Цей день 18 квітня
108-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 258 днів. Іменинники — Марко, Платон, Семен (Симеон), Федора (Феодора). Міжнародний день пам'яток і визначних місць (з 1983 р.), Всесвітній день радіоаматора, в Україні відзначають День пам'ятників історії і культури, в Зімбабве — День незалежності, в Канаді — День конституції, у Росії — День воєнної слави.

Головні події 18 квітня

Всі події 18 квітня

1025 • Традиційно вважається, що саме в цей день у Гнєзно короновано князя Болеслава П'яста, відомого як Болеслав I Хоробрий, який став першим монархом в історії Польщі.

1454 • Після падіння Константинополя дожу Венеції Франческо Фоскарі довелось укласти з османським султаном Мехмедом угоду, яка означала втрату Венецією гегемонії в Середземному морі.

1506 • У Римі розпочато будівництво Собору Святого Петра, який зводився понад 120 років і на сьогодні є найбільшою християнською церквою у світі.

1521 • Виступаючи перед рейхстагом у Вормсі, Мартін Лютер, звинувачений у єресі, відмовився зректися своїх поглядів і заявив: "На цьому я стою і не можу інакше". У відповідь імператор Священної Римської імперії Карл V підписав едикт, що велів заарештувати реформатора. Однак наказ не було виконано, оскільки саксонський курфюст Фрідріх Мудрий захистив Лютера, давши йому притулок у своєму палаці у Вартбурзі.

Нова історія
1825 • I Ватиканський собор прийняв догмат про непогрішність папи римського — коли папа визначає вчення Церкви, які стосуються віри чи моралі, він володіє непогрішністю і не може помилятися в принципі, як спадкоємець апостола Петра, а не в силу особистих якостей.

1906 • На Береговому хребті Кордильєр відбувся землетрус силою 7,8 бала за шкалою Ріхтера, що призвів до смерті більше 3 тисяч жителів Сан-Франциско і руйнації більшої частини міста. Воно було відбудоване менш, ніж за десятиліття і в 1915 році знову стало найбільшим у США на захід від Міссісіпі.

1928 • Генерал Антоніу Оскар ді Фрагозу Кармона став президентом Другої республіки в Португалії. Пост міністра фінансів в новому уряді країни зайняв професор економіки Антоніу Салазар. Завдяки наданим йому широким повноваженням у сфері державних субсидій, Салазар зумів збільшити національний доход і стабілізувати економіку. У 1932 році він зайняв пост прем'єр-міністра і став фактичним диктатором Португалії, зберігши свої повноваження до 1968 року.

Новітня історія
1946 В Женеві закрилась остання сесія Ліги націй, на котрій було прийнято рішення про самоліквідацію цієї організації.

1947 • За рішенням Народного суду в Братіславі страчено Йозефа Тісо, главу уряду Словаччини, її колишнього президента в роки Другої світової війни.

1949 • У Великодній понеділок на 33-й рік після проголошення незалежності, набув чинності закон, який проголосив Ірландію суверенною республікою поза британською Співдружністю націй, завершивши вісім століть англійського правління. З цієї нагоди у Дубліні відбувся військовий парад, прогримів салют, пройшла спеціальна церковна служба, президент Шон О'Келлі отримав вітальне послання короля Георга VI..

1951 • Представники шести країн — Бельгії, Італії, Люксембурга, Нідерландів, Франції та ФРН — підписали в Парижі угоду про створення Європейського об'єднання вугілля та сталі (ЄОВС), ініціатором якого був французький міністр закордонних справ Робер Шуман. ЄОВС стало основою спільного ринку вугільної та металургійної промисловості і першим кроком до економічної інтеграції Європи — було відмінено внутрішні мита, введена єдина система тарифів, а керівний орган ЄОВС був наділений повноваженнями вищими за відповідні національно-державні органи. Угода, укладена терміном на 50 років, набула чинності 25 липня 1952 року.

1955 • У Бандунзі (Індонезія) розпочалась конференція за участю представників 23-х азіатських і 6-и африканських країн, на котрій було вироблено загальні принципи боротьби проти "колоніальної експлуатації". Учасники конференції заявили про нейтралітет їхніх країн і неприєднання до будь-яких військових блоків, засудили політику неоколоніалізму, зокрема дії Франції по відношенню до Алжиру, расову дискримінацію в Південно-Африканському Союзі, закликали до заборони і знищення ядерної зброї. На конференції було вперше висунуто концепцію єдиної політики країн "третього світу", яка стала основою для формування в майбутньому Руху неприєднання.

1955 • У госпіталі міста Прінстон (штат Нью-Джерсі) у віці 76-и років помер видатний німецький фізик-теоретик лауреат Нобелівської премії (1921) Альберт Ейнштейн, автор спеціальної (1905) і загальної (1915) теорій відностності, що лягли в основу нової моделі світу.

1956 • Голівудська кінозірка Грейс Келлі вийшла заміж за принца Монако Реньє III. Церковне вінчання відбулось наступного дня. Келлі, лауреат «Оскара» 1954 року за роботу у стрічці "Сільська дівчина", знаходилась у зеніті слави, коли в 1955 році на зйомках фільму Хічкока "Піймати злодія" познайомилась з Реньє. Після року листування вона дала згоду на одруженя і, ставши принцесою Грейс, припинила роботу в кіно. У неї народилась троє дітей — принц Альберт і принцеси Кароліна і Стефанія. У вересні 1982 року 52-річна Грейс Келлі трагічно загинула, коли її автомобіль зірвався в урвище на гірській дорозі поблизу Монте-Карло.

1961 • На міжнародній конференції у Відні за участю 81 держави прийнято "Віденську конвенцію про дипломатичні відносини", один з основних нормативно-правових актів в області дипломатичного права. Підписана представниками 40 країн, вона набула чинності 24 квітня 1964 року.

1966 • Відбулась перша телетрансляція в кольорі церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії. Кращим фільмом 1965-го року було визнано "Звуки музики" проюсера і режисера Роберта Вайса, кращим актором — Лі Марвіна ("Кіт Балу"), кращою актрисою — Джулі Крісті ("Кохана"), кращими в епізодичних ролях — Шиллі Вінтер ("Шматок блакиті") і Мартіна Бальзама ("Тисяча клоунів").

1980 • Зімбабве (колишня Південна Родезія) стала новою незалежною державою на Африканському континенті. Ще в 1965 році уряд "білої меншості" Яна Сміта проголосив незалежність Південної Родезії від Великобританії, однак її не визнала жодна держава ООН, а в країні розпочалась партизанська боротьба проти расистського уряду. Припинення воєнної допомоги з боку ПАР і тиск США на Родезію призвели до ізоляції уряду Сміта, котрий був змушений погодитися з концепцією формування уряду більшості. На загальних виборах, проведених в лютому 1980 року, перемогу здобув Африканський національний союз Зімбабве (ЗАНУ), і його голова Роборт Мугабе став прем'єр-міністром країни. В річницю проголошення незалежності столиця Зімбабве місто Солсбері перейменоване в Хараре.

1983 • На знак протесту проти американської присутності в Лівані терорист-самогубець підірвав автомобіль з вибухівкою, розташований поблизу посольства США в Бейруті. Вибух майже повністю зруйнував будівлю і привів до загибелі 63-х чоловік, включаючи 17-х американців.

1984 • У Лос-Анжелесі Майклу Джексону проведено чергову пластичну операцію. На цей раз причина була цілком об'єктивна — 27 січня ц. р. під час зйомок рекламного відеоролика для компанії Pepsi у Майкла загорілось волосся і сильно постраждало обличчя.

1988 • Ізраїльський суд визнав Івана Дем'янюка, колишнього охоронця концентраційного табору Треблінка, винним у злочинах проти людства. Однак невдовзі Верховний суд Ізраїлю зняв з Дем'янюка всі звинувачення через виявлення фактів фальсифікації матеріалів справи.

1989 • Тисячі китайських студентів вийшли на вулиці Пекіна, протестуючи проти політики уряду Китайської Народної Республіки і вимагаючи проведення в країні демократичних реформ. Стихійні протести, що розпочались у великих містах Китаю в січні 1989 року, набули найбільшої активності саме цього дня — протестуючі пройшли полощі Тяньаньмень у центрі міста і намагалися взяти штурмом штаб-квартиру Комуністичної партії в Пекіні. Починаючи з 3 червня ситуація в Пекіні стала набувати драматичного характеру, і уряд застосував збройні сили для розгону демонстрантів.

1990 • Намагаючись вчинити тиск на Литву і запобігти її виходу із СРСР, радянські власті припинили поставки по трубним магістралям в республіку нафти, а на наступний день і газу.

Наш час
1995 • Напередодні святкування 50-річчя перемоги над нацистською Німеччиною в Росії офіційно оголошено нові дані про люські втрати СРСР за роки Другої світової війни. Кількість загиблих військових, включаючи прикордонні та внутрішні війська, склала 8 668 400 осіб — 41% усіх втрат країн — учасниць війни. Загальна кількість людських втрат в СРСР за період війни був оцінений в 27 мільйонів чоловік.

1996 • Виступаючи по російському телебаченню, президент Росії Борис Єльцин заперечив факт, що в Чечні йде війна. В той же день канал НТВ показав атаку чеченських повстанців на російський конвой — 26 загиблих і 51 поранений.

1999 • Свою останню гру провів легендарний канадський хокеїст Вейн Грецкі — в нью-йоркському "Медісон Сквер Гарден" його команда "Нью-Йорк Рейнджерс" програла з рахунком 1:2 "Піттсбург Пінгвінз". За 21 рік виступів на льоду зіграв 1487 матчів, закинув 894 шайби (набрав 2857 балів) і чотири рази став володарем кубку Стенлі.

1999 • 25-й день авіанальотів НАТО на Югославію — знищено 70% запасів нафти і пального і практично виведено з ладу нафтопереробну промисловість країни.

Народились 18 квітня

1480 — †24 червня 1519Лукреція Борджиа, герцогиня Пезаро, княгиня Салерно, покровителька поетів і вчених; дочка папи римського Олександра VI і його коханки Ваноцци де Катанеї, сестра і політична соратниця Чезаре Борджиа.

1772 — †11 вересня 1823Давид Рікардо, англійський економіст, класик політичної економії ("Приниципи політичної економіки і оподаткування"); виявив закономірність пониження норми прибутку в умовах вільної конкуренції.

1838 — †28 травня 1912 • Поль Еміль Лекок де Буабодран, французький хімік; відкрив хімічні елементи галій, самарій, гадоліній та диспрозій.

1892 — †12 березня 1956 • Болеслав Берут, польський політичний і державний діяч, президент Польщі і голова Державної ради (1947-52 рр.), голова Ради міністрів (1952-54 р.), 1-й секретар ЦК ПОРП (1954-56 рр.).

1927 — †28 жовтня 2013 • Тадеуш Мазовецький, польський політик, публіцист, активіст "Солідарності", прем'єр-міністр Польщі (1989-90 рр.), голова Демократичної унії (з 1990 р.).

1903 — †26 січня 1976Надія Калістратівна Титаренко, українська актриса, заслужена артистка України; працювала у Першому театрі УРР ім. Шевченка, театрі «Березіль», Харківському театрі.

1941 • Майк Вікерс, англійський рок-гітарист (Manfred Mann: "Why Should We Not", "Cock-A-Hoop", "If You Gotta Go, Go Now", "Just like a Woman", "The Mighty Quinn", "The One in the Middle").

1947Джеймс Вудс, американський актор ("Голокост", "Нічні маневри", "Колись в Америці", "Сальвадор", "Допінг", "Спеціаліст", "Справжня Макой").

1955 — †27 серпня 1991 • Майк Науменко (Михайло Васильович Науменко), російський рок-музикант («Зоопарк»: «Пригородный блюз»).

1956Ерік Робертс, американський актор ("Тяжка правда", "Доктор Хто", "Сімейні обставини", "Падаючий ангел"); брат актриси Джулії Робертс.

Померли 18 квітня

1825Володимир Лукич Боровиковський, український художник-живописець, іконописець та портретист. Пом. 199 років тому у 68 років (нар. 4 серпня 1757 р.).

1873 • Юстус Лібіх, німецький хімік, один із засновників агрохімії. Пом. 151 рік тому у 70 років (нар. 12 травня 1803 р.).

1947 • Йозеф Тісо, словацький римо-католицький священик, теолог і політик; президент першої Словацької Республіки (1939–45 рр.). Пом. 77 років тому у 60 років (нар. 13 жовтня 1887 р.).

1955Альберт Ейнштейн, німецький і американський фізик-теоретик, один з основоположників сучасної фізики, автор загальної теорії відносності, фундаментальних праць з квантової теорії і статистичної фізики; лауреат Нобелівської премії (1921). Пом. 69 років тому у 76 років (нар. 14 березня 1879 р.).

1974 • Марсель Паньоль, французький драматург і кінорежисер; перший діяч кінематографа, що став членом Французької академії. Пом. 50 років років тому у 79 років (нар. 28 лютого 1895 р.).

1977Дмитро Іванович Чижевський, український учений-енциклопедист, культуролог, філософ, дослідник української і слов'янської літератур. Пом. 47 років тому у 83 роки (нар. 5 квітня 1894 р.).

1986 • Марсель Дассо (Блох), французький авіаконструктор, промисловець, політик. Пом. 38 років тому у 94 роки (нар. 22 січня 1892 р.).

2002Тур Хеєрдал, норвезький мандрівник (Кон-Тікі, Ра), етнограф, письменник. Пом. 22 роки тому у 88 років (нар. 6 жовтня 1914 р.).

2003 • Еміль Лотяну, молдавський режисер (Мій ласкавий і ніжний звір, Табір йде в небо, Анна Павлова). Пом. 21 рік тому у 67 років (нар. 6 листопада 1936 р.).

Головні події 18 квітня

Собор Святого Петра

1506

Землетрус у Сан-Франциско

1906

Незалежність Ірландії

1949

Помер Альберт Ейнштейн

1955