Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 31 грудня
365-й день року за Григоріанським календарем - останній день року. Іменинники - Вікторія, Зоя, Марк, Михайло, Модест, Севастіан, Семен (Симеон), Флор (Фрол). В Японії відзначають День великого очищення, в Азербайджані — День солідарності азербайджанців, а в Демократичній Республіці Конго — День республіки.

Головні події 31 грудня


Всі події 31 грудня

192 - В результаті змови убито Коммода, 31-річного римського імператора, сина імператора-філософа Марка Аврелія. Коммод, корумпований, самозакоханий правитель, мало переймався державними справами і увійшов у історію як перший імператор, що як гладіатор вийшов на бій зі справжніми гладіаторами і дикими звірами. Володіючи надзвичайною фізичною силою, Коммод виходив переможцем у 735 двобоях, однак став жертвою змови своєї коханки і начальника імператорської охорони.
Середні віки
1347 - Згідно з повідомленням хронік, пандемія чуми, яка охопила Азію, Європу та Північну Африку, досягла Генуї. За два десятиліття «Чорна смерть» привела до загибелі більше 70 мільйонів людей у світі, що наклало відбиток на історію, економіку, культуру і генетичний склад людства.
1600 - Намагаючись протистояти голландському домінуванню у сфері торгівлі з азіатськими державами, англійська королева Єлизавета I надала монопольне на право торгівлі зі Східною Індією створеній у 1599 році лондонськими купцями Ост-Індській компанії. У 1609 році привілей був підтверджена "навічно".
Нова історія
1775 - Невдачею закінчилась спроба американських військ під керівництвом генералів Бенедикта Арнольда і Річарда Монгомері взяти штурмом уріплене канадське місто Квебек-сіті. Під час першої ж атаки Монтгомері був убитий, а до кінця дня англійці під керівництвом Гая Карлтона не тільки зуміли вистояти за фортифікаційними спорудами, але й перейти в контратаку і змусити американців рятуватись втечею. Під Квебеком загинуло і було поранено 60 американців і більше 400 взято в полон. Поранений в ногу генерал Арнольд зумів переправити рештки своїх війська через ріку Св. Лаврентія на американську територію. Менш, ніж через 5 років Бенедикт Арнольд за хабар у розмірі 20 тисяч фунтів здав без бою стратегічно важливий форт Вест-Пойнт, а після виявлення зради був змушений відкрито перейти на бік англійців і решту періоду англо-американської війни воювати проти своєї країни, якій він вірно служив не одне десятиліття.
1793 - Перший державний секретар (міністр закордонних справ) США Томас Джефферсон подав у відставку після ряду конфліктів з міністром фінансів Александром Гамільтоном. Джефферсон, прихильник якомога більшої самостійності штатів, звинуватив Гамільтона у втручанні в сферу зовнішньої політики і пробританську орієнтацію. Через вісім років Джефферсон став третім президентом США.
1807 - Празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект будівництва кінної залізниці від Чеське-Будейовіце до Лінца. Дорогу було збудовано в 1824-32 роках, вже після того, як в Англії між Стоктоном і Дарлінгтоном було введено в дію першу пасажирську залізницю з локомотивом на паровій тязі.
1808 - Французький вчений Жозеф Луї Гей-Люсак сформулював один із газових законів, що сьогодні носить його ім'я, — всі прості гази змішуються між собою в простих кратних відношеннях.
1851 - Австрійський імператор Франц Йосиф своїм указом відмінив дію конституції 1849 року. В основу нового урядового курсу були покладені принципи неоабсолютизму, що перетворив спадкові володіння Габсбургів в бюрократично-централізовану державу, з всесильним чиновницьким апаратом, цензурою друку, всюдисущою поліцією і диктатурою воєнщини.
1857 - Указом англійської королеви Вікторії столицею Канади проголошено місто Оттава.
1879 - У передмісті Нью-Йорка американський винахідник Томас Алва Едіссон продемострував свою лампу розжарювання з платиновою ниткою.
1917 - Раднарком Росії визнав незалежність Фінляндії, проголошену три тижні перед тим
1925 - У Москві закінчив роботу XIV з'їзд РКП(б), на котрому було прийнято курс на індустріалізацію, групою Сталіна-Бухаріна отримано перемогу над опозицією Каменєва-Зінов'єва-Крупської і Російську Компартію більшовиків перейменовано у Всесюзну Комуністичну партію більшовиків (скорочено — ВКП(б)).
Новітня історія
1942 - У Баренцевому морі відбувся «Новорічний бій» між британськими кораблями, що входили до складу арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Слабкіші англійські сили (2 крейсера, 5 есмінців і кілька легкоозброєних судів) змогли відігнати німецьку ескадру (1 лінкор, 1 важкий крейсер, 6 есмінців). У результаті цього Адольф Гітлер відправив у відставку адмірала Редера.
1944 - Тимчасовий комуністичний уряд Угорщини офіційно оголосив війну Німеччині, що поклало край тривалому, почасти вимушеному, почасти добровільному співробітництву Угорщини з країнами осі Рим-Берлін-Токіо.
1968 - Свій перший політ здійснив перший у світі радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144. Це сталось за декілька місяців до першого польоту англо-французького літака "Конкорд", на який Ту-144 був вражаюче схожий. Зроблений за краденою констуркторською документацією, наспіх, з єдиною метою випередити Захід, Ту-144 виявився вкрай невдалим літаком. Він дороблявся протягом наступних п'яти років, однак після катастрофи в червні 1973 на Паризькому авіашоу в Ле-Бурже, що привела до загибелі 9-х людей, жоден його екземпляр так і не був куплений жодною з авіакомпаній. На внутрішніх лініях в СРСР Ту-144 виконав лише близько ста польотів і після ряду авіакатастроф був знятий з виробництва.
1969 - Джимі Хендрікс зі своєю новою групою "Band of Gypsies" випустив перший і єдиний диск з однойменною назвою. Два роки перед тим він працював з групою Jimi Hendrix Experience, з якою здобув світове визнання і записав сьогодні вже класичні композиції "Purple Haze", "Foxy Lady" і "The Wind Cries Mary." Другий альбом "Band of Gypsies II" був випущений в 1986 році вже по смерті гітариста-віртуоза, котрий помер в 1970 році від передозування наркотиків.
1978 - В переддень офіційного визнання комуністичного уряду Китайської Народної Республіки приспущено американський прапор на посольстві в Тайпеї і тайванський на посольстві у Вашингтоні — після 30 років співробітництва США і Тайвань перевали дипломатичні стосунки.
Наш час
1992 - Припинила своє існування створена 74 років перед тим спільна держава чехів і словаківЧехословаччина.
1993 - Покінчив життя самогубством повалений у січні і змушений емігрувати президент Грузії Звіад Гамсахурдіа.
1994 - В ході Першої чеченської війни російські війська чотирма бронетанковими колонами почали штурм Грозного. Однак бронетанкова атака була малоефективною в міських умовах, зазнала невдачі і до 3 січня майже російські сили були знищені, а решта (яка відчувала нестачу боєприпасів, їжі і питної води) здалася в полон.
1999 - Об 11-й годині ранку Борис Миколайович Єльцин у присутності патріарха Алексія II передав Володимиру Володимировичу Путіну символи президентської влади, а о 12-й по телебаченню було передано запис звернення президента Росії до росіян, в якому він виклав мотиви свого кроку і попросив у народу вибачення за те, що багато надій росіян не збулись. Відставка Єльцина стала першим за 400-літню історію Росії випадком, коли її правитель добровільно і в повній відповідності до закону склав з себе владні повноваження.
1999 - Після 85 років протекторату над Панамським каналом, США, згідно з договором 1977 року, пердали його під контроль уряду Панами.
2004 - У столиці Тайваню відбулась здача в експлуатацію хмарочоса «Тайбей 101». Збудований в 2003 році, він має 101 поверх і висоту 509 метрів (зі шпилем). На момент відкриття був найвищою будівлею у світі; сьогодні «Тайбей 101» — друга за висотою будівля світу після Бурдж-Халіфа в Дубаї.

Народились 31 грудня

1378 - 6 серпня 1458, Калікст III (Альфонсо Борджиа), 209-й папа римський (1455-1458 рр.); дядько папи Олександра VI.
1491 - 31 грудня 1557, Жак Картьє, французький мореплавець; поклав початок французької колонізації Північної Америки і один з першовідкривачів Канади.
1550 - 23 грудня 1588, Генріх Гіз, французький герцог, керівник Католицької ліги, один з ініціаторів Варфоломіївської ночі.
1596 - 11 січня 1647, Петро (Семенович) Могила, український церковний і культурний діяч, богослов (Євангеліє учительне, Требник, Літос альбо Камінь), митрополит Київський (з 1632 р.), засновник Лаврської школи (1631), на базі якої було створено Києво-Могилянську колегію (1632).
1869 - 3 листопада 1954, Анрі Матісс, французький художник і графік, визначний представник фовізму (Акваріум з червоними рибками, Човен). 150 років з дня народження.
1877 - 8 жовтня 1938, Гнат Мартинович Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.
1880 - 16 жовтня 1959, Джордж Маршалл, американський генерал, голова об'єднаного штабу союзників у роки 2-ї Світової війни, держсекретар США (1947); розробив програму економічного відродження післявоєнної Європи ("план Маршалла"), лауреат Нобелівської премії миру (1953).
1892 - 24 жовтня 1937, Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко), український поет, редактор, основоположник українського футуризму.
1933 - 20 серпня 2009, Семен Фарада, російський кіноактор (Формула кохання, Гараж, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона).
1935 - Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд, король Саудівської Аравії (з 2015 р.).
1937 - Ентоні Гопкінс, валлійський актор, лауреат премії «Оскар» (Мовчання ягнят [1991]; Диявол і Деніель Уебстер, Червоний дракон, Ганнібал, Місія неможлива 2, Інстинкт, Маска Зорро, Легенди осені, Дракула).
1938 - Паоло Вілладжо, італійський актор (Сенйор Робінзон, Фантоцци, Фантоцци проти всіх).
1941 - Александр Чепмен Фергюсон, шотландський футболіст, тренер («Манчестер Юнайтед»).
1942 - Енді Саммерс (Сомерс), англійський рок-музикант, співак (The Police: Can’t Stand Losing You, Roxanne, Message in a Bottle, Walking on the Moon, Don’t Stand So Close to Me, Invisible Sun, Every Breath You Take).
1943 - Бен Кінгслі (Крішна Бханджи), британський актор індійського походження, лауреат премії «Оскар» (Ганді [1982]; Тріумф кохання, Зізнання, Багсі, Список Шиндлера, Вбивці серед нас, Ленін: поїзд).
1948 - 17 травня 2012, Донна Саммер (Ладонна Гейнс), американська поп-співачка, "королева диско", лауреат "Греммі" (Last Dance [1978], Hot Stuff [1979], He’s a Rebel [1983], Forgive Me [1984]; Love to Love You Baby, I Feel Love, Bad Girls, She Works Hard for the Money, On the Radio, No More Tears).
1959 - Вел (Едвард) Кілмер, американський актор (Червона планета, Святий, Бетмен назавжди, Привид і Темрява, Сутичка, Справжня Маккой, Убий мене знову). 60 років з дня народження.
1965 - Віктор Франкович Павлік, український співак.
1972 - Джо Макінтаєр (Джозеф Малрі Макінтаєр), американський поп-співак (New Kids on the Block).
1977 - Псай (Пак Че Сан), корейський співак і композитор (Gangnam Style).
1979 - Андрій Володимирович Хливнюк, український музикант, співак («Бумбокс»). 40 років з дня народження.

Померли 31 грудня

192 - Луцій Елій Аврелій Коммод, римський імператор (177-192 рр.), син імператора Марка Аврелія; перший імператор, що вийшов на арену для бою із дикими звірами, перший імператор, що брав участь у боях як гладіатор (виходив на арену і перемагав 735 разів). 1827 років тому, в 31 рік (нар. 31 серпня 161 р.).
335 - Сильвестр I, тридцятий третій Папа Римський (314-335 рр.); його ім'ям названо лицарський орден Святого Сильвестра. 1684 роки тому, в 31 рік
1384 - Джон Вікліф, англійський теолог-реформатор, перекладач Біблії англійською мовою. 635 років років тому, в 54 роки (нар. 1330 р.).
1557 - Жак Картьє, французький мореплавець; поклав початок французької колонізації Північної Америки і один з першовідкривачів Канади. 462 роки тому, в 66 років (нар. 31 грудня 1491 р.).
1655 - Януш Радзивілл, державний і військовий діяч Великого князівства Литовського, віленський воєвода (1653-55) і великий гетьман литовський (1654-55). 364 роки тому, в 43 роки (нар. 2 грудня 1612 р.).
1877 - Жан Дезіре Гюстав Курбе, французький художник, ведучий представник реалізму в живописі. 142 роки тому, в 58 років (нар. 10 червня 1819 р.).
1993 - Звіад Гамсахурдіа, грузинський політичний і державний діяч, письменник, дисидент, перший Президент Грузії (1991—1992). 26 років тому, в 54 роки (нар. 31 березня 1939 р.).
1999 - Соломія Дмитрівна Павличко, українська письменниця, літературознавець, перекладач, публіцистка, автор праць з історії фемінізму («Фемінізм: статті, дослідження, бесіди та інтерв'ю»); дочка Дмитра Павличка. 20 років років тому, в 40 років (нар. 15 грудня 1959 р.).

Головні події 31 грудня

keyboard_arrow_left30 грудня
1 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward