Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Цей день 4 серпня
215-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 150 днів. Іменинники - Корнилій (Корній), Марія. На Островах Кука святкують День конституції, в Буркіна-Фасо відзначають День революції, а в Хорватії — День перемоги і подяки батьківщині та День хорватських оборонців.

Головні події 4 серпня


Всі події 4 серпня

1265 • Під Івшемом в графстві Вустершир війська 26-літнього принца Едварда Плантагенета завдали поразки повсталим проти короля баронам. Загибель їх лідера Симона де Монфора фактично поклала край Другій війні баронів і дала можливість поновити владу звільненому з полону Генріху ІІІ.

1392 • Король Польщі Владислав II і його двоюрідний брат Вітовт підписали Острівську угоду, згідно з якою Вітовт визнав себе васалом польського короля і став правителем Литовського князівства з титулом великий князь Литовський і Руський. За майже сорок років свого правління він розширив свої володіння до Чорного моря та Підмосков'я і став спадкоємцем князівського престолу Москви.

1427 • Біля міста Тахов у Богемії війська гуситів під проводом Прокопа Великого вщент розбили армію англійських і німецьких хрестоносців, очолювану кардиналом Генрі Бофортом і архієпископом Тріра Отто фон Цігенхайном.

1532 • Під тиском Франциска I бретонський парламент видав акт про нерозривність унії між французькою короною та герцогством Бретань.

1578 • Між військами Португалії на чолі із королем Себастьяном I та армією султана Марокко Мулай Абд-ель-Маліка відбулась битва при Алказар-ель-Кевірі, в якій обидва правителі загинули, а португальське військо зазнало нищівної поразки. Смерть короля Себастьяна I спричинила у Португалії династійну кризу, внаслідок якої королем Португалії став Філіп II, король Іспанії, об'єднавши під одною короною таким чином всі країни піренейського півострова.

Нова історія
1662 • У Москві розпочався "Мідний бунт" — повстання незаможних прошарків населення, викликане складною фінансово-економічною ситуацією в Росії й масовим випуском мідних грошей, що призвело до їх знецінення в порівнянні зі срібними. Під тиском повсталих цар Олексій Михайлович був змушений почати розслідування і невдовзі випуск мідних грошей був припинений, а самі вони вилучені з обігу.

1687 • На козацькій раді в селі Коломак (нині — Харківська область) Іван Мазепа обраний новим гетьманом Лівобережної України.

1687 • Між новообраним гетьманом Лівобережжя Іваном Мазепою й козацькою старшиною, з одного боку, та московськими царями Іваном і Петром та царицею Софією, з другого, підписано Коломацькі статті, міждержавний договір, який декларативно підтверджував козацькі права і привілеї, але обмежували політичні права гетьмана та українського уряду — гетьман не мав права без царського указу позбавляти старшину керівних посад, а старшина — скидати гетьмана, обмежувалося право гетьмана розпоряджатися військовими землями, а гетьманському уряду заборонялось підтримувати дипломатичні відносини з іноземними державами.

1693 • Після численних експериментів по змішуванню і селекції французький монах П'єр Периньон винайшов рецепт виготовлення шаманського вина, яке на той час не було ігристим вном, яким ми його знаємо сьогодні.

1704 • У ході Війни за іспанську спадщину союзний англо-голландський флот захопив Гібралтар, який Іспанія не змогла повернути до сьогоднішнього дня.

1777 • Відставний старший сержант Філіп Естлі відкрив у Лондоні перший у світі цирк — театралізована вистава в будівлі з круглою ареною і дахом у формі купола. «Амфітеатр Естлі», в якому переважали кінні номери, проіснував до 1895 року і був одним з найпопулярніших розважальних закладів Лондона першої половини XIX століття.

1782 • У Відні, попри протести батька, 26-річний Вольфганг Амадей Моцарт обвінчався з 19-річною Констанцею Вебер, яка надихнула композитора на написання опери «Викрадення із сераля».

1783 • У фортеці Георгієвськ (Північний Кавказ) об'єднане грузинське царство Картлі-Кахеті підписало угоду про перехід під заступництво і верховну владу Російської імперії.

1791 • Австрія й Туреччина підписали Систовський договір, за яким Белград був визнаний володінням Туреччини.

1914 • Після оголошення Німеччиною війни Росії і Франції, німецькі війська увійшли на територію Бельгії, що змусило Великобританію оголосити війну Німеччині. Цього ж дня США оголосили про нейтралітет щодо військових подій у Європі.

1914 • У Львові засновано Союз визволення України (СВУ), головною метою якого було проголошення соборність і самостійність України та сприяння поразці Російської Імперії задля відродження незалежності Української держави. Головою СВУ був член УСДРП Дмитро Донцов.

1917 • За 25 мільйонів доларів США купили у Данії її частину Віргінських островів, які стали неприєднаною територією США.

1934 • На «Криворіжсталі» запущено першу доменна піч «Комсомолка». Вже через чотири місяці вона дала рекордну кількість чавуну — 337 тонн замість запланованих 220 тонн.

1936 • Генерал Іоанніс Метаксас за підтримки короля Греції Георга II Глюксбурга призупинив роботу парламенту, встановивши авторитарний режим, що правив країною до смерті Метаксаса у січні 1941 року.

Новітня історія
1944 • З метою дезавуювання таємного сепаратного фінсько-німецького договору і підписання перемир'я з СРСР президент Ристо Рюті подав у відставку, а шостим президентом Фінляндії став маршал Карл Маннергейм.

1944 • За даними голландського інформатора гестапо виявило схованку і заарештувало в Амстердамі 15-річну Анну Франк, автора всесвітньо відомого літературного свідчення поневірянь євреїв на окупованих Німеччиною територіях, і її сім'ю, котрі переховувались в підземеллі фабрики протягом 25 місяців.

1956 • У місті Dендовер (штат Юта) Вільгельм Герц розвинув на мотоциклі швидкість 210 миль на годину і став першою людиною, що подолала рубіж 200 миль/год.

1965 • Острови Кука, полінезійська держава з 15 островів, проголосила свою незалежність від Нової Зеландії.

1978 • Італійська легкоатлетка Сара Сімеоні першою з жінок у світі подолала планку на висоті 2 метри.

1984 • Верхня Вольта змінила свою назву на Буркіна Фасо.

Наш час
1995 • Хорватські та боснійські урядові війська та поліція почали операцію «Буря» і за три дні взяли під контроль територію Республіки Сербська Країна з центром у місті Кнін, населену етнічними сербами, котру сербські сепаратисти утримували протягом чотирьох років, і Республіку Західна Боснія зі столицею в місті Велика-Кладуша. Загинуло 600 мирних жителів. «Буря» поряд з операцією «Блискавка» стала ключовою військовою акцією, що поклала край вітчизняній війні в Хорватії.

1996 • В останній день Олімпійських ігор в Атланті Джосія Тугване виграв золоту медаль у марафоні і став першим темношкірим представником Південно-Африканської Республіки, що перемагав на Олімпіадах. За урочистою церемонією закриття ігор, що відбулась того ж дня, спостерігало 80 тисяч глядачів.

2006 • На наступний день після підписання більшістю парламентських партій і блоків «Універсалу національної єдності», який задекларував основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики України, «антикризова коаліція» 271-м голосом затвердила новий склад Кабінету міністрів на чолі з Віктором Януковичем. Його відмова від дотримання досягнутих перед обранням главою уряду домовленостей привела до політичної кризи і стала причиною розпуску парламенту через 8 місяців.

2007 • З космодрому Канаверал ракетою-носієм Дельта-2 запущено американський модуль «Фенікс», призначений для дослідження Марсу. Після посадки 25 травня 2008 року «Фенікс» став шостим апаратом, який успішно досягнув поверхні Марсу і першим, що приземлився в районі його полюсу.

2017 • За рекордні 204 дні після виходу офіційне відео на пісню «Despacito» пуерто-ріканських співаків Луїса Фоні і Дедді Янкі набрало на каналі YouTube 3 мільярди переглядів, першим досягнувши подібного показника. Менше двох місяців перед тим, 16 червня, воно найшвидше в історії, лише за 154 дні, набрало 2 мільярди переглядів.

Народились 4 серпня

1521 - 27 вересня 1590 • Урбан VII, папа римський; увійшов у історію як понтифік, що правив найкоротший термін — його було обрано 15 вересня 1590 року, а через 12 днів він помер від малярії.

1757 - 18 квітня 1825Володимир Лукич Боровиковський, український художник-живописець, іконописець та портретист.

1792 - 8 липня 1822 • Персі Біш Шеллі, англійський поет (Королева Маб, Звільнений Прометей).

1854 - 4 жовтня 1934Марія Костянтинівна Заньковецька (Адасовська), українська актриса; народна артистка України (1922). 165 років з дня народження.

1859 - 19 лютого 1952Кнут Гамсун (Кнуд Петерсон), норвезький письменник (Голод, Пан, Жінки біля колодязя, Соки землі); лауреат Нобелівської премії (1920). 160 років з дня народження.

1900 - 30 березня 2002 • Єлизавета (Єлизавета Анжела Боуз-Лайон), англійська королева-матір, дружина короля Георга VI, матір нинішньої королеви Британії Єлизавети II; остання імператриця Індії.

1901 - 6 липня 1971 • (Даніель) Луї Армстронг, американський джазовий музикант (труба), співак, лауреат "Гремі" (Hello, Dolly! [1964], За досягнення [1971]).

1912 - 31 липня 1952Рауль Густав Валленберг, шведський дипломат; в роки Другої Світової війни врятував життя десяткам тисяч мадярських євреїв.

1921 - 27 травня 2000 • Моріс Рішар, канадський хокеїст; 18 сезонів в НХЛ [1942 — 1960], восьмиразовий володар Кубка Стенлі (в складі "Монреаль Канадієнс"), першим забив 50 голів за сезон [1947], першим забив 500 шайб (всього 544) [1957].

1929 - 11 листопада 2004Ясір Арафат, голова Організації визволення Палестини (з 1969 р.); лауреат Нобелівської премії миру (1993). 90 років з дня народження.

1947 - Лембіт Ульфсак, естонський актор (Смерть під парусом, Мері Поппінс, до побачення, В пошуках капітана Гранта).

1947 - Клаус Шульце, ударник німецької групи Tangerine Dream.

1954 - Анатолій Кирилович Кінах, український державний діяч, прем'єр-міністр України (з 2001 р.). 65 років з дня народження.

1955 - Біллі Боб Торнтон, американський актор (Інфоратори, Поганий Санта, Армагеддон Поворот), режисер.

1961 - Барак Хусейн Обама, американський політик, 44-й президент США; лауреат Нобелівської премії миру (2009).

1985 - Даша Астаф'єва (Дарія Вікторівна Астаф'єва), українська модель, співачка («NikitA»); Playmate of the Month журналу «Playboy» (2009).

Померли 4 серпня

1060 • Генріх I (Генріх Капетинг), король франків (1031—60 рр.); внук Гуго Капета, чоловік руської князівни Анни Ярославни. 959 років тому, в 52 роки (нар. 4 травня 1008 р.).

1265 • Симон де Монфор, 6-й граф Лестер, 1-й граф Честер, лорд-протектор Англії (з 1264 р.); глава опору баронів королю Генріху III Плантагенету. 754 роки тому, в 57 років (нар. 23 травня 1208 р.).

1875Ганс-Крістіан Андерсен, датський письменник, автор понад 150 казок ("Гидке каченя", "Стійкий олов'яний солдатик", "Снігова королева", "Кресало", "Русалочка"). Саме день народження Андерсена святкується як Міжнародний день дитячої книги. 144 роки тому, в 70 років (нар. 2 квітня 1805 р.).

1900 • Етьєнн Ленуар, бельгійський винахідник, конструктор першого практично придатного двигуна внутрішнього згорання (1860). 119 років тому, в 78 років (нар. 12 січня 1822 р.).

1931 • Деніел Хейл Вільямс, американський лікар-хірург; першим у світі виконав операцію на відкритому серці (1893). 88 років тому, в 73 роки (нар. 18 січня 1858 р.).

1940Володимир Євгенович Жаботинський, єврейський письменник і публіцист, один з лідерів сіоністського руху; співзасновник держави Ізраїль. 79 років тому, в 60 років (нар. 18 жовтня 1880 р.).

Головні події 4 серпня

keyboard_arrow_left3 серпня
5 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward