник карт і описів європейських країн (1595). Пом. 430 років років тому у 82 роки (нар. 5 березня 1512 р.).

1814Донасьєн Альфонс Франсуа де Сад, французький письменник ("120 днів Содоми", "Жюстіна", "Філософія в будуарі"). Пом. 210 років років тому у 74 роки (нар. 2 червня 1740 р.).

1918 • Едмон Ростан, французький поет і драматург ("Сірано де Бержерак"). Пом. 106 років тому у 50 років (нар. 1 квітня 1868 р.).

1969 • Климент Єфремович Ворошилов, радянський військовий і державний діяч, нарком оборони (1934-40 рр.), голова президії Верховної ради СРСР (1953-60 рр.). Пом. 55 років років тому у 88 років (нар. 4 лютого 1881 р.).

1993Пабло Ескобар, колумбійський наркобарон, один з найбільш зухвалих і жорстоких злочинців XX сторіччя. Пом. 31 рік тому у 44 роки (нар. 1 грудня 1949 р.).

2014 • Жан Беліво, канадський хокеїст, володар 10 Кубків Стенлі в складі "Монреаль Канадієнс". Пом. 10 років років тому у 83 роки (нар. 31 серпня 1931 р.).

2020Валері Жискар д'Естен, французький політичний діяч, президент Франції (1974-81 рр.), глава комісії з розробки конституції Євросоюзу. Пом. 4 роки тому у 94 роки (нар. 2 лютого 1926 р.).

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України

Головні події 2 грудня

Коронація імператора Наполеона Бонапарта

1804

Битва під Аустерліцем

1805

Франц Йосиф — третій імператор Австрії

1848

Друга Французька імперія

1852

Вбивство Пабло Ескобара

1993