Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1928 року

Головні події 1928 року

Політичні лідери 1928 року

Всі події 1928 року

6 січня - В результаті повені Темза вийшла з берегів і затопила частину Лондона. Загинуло 14 чоловік, постраждали Вестмінстер, Тауер, галерея Тафта, в якій було пошкоджено 12 картин.

13 січня - В трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах: розмір телеекрану приймачів становив близько 10 см2 (3 х 3 см).

лютий
6 лютого - До Нью-Йорка прибула жінка, що називала себе Анастасією Чайковською і стверджувала, що вона дочка останнього російського імператора Миколи II. У США Анастасія зустрілась з Глібом Боткіним, сином убитого разом з царем його особистим лікарем, котрий визнав її за дочку царя, з якою він дружив у дитинстві. Це стало початком грандіозної містифікації, котра тривала до 1950-х років, коли претензії Анастасії Чайковської на приналежність до царської родини були офіційно спростовані.

березень
1 березня - У США доктор Герберт Еванс відкрив шостий вітамін, відповідно і названий вітаміном F.

23 березня - Кам'янець-Подільську фортецю оголосили історико-культурним заповідником.

квітень
13 квітня - У Києві відбулась прем'єра фільму Олександра Довженка «Звенигора», німого фільму, знятого в 1927 році.

18 квітня - Генерал Антоніу Оскар ді Фрагозу Кармона став президентом Другої республіки в Португалії. Пост міністра фінансів в новому уряді країни зайняв професор економіки Антоніу Салазар. Завдяки наданим йому широким повноваженням у сфері державних субсидій, Салазар зумів збільшити національний доход і стабілізувати економіку. У 1932 році він зайняв пост прем'єр-міністра і став фактичним диктатором Португалії, зберігши свої повноваження до 1968 року.

травень
15 травня - В Лос-Анжелесі відбулась комерційна прем'єра анімаційного фільму «Міккі Маус в божевільному літаку» студії Волта Діснея, в якому вперше на екранах з'явився персонаж під іменем Міккі Маус. Він був безголосим і мало схожим на відомий сьогодні образ. Стрічка не знайшла дистрибютора і першим фільмом, завдяки якому Міккі вийшов на широкий екран, став фільм «Пароплав Віллі», випущений того ж року.

17 травня - У Амстердамі (Нідерланди) відбулось урочисте відкриття IX Олімпійських ігор. У змаганнях взяло участь 46 спортивних делегацій, в тому числі вперше — спортсмени Мальти, Панами та Родезії.

21 травня - Волт Дісней отримав патент на монопольне використання образу Міккі Мауса, головного персонажа найуспішніших його мультфільмів того часу.

23 травня - З архіпелагу Шпіцберген вилетів дирижабль «Італія». Екіпаж з 16 чоловік на чолі з Умберто Нобіле досягнув Північного полюсу опівночі, але на зворотному шляху дирижабль зазнав аварії — частина екіпажу загинула, а решта 8 чоловік провели місяць на льоду в очікуванні допомоги.

26 травня - На засіданні ФІФА прийнято рішення раз у чотири роки проводити чемпіонат світу з футболу.

28 травня - Волтер Крайслер провів найбільше на той час індустріальне злиття капіталів — він об'єднав свою корпорацію з компанією Dodge Brothers, і новоутворена фірма стала третьою в США, після General Motors і Ford Motor Company, за обсягом виробництва і продажем.

29 травня - Фріц фон Опель на експериментальному автомобілі власної конструкції подолав рубіж швидкості в 200 км/год.

червень
17 червня - Почався безпосадковий авіапереліт літаком через Атлантичний океан, під час котрого Амелія Ерхарт стала першою жінкою, котрій це вдалось зробити. Правда, вона була лише пасажиром літака, котрим керував пілот Уілмер Шульц і механік Альфред Гордон.

18 червня - Закінчився 21-годинний безпосадковий трансатлантичний авіапереліт, під час котрого Амелія Ерхарт стала першою жінкою, котра здійснила його літаком. На цей раз вона була лише пасажиром і лише через чотири роки самостійно здійснили аналогічний політ.

липень
6 липня - У Москві закінчився один з перших політичних процесів, «Шахтинська справа», по звинуваченню інженерів Донбасу в саботажі, шкідництві, створенні підпільної організації, встановлення конспіративного зв'язку з московськими шкідниками і з зарубіжними антирадянськими центрами. Рішенням суду 11 осіб було засуджено до вищої міри покарання — розстрілу, трьох — до 10 років позбавлення волі з обмеженням у правах на 5 років та конфіскацією майна і ще 31 — до різних термінів ув'язнення. У 2000 році за результатами розслідування генеральної прокуратури СРСР всі засуджені у справі були реабілітовані за відсутністю складу злочину.

14 липня - Об'єднаний пленум ЦК і ЦКК КП(б)У формально затвердив рішення ЦК ВКП(б) про призначення на посаду генерального секретаря ЦК КП(б)У Станіслава Косіора, який замінив відкликаного до Москви Лазаря Кагановича. Такий крок зменшив непорозуміння у верхівці КП(б)У та сприяв її єднанню під час другого комуністичного штурму, який саме почався із поновленням практики примусу в хлібозаготівлях.

19 липня - Єгипетський король Фуад розпустив парламент країни і проголосив себе абсолютним монархом.

24 липня - У Дарджилінгу (Індія) Микола Реріх заснував Інститут гімалайських досліджень "Урусваті" (у перекладі з санскриту — "Світло ранкової зорі").

серпень
1 серпня - Хорватський парламент, що засідав у Загребі, прийняв рішення про вихід зі складу Югославії.

27 серпня - У Парижі представниками 15 держав підписано акт Келлога — Бріана про відмову від війни як засобу національної політики і рішення всіх спірних міждержавних питань мирним шляхом. Назву пакт отримав за іменами ініціаторів його створення — міністра іноземних справ Арістіда Бріана і держсекретаря США Френка Келлога.

31 серпня - У Берліні в театрі Шиффбауердамм відбулась прем'єра «Тьохгрошової опери» драматурга Бертольда Брехта і композитора Курта Вайлла. Вистава мала гучний успіх як серед глядачів, так і серед критиків.

вересень
28 вересня - Під час дослідження властивостей грибка пліснявки, що вкривав культури стафілококів, шотландський мікробіолог Александер Флемінг виділив антибактеріальну речовину, котру назвав пеніциліном (Penicillium notatum). Серед особливостей нової речовини була здатність зупиняти ріст бактерій, а при великих дозах — убивати їх.

жовтень
2 жовтня - Католицький священик Хосемарія Ескріва де Балагер заснував у Мадриді «Опус Деї», організацію, яка ставила за мету допомагати віруючим знайти святість у повсякденному житті, займаючись звичайними земними справами, зокрема — професійною діяльністю.

15 жовтня - Німецький дирижабль «Граф Цеппелін» здійснив свій перший комерціний рейс через Атлантичний океан. За 9 років експлуатації «Граф Цеппелін» провів у повітрі близько 17 200 годин, здійснив 590 польотів у різні країни світу, подолав майже 1,7 млн. км, перевіз 13 110 пасажирів і близько 70 тон вантажів; при цьому він 143 разів перетнув Атлантику і 1 раз — Тихий океан.

листопад
10 листопада - Через два роки після смерті свого батька імператора Тайшо, Мічіномія Хірохіто, представник династії, що правила країною з 660 року до н.е., став 124-м імператором Японії.

11 листопада - Опубліковано книгу Еріха-Марії Ремарка «На Західному фронті без змін».

18 листопада - У Нью-Йорку відбулась прем'єра першого звукового анімаційного мультфільму "Пароплав Віллі" за участю популярного й сьогодні персонажу Міккі Маус, котрий до цього дня з'являвся в двох "німих" мультфільмах під іменем Мортімер.

22 листопада - У Парижі відбулось перше виконання оркестрової п'єси Моріса Равеля "Болеро".

Народились 1928 року

2 січня - Галина Гілярівна Яблонська, українська актриса.

17 січня - 9 травня 2012, Відал Сасун, британський перукар-стіліст, бізнесмен, філантроп.

23 січня - 31 липня 2017, Жанна Моро, французька актриса ("Літній будинок", "Жуль і Джим", "Віва Марія!", "Королева Марго", "Небезпечні зв'язки").

25 січня - 7 липня 2014, Едуард Амвросієвич Шеварнадзе, грузинський політичний діяч, міністр закордонних справ СРСР (1985-90 рр.), президент Грузії (1995-2003 рр.).

26 січня - 11 лютого 2000, Роже Вадим (Роже Владімір Племянніков), французький кінорежисер ("Дикунка", "Прекрасні дівчата, вишикувані в ряд", "І створив бог жінку"); колишній чоловік Бріжжит Бардо, Катрін Деньов, Джейн Фонди.

лютий
6 лютого - Володимир Петрович Заманський, російський актор ("100 днів до наказу", "Завтра була війна", "Берег", "Єдина", "Фронт без флангів", "Біг", "Перевірка на дорогах", "Людина без паспорта").

8 лютого - 4 грудня 2009, В'ячеслав Васильович Тихонов, російський актор ("Оптимістична трагедія", "Війна і мир", "Доживемо до понеділка", "Сімнадцять миттєвостей весни", "Білий Бім Чорне вухо", "Європейська історія", "Кодекс безчестя", "Стомлені сонцем").

9 лютого - Рінус Міхелс, голландський футбольний тренер ("Аякс"), один із творців стратегії "тотального" футболу.

14 лютого - 12 серпня 2012, Сергій Петрович Капиця, російський фізик, професор Московського фізико-технічного інституту, ведучий телепрограми «Очевидне — неймовірне».

березень
6 березня - 17 квітня 2014, Габріель Гарсіа Маркес, колумбійський письменник ("Полковнику ніхто не пише", "Осінь патріарха", "Хроніка оголошеної смерті", "Сто років самітності"), лауреат Нобелівської премії (1982).

11 березня - Нік Голоняк (Микола Голоняк), американський фізик і винахідник українського походження; як «батько світлодіодів» (1962) нагороджений медаллю Едіссона (1989).

12 березня - Едуард Олбі, американський драматург ("Хто боїться Вірджинію Вульф?", "Хистка рівновага", "Все кінчено", "Морська подорож").

14 березня - Френк (Фредерік) Борман, американський астронавт; у грудні 1968 року першим облетів навколо Місяця.

28 березня - 26 травня 2017, Збігнєв Бжезинський, американський соціолог, державний діяч, помічник президента Картера з національної безпеки (1977-81 рр.), основний розробник американської політики в галузі прав людини в 1970-80-х роках.

31 березня - Горді Хоу (Гордон Хоу), легендарний канадський хокеїст, нападаючий "Детройт Ред Уінгз" (1946-71 рр.), володар Кубка Стенлі (1950, 1952, 1954, 1954), автор снайперського рекорду (801 гол).

квітень
4 квітня - Еліна (Евеліна Аврамівна) Бистрицька, російська актриса (Добровольці, Тихий Дон, Зезакінчена повість, В мирні дні).

23 квітня - 10 лютого 2014, Ширлі Темпл, американська кіноактриса, що зробила кар'єру в дуже юному віці (почала зніматись з 3-х років, а в 6 — стала володарем "Оскара").

25 квітня - 30 листопада 2013, Юрій Васильович Яковлєв, російський театральний та кіноактор ("Іронія долі", "Чисто англійське вбивство", "Гусарська балада").

травень
4 травня - Хосні (Сеїд) Мубарак, президент Єгипту (1981-2011 рр.).

26 травня - 3 червня 2011, (Джейкоб) Джек Кеворкян, американський лікар-патологоанатом, пропагандист евтаназії.

червень
3 червня - 22 липня 2004, Костянтин Петрович Степанков, український актор театру і кіно ("Два місяці, три сонця", "З неба на землю", "Легенда про княгиню Ольгу", "Ярослав Мудрий", "Вавілон ХХ", "Гадюка"); чоловік Ади Роговцевої.

7 червня - Джеймс Айворі, американський кінорежисер ("Джефферсон в Парижі", "Залишок дня", "Кімната з видом", "Дика вечірка").

14 червня - 9 жовтня 1967, Ернесто Че Гевара (Ернесто Гевара де ла Серна), аргентинський революціонер; один з керівників Кубинської революції.

20 червня - Жан-Марі Ле-Пен, французький політичний діяч, колишній лідер французької партії Національний Фронт.

липень
3 липня - 20 листопада 2008, Ян Махульський, польський актор, кінорежисер ("Ва-банк", "Дежавю").

13 липня - 15 липня 1990, Валентин Савович Пікуль, російський письменник (Маю честь, Фаворит, Пером і шпагою).

14 липня - 14 вересня 1984, Нодар Володимирович Думбадзе, грузинський письменник (Я, бабуся, Іліко і Іларіон, Я бачу сонце, Білі прапори).

16 липня - 9 грудня 2005, Роберт Шеклі, американський письменник(Безіменна гора, Запах думок, Смак пудингу); класик світової фантастики.

26 липня - 7 березня 1999, Стенлі Кубрик, американський кінорежисер (Страх і бажання, Поцілунок вбивці, Дороги слави, Спартак, Лоліта, Космічна одісея: 2001 рік, Механічний апельсин).

27 липня - Джозеф Кіттінгер, американський пілот; автор чиленних рекордів з висотних стрибків з парашутом.

серпень
6 серпня - 22 лютого 1987, Енді Ворхол, американський художник українського походження, піонер поп-арту, культова фігура 1960-х років.

24 серпня - 7 липня 2018, Левко Григорович Лук'яненко, український політик, почесний голова Республіканської партії, багаторічний в'язень радянських концтаборів, дисидент.

вересень
3 вересня - Йон Друце, молдавський письменник (Листя суму, Повернення на круги своя).

жовтень
23 жовтня - 22 травня 1993, Артур Йосипович Войтецький, український кінорежисер (Господи, прости нас, грішних, Історія одного кохання).

30 жовтня - 6 листопада 1999, Деніел Натанс, американський біолог, лауреат Нобелівської премії в галузі медицини і фізіології (1978) "за відкриття ферментів рестрикції і методів їх використання для досліджеь в молекулярній генетиці".

листопад
10 листопада - Енніо Морріконе, італійський композитор, аранжувальник і диригент; лауреат премій «Оскар» (2007), «Золотий глобус» і «Греммі».

11 листопада - 15 травня 2012, Карлос Фуентес, мексиканський письменник (Край безхмарної ясності, Далека сім'я).

20 листопада - 15 червня 2017, Олексій Володимирович Баталов, російський актор (Летять журавлі, Дев'ять днів одного року, Живий труп, Біг, Москва сльозам не вірить, Похорони Сталіна), режисер (Гравець, Шинель), кіносценарист (Три товстуна).

грудень
4 грудня - Джеймс Артур Ловелл, американський астронавт (1965, 1966, 1968, 1970), перша людина, що облетіла Місяць ("Аполлон-8", 1968).

12 грудня - 10 червня 2008, Чингіз Айтматов, киргизький письменник ("Джаміля", "Прощавай, Гульсари!", "І довше віку триває день", "Плаха").

12 грудня - 12 грудня 1979, Леонід Федорович Биков, український актор і режисер ("Ати-бати йшли солдати", "В бій ідуть одні "старики", "На семи вітрах", "Добровольці", "Чужа рідня", "Максим Перепелиця").

12 грудня - 1 грудня 2014, Євген Олександрович Сверстюк, український філософ, письменник, громадський діяч.

17 грудня - 9 грудня 2017, Леонід Сергійович Бронєвой, російський театральний і кіноактор українського походження (Сімнадцять миттєвостей весни, Покровські ворота, Агонія, Той самий Мюнхгаузен, Формула кохання, Небеса обітовані).

Померли 1928 року

11 січня - Томас Харді, англійський письменник ("Тесс з роду д'Ербервіллів", "Джуд Непомітний"), поет ("Вірші Уессекса"). 91 рік тому, у 88 років (нар. 2 червня 1840 р.).

21 січня - Джордж (Вашингтон) Гуталс, американський військовий інженер, керівник будівництва Панамського каналу. 91 рік тому, у 70 років (нар. 29 червня 1858 р.).

4 лютого - Гендрік Антон Лоренц, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1902). 91 рік тому, у 75 років (нар. 18 липня 1853 р.).

24 березня - Вільгельм фон Урах, німецький принц, король Литовського королівства (Міндовг II, 1918 р.). 91 рік тому, у 64 роки (нар. 30 травня 1864 р.).

18 червня - Руаль Амундсен, норвезький полярний дослідник; першим досягнув Південного полюсу (1911). 91 рік тому, у 56 років (нар. 16 липня 1872 р.).

30 серпня - Вільгельм Він, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії (1911) за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна). 91 рік тому, у 64 роки (нар. 13 січня 1864 р.).

Головні події 1928 року

keyboard_arrow_left1927
1929keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward