Цей день 4 серпня
217-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 149 днів. Іменинники — Корнилій (Корній), Марія. На Островах Кука святкують День конституції, в Буркіна-Фасо відзначають День революції, а в Хорватії — День перемоги і подяки батьківщині та День хорватських оборонців.

Головні події 4 серпня

Всі події 4 серпня

1265 • Під Івшемом в графстві Вустершир війська 26-літнього принца Едварда Плантагенета завдали поразки повсталим проти короля баронам. Загибель їх лідера Симона де Монфора фактично поклала край Другій війні баронів і дала можливість поновити владу звільненому з полону Генріху ІІІ.

1392 • Король Польщі Владислав II і його двоюрідний брат Вітовт підписали Острівську угоду, згідно з якою Вітовт визнав себе васалом польського короля і став правителем Литовського князівства з титулом великий князь Литовський і Руський. За майже сорок років свого правління він розширив свої володіння до Чорного моря та Підмосков'я і став спадкоємцем князівського престолу Москви.

1427 • Біля міста Тахов у Богемії війська гуситів під проводом Прокопа Великого вщент розбили армію англійських і німецьких хрестоносців, очолювану кардиналом Генрі Бофортом і архієпископом Тріра Отто фон Цігенхайном.

1532 • Під тиском Франциска I бретонський парламент видав акт про нерозривність унії між французькою короною та герцогством Бретань.

1578 • Між військами Португалії на чолі із королем Себастьяном I та армією султана Марокко Мулай Абд-ель-Маліка відбулась битва при Алказар-ель-Кевірі, в якій обидва правителі загинули, а португальське військо зазнало нищівної поразки. Смерть короля Себастьяна I спричинила у Португалії династійну кризу, внаслідок якої королем Португалії став Філіп II, король Іспанії, об'єднавши під одною короною таким чином всі країни піренейського півострова.

Нова історія
1662 • У Москві розпочався "Мідний бунт" — повстання незаможних прошарків населення, викликане складною фінансово-економічною ситуацією в Росії й масовим випуском мідних грошей, що призвело до їх знецінення в порівнянні зі срібними. Під тиском повсталих цар Олексій Михайлович був змушений почати розслідування і невдовзі випуск мідних грошей був припинений, а самі вони вилучені з обігу.

1687 • На козацькій раді в селі Коломак (нині — Харківська область) Іван Мазепа обраний новим гетьманом Лівобережної України.

1687 • Між новообраним гетьманом Лівобережжя Іваном Мазепою й козацькою старшиною, з одного боку, та московськими царями Іваном і Петром та царицею Софією, з другого, підписано Коломацькі статті, міждержавний договір, який декларативно підтверджував козацькі права і привілеї, але обмежували політичні права гетьмана та українського уряду — гетьман не мав права без царського указу позбавляти старшину керівних посад, а старшина — скидати гетьмана, обмежувалося право гетьмана розпоряджатися військовими землями, а гетьманському уряду заборонялось підтримувати дипломатичні відносини з іноземними державами.

1693 • Після численних експериментів по змішуванню і селекції французький монах П'єр Периньон винайшов рецепт виготовлення шаманського вина, яке на той час не було ігристим вном, яким ми його знаємо сьогодні.

1704 • У ході Війни за іспанську спадщину союзний англо-голландський флот захопив Гібралтар, який Іспанія не змогла повернути до сьогоднішнього дня.

1777 • Відставний старший сержант Філіп Естлі відкрив у Лондоні перший у світі цирк — театралізована вистава в будівлі з круглою ареною і дахом у формі купола. «Амфітеатр Естлі», в якому переважали кінні номери, проіснував до 1895 року і був одним з найпопулярніших розважальних закладів Лондона першої половини XIX століття.

1782 • У Відні, попри протести батька, 26-річний Вольфганг Амадей Моцарт обвінчався з 19-річною Констанцею Вебер, яка надихнула композитора на написання опери «Викрадення із сераля».

1783 • У фортеці Георгієвськ (Північний Кавказ) об'єднане грузинське царство Картлі-Кахеті підписало угоду про перехід під заступництво і верховну владу Російської імперії.

1791 • Австрія й Туреччина підписали Систовський договір, за яким Белград був визнаний володінням Туреччини.

1914 • Після оголошення Німеччиною війни Росії і Франції, німецькі війська увійшли на територію Бельгії, що змусило Великобританію оголосити війну Німеччині. Цього ж дня США оголосили про нейтралітет щодо військових подій у Європі.

1914 • У Львові засновано Союз визволення України (СВУ), головною метою якого було проголошення соборність і самостійність України та сприяння поразці Російської Імперії задля відродження незалежності Української держави. Головою СВУ був член УСДРП Дмитро Донцов.

1917 • За 25 мільйонів доларів США купили у Данії її частину Віргінських островів, які стали неприєднаною територією США.

1934 • На «Криворіжсталі» запущено першу доменна піч «Комсомолка». Вже через чотири місяці вона дала рекордну кількість чавуну — 337 тонн замість запланованих 220 тонн.

1936 • Генерал Іоанніс Метаксас за підтримки короля Греції Георга II Глюксбурга призупинив роботу парламенту, встановивши авторитарний режим, що правив країною до смерті Метаксаса у січні 1941 року.

Новітня історія
1944 • З метою дезавуювання таємного сепаратного фінсько-німецького договору і підписання перемир'я з СРСР президент Ристо Рюті подав у відставку, а шостим президентом Фінляндії став маршал Карл Маннергейм.

1944 • За даними голландського інформатора гестапо виявило схованку і заарештувало в Амстердамі 15-річну Анну Франк, автора всесвітньо відомого літературного свідчення поневірянь євреїв на окупованих Німеччиною територіях, і її сім'ю, котрі переховувались в підземеллі фабрики протягом 25 місяців.

1956 • У місті Dендовер (штат Юта) Вільгельм Герц розвинув на мотоциклі швидкість 210 миль на годину і став першою людиною, що подолала рубіж 200 миль/год.

1965 • Острови Кука, полінезійська держава з 15 островів, проголосила свою незалежність від Нової Зеландії.

1978 • Італійська легкоатлетка Сара Сімеоні першою з жінок у світі подолала планку на висоті 2 метри.

1984 • Верхня Вольта змінила свою назву на Буркіна Фасо.

Наш час
1995 • Хорватські та боснійські урядові війська та поліція почали операцію «Буря» і за три дні взяли під контроль територію Республіки Сербська Країна з центром у місті Кнін, населену етнічними сербами, котру сербські сепаратисти утримували протягом чотирьох років, і Республіку Західна Боснія зі столицею в місті Велика-Кладуша. Загинуло 600 мирних жителів. «Буря» поряд з операцією «Блискавка» стала ключовою військовою акцією, що поклала край вітчизняній війні в Хорватії.

1996 • В останній день Олімпійських ігор в Атланті Джосія Тугване виграв золоту медаль у марафоні і став першим темношкірим представником Південно-Африканської Республіки, що перемагав на Олімпіадах. За урочистою церемонією закриття ігор, що відбулась того ж дня, спостерігало 80 тисяч глядачів.

2006 • На наступний день після підписання більшістю парламентських партій і блоків «Універсалу національної єдності», який задекларував основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики України, «антикризова коаліція» 271-м голосом затвердила новий склад Кабінету міністрів на чолі з Віктором Януковичем. Його відмова від дотримання досягнутих перед обранням главою уряду домовленостей привела до політичної кризи і стала причиною розпуску парламенту через 8 місяців.

2007 • З космодрому Канаверал ракетою-носієм Дельта-2 запущено американський модуль «Фенікс», призначений для дослідження Марсу. Після посадки 25 травня 2008 року «Фенікс» став шостим апаратом, який успішно досягнув поверхні Марсу і першим, що приземлився в районі його полюсу.

2017 • За рекордні 204 дні після виходу офіційне відео на пісню «Despacito» пуерто-ріканських співаків Луїса Фоні і Дедді Янкі набрало на каналі YouTube 3 мільярди переглядів, першим досягнувши подібного показника. Менше двох місяців перед тим, 16 червня, воно найшвидше в історії, лише за 154 дні, набрало 2 мільярди переглядів.

Народились 4 серпня

1521 — †27 вересня 1590 • Урбан VII, папа римський; увійшов у історію як понтифік, що правив найкоротший термін — його було обрано 15 вересня 1590 року, а через 12 днів він помер від малярії.

1757 — †18 квітня 1825Володимир Лукич Боровиковський, український художник-живописець, іконописець та портретист.

1792 — †8 липня 1822 • Персі Біш Шеллі, англійський поет (Королева Маб, Звільнений Прометей).

1854 — †4 жовтня 1934Марія Костянтинівна Заньковецька (Адасовська), українська актриса; народна артистка України (1922). 170 років з дня народження.

1859 — †19 лютого 1952Кнут Гамсун (Кнуд Петерсон), норвезький письменник (Голод, Пан, Жінки біля колодязя, Соки землі); лауреат Нобелівської премії (1920). 165 років з дня народження.

1900 — †30 березня 2002 • Єлизавета (Єлизавета Анжела Боуз-Лайон), англійська королева-матір, дружина короля Георга VI, матір нинішньої королеви Британії Єлизавети II; остання імператриця Індії.

1901 — †6 липня 1971 • (Даніель) Луї Армстронг, американський джазовий музикант (труба), співак, лауреат "Гремі" (Hello, Dolly! [1964], За досягнення [1971]).

1912 — †31 липня 1952Рауль Густав Валленберг, шведський дипломат, що в роки Другої світової війни врятував життя десяткам тисяч мадярських євреїв.

1921 — †27 травня 2000 • Моріс Рішар, канадський хокеїст; 18 сезонів в НХЛ [1942 — 1960], восьмиразовий володар Кубка Стенлі (в складі "Монреаль Канадієнс"), першим забив 50 голів за сезон [1947], першим забив 500 шайб (всього 544) [1957].

1929 — †11 листопада 2004Ясір Арафат, голова Організації визволення Палестини (з 1969 р.); лауреат Нобелівської премії миру (1993). 95 років з дня народження.

1947 • Лембіт Ульфсак, естонський актор (Смерть під парусом, Мері Поппінс, до побачення, В пошуках капітана Гранта).

1947 • Клаус Шульце, ударник німецької групи Tangerine Dream.

1954Анатолій Кирилович Кінах, український державний діяч, прем'єр-міністр України (з 2001 р.). 70 років з дня народження.

1955 • Біллі Боб Торнтон, американський актор (Інфоратори, Поганий Санта, Армагеддон Поворот), режисер.

1961Барак Хусейн Обама, американський політик, 44-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру (2009).

1985 • Даша Астаф'єва (Дарія Вікторівна Астаф'єва), українська модель, співачка («NikitA»); Playmate of the Month журналу «Playboy» (2009).

Померли 4 серпня

1060 • Генріх I (Генріх Капетинг), король франків (1031—60 рр.); внук Гуго Капета, чоловік руської князівни Анни Ярославни. Пом. 964 роки тому у 52 роки (нар. 4 травня 1008 р.).

1265 • Симон де Монфор, 6-й граф Лестер, 1-й граф Честер, лорд-протектор Англії (з 1264 р.); глава опору баронів королю Генріху III Плантагенету. Пом. 759 років тому у 57 років (нар. 23 травня 1208 р.).

1383 • Любарт Гедимінович, князь луцький (бл. 1323-24, 1340-83 рр.), любарський (1323-40 рр.), великий князь волинський (1340-66, 1370-83 рр.), князь галицький і волинський (1340-49 рр.), галицький (1353-54, 1376-77 рр.) з династії Гедиміновичів; син Великого князя Литовського Гедиміна. Пом. 641 рік тому у 83 роки (нар. 1300 р.).

1579 • Ян Єронім Ходкевич, військовий і державний діяч Великого князівства Литовського, великий маршалок литовський (1566-79 рр.), перший губернатор Задвінського герцогства (1566-78 рр.); батько Яна-Кароля Ходкевича. Пом. 445 років років тому десь у 42 роки (нар. бл. 1537 р.).

1875Ганс-Крістіан Андерсен, датський письменник, автор понад 150 казок ("Гидке каченя", "Стійкий олов'яний солдатик", "Снігова королева", "Кресало", "Русалочка"). Саме день народження Андерсена святкується як Міжнародний день дитячої книги. Пом. 149 років тому у 70 років (нар. 2 квітня 1805 р.).

1900 • Етьєнн Ленуар, бельгійський винахідник, конструктор першого практично придатного двигуна внутрішнього згорання (1860). Пом. 124 роки тому у 78 років (нар. 12 січня 1822 р.).

1931 • Деніел Хейл Вільямс, американський лікар-хірург; першим у світі виконав операцію на відкритому серці (1893). Пом. 93 роки тому у 73 роки (нар. 18 січня 1858 р.).

1940Володимир Євгенович Жаботинський, єврейський письменник і публіцист, один з лідерів сіоністського руху; співзасновник держави Ізраїль. Пом. 84 роки тому у 60 років (нар. 18 жовтня 1880 р.).

Головні події 4 серпня

Загибель Симона де Монфора

1265

Вітовт — великий князь литовський

1392

Гетьман Лівобережжя Іван Мазепа

1687

Англійське завоювання Гібралтару

1704

Джессі Овенс на п'єдесталі

1936

Другий уряд Віктора Януковича

2006