Цей день 28 травня
149-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 217 днів. Іменинники — Дмитро, Пахом. В Україні відзначають День прикордонника, в Азербайджані, Вірменії та Непалі — День республіки, в Ефіопії — День падіння воєнного режиму.

Головні події 28 травня

Всі події 28 травня

585 до н. е.Сонячне затемнення, передбачене грецьким математиком і астроном Фалесом Мілетським, поклало край 5-літній війні між лідійським царем Аліаттом і мідійським царем Кіаксаром. Суперники розцінили затемнення як знак богів і припинили конфлікт за панування в Малій Азії, встановивши кордон по річці Галіс.

Середні віки
1136 • Через ганебну втечу Всеволода Мстиславича з поля бою з суздальцями на Жданій горі віче своїм рішенням позбавило його новгородського столу. Це стало початком Новгородської республіки.

1358 • Біля містечка Сен-Ле-д'Ессеран на півночі Франції селян вбили чотирьох лицарів і п'ятьох зброєносців, що стало передвісником масштабного селянського повстання, відомого як Жакерія.

Нова історія
1742 • В Лондоні відкрито перший в світі плавальний басейн у закритому приміщенні.

1763 • У Києві відкрито першу школу з навчання живопису.

1812 • Підписано Бухарестський мирний договір, котрий завершував Російсько-турецьку війну 1806-12 років. Усвідомлюючи небезпеку неминучої війни з Францією, імператор Олександр I відмовився від далекосяжних планів приєднати до Російської імперії Дунайські князівства і погодився на встановлення кордону по ріці Прут (до Росії відходили Бесарабія і Східна Молдова). Договір, за який генерал від інфантерії граф Михайло Кутузов отримав титул "найяснішого князя", був ратифікований 24 червня цього ж року.

1826 • Король Португалії і імператор Бразилії Педру II зрікся португальського престолу на користь своєї старшої доньки Марії II.

1830 • Набув чинності «Закон про переселення індіанців», який фактично санкціонував депортацію індіанців з південно-східних штатів на необжиті території на захід від Міссісіпі. До 1837 року більше 46 тисяч корінних американців з племен черокі, чікасо, чокто, крік і семінолів були переселені на землі сучасного штату Оклахома.

1858 • Підписано Айгунський договір, згідно з яким північний берег ріки Амур переходив від Китаю до Росії. Договір фактично переглядав раніше підписаний Нерчинський договір (1689), в якому було вперше погоджено російсько-китайський кордон.

1871 • Після тижня кривавих боїв, в котрих загинуло більше 25 тисяч людей, зазнала поразки Паризька комуна. Військові суди засудили понад 13 000 чоловік, з них 7 500 чоловік було заслано в Нову Каледонію і Алжир, а 21 розстріляні біля стін кладовища Пер-Лашез. Без суду було розстріляно за різними оцінками від 15 до 30 тисяч чоловік.

1916 • У Львові на 60-у році життя помер визначний поет, белетрист, перекладач, видавець, вчений-енциклопедист, діяч українського національного відродження Іван Якович Франко. Людина великого таланту та продуктивності, він залишив цінний науковий спадок як літературознавець, мовознавець, книгознавець, джерелознавець, бібліотекознавець, театрознавець, краєзнавець, етнолог, етнограф, фольклорист, філософ, соціолог, історик, економіст.

1918 • Після розпаду Транскавказької федеративної республіки Вірменія і Азербайджан проголосили свою незалежність і створення Республіки Вірменія та Азербайджанської Демократичної республіки.

1926 • В Португалії відбувся безкровний військовий переворот, що поклав початок найтривалішому в Західній Європі авторитарному режиму — до влади прийшли військові на чолі з генералом Мануелем ду Олівейра Гомешом. Невдовзі його змінив Антоніу Оскар ді Фрагозу Кармона, а в 1930 — Антоніу Салазар, котрий правив Португалією до квітня 1974 року.

1928 • Волтер Крайслер провів найбільше на той час індустріальне злиття капіталів — він об'єднав свою корпорацію з компанією Dodge Brothers, і новоутворена фірма стала третьою в США, після General Motors і Ford Motor Company, за обсягом виробництва і продажем.

1929 • У Нью-Йорку продемонстровано перший повністю кольоровий і повністю звуковий фільм «On with the Show» компанії Warner Brothers. Його особливістю крім кольорового зображення, стала повна звукова синхронізація діалогів акторів.

1935 • Відбувся перший політ німецького одномоторного винищувача «Messerschmitt Bf.109», який згодом став наймасовішивим винищувачем Другої світової війни і протягом тридцяти років був на озброєнні різних країн світу.

1937 • За сигналом з Вашингтону президента США Франкліна Рузвельта у Сан-Франциско відбулось урочисте відкриття шестирядного автомобільного моста над протокою Золоті Ворота, будівництво котрого тривало понад 5 років. Міст довжиною 2737 метрів підвішено на двох канатах товщиною 93 см, закріплених на стальних опорах висотою 227 метрів. До 1964 року він був мостом з найбільшим підвісним сегментом (1280 м) у світі.

Новітня історія
1939 • В американському видавництві DC Comics Вийшла перша книга коміксів «Бет-мен» художника Боба Кейна і письменника Білла Фінгера. Сьогодні Бетмен — один із найпопулярніших вигаданих літературних персонажів світу.

1940 • В результаті 18-денної операції «Гельб» німецькі війська повністю зайняли Бельгію і окуповували її до зими 1944-45 років. Під час бельгійської кампанії відбулась перший у Другій Світовоій війні танковий бій біля Анно. Після капітуляції, рішення про яку прийняв король Леопольд III, Британія і Франція звинуватили Бельгію у зраді. За час бельгійської кампанії втрати Бельгії склали 6093 чоловіка вбитими, 15 850 пораненими і 202 тисяч полоненими; Британія і Франція втратили вбитими, пораненими і полоненими 2,3 мільйона чоловік.

1940 • Франко-польсько-британо-норвезькі війська звільнили норвезьке місто Нарвік — це була перша перемога союзницьких військ у Другій Світовій війні.

1953 • У Голлівуді відбулась прем'єра першого 3D-мультфільму — анімаційного фільму «Мелодія» виробництва студії Walt Disney.

1957 • В США засновано Національну академію грамзапису, котра вручає призи «Гремі», престижні нагороди за визначні досягнення в галузі музики.

1959 • З космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) в космос вперше відправились дві мавпи — шимпанзе Абель і Бейкер.

1961 • У лондонській газеті «Обсервер» обубліковано статтю англійського юриста Пітера Бененсона «Заклик до амністії», в котрій він закликав звільнити із ув'язнення людей, що перебувають там за мирне вираження своїх поглядів. Стаття викликала великий резонанс по всьому світу і стала фактичним початком утворення правозахисної організації «Міжнародна амністія», котра юридично сформувалась в кінці цього ж року. Свою діяльність вона базує на Декларації прав людини, затвердженій на Генеральній асамблеї ООН в 1954 році. У 1977 році «Міжнародна амністія» одержала Нобелівську премію миру.

1964 • Рішенням Ліги арабських держав заснована Організація визволення Палестини, метою якої оголошувалось ліквідація Ізраїлю і будь-якої сіоністської присутності на Близькому Сході методами партизанської війни, диверсій та терору. Першим головою виконкому ОВП був призначений Ахмед Шукейрі (1964-7 рр.), після нього трохи більше року посаду обіймав Яхіе Хаммуда. Третім головою виконкому ОВП був з 1969-го і до своєї смерті в 2004-у лідер ФАТХу Ясір Арафат. З 2004 року головою ОВП є Махмуд Аббас. У 1998 році було заявлено про відмову знищення Ізраїлю як держави, проте відповідні зміни не були внесені в офіційні програмні документи організації.

1971 • В СРСР запущено міжпланетну станцію «Марс-3», котра згодом м'яко приземлилась на Марсі. Це єдиний успішний спуск на поверхню Марсу в історії радянської космонавтики — однак станція передавала дані лише 14,5 секунди.

1982 • Іван Павло II став першим папою римський, що відвідав з офіційним візитом Великобританію.

1985 • У матчі «Динамо» — «Спартак» (Москва), який закінчився з рахунком 2-0 на користь киян, Ігор Бєланов забив 2000-й гол «Динамо» в чемпіонатах СРСР з футболу.

1987 • В День радянського прикордонника о 18.45 за московським часом на Красну площу в Москві сів літак "Сессна-172B" з 19-літнім громадянином ФРН Матіасом Рустом, котрий залетів на територію СРСР з Фінляндії і подолав усі захисні рубежі. Згодом пілот отримав 4 роки ув'язнення, а Міністр оборони Сергій Соколов і начальник протиповітряної оборони СРСР були звільнені зі свої посад.

Наш час
1991 • Столиця Ефіопії Адіс-Абеба зайнята загонами Ефіопського Народного Революційно-демократичного Фронту, що поклало кінець сімнадцятирічному марксистському розвитку країни. У липні цього ж року було прийнято нову конституцію Ефіопії і надано незалежність одній із провінцій — Еритреї.

1995 • На острові Сахалін (Росія) стався сильний землетрус, під час якого загинуло понад 2 тисячі мешканців містечка Нєфтєгорськ.

1996 • Павло Лазаренко призначений прем'єр-міністром України.

1997 • У Києві голови урядів Російської Федерації та України підписали пакет документів про розподіл і базування Чорноморського флоту. Україні перейшли 18% кораблів Чорноморського флоту СРСР, а також військово-морські бази у Ізмаїлі, Одесі, Очакові, Керчі, Донузлаві і Балаклаві і ще 10 баз морської авіації. Натомість Росія отримала право розміщувати свій флот в Севастополі до 2017 року, утримувати на території України не більше 338 кораблів і суден та 25 тисяч військовослужбовців.

2002 • Американський космічний апарат «Марс Одісей» отримав дані про наявність великих запасів води на Марсі, яка у вигляді залягає на глибині 45 см під поверхнею. Марсіанський лід продовжив досліджувати апарат «Фенікс», який був спущений на поверхню планети 25 травня 2008 року.

2008 • Непал скасував монархію — Конституційна асамблея Непалу 560-а голосами проти 4-х проголосила країну Федеративною Демократичною республікою, що поклало край 240-літньому монархічному правлінню династії Шах.

2011 • На Мальті проведено референдум про надання подружнім парам права на розлучення. На цей момент, крім Мальти, розлучення були заборонені лише в двох країнах світу — на Філіпінах і у Ватикані. 52,6% тих, хто взяв участь у референдумі, висловились за легалізацію розлучень і відповідний закон набув чинності 1 жовтня того ж року.

2011 • На стадіоні «Вемблі» пройшов фінальний матч Ліги чемпіонів УЄФА, в якому «Барселона» обіграла «Манчестер Юнайтед» з рахунком 3-1.

2012 • Фільм австрійського режисера Міхаеля Ганеке «Любов» отримав Золоту пальмову гілку на 65-му Каннському кінофестивалі.

2016 • Мадридський «Реал» водинадцяте виграв Лігу чемпионів — під час матчу, що пройшов у Мілані, він в основний час зіграв у нічию 1-1 з мадридським «Атлетико» і переміг 5-3 у серії пенальті. Одночасно Зінедін Зідан став першим французьким тренером, який виграв цей турнір.

Народились 28 травня

1371 — †10 вересня 1419 • Жан Безстрашний, герцог Бургундії (1404-19 рр.) з династії Валуа.

1660 — †11 червня 1727 • Георг I (Георг Людвіг Гановер), король Англії (з 1714 р.), перший представник Гановерської династії на англійському троні.

1738 — †26 березня 1814 • Жозеф Гільйотен, французький лікар, винахідник гільйотини, на котрій сам же й був страчений.

1779 — †25 лютого 1852 • Томас Мур, англійський поет ("Ірландські мелодії", "Пісні народів"). 245 років з дня народження.

1877 — †11 серпня 1932 • Максиміліан Олександрович Волошин (Кирієнко-Волошин), російський поет і художник українського походження.

1884 — †3 вересня 1948Едвард Бенеш, чехословацький державний діяч, 2-й і 4-й президент Чехословаччини (1935-38, 1945-48 рр.). 140 років з дня народження.

1886 — †14 червня 1939 • Владислав Феліціанович Ходасевич, російський поет ("Важка ліра", "Європейська ніч").

1908 — †12 серпня 1964Ян Ланкастер Флемінг, англійський розвідник, письменник, автор 14 романів про Джеймса Бонда ("Кафе "Рояль", "Діаманти вічні", "На таємній службі ЇЇ Величності").

1912 — †30 вересня 1990 • Патрік (Віктор Мартіндейл) Вайт, австралійський письменник ("Фосс", "Казус з туайнборнами"), Нобелівський лауреат (1973).

1944 • Гледіс Найт, американська співачка ("Midnight Train to Georgia", "If I Were Your Woman", "I Heard It Through the Grapevine", "Neither One of Us", "Best Thing That Ever Happened to Me", "Every Beat of My Heart"). 80 років з дня народження.

1945 • Джон Фогерті, композитор, англійський рок-співак (Creedence Clearwater Revival: "Proud Mary", "Have You Ever Seen the Rain", "Bad Moon Rising", "Lookin’ Out My Back Door"; The Blue Ridge Rangers: "Jambalaya", "Hearts of Stone", "The Old Man Down the Road").

1968Кайлі Міноуг, австралійська поп-співачка ("Coming to My World"), актриса ("Вуличний боєць").

1972 • К'яра Мастрояні, італійська кіноактриса; дочка Марчелло Мастрояні та Катрін Деньов.

1972Олександр Євгенович Положинський, український співак, шоумен, лідер гурту «Тартак» («Я не знаю»).

Померли 28 травня

812 • Вільгельм Великий (Вільгельм Желонський), граф Тулузи (790-806 рр.), маркіз Септиманії (801-806 рр.). Пом. 1212 років тому у 22 роки (нар. 790 р.).

1805 • Луїджи Родолфо Боккеріні, італійський композитор, віолончеліст, автор близько 30 симфоній. Пом. 219 років тому у 62 роки (нар. 19 лютого 1743 р.).

1843Ноа Вебстер, американський філолог, укладач "Американського словника англійської мови". Пом. 181 рік тому у 85 років (нар. 16 жовтня 1758 р.).

1912 • Поль Еміль Лекок де Буабодран, французький хімік; відкрив хімічні елементи галій, самарій, гадоліній та диспрозій. Пом. 112 років тому у 74 роки (нар. 18 квітня 1838 р.).

1914 • Пауль Маузер, німецький конструктор-зброяр. Пом. 110 років років тому у 76 років (нар. 27 червня 1838 р.).

1916Іван Якович Франко, український поет (Каменярі, Мойсей), письменник (Смерть Каїна, Захар Беркут, Борислав сміється, Украдене щастя), вчений-енциклопедист, визначний діяч українського національного відродження. Пом. 108 років тому у 60 років (нар. 27 серпня 1856 р.).

1972Едвард VIII, король Великобританії й імператор Індії (1936 р.) з династії Віндзорів. Пом. 52 роки тому у 78 років (нар. 23 червня 1894 р.).

1978 • Владислав Вацлавович Дворжецький, російський кіноактор ("Біг", "Соляріс", "Земля Санникова"). Пом. 46 років тому у 39 років (нар. 26 квітня 1939 р.).

2000 • Ігор Йосипович Білозір, український композитор і виконавець, лідер «ВІА Ватра», народний артист України. Пом. 24 роки тому у 45 років (нар. 24 березня 1955 р.).

2003 • Ілля (Романович) Прігожин, бельгійський фізико-хімік російського походження; лауреат Нобелівської премії з хімії (1977) за роботи в галузі нерівноважної термодинаміки. Пом. 21 рік тому у 86 років (нар. 25 січня 1917 р.).

Головні події 28 травня

Передбачення Фалеса Мілетського

585 до н.е.

Помер Іван Франко

1916

Міст «Золоті Ворота»

1937

Едмунд Хілларі і Тенциг Норгей на Евересті

1953

Приземлення Матіаса Руста в Москві

1987