Цей день 18 жовтня
292-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 74 дні. Іменинники — Григорій, Матвій, Олексій, Петро, Філіп (Пилип), Харитина. В Азербайджані відзначають День незалежності.

Головні події 18 жовтня

Всі події 18 жовтня

31 • Звинувачений у змові проти імператора Тиберія, за вироком римського сенату страчений головнокомандуючий преторіанською гвардією Луцій Елій Сеян.

Середні віки
614 • Король франків Хлотар II оприлюднив т. зв. "Паризький едикт", який мав захистити права дворян і церкви та регулював призначення світських службових осіб на державну службу, доступ до якої став забороненим євреям.

629 • По смерті Хлотара II королем франків став його син Дагоберт I, який під своєю владою об'єднав Австразію, Нейстрію і Бургундію, а його молодший зведений брат Харіберт II став королем Аквітанії. Угода була підтверджена в 631 році, коли Харіберт став хрещеним батьком Сігіберта, сина Дагоберта I

957 • Імовірно цього дня в Константинополі київська княгиня Ольга першою з руських правителів пройшла обряд хрещення. Її хресними стали імператриця Елена Лакапіна і її син Роман II, син-співправитель Костянтина VII Багрянородного.

1016 • У битві біля Ешингдона в Ессексі англосаксонський король Едмунд Залізнобокий програв "країну англів і народ" датському претенденту на англійський престол Кнуду Великому, котрий після смерті Едмунда став королем Англії. У 1018 році він став і королем Данії.

1356 • У Базелі відбувся найбільший із достовірно відомих землетрусів у Центральній Європі середніх віків — від поштовхів силою до 8 балів було практично зруйновано місто Базель, в якому загинуло більше 300 чоловік.

1386 • У Німеччині курфюрстом Рупрехтом I з дозволу папи римського Урбана VI відкрито університет Гейдельберга. Він став четвертим університетом Священної Римської імперії після Болонського, Віденського і Празького університетів і першим на території сучасної Німеччини.

1469 • У Вальядоліді одружились Фердинанд Арагонський та Ізабелла Кастильська, котрі почали спільно управляти обома королівствами, поступово приєднуючи до Іспанії її незалежні домініони, що дозволило перетворити Іспанію на наймогутнішу державу світу.

1596 • На соборі в Бересті (нині — Брест, Білорусь) відбулося проголошення Акту приєднання православної Київської митрополії на чолі з митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі Михайлом (Рагозою) до Апостольської Столиці. Єпископи Львівський Гедеон (Балабан) та Перемиський Михайло (Копистенський), не підтримавши унію з Римом, після ратифікації рішень Собору королем Польщі опинились поза законом.

Нова історія
1667 • На сучасному острові Лонг-Айленд вздовж ріки Іст-рівер голландськими поселенцями засновано селище Брьокелен. Сьогодні — це місто Бруклін, яке входить до Великого Нью-Йорка.

1685 • Французький король Людовик XIV відмінив дію Нантського едикту, прийнятого Генріхом IV в 1598 році, за яким гугенотам надавалась свобода віросповідання і богослужіння, і проголосив Францію суто католицькою державою. Це зумовило масове переселення французьких гугенотів до Німеччини та Нідерландів.

1748 • В Аахені Великобританія, Франція та Нідерланди уклали мирну угоду, що завершила восьмирічну Війну за австрійську спадщину. У грудні того ж року і січні наступного до нього приєднались Австрія, Сардинія та Іспанія — всі країни визнали право на австрійський та угорський престоли Марії-Терезії Габсбург, яка була змушена погодилась на перехід Сілезії і Глаца до Пруссії, Парми, Гуасталла і П'яченци — Іспанії, частини Міланського герцогства — Сардинії і поновити незалежність захоплених нею герцогства Модена та Генуезької республіки.

1797 • У Пассарьяно поблизу Удіне (Італія) генерал Наполеон Бонапарт від імені Французької республіки і граф Леопольд фон Кобенцль від імені ерцгерцога Франца II Габсбурга підписали угоду, яка завершила війну Першої антифранцузької коаліції. Кампо-Формійська мирна угода також визначила нові кордони Франції, погодила створення в Північній Італії лояльних до неї держав-сателітів, формалізувавши падіння Венеціанської і Генуезької республік.

1817 • У Долині царів на західному березі Нілу навпроти міста Фіви італійський шукач пригод Джованні Баттіста Белцоні знайшов вхід до гробниці фараона Сеті I, яка виявилась розграбованою.

1842 • В гавані Нью-Йорка під керівництвом Семюеля Морзе прокладено перший телеграфний кабель. Наступного дня він перестав працювати, оскільки був випадково порваний пропливаючим кораблем. Через рік кабель був замінений на новий, котрий для надійності був поміщений у свинцеву трубу.

1860 • В ході Другої опіумної війни британські війська окупували Пекін і розграбували та спалили палац Юаньмінгуян, літню резиденцію імператора, збудовану у 18-у столітті і знамениту своїми садовими і парковими насадженнями. У 1870-х роках імператрицею Сіксі палац був відбудований і перейменований у Їейюань або "Сад хорошого здоров'я і гармонії". У 1900 році, під час Боксерського повстання, західними інтервентами палац був знову спалений і відбудований лише в 1950-х роках при комуністах.

1867 • На Алясці спущено російський прапор і піднято американський — США формально вступили у права володіння над величезною північноамериканською територією, проданою Росією за 7,2 мільйона доларів.

1898 • Всього лише через рік після надання Іспанією Пуерто-Ріко статусу самоуправної території, США в ході Іспано-американської війни захопили острів і встановили на ньому військове правління. У грудні Паризький договір, що офіційно завершував війну, закріпив Пуерто-Ріко за США. За наступні тридцять років США намагались американізувати острів і запровадити англійську мову в якості офіційної, для чого в 1917 році надали пуерто-ріканцям права громадян США, але завдяки популярності в Пуерто-Ріко патріотично настроєної Народно-Демократичної партії, цього зробити не вдалось, і з 1948 року пуерто-ріканці мають змогу самі обирати губернатора, а затверджена в 1952 році конгресом США конституція Пуерто-Ріко проголосила острів автономною територією США.

1918 • У Львові на зборах українських депутатів австрійської Державної Ради і членів Палати Панів, українських представників галицького і буковинського сеймів було утворено Українську Національну Раду, яка очолила український національний рух в Австро-Угорській імперії.

1921 • У Москві ухвалено постанову ВЦВК і РНК РСФРР «Про автономію Кримської Радянської Соціалістичної республіки», що створювалася як територіальна автономія в складі РСФРР. У такому статусі вона проіснувала до 30 червня 1945 року, коли Кримська АРСР була перетворена на область у складі РРФСР.

1922 • У Лондоні засновано British Broadcasting Corporation (BBC) — британську радіомовну компанію. Перша радіопрограма вийшла 14 листопада 1922 р. У 1927 р. компанії була націоналізована урядом, хоча й залишилася незалежною у редакційній політиці і має широке самоврядування. Сьогодні BBC — найбільша телерадіомовна компанія у світі зі штатом понад 26 тисяч чоловік і річним бюджетом 4 мільярда фунтів.

1931 • У Вест-Оранджі, штат Нью-Джерсі, у віці 84 років помер легендарний американський винахідник Томас Алва Едісон, автор 1093 патентів на винаходи, серед котрих перший проектор рухомих картинок, перша пересувна кіностудія, лампа розжарювання і фонограф.

Новітня історія
1967 • Радянська космічна безпілотна станція «Венера-4» стала першим у світі пристроєм, що досягнув атмосфери планети Венера.

1967 • У США відбулась прем'єра мультфільму Волта Діснея «Книга джунглів» за мотивами книг Редьярда Кіплінга. Це був останній фільм, випуском якого займався Волт Дісней особисто.

1968 • В ході поліцейської операції Джон Леннон і Йоко Она заарештовані у себе в домі в Лондоні за незаконне зберігання наркотиків. Будучи попередженим за декілька хвилин до приходу поліції, Леннон намагався викинути героїн в туалет і знищити сліди наявності наркотиків у квартирі, але поліція вибила вхідні двері і проведений обшук виявив 200 таблеток знеболюючих засобів, машину для скручування сигарет зі слідами маріхуани і півграма морфію.

1968 • На Олімпійських іграх в Мехіко Боб Бімон встановив світовий рекорд, котрий вдалось побити лише через 23 роки, — він стрибнув у довжину на 8 метрів 90 сантиметрів.

1981 • На виборах до парламенту абсолютну більшість отримав Всегрецький соціалістичний рух Андреаса Папандреу, котрий 21 жовтня став прем'єр-міністром країни.

1981 • Генерал Войцех Ярузельський, котрий з лютого був главою уряду Польщі, замінив Станіслава Каню на посту першого секретаря ЦК Польської Об'єднаної Робітничої партії.

1989 • В Угорській Народній Республіці прийнято нову конституцію, котра закріпила в країні багатопартійну систему, зменшила втручаня держави в питання економіки країни і дала змогу в 1990 році провести вибори на на основі нового демократичного виборчого закону.

1989 • Під тиском масового руху протесту демократичних сил Еріх Хонекер після 18 років правління знятий з постів голови Державної ради Німецької Демократичної Республіки і генерального секретаря Соцалістичної єдиної партії Німеччини (у грудні виключений з партії). Його спадкоємцем став Егон Кренц.

Наш час
2007 • Щойно після повернення колишнього прем'єр-міністра Пакистану Беназір Бхутто на батьківщину після 8 років вимушеної еміграцiї, на неї здійснено замах: під час проходження кортежу в натовпі зустрічаючих Бхутто прихильників, прогриміло два вибухи — загинули понад 136 чоловік і близько 450 було поранено, але сама Бхутто залишилась неушкодженою.

Народились 18 жовтня

1585 — †6 листопада 1672 • Генріх Шюц, німецький композитор і придворний капельмейстер, один з творців кантатно-ораторіального жанру в Німеччині, автор першої німецької опери "Дафно" (1627) і опери-балету "Орфей і Ерідіка" (1638).

1663 — †21 квітня 1736Євген Савойський, австрійський воєначальник, генералісімус, командуючий імперською армією, переможець турків і французів.

1697 — †20 квітня 1768 • Каналетто (Джованні Антоніо Каналь), італійський живописець і гравер, автор багаточисельних архітектурних пейзажів-панорам із зображенням Венеції ("Великий канал", "Ріальто"), Риму та Лондона.

1831 — †15 червня 1888 • Фрідріх III (Фрідріх Гогенцоллерн), імператор (кайзер) Німеччини і король Прусії (з 1888 р.).

1859 — †4 січня 1941 • Анрі Бергсон, французький філософ, письменник (Творча еволюція, Матерія і пам'ять), лауреат Нобелівської премії з літератури (1927). 165 років з дня народження.

1880 — †4 серпня 1940Володимир Євгенович Жаботинський, єврейський письменник і публіцист, один з лідерів сіоністського руху; співзасновник держави Ізраїль.

1926 — †7 жовтня 2011 • Раміз Алія, глава комуністичної Албанії (1985-92 рр.).

1926 — †18 березня 2017Чак (Чарльз Едвард Андерсон) Беррі, американський музикант, співак, лауреат "Гремі" (почесна нагорода [1985]), одна із найзначніших постатей в історії поп-музики, більшість композицій котрого стали класикою рок-н-ролу (Maybellene, Roll Over Beethoven, School Day, Rock & Roll Music, Sweet Little Sixteen, Johnny B. Goode, My Ding-A-Ling).

1926 — †22 вересня 1999Джордж (Кемпбелл) Скотт, американський актор, лауреат «Оскара» (Генерал Петтон [1970]; Екзорсист 3, Анатомія убивства, Принц і жебрак, Оклахома, Вбивство на вулиці Морг).

1932 • Вітаутас Ландсбергіс, литовський політик і ромадський діяч, голова Сейму Литовської Республіки.

1939 — †24 листопада 1963Лі Харві Освальд, убивця президента США Джона Кеннеді. 85 років з дня народження.

1956Мартіна Навратілова, американська тенісистка чеського походження, переможниця Australian Open [1981, 1983, 1985], French Open [1982, 1984], Уімблдон [1978, 1979, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1990], U.S. Open [1983, 1984, 1986, 1987]).

1960Жан-Клод ван Дамм (Варенбург), американський актор бельгійського походження (Кікбоксер, Подвійний удар, Універсальний солдат, Останній кіногерой, Жорстка мішень).

1973Сергій Віталійович Безруков, російський актор (Канікули суворого режиму, Адмірал, Єсенін, Бригада).

1984 • Фріда Пінто, індійська актриса (Мільйонер із нетрів) та модель. 40 років з дня народження.

1987 • Зак (Захарій Девід) Ефрон, американський співак, актор (Я і Орсон Веллс, Класний мюзикл).

Померли 18 жовтня

33 • Віпсанія Агрипіна (Агріппіна Старша), дружина Германіка, матір імператора Калігули. Пом. 1991 рік тому у 47 років (нар. 14 до н. е.).

629 • Хлотар II (Хлотар Великий), король франків (584-629 рр.) у Нейстрії, король всіх франків (613-629 рр.) з династії Меровінгів. Пом. 1395 років років тому у 45 років (нар. 584 р.).

1035 • Санчо III (Санчо Великий), король Наварри (1000–1035 рр.) з династії Хіменес; син Гарсії II, короля Памплони. Пом. 989 років тому у 43 роки (нар. 992 р.).

1678 • Якоб Йорданс, фламандський художник, представник фламандського бароко. Пом. 346 років тому у 85 років (нар. 19 травня 1593 р.).

1845 • Жан Домінік Кассіні, французький астроном і геодезист. Пом. 179 років тому у 97 років (нар. 30 червня 1748 р.).

1871Чарльз Беббідж, англійський математик, винахідник першої обчислювальної машини. Пом. 153 роки тому у 79 років (нар. 26 грудня 1792 р.).

1889 • Антоніо Меуччі, італійський вчений, дійсний винахідник телефону (1860, за 5 років до Александра Белла). Пом. 135 років років тому у 81 рік (нар. 13 квітня 1808 р.).

1893Шарль Гуно, французький композитор (Фауст, Сафо, Ромео і Джульєтта). Пом. 131 рік тому у 75 років (нар. 17 червня 1818 р.).

1921Людвіг III, 6-й і останній король Баварії (1913-18 рр.) з династії Віттельсбахів. Пом. 103 роки тому у 76 років (нар. 7 січня 1845 р.).

1931Томас Алва Едісон, американський електротехнік, винахідник, автор більше тисячі запатентованих розробок, засновник декількох підприємств і компаній, організатор і керівник першої американської науково-дослідної лабораторії (1872). Пом. 93 роки тому у 84 роки (нар. 11 лютого 1847 р.).

2003 • Олександр Миколайович Яковлєв, радянський політик, член політбюро ЦК КПРС (1987-90 рр.), ідеолог "перестройки", глава державного російського телебачення (1993-95 рр.). Пом. 21 рік тому у 80 років (нар. 2 грудня 1923 р.).

2012Сільвія Марія Крістель, голландська актриса (Еммануель, Коханець леді Чаттерлей, Конкорд: Аеропорт'79, Школа краси). Пом. 12 років тому у 60 років (нар. 28 вересня 1952 р.).

Головні події 18 жовтня

Хрещення княгині Ольги

957

Берестейська церковна унія

1596

Аахенський мирний договір

1748

Завершення війни Першої антифранцузької коаліції

1797

Кримська автономія у складі радянської Росії

1921

Замах на Беназір Бхутто

2007