Цей день 10 червня
161-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 204 дні. Іменинники — Гнат, Микита. В Португалії відзначають День нації.

Головні події 10 червня

Всі події 10 червня

1179 • Біля містечка Мардж-Уюн, що на півдні Ліванського гірського хребта, військо аюбідів під командою Саладіна завдала переконливої поразки армії християн під командую короля Єрусалиму Балдуіна IV. Цей успіх став першим у цілій серії перемог султана Єгипту і Сирії у його протистоянні з близькосхідними християнськими державами.

1190 • Під час походу у Палестину 68-річний імператор Священної Римської імперії Фрідріх Барбаросса, одягнутий у важкі обладунки, упав з коня під час переходу через ріку Селіф (нині — Туреччина) і потонув, підхоплений стрімкою течією. Його спадкоємцем став Генріх VI, який продовжив політику батька щодо зміцнення влади династії Гогенштауфенів всередині імперії і розширення її впливу і Італії.

1247 • Італійський мандрівник монах-францисканець Джованні да Плано Карпіні дістався до Києва після року подорожі по монгольській імперії. Він став першим європейцем, що побував у столиці монголів місті Каракорум.

1329 • У битві біля Пелеканоне армія османських турків під керівництвом Орхана I розбили візантійську армію Андроника III Палеолога. Ця поразка відрізала міста Нікея і Нікомедія від імперії і вони невдовзі були завойовані османцями.

1358 • Під селищем Мелло у графстві Бовезі в Пікардії король Наварри Карл ІІ Злий розбив військо Гільома Каля, одного з ватажків селянського повстання, що охопило більшу частину ослабленої тривалою війною Франції. Швидко спалахнувши, Жакерія так же швидко і згасла, жорстоко придушена за кілька місяців, ставши синонімом стихійних і жорстоких повстань у багатьох мовах світу.

Нова історія
1692 • За рішенням суду міста Салем (Массачусетс) була повішена Бріджет Бішоп, перша з визнаних судом винними у чаклунстві. Всього під час «полювання на відьом» було страчено 19 чоловік, і близько 200 було ув'язнено.

1793 • У Парижі для широкого загалу відкрито перший у світі публічний зоопарк «Jardin des Plantes».

1794 • За ініціативою Максиміліана Робесп'єра французький Конвент прийняв закон про реорганізацію Революційного трибуналу — новим законом відмінялись апеляції та касації, свідчення очевидців, а єдиним покаранням стала смертна кара. Якобинський терор досягнув свого апогею — за наступні 49 днів до падіння Робесп'єра було винесено 1376 смертних вироків (за попередні тринадцять місяців існування трибуналу — 1220).

1809 • Після окупації французьким військами Риму і приєднання до Франції папської області, папа римський Пій VII відлучив від церкви Наполеона I Бонапарта. Через місяць папа був заарештований і вивезений до Франції, де пербував до 1814 року.

1811 • За активної участі ученого-ботаніка, інспектора з шовківництва півдня Росії М. Біберштейна, в Петербурзі був підписаний «Указ про установу в Криму Імператорського казенного ботанічного саду». У тому ж році біля села Нікіта (нині селище Ботанічне) у місцевого поміщика Смірнова куплено 375 десятин землі, на якій засновано Нікітський ботанічний сад.

1863 • Французький експедиційний корпус увійшов в Мехіко і було проголошено створення Мексиканської імперії на чолі зі ставлеником французького короля Наполеона III австрійським ерцгерцогом Максиміліаном Габсбургом. Законний президент Мексики Беніто Хуарес Гарсія залишив столицю разом з республіканськими військами і почав партизанську війну, котра завершилась їх перемогою в 1867 році.

1865 • У Мюнхені в Національному театрі відбулась прем'єра опери Ріхарда Вагнера «Трістан та Ізольда».

1898 • В ході Американо-іспанської війни американські морські піхотинці вперше висадились на Кубі у бухті Гуантанамо і через місяць боїв змусили капітулювати іспанський гарнізон на Кубі.

1909 • Пасажирським кораблем «Славонія», що зазнав катастрофи біля Азорських островів, вперше в історії використано сигнал SOS.

1916 • Шериф Мекки Хусейн ібн Алі аль-Хашимі, спираючись на підтримку 50-тисячну армію і Антанту, яка контролювала Червоне море, атакував порт Джидда, що переросло у Арабське повстання проти турецького панування з метою створення єдиної арабської держави від Сирії до Ємену.

1934 • При НКВС УРСР створено Головне управління виправно-трудових таборів і трудових поселень (ГУТАБ). У таборах були встановлені важкі умови, не дотримувалися елементарні людські права, застосовувалися суворі покарання за найменші порушення режиму.

1935 • Закінчилась Чакська війна між Болівією і Парагваєм за контроль над північним районом регіону Гран-Чако в Південній Америці, багато в чому через помилкове передбачення там великих запасів нафти. В результаті мирного договору, підписаного 21 липня 1938 року за посередництва Аргентини, Парагвай отримав 3/4 спірної території Чако, а Болівія отримала вихід до річки Парагвай та можливість транспортних перевезень цією річкою через території Парагваю та Аргентини.

1935 • У недавньому минулому безнадійні п'яниці біржевий маклер Вільям Вілсон і лікар Роберт Сміт організували в Нью-Йорку першу групу «Анонімні алкоголіки», в рамках котрої всім бажаючим вилікуватися від алкогольної залежності пропонувалась 12-етапна реабілітаційна програма. В її основі лежало колективне обговорення виникаючих проблем, повна відвертість у спілкуванні, а єдиним правилом була анонімність учасників. Будь-яка людина, що відчувала виникнення проблеми вживання спиртних напоїв могла вступити до товариства «Анонімних алкоголіків». Сьогодні подібних груп в США налічується близько 80 тисяч загальною чисельністю майже 2 мільйони осіб. Враховуючи позитивний досвід лікування від алкоголізму, в США виникли подібні товариства дещо іншого профілю — «Анонімні наркомани» і «Анонімні гравці».

Новітня історія
1940 • В ході Другої cвітової війни Італія оголосила війну Франції та Британії. У відповідь Канада оголосила війну Італії.

1940 • У Москві підписано радянсько-німецьку конвенцію про порядок урегулювання прикордонних конфліктів та інцидентів.

1942 • У відповідь на вбивство бійцями чехословацького Опору фашистського "протектора Чехії та Моравії" Рейнгарда Гайндріха, підрозділи 7-й добровольчої дивізії СС «Принц Євген» спалено село Лідіце; все чоловіче населення старше 16 років (172 особи) було розстріляно, 172 жінки були відправлені до концентраційного табору Равенсбрюк (з них 60 загинули в таборі), зі 105 дітей були залишені живими діти віком до одного року, а решта 82 дитини були знищені в таборі смерті поблизу Хелмно.

1943 • Угорець Ласло Біро отримав патент на кулькову ручку, виготовлену ним на замовлення Британських Королівських повітряних сил, которим була необхідна ручка, здатна писати при великих висотах і низькому атмосферному тиску.

1947 • Українські політичні партії та організації в еміграції підписали статут Української Національної Ради (УНРада), створену для консолідації всіх самостійницьких сил для відновлення незалежної української держави з демократичним устроєм.

1956 • У Стокгольмі розпочались змагання XVI Олімпійських ігор, в яких взяли участь 3184 спортсмени з 67 країн. У Швеції до 17 червня проводився турнір з кінного спорту, а решту змагань з 22 листопада 8 грудня пройшли в Мельбурні (Австралія).

1964 • У Москві відкрито пам'ятник Тарасові Шевченку.

1976Пол Маккартні і група Wings встановили рекорд для концертів у приміщенні — в американському місті Сіетл на їх виступ прийшло 67100 глядачів.

1985 • Після 1099 днів окупації з Південного Ливану виведено ізраїльські війська.

1990 • На президентських виборах в Перу Альберто Фухіморі з невеликою перевагою переміг письменника Маріо Варгоса Льосу.

Наш час
1996 • В США відбулась прем'єра фільму «Скеля» з Шоном Коннері, Ніколасом Кейджем і Едом Харісом у головних ролях. В перший же день касові збори склали 25,1 мільйонів доларів.

1997 • Корпорація «Інтел» випустила процесор «Pentium II», який відзначався більшими кеш-пам'яттю і швидкодією.

2003 • Запущено марсохід «Spirit Rover», перший з двох марсоходів космічного агенства НАСА, запущених у США в рамках проекту «Mars Exploration Rover». «Спірід Ровер» здійснив м'яку посадку на Марс 4 січня 2004 року і пропрацював до 26 січня 2010 року.

Народились 10 червня

1637 — †18 травня 1675 • Жак Маркетт, французький єзуїт, першопроходець і дослідник Північної Америки; засновник поселення, яке з часом стало містом Чикаго. 385 років з дня народження.

1700 — †11 грудня 1748 • Евальд фон Клейст, прусський фізик, винахідник «Лейденської банки» (1745).

1819 — †31 грудня 1877Жан Дезіре Гюстав Курбе, французький художник, ведучий представник реалізму в живописі.

1832 — †26 січня 1891 • Ніколаус Август Отто, німецький інженер, конструктор першого чотирьохтактного двигуна внутрішнього згорання. 190 років з дня народження.

1894 — †26 жовтня 1952 • Хетті Макденіел, американська актриса, лауреат "Оскара" (Віднесені вітром" [1940]), перша чорношкіра, удостоєна цієї нагороди.

1904 — †14 лютого 1988 • Фредерік Лоу, американський композитор австрійського походження, лауреат премії «Оскар» ("Джиджи" [1958], "Моя прекрасна леді", "Камелот").

1915 — †5 квітня 2005 • Сол Беллоу (Соломон Белорус), американський письменник, Нобелівський лауреат (Дарунок Гумбольдта [1976], Герцог, Планета містера Саммлера).

1922 — †22 червня 1969Джуді Гарленд (Френсіс Етель Гумм), американська акторка й співачка; лауреат премій «Золотий глобус», «Греммі», «Тоні»; матір актриси Лайзи Мінеллі. 100 років з дня народження.

1929 — †1 липня 2009 • Людмила Георгіївна Зикіна, російська естрадна співачка.

1930 • Ілля Сергійович Глазунов, російський живописець, графік, портретист ("Вічна Русь", "Містерія ХХ віку").

1941 • Юрген Прохнов, німецький актор ("Остання зупинка", "П'ятий ступінь свободи", "Смертельний вибір", "Крик кохання").

1941 • Ширлі Оуенс Елстон, американська співачка (The Shirelles: "Will You Love Me Tomorrow", "Soldier Boy", "Tonight's the Night", "Dedicated to the One I Love", "Foolish Little Girl").

1951Василь Миколайович Шкляр, український письменник («Ключ», «Елементал», «Залишенець. Чорний ворон»), політичний діяч.

1955 • Ендрю Стівенз, американський актор ("Даллас", "Внутрішній терор", "Паскуда", "Повстанець").

1964 • Джиммі Чемберлен, англійський рок-музикант (Smashing Pumpkins).

1965Елізабет Херлі, англійська актриса («Засліпленийй бажаннями»), модель, продюсер.

1976Андрій Віталійович Шевченко, український громадський діяч, політик та журналіст.

1978 • Шейн Уест, американський актор ("Час танцювати", "Дракула 2000", "Чого б це не коштувало").

1982 • Лілі (Ліліан Рудабет Глорія Елсвета) Собескі, американська актриса ("Чарлі Грейс", "Глибокий удар", "Широко закриті очі"). 40 років з дня народження.

Померли 10 червня

323 до н.е. • Діоген Синопський, давньогрецький філософ. Пом. 2345 років років тому у 89 років (нар. 412 до н. е.).

38 • Юлія Друзілла, сестра і, можливо, коханка імператора Калігули; друга дочка Германіка і Агрипіни Старшої. Пом. 1984 роки тому у 22 роки (нар. 16 вересня 16 р.).

1045 • Рейульф Дренгот, норманський авантюрист і найманець, перший граф Аверси (1030 р.). Пом. 977 років тому.

1190Фрідріх Барбаросса (Фрідріх I), король Німеччини (з 1152 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1155 р.) з династії Гогенштауфенів. Пом. 832 роки тому у 68 років (нар. 1122 р.).

1836Андре Марі Ампер, французький фізик, математик і природодослідник. Пом. 186 років тому у 61 рік (нар. 20 січня 1775 р.).

1858 • Роберт Броун, шотландський ботанік; відкрив хаотичний рух дрібних часток у рідині під дією ударів молекул оточуючого середовища ("броунівський рух"). Пом. 164 роки тому у 85 років (нар. 21 грудня 1773 р.).

1926Антоніо Гауді, каталонський архітектор, представник стилів арт-нуво та модерн в архітектурному мистецтві. Пом. 96 років тому у 74 роки (нар. 25 червня 1852 р.).

1944Олег Ольжич (Олег Олександрович Кандиба), український поет, археолог і політичний діяч; син поета Олександра Олеся. Пом. 78 років тому у 37 років (нар. 21 липня 1907 р.).

1949 • Сігрід Унсет, норвезька письменниця ("Фру Марта Оулі", "Щасливий вік"), лауреат Нобелівської премії (1928). Пом. 73 роки тому у 67 років (нар. 20 травня 1882 р.).

1961Катерина Василівна Білокур, майстер українського народного декоративного живопису, представниця «наївного мистецтва». Пом. 61 рік тому у 61 рік (нар. 7 грудня 1900 р.).

1967Спенсер (Бонавентуре) Трейсі, американський актор, чотириразовий лауреат премії «Оскар», першим отримав двох "Оскарів" підряд ("Капітан Відвага" [1937], "Міські хлопці" [1938], "Доктор Джекіл і містер Хайд" [1941], "Батько нареченої" [1950]; "Тридцять секунд над Токіо", "Старий і море", "Цей божевільний, божевільний, божевільний світ", "Ребро Адама", "Вгадай, хто прийде на обід"). Пом. 55 років років тому у 67 років (нар. 5 квітня 1900 р.).

1982 • Райнер Вернер Фассбіндер, німецький театральний та кінорежисер ("Заміжжя Марії Браун", "Сум Вероніки Фосс", "Александрпляц", "Остерігайся святої хвойди"), сценарист, актор, оператор. Пом. 40 років років тому у 37 років (нар. 31 травня 1945 р.).

1988 • Луїс Ламур, американський письменник, найзнаменитіший автор вестернів — випустив 101 книгу, кожна з яких стала бестселером («Вершники високих скель», «Хондо», «Диявол з револьвером», «Фаллон», «Сакетт»). Пом. 34 роки тому у 80 років (нар. 22 березня 1908 р.).

2004Рей(монд) Чарльз (Робінсон), американський співак, композитор, піаніст, лауреат премії "Гремі" (Georgia on My Mind [1960], Let the Good Times Roll [1960], Genius of Ray Charles [1960], Hit the Road Jack [1961], I Can't Stop Loving You [1962], Busted [1963], Crying Time [1966], Living for the City [1975], Lifetime Achievement Award [1986], I'll be Good to You [з Чакою Хан — 1990]), актор (Брати-блюз). Пом. 18 років тому у 74 роки (нар. 23 вересня 1930 р.).

2008 • Чингіз Айтматов, киргизький письменник ("Джаміля", "Прощавай, Гульсари!", "І довше віку триває день", "Плаха"). Пом. 14 років тому у 80 років (нар. 12 грудня 1928 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 10 червня

Загибель Фрідріха Барбаросси

1190

Селянське повстання Жакерія

1358

Салемські відьми

1692

Перше використання сигналу SOS

1909