Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 18 квітня
108-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 257 днів. Іменинники - Марко, Платон, Семен (Симеон), Федора (Феодора). Мінародний день пам'ятників та історичних місць (з 1983 р.), Всесвітній день радіоаматора, в Україні відзначають День пам'ятників історії і культури, в Зімбабве — День незалежності, в Канаді — День конституції, у Росії — День воєнної слави.

Головні події 18 квітня


Всі події 18 квітня

1025 - Традиційно вважається, що саме в цей день у Гнєзно короновано князя Болеслава П'яста, відомого як Болеслав I Хоробрий став першим монархом Польщі.
1454 - Після падіння Константинополя дожу Венеції Франческо Фоскарі довелось укласти з османським султаном Мехмедом угоду, яка означала втрату Венецією гегемонії в Середземному морі.
1506 - У Римі розпочато будівництво Собору Святого Петра, який зводився понад 120 років і на сьогодні є найбільшою християнською церквою у світі.
1521 - Виступаючи перед рейхстагом у Вормсі, Мартін Лютер, звинувачений у єресі, відмовився зректися своїх поглядів і заявив: "На цьому я стою і не можу інакше". У відповідь імператор Священної Римської імперії Карл V підписав едикт, що велів заарештувати реформатора. Однак наказ не було виконано, оскільки саксонський курфюст Фрідріх Мудрий захистив Лютера, давши йому притулок у своєму палаці у Вартбурзі.
Нова історія
1825 - I Ватиканський собор прийняв догмат про непогрішність Папи римського — коли папа визначає вчення Церкви, які стосуються віри чи моралі, він володіє непогрішністю і не може помилятися в принципі, як спадкоємець апостола Петра, а не в силу особистих якостей.
1906 - На Береговому хребті Кордильєр відбувся землетрус силою 7,8 бала за шкалою Ріхтера, що призвів до смерті більше 3 тисяч жителів Сан-Франциско і руйнації більшої частини міста. Воно було відбудоване менш, ніж за десятиліття і в 1915 році знову стало найбільшим у США на захід від Міссісіпі.
1928 - Генерал Антоніу Оскар ді Фрагозу Кармона став президентом Другої республіки в Португалії. Пост міністра фінансів в новому уряді країни зайняв професор економіки Антоніу Салазар. Завдяки наданим йому широким повноваженням у сфері державних субсидій, Салазар зумів збільшити національний доход і стабілізувати економіку. У 1932 році він зайняв пост прем'єр-міністра і став фактичним диктатором Португалії, зберігши свої повноваження до 1968 року.
Новітня історія
1946 - В Женеві закрилась остання сесія Ліги націй, на котрій було прийнято рішення про самоліквідацію цієї організації.
1947 - За рішенням Народного суду в Братіславі страчено Йозефа Тісо, главу фашистського уряду Словаччини (1938-39 рр.), колишнього президента Словацької держави період з 1939 по 1945 роки.
1949 - Ірландія офіційно вийшла з Британської Співдружності і отримала статус незалежної республіки. Президентом Республіки Ірландія став Шон Томас О'Келлі.
1951 - Представники шести країн — Бельгії, Італії, Люксембурга, Нідерландів, Франції та ФРН — підписали в Парижі угоду про створення Європейського об'єднання вугілля та сталі (ЄОВС), ініціатором якого був французький міністр закордонних справ Робер Шуман. ЄОВС стало основою спільного ринку вугільної та металургійної промисловості і першим кроком до економічної інтеграції Європи — було відмінено внутрішні мита, введена єдина система тарифів, а керівний орган ЄОВС був наділений повноваженнями вищими за відповідні національно-державні органи. Угода, укладена терміном на 50 років, набула чинності 25 липня 1952 року.
1955 - У Бандунзі (Індонезія) розпочалась конференція за участю представників 23-х азіатських і 6-и африканських країн, на котрій було вироблено загальні принципи боротьби проти "колоніальної експлуатації". Учасники конференції заявили про нейтралітет їхніх країн і неприєднання до будь-яких військових блоків, засудили політику неоколоніалізму, зокрема дії Франції по відношенню до Алжиру, расову дискримінацію в Південно-Африканському Союзі, закликали до заборони і знищення ядерної зброї. На конференції було вперше висунуто концепцію єдиної політики країн "третього світу", яка стала основою для формування в майбутньому Руху неприєднання.
1955 - У госпіталі міста Прінстон (штат Нью-Джерсі) у віці 76-и років помер видатний німецький фізик-теоретик лауреат Нобелівської премії (1921) Альберт Ейнштейн, автор спеціальної (1905) і загальної (1915) теорій відностності, що лягли в основу нової моделі світу.
1956 - Голівудська кінозірка Грейс Келлі вийшла заміж за принца Монако Реньє III. Церковне вінчання відбулось наступного дня. Келлі, лауреат «Оскара» 1954 року за роботу у стрічці "Сільська дівчина", знаходилась у зеніті слави, коли в 1955 році на зйомках фільму Хічкока "Піймати злодія" познайомилась з Реньє. Після року листування вона дала згоду на одруженя і, ставши принцесою Грейс, припинила роботу в кіно. У неї народилась троє дітей — принц Альберт і принцеси Кароліна і Стефанія. У вересні 1982 року 52-річна Грейс Келлі трагічно загинула, коли її автомобіль зірвався в урвище на гірській дорозі поблизу Монте-Карло.
1961 - На міжнародній конференції у Відні за участю 81 держави прийнято "Віденську конвенцію про дипломатичні відносини", один з основних нормативно-правових актів в області дипломатичного права. Підписана представниками 40 країн, вона набула чинності 24 квітня 1964 року.
1966 - Відбулась перша телетрансляція в кольорі церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії. Кращим фільмом 1965-го року було визнано "Звуки музики" проюсера і режисера Роберта Вайса, кращим актором — Лі Марвіна ("Кіт Балу"), кращою актрисою — Джулі Крісті ("Кохана"), кращими в епізодичних ролях — Шиллі Вінтер ("Шматок блакиті") і Мартіна Бальзама ("Тисяча клоунів").
1980 - Зімбабве (колишня Південна Родезія) стала новою незалежною державою на Африканському континенті. Ще в 1965 році уряд "білої меншості" Яна Сміта проголосив незалежність Південної Родезії від Великобританії, однак її не визнала жодна держава ООН, а в країні розпочалась партизанська боротьба проти расистського уряду. Припинення воєнної допомоги з боку ПАР і тиск США на Родезію призвели до ізоляції уряду Сміта, котрий був змушений погодитися з концепцією формування уряду більшості. На загальних виборах, проведених в лютому 1980 року, перемогу здобув Африканський національний союз Зімбабве (ЗАНУ), і його голова Роборт Мугабе став прем'єр-міністром країни. В річницю проголошення незалежності столиця Зімбабве місто Солсбері перейменоване в Хараре.
1983 - На знак протесту проти американської присутності в Лівані терорист-самогубець підірвав автомобіль з вибухівкою, розташований поблизу посольства США в Бейруті. Вибух майже повністю зруйнував будівлю і привів до загибелі 63-х чоловік, включаючи 17-х американців.
1984 - У Лос-Анжелесі Майклу Джексону проведено чергову пластичну операцію. На цей раз причина була цілком об'єктивна — 27 січня ц. р. під час зйомок рекламного відеоролика для компанії Pepsi у Майкла загорілось волосся і сильно постраждало обличчя.
1988 - Ізраїльський суд визнав Івана Дем'янюка, колишнього охоронця концентраційного табору Треблінка, винним у злочинах проти людства. Однак невдовзі Верховний суд Ізраїлю зняв з Дем'янюка всі звинувачення із-за виявлення фактів фальсифікації матеріалів справи.
1989 - Тисячі китайських студентів вийшли на вулиці Пекіна, протестуючи проти політики уряду Китайської Народної Республіки і вимагаючи проведення в країні демократичних реформ. Стихійні протести, що розпочались у великих містах Китаю в січні 1989 року, набули найбільшої активності саме цього дня — протестуючі пройшли полощі Тяньаньмень у центрі міста і намагалися взяти штурмом штаб-квартиру Комуністичної партії в Пекіні. Починаючи з 3 червня ситуація в Пекіні стала набувати драматичного характеру, і уряд застосував збройні сили для розгону демонстрантів.
1990 - Намагаючись вчинити тиск на Литву і запобігти її виходу із СРСР, радянські власті припинили поставки по трубним магістралям в республіку нафти, а на наступний день і газу.
Наш час
1995 - Напередодні святкування 50-річчя перемоги над нацистською Німеччиною в Росії офіційно оголошено нові дані про люські втрати СРСР за роки Другої Світової війни. Кількість загиблих військових, включаючи прикордонні та внутрішні війська, склала 8 668 400 осіб — 41% усіх втрат країн — учасниць війни. Загальна кількість людських втрат в СРСР за період війни був оцінений в 27 мільйонів чоловік.
1996 - Виступаючи по російському телебаченню, президент Росії Борис Єльцин заперечив факт, що в Чечні йде війна. В той же день канал НТВ показав атаку чеченських повстанців на російський конвой — 26 загиблих і 51 поранений.
1999 - Свою останню гру провів легендарний канадський хокеїст Вейн Грецкі — в нью-йоркському "Медісон Сквер Гарден" його команда "Нью-Йорк Рейнджерс" програла з рахунком 1:2 "Піттсбург Пінгвінз". За 21 рік виступів на льоду зіграв 1487 матчів, закинув 894 шайби (набрав 2857 балів) і чотири рази став володарем кубку Стенлі.
1999 - 25-й день авіанальотів НАТО на Югославію — знищено 70% запасів нафти і пального і практично виведено з ладу нафтопереробну промисловість країни.

Народились 18 квітня

1480 - 24 червня 1519, Лукреція Борджиа, герцогиня Пезаро, княгиня Салерно, покровителька поетів і вчених; дочка папи римського Олександра VI і його коханки Ваноцци де Катанеї, сестра і політична соратниця Чезаре Борджиа.
1772 - 11 вересня 1823, Давид Рікардо, англійський економіст, класик політичної економії ("Приниципи політичної економіки і оподаткування"); виявив закономірність пониження норми прибутку в умовах вільної конкуренції.
1838 - 28 травня 1912, Поль Еміль Лекок де Буабодран, французький хімік; відкрив хімічні елементи галій, самарій, гадоліній та диспрозій.
1882 - 14 червня 1931, В'ячеслав Казимирович Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, один з ідеологів українського гетьманського націоналізму.
1892 - 12 березня 1956, Болеслав Берут, польський політичний і державний діяч, президент Польщі і голова Державної ради (1947-52 рр.), голова Ради міністрів (1952-54 р.), 1-й секретар ЦК ПОРП (1954-56 рр.).
1927 - 28 жовтня 2013, Тадеуш Мазовецький, польський політик, публіцист, активіст "Солідарності", прем'єр-міністр Польщі (1989-90 рр.), голова Демократичної унії (з 1990 р.).
1903 - 26 січня 1976, Надія Калістратівна Титаренко, українська актриса, заслужена артистка України; працювала у Першому тетрі УРР ім. Шевченка, театрі "Березіль", Харківському театрі.
1941 - Майк Вікерс, англійський рок-гітарист (Manfred Mann: "Why Should We Not", "Cock-A-Hoop", "If You Gotta Go, Go Now", "Just like a Woman", "The Mighty Quinn", "The One in the Middle").
1937 - Світлана Володимирівна Немоляєва, російська актриса ("Гараж", "Службовий роман", "Головною вулицею з оркестром", "Провінційний бенефіс").
1940 - Володимир Вікторович Васильєв, російський танцівник, балетмейстер, художній керівник Большого театру (1995-2000 рр.).
1947 - Джеймс Вудс, американський актор ("Голокост", "Нічні маневри", "Колись в Америці", "Сальвадор", "Допінг", "Спеціаліст", "Справжня Макой").
1955 - 27 серпня 1991, Майк Науменко (Михайло Васильович Науменко), російський рок-музикант («Зоопарк»: «Пригородный блюз»).
1956 - Ерік Робертс, американський актор ("Тяжка правда", "Доктор Хто", "Сімейні обставини", "Падаючий ангел"); брат актриси Джулії Робертс.

Померли 18 квітня

1825 - Володимир Лукич Боровиковський, український художник-живописець, іконописець та портретист. 194 роки тому, в 68 років (нар. 4 серпня 1757 р.).
1873 - Юстус Лібіх, німецький хімік, один із засновників агрохімії. 146 років тому, в 70 років (нар. 12 травня 1803 р.).
1947 - Йозеф Тісо, словацький римо-католицький священик, теолог і політик; президент першої Словацької Республіки (1939–45 рр.). 72 роки тому, в 60 років (нар. 13 жовтня 1887 р.).
1955 - Альберт Ейнштейн, німецький і американський фізик-теоретик, один з основоположників сучасної фізики, автор теорії відносності, фундаментальних праць з квантової теорії і статистичної фізики, лауреат Нобелівської премії (1921). 64 роки тому, в 76 років (нар. 14 березня 1879 р.).
1974 - Марсель Паньоль, французький драматург і кінорежисер; перший діяч кінематографа, що став членом Французької академії. 45 років років тому, в 79 років (нар. 28 лютого 1895 р.).
1977 - Дмитро Іванович Чижевський, український учений-енциклопедист, культуролог, філософ, дослідник української і слов'янської літератур. 42 роки тому, в 83 роки (нар. 5 квітня 1894 р.).
1986 - Марсель Дассо (Блох), французький авіаконструктор, промисловець, політик. 33 роки тому, в 94 роки (нар. 22 січня 1892 р.).
2002 - Тур Хеєрдал, норвезький мандрівник (Кон-Тікі, Ра), етнограф, письменник. 17 років тому, в 88 років (нар. 6 жовтня 1914 р.).
2003 - Еміль Лотяну, молдавський режисер (Мій ласкавий і ніжний звір, Табір йде в небо, Анна Павлова). 16 років тому, в 67 років (нар. 6 листопада 1936 р.).
Слухайте «Цей день в історії» онлайн

Головні події 18 квітня

keyboard_arrow_left17 квітня
19 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward