Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1951 року

Головні події 1951 року

Політичні лідери 1951 року

Всі події 1951 року

4 січня - В ході Корейської війни північно-корейські та китайські війська захопили Сеул.

9 січня - У Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об'єднаних Націй.

15 січня - Західнонімецький суд виніс вирок у справі Ілзе Кох, дружини коменданта концентраційного табору Бухенвальд, звинуваченої у знущаннях та вбивствах в'язнів і прозваної за свою надмірну жорстокість "Бухенвальдською відьмою". Її було засуджено до пожиттєвого терміну ув'язнення. У 1967 році Ілзе Кох покінчила життя самогубством, повісившись на мотузці, сплетеній з простирадл.

лютий
15 лютого - У Москві підписано радянсько-польський договір про обмін ділянками державних територій площею по 480 кв км. СРСР отримав ділянку з покладами кам'яного вугілля у Люблінському воєводстві, а передав Польщі Нижньо-Устрицький район Дрогобицької області з покладами нафти. Обмін територіями і населенням завершився у листопаді.

26 лютого - Конгрес США ратифікував 22-у поправку до конституції, котра обмежувала тривалість перебування президента на своєму посту двома термінами.

березень
6 березня - У Франції у містечку Мужен під Каннами на 71-му році життя помер український письменник, драматург, політичний та державний діяч Володимир Кирилович Винниченко.

29 березня - В США винесено вирок Етель і Юліусу Розенбергам, звинуваченим у шпигунстві на користь СРСР. Іх було страчено у червні 1953 року.

квітень
5 квітня - Одностайним рішенням жюрі присяжник подружжя Юліус і Етель Розенберг були засуджені нью-йоркським судом до смертної кари за передачу Радянському Союзу американських секретних матеріалів щодо створення атомної зброї. Саме завдяки цій інформації в СРСР уже в 1949 році було проведене перше випробування атомної бомби. 19 червня 1953 року Етель і Юліус Розенберги були страчені на електричному стільці і стали першими цивільними американцями, засудженими до смерті за шпигунство. У одному із своїх останніх листів перед стратою Етель Розенберг писала: "ми повинні бути виправдані історією, ми стали першими жертвами американського фашизму".

11 квітня - Президент США Гаррі Трумен відкликав з поста головнокомандуючого збройних сил ООН в Кореї генерала Дугласа Макартура і призначив на його місце генерала Метью Ріджевея. Усунення було обумовленне тим, що Макартур мав відмінні від офіційної американської політики в Кореї погляди на подальший розвиток подій — генерал виступав за перенесення бойових дій на територію Китаю і вважав за можливе нанесення ядерного удару по китайських військових базах, що постачали зброю в Північну Корею; Трумен же віддавав перевагу мирним переговорам про проведення демаркаційної лінії між Пінічною і Південною Кореєю по 38-й паралелі. На батьківщині Макартур був зустрітий громадськістю як герой, і лише з часом суспільна думка в США змінилась в бік позиції Трумена: відмова від ведення війни до безумовної капітуляції супротивника дала можливість уникнути глобального воєнного конфлікту в Азії, що міг перерости в 3-ю Світову війну.

15 квітня - В Лондоні вперше пройшов конкурс «Міс світу», організований спеціалістом з реклами Еріком Морлі. На нього прибуло 30 дівчат з 5 країн. Перемогла 21-літня міс Швеції Кікі Хааконсон, котра отримала нагороду в 1 тисячу фунтів. Це був перший міжнародний конкурс краси, на котрому дівчата виступали в бікіні.

18 квітня - Представники шести країн — Бельгії, Італії, Люксембурга, Нідерландів, Франції та ФРН — підписали в Парижі угоду про створення Європейського об'єднання вугілля та сталі (ЄОВС), ініціатором якого був французький міністр закордонних справ Робер Шуман. ЄОВС стало основою спільного ринку вугільної та металургійної промисловості і першим кроком до економічної інтеграції Європи — було відмінено внутрішні мита, введена єдина система тарифів, а керівний орган ЄОВС був наділений повноваженнями вищими за відповідні національно-державні органи. Угода, укладена терміном на 50 років, набула чинності 25 липня 1952 року.

травень
1 травня - У Мюнхені передачею чехо-словацької служби почало роботу «Радіо «Свобода»», яке тоді носило назву «Радіо «Звільнення»». Через 5 години його почали «глушити» і не переставали протягом наступних 40 років.

7 травня - Міжнародний Олімпійський комітет запросив Радянський Союз взяти участь в Олімпійських іграх 1952 року.

18 травня - Штаб-квартира ООН перемістилась з Лонг-Айленда на місце постійної дислокації на Манхеттен у Нью-Йорку.

червень
14 червня - У Вашингтоні в Бюро перепису населення продемонстровано роботу першого американського комерційного цифрового комп'ютера UNIVAC 1, розробленого Робертом Екертом і Джоном Мочлі. Він важив близько 13 тон, працював на 5,2 тисячах вакуумних ламп, споживав 125 кВт електричної енергії і міг виконувати 1905 тисяч операцій за секунду на тактовій частоті 2,25 МГц.

25 червня - Відбулась перша комерційна трансляція телепередачі в кольорі — компанія CBS показала чотиригодинне шоу з Нью-Йорка на чотири інших міста — Балтимор, Філадельфію, Бостон і Вашингтон. На той час побутових кольорових телевізорів ще не було, а сама компанія мала їх лише близько трьох десятків.

липень
10 липня - Американець Шугер Рей Робінсон програв свій 2-й з 133-х боїв — у Лондоні за очками його переміг Ренді Терпін і став чемпіоном у світу в середній вазі. Шугер поверну собі титул 12 вересня.

16 липня - В Нью-Йорку вийшла друком повість Джерома Селінджера «Над прірвою в житі», який з часом був перекладений на всі основні мови світу, а за рейтингом журналу Ньюсвік визнаний №15 у списку "100 найкращих книг усіх часів".

20 липня - При вході в мечеть у Східному секторі Єрусалиму палестинським націоналістом було вбито короля Йорданії Абдулу ібн Хусейна. З його смертю так і не знайшла продовження спроба утворити Арабську федеративну державу під правлінням династії Хашемітів. Деякий час главою Йорданії був син Абдулли, котрий був відсторонений від влади із-за розумової неповноцінності, і королем Йорданії було проголошено внука Абдулли, Хуссейна бін Талала, котрий правив державою до своєї смерті в 1999 році.

22 липня - Собачки Дезик і Циган стали першими живими істотами, що здійснили суборбітальний політ — на запущеній з космодрому Капустин Яр балістичній ракеті вони досягли висоти 100 км. Собаки, прив'язані ременями у спеціальних лотках, розміщувалися в герметичній кабіні, яка від'єдналися від ракети і спустилася на парашуті, що розкрився на висоті 5 — 7 км. Весь політ до приземлення тривав близько 20 хвилин і контейнер з собаками благополучно приземлився в 20 км від місця старту.

26 липня - Під час археологічних розкопок у Новгороді знайдено перші берестяні грамоти, пам'ятки давньої східнослов'янської писемності, написані на бересті.

вересень
1 вересня - В Сан-Франциско Австралія, Нова Зеландія і США підписали Тихоокеанський договір про безпеку (АНЗЮС). Він набув чинності наступного року і мав за мету надання взаємодопомоги при агресії проти однієї із країн-підписантів.

8 вересня - У Сан-Франциско представники 48 країн і Японія підписали з нею мирний договір, що визначав правовий статус Японії після Другої світової війни, виплату компенсацій державам-переможцям, військовополоненим та цивільним особам і урегульовував питання повоєнної окупації Японії.

жовтень
26 жовтня - Після перемоги Консервативної партії на парламентських виборах Уінстон Черчілль зформував свій другий кабінет (перший в 1940-45 рр.), змінивши на посту прем'єр-міністра Великобританії лейбориста Клемента Еттлі.

26 жовтня - На ринзі Медісон Сквеа-Гарден у Нью-Йорку свій останній бій провів легендарний 37-річний американський суперважковаговик Джо Луїс — у восьмому раунді він нокаутом програв майбутньому чемпіону світу і не менш легендарному Рокі Марчіано. З 1934 по 1951 роки Луїс провів 71 бій, в котрих 68 разів перемагав, причому 54 рази — нокаутом.

Народились 1951 року

8 січня - Джон Мактірнан, американський кінорежисер ("Афера Томаса Крауна", "13-й воїн", "Міцний горішок 3", "Полювання за "Червоним жовтнем", "Міцний горішок", "Зрадник").

26 січня - Ярміла Кратохвілова, чехословацька легкоатлетка, олімпійська медалістка (1980), дворазова чемпіонка світу (1983), рекорсменка світу в бігу на дистанціях 400 і 800 метрів (1983).

28 січня - 31 січня 2018, Леонід Костянтинович Каденюк, український космонавт; перший космонавт незалежної України ("Колумбія", 1997).

29 січня - 17 січня 2007, Євген Петрович Кушнарьов, український політик, колишній глава президентської адміністрації (1996-98 рр.), глава Дніпропетровської облдержадміністрації (з 2000 р.).

30 січня - Чарльз Даттон, американський актор ("Час убивати", "Чужий 3", "Втеча", "Данді-крокодил 2").

30 січня - Філ(іп Дейвід Чарльз) Коллінз, англійський співак, композитор (Genesis; соло: "In the Air Tonight", "I Missed Again", "You Can’t Hurry Love", "Sussudio", "One More Night", "Two Hearts"), актор ("Олівер", "Вечір важкого дня").

лютий
1 лютого - Мирон Богданович Маркевич, український футболіст, тренер.

14 лютого - Кевін Кіган, англійський футболіст, дворазовий володар "Золотого м'яча" як кращий футболіст Європи (1978-79), тренер.

15 лютого - Джейн Сеймур (Джойс Пенелопа Вільгельміна Франкенберг), англійська актриса ("Доктор Куін", "Онасіс: найбагатша людина у світі", "Живи й помри", "Схід Едема").

20 лютого - (Джеймс) Гордон Браун, колишній прем'єр-міністр Великої Британії від Лейбористської партії (2007-10).

березень
4 березня - Кріс Рі (Крістофер Ентон Рі), англійський поп-музикант, композитор (Chris Rea Band: "Whatever Happened To Benny Santini?", "Water Sign", "Road To Hell", "King Of The Beach", "Stony Road").

13 березня - Ірина Іванівна Алферова, російська актриса ("Ходіння по муках", "З коханими не розлучайтесь", "Нічні забави").

17 березня - Курт Рассел, американський актор ("Відповідальне рішення", "Втеча з Нью-Йорка", "Великі проблеми Маленького Китаю", "Танго і Кеш", "Зоряні ворота").

24 березня - Дугі Томпсон, англійський рок-музикант (Supertramp).

квітень
3 квітня - Мел Шачер, бас-гітарист групи Grand Funk Railroad ("We’re an American Band", "Walk like a Man", "Shinin’ On").

10 квітня - Стівен Сігал, американський актор, майстер айкідо, ("Відповідальне рішення", "В облозі", "На мертвій землі", "Відмічений смертю", "Над законом").

14 квітня - Петро Миколайович Мамонов, російський музикант ("Звуки МУ"), актор.

17 квітня - Олівія Хассі, англійська актриса ("Продавець морозива", "Психо 4: Початок", "Смерть на Нілі", "Паскуда", "Ромео і Джульєтта").

27 квітня - Пол "Ейс" Фрешлі, американський рок-музикант (Kiss: "Rock and Roll All Nite", "Beth", "Forever", "I Was Made for Lovin’ You").

травень
3 травня - Крістофер Кросс (Гепперт), американський співак, лауреат премії «Оскар» ("Найкраще, що ти можеж зробити"), 5-х нагород "Греммі" (1981).

15 травня - Чезз Палмінтері, американський актор ("Звичайні підозрювані", "Проаналізуй це", "Чортівщина", «Історія з Бронкса»).

17 травня - Володимир Вікторович Мукусєв, російський тележурналіст, один із творців передачі "Взгляд".

22 травня - 15 січня 2000, Сергій Петрович Іванов, український кіноактор ("Єрмак", "І біс з нами!", "Польоти уві сні і наяву", "Таємниці святого Юра", "Дні Турбіних", "В бій ідуть одні "старики").

23 травня - Анатолій Євгенович Карпов, російський шахіст, 12-й чемпіон сівту з шахів (1975-85 рр.).

26 травня - Саллі Райд, американська астронавтка, перша американка, що побувала в космосі ("Челленджер", 1983 р.).

червень
3 червня - Деніз Вільямс, американська поп-співачка ("Let’s Hear It for the Boy", "Too Much, Too Little, Too Late", "It’s Gonna Take a Miracle").

10 червня - Василь Миколайович Шкляр, український письменник («Ключ», «Елементал», «Залишенець. Чорний ворон»), політичний діяч.

12 червня - Юрій Іванович Костенко, український політик.; голова Української Народної Партії (з 1999 р.).

12 червня - Бред Депл, вокаліст американської рок-групи Boston ("More Than a Feeling", "Long Time", "Piece of Mind", "Don’t Look Back", "Man I’ll Never Be", "Amanda").

14 червня - Олександр Миколайович Сокуров, російський кінорежисер ("Молох", "Матір і син", "Соната для Гітлера", "І нічого більше").

16 червня - Роберто Дюран, панамський боксер; з 1972 по 1990 роки володів титулами чемпіон світу за версіями WBA і WBC у чотирьох вагових категоріях (101-13, 69 нокаутів); вважається кращим легковаговиком 20 століття.

30 червня - Стенлі Кларк, американський джазовий музикант (Return to Forever).

30 червня - Енді Скотт, англійський рок-гітарист (Sweet: Funny Funny, Co-Co, Little Willy, Wig Wam Bam, Blockbuster, Hell Raiser, Ballroom Blitz, Teenage Rampage, Fox on the Run).

липень
3 липня - 4 жовтня 2014, Жан-Клод Дювальє, гаїтянський політичний діяч, пожиттєвий президент-диктатор (1971-86 рр.).

4 липня - Олександра Володимирівна Кужіль, український політик.

6 липня - Джеффрі Раш, австралійський кіноактор («Закоханий Шекспір», «Перо маркіза де Сада», «Фріда», «Пірати Карібського моря», «Король каже!»), лауреат премії «Оскар» (1996), «Золотий глобус» (1997, 2005).

8 липня - Стас Намін, російський композитор, музикант (Цветы), продюсер.

8 липня - Анжеліка Х'юстон, американська актриса, лауреат «Оскара» (Честь сім'ї Прицци [1985], Сімейка Адамсів, Відьми).

8 липня - Костянтин Аркадійович Райкін, російський актор театру (Современник, Сатирикон) і кіно (Легенда про Лісістрату, Труфальдіно із Бергамо), режисер; син коміка Аркадія Райкіна.

9 липня - Кріс(тофер) Купер, американський актор, лауреат премій «Оскар» і «Золотий глобус» («Адаптація», 2002).

22 липня - Олег Михайлович Газманов, російський співак і композитор (Эскадрон, Люси, Морячка, Закрой мои глаза).

24 липня - Лінда Картер, американська актриса (Здивована жінка, Партнери-злочинці).

28 липня - Наталія Миколаївна Бєлохвостикова, російська кіноактриса (Легенда про Тіля, Тегеран-43).

31 липня - Івон Гулагонг-Коулі, австралійська тенісистка; в 70-і роки виграла сім чемпіонських титулів у турнірах Великого шолому.

серпень
1 серпня - 4 грудня 1976, Томмі Болін, американський гітарист (Deep Purple: «Come Taste The Band», «Come Taste The Band»).

2 серпня - Стів Хіллідж, англійський рок-гітарист (Gong).

5 серпня - Боб Гелдоф, ірландський музикант.

8 серпня - Мартін Брест, американський кінорежисер (Запах жінки, Поліцейський з Беверлі-Хіллз).

8 серпня - Станіслав Юрійович Садальський, російський актор («Місце зустрічі змінити не можна», «Про бідного гусара замовте слово»).

17 серпня - Олександр Чаповський, український генерал, командуючий Національною гвардією України.

19 серпня - Володимир Олексійович Конкін, український актор (Як гартувалася слаль, Місце зустрічі змінити не можна).

19 серпня - Джон Дікон, бас-гітарист англійської рок-групи Queen.

25 серпня - Роб Хелфорд, вокаліст англійської рок-групи Judas Priest (Tyrant, Victim of Changes, Ripper, Beyond the Realms of Death, Take on the World, Living after Midnight, Breaking the Law).

вересень
5 вересня - Майкл Кітон (Майкл Джон Дуглас), американський актор («Бітлджус», «Чистий і тверезий», «Бетмен», «Джекі Браун»).

17 вересня - Кассандра Петерсон, американська актриса (Ельвіра, повелителька пітьми, Без цензури, Бальбоа).

21 вересня - 8 березня 2005, Аслан Масхадов, президент Чеченської республіки Ічкерії (1997—2005 рр.).

27 вересня - Міт Лоф (Марвін Лі Едей), американський рок-музикант, співак (Two Out of Three Ain’t Bad, Paradise by the Dashboard Light).

жовтень
2 жовтня - Стінг (Гордон Метью Самнер), англійський рок-музикант (The Police, соло: Set Them Free, Fortress Around Your Heart), композитор, актор (Дюна, Замок, відмичка, два ствола).

2 жовтня - Роміна Пауер, американська актриса, співачка (в італомовному дуеті з Аль Бано: Felicita).

20 жовтня - Клаудіо Раньєрі, італійський футболіст («Рома»), тренер («Рома», «Ювентус», «Інтер», «Челсі»).

20 жовтня - Ел Грінвуд, американський рок-музикант, клавішник групи Foreigner (Feels Like the First Time, Cold as Ice, Hot Blooded, Double Vision).

25 жовтня - Людмила Пилипівна Єфименко, українська актриса (Лебедине озеро-зона, Легенда про княгиню Ольгу, Лісова пісня — Мавка, Молитва за гетьмана Мазепу), режисер.

листопад
4 листопада - Траян Бесеску, румунський політичний діяч, президент Румунії (з 2004 р.).

10 листопада - Віктор Іванович Сухоруков, російський актор (Брат, Брат 2, Жмурки, Перший після бога, Антикілер).

18 листопада - 17 вересня 2001, Давид Кіпіані, грузинський футболіст ("Динамо" Тбілісі), кращий футболіст СРСР (1977), володар Кубка кубків (1981), тренер.

25 листопада - Леонід Михайлович Черновецький, український державний і політичний діяч, підприємець, банкір; мер Києва (з 2006 р.).

26 листопада - Ілона Сталлер (Елена Анна Сталлер), італійська кіноактриса, угорського походження, зірка порно під іменем Чічоліна (Випускниці, Емануель з Гоноконгу, Порнопокер), депутат парламенту Італії (1987-92 рр.).

27 листопада - Кетрін Біґелоу, американський кінорежисер ("На гребені хвилі"), перша жінка лауреат «Оскара» за режисуру ("Буря в пустелі", 2010).

30 листопада - 30 червня 1995, Назарій Назарович Яремчук, український співак, народний артист України.

грудень
1 грудня - Тріт Вільямс, американський актор ("Якось в Америці", "Що робити мертвяку в Денвері", "На самому дні океану").

15 грудня - Алан Сімонсен, датський футболіст, володар "Золотого м'яча" (1977).

28 грудня - Наталія Вітренко, український політик, співзасновник і керівник Прогресивної Соціалістичної партії.

Померли 1951 року

5 січня - Андрій Платонович Платонов (Климентов), російський письменник («Чевенгур», «Повернення», «Жорстокий і прекрасний світ»). 68 років тому, у 52 роки (нар. 1 вересня 1899 р.).

10 січня - (Гаррі) Сінклер Льюіс, перший американський письменник ("У нас це неможливо", "Беббіт", "Головна вулиця", "Наш містер Ренн", "Простаки"), що здобув Нобелівську премію з літератури (1930). 68 років тому, у 66 років (нар. 7 лютого 1885 р.).

27 січня - Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії (1944), фельдмаршал Фінляндії (1933), з 1942 — маршал Фінляндії. 68 років тому, у 84 роки (нар. 4 червня 1867 р.).

30 січня - Фердинанд Порше, австрійський автоконструктор, творець Volkswagen Beetle, німецького танку "Тигр", серії спортивних авто Porsche. 68 років тому, у 76 років (нар. 3 вересня 1875 р.).

2 лютого - Антін Степанович Синявський, український політичний і громадський діяч, географ, історик, економіст, професор Київського університету. 68 років тому, у 85 років (нар. 12 липня 1866 р.).

19 лютого - Андре Жид, французький письменник (Підземелля Ватикана, Фальшивомонетники), лауреат Нобелівської премії (1947). 68 років тому, у 82 роки (нар. 22 листопада 1869 р.).

6 березня - Володимир Кирилович Винниченко, український письменник (Заповіт батьків, Записки кирпатого Мефистофеля, Хочу!, Слово за тобою, Сталін!), редактор (журнал "Дзвін"), політик (голова уряду Центральної Ради [1917], Директорії [1918-19]). 68 років тому, у 71 рік (нар. 26 липня 1880 р.).

13 липня - Арнольд Шонберг, австрійський композитор-новатор (Врятовані з Варшави). 68 років тому, у 77 років (нар. 13 вересня 1874 р.).

23 липня - Анрі Філіп Петен, французький військовий і політичний діяч, маршал, герой Верденів, віце-прем'єр уряду Франції (1940), глава уряду Віші (1940-42 рр.); за підписання акту капітуляції з німцями у роки Другої Світової війни і наступне співробітництво з ними, був засуджений до смертної кари (1945), котру було замінено на довічне ув'язнення. 68 років тому, у 95 років (нар. 24 квітня 1856 р.).

Головні події 1951 року

keyboard_arrow_left1950
1952keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward