Цей день 17 січня
17-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 349 днів. Іменинники — Ананія, Андроник, Арістарх, Артем, Архип, Афанасій, Денис, Євстафій, Зінаїда, Зосим, Йосип, Карп, Кіндрат, Климент, Лука, Марко, Микола, Никанор, Олександр, Онисим, Опанас, Остап, Павло, Пилип, Прохор, Родіон, Ростислав, Симеон, Степан, Танасій, Тадей, Тимофій, Трофим, Феоктист, Юхим, Юхимія, Яків. У Польщі святкують День звільнення, в Тунісі — День революції.

Головні події 17 січня

Всі події 17 січня

395 • У Медіолані (сучасний Мілан) у віці 48-и років помер Феодосій I Великий, останній правитель єдиної Римської імперії, фанатичний борець з язичництвом, який зробив християнство державною релігією, заборонив Олімпійські ігри і з мовчазної згоди якого були зруйновані шедеври елліністичної архітектури. По його смерті імперія остаточно розділилась на дві держави, Східну і Західну, правителями в яких стали сини Феодосія Аркадій і Гонорій.

Середні віки
1377 • Остерігаючись втратити владу в Папській області і користуючись послабленям Франції, папа Григорій XI відгукнувся на заклик Катерини Сієнської і повернувся з Авіньона (Південна Франція) до Риму. Закінчилось т.зв. Авіньонське полонення пап, що розпочалося в 1309 році перенесенням папської резиденції з Риму на територію наймогутнішої католицької держави.

1462 • Португальським мореплавцем Діогу Афонсу відкритий острів Санту-Антал (острови Кабо-Верде) в Атлантичному океані.

1475 • У битві біля міста Васлуй 40-тисячне військо молдавського господаря Стефана III розгромило 120-тисячну турецьку армію.

1558 • У відповідь на відмову Лівонського ордену платити данину Москві російське військо вторглася в Лівонію. Лівонська війна, яка тривала 25 років і в яку всступили Велике князівство Литовське, Шведське та Датське королівства, закінчилась підписанням Ям-Запольського мирного договору, за яким Росія втратила всі свої завоювання, здобуті на початку юойових дій, а також земель на кордоні з Річчю Посполитою і ряду приморських балтійських міст.

1562 • У Франції видано Сен-Жерменський едикт, який забезпечував часткову свободу віросповідання гугенотам. Він був прийнятий за ініціативою королева-матері Катерини де Медічі, яка була регенткою малолітнього сина Карла IX Валуа.

1598 • У Москві на 41-у році життя помер цар Федір Блаженний, третій син Івана Грозного і останній представник московської гілки династії Рюриковичів на царському троні. Спадкоємцем престолу стала його дружина Ірина, яка правила лише тиждень і зреклась престолу на користь свого брата Бориса Годунова.

Нова історія
1773Джеймс Кук і його екіпаж корабля Resolution стали першими європейцями, що проплили південніше Південного полярного кола.

1793 • Французький Конвент за пропозицією Робесп'єра проголосував за смертну кару позбавленого влади короля Людовика XVI: "Від імені французького народу Національний конвент оголосив Людовика Капета винним у зловживаннях проти свободи нації і загальної безпеки держави".

1878 • З метою посилити свій вплив у південній частині Тихого океану за рахунок послаблення позицій Німеччини США підписали з островами Самоа, розташованими на північний захід від Австралії, договір про дружбу та торгівлю і отримали дозвіл на будівництво стратегічно важливого порту Паго-Паго, в якому пароплави, що курсували трансокеанічними маршрутами мали поповнювати запаси пального.

1893 • Група американських власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула скинула владу гавайського монарха королеви Ліліукалані і сформувала новий уряд на чолі з Доулом. Переворот на Гаваях відбувся з відома посланця США Джона Стівенса, котрий під приводом захисту "життя американців" викликав на допомогу заколотникам крейсер "Бостон" з 300-и морськими піхотинцями.

1899 • Француз Каміль Женаци на електромобілі власної конструкції розвинув швидкість 41,425 миль/год (бл. 67 км/год), однак попередній рекордсмен, Гастон Шасселуп-Лабо, на електомобілі "Jeantaud" цього ж дня знову став першим з результатом 43,69 миль/год. Через десять днів Женаци встановив новий рекорд швидкості, котрий знову ж таки був побитий Шасселупом-Лабо 4 березня, однак ненадовго, — 29 квітня Женаци востаннє в історії автомобілів з електричним двигуном встановив рекорд швидкості. З тих пір і до 1963 року всі нові рекорди встановлювались на авто з двигунгунами внутрішнього згорання або на паровій тязі, а в 1963 році Крейг Брідлав першим досягнув рекордної швидкості на машині з реактивним двигуном, і з тих пір всі нові рекорди встановлювались на авто або з реактивним або з ракетним двигуном.

1917 • Данія і США підписали договір за яким останні ставали власниками Віргінськими островами 3 31 березня поточного року, придбавши їх за 25 мільйонів доларів.

1919 • Польський піаніст і композитор Ігнацій Ян Падеревський став прем'єр-міністром Польщі.

1920 • Набула чинності Вісімнадцята поправка до Конституції США, якою заборонявся продаж, виробництво та транспортування алкоголю. «Сухий закон» діяв до 5 грудня 1933 року, коли він був скасований Двадцять першою поправкою до Конституції США. На рівні окремих штатів обмеження залишались до 1948 (Оклахома, Канзас) чи навіть 1966 (Місісіпі) року.

1929 • В серії щоденних коміксів «Thimble Theatre» компанії «King Features Syndicate», що друкувалися в «New York Journal», вперше з'явився персонаж моряк Попай, створений американським художником Елзі Сегаром. Згодом він став героєм і мультфільмів. У більшості випадків Попай постає перед читачами і глядачами моряком середнього віку з незалежним характером, своєрідним голосом і манерою мови (перекручує слова і «ковтає» звуки), сили которого неймовірно збільшувались після з'їденої порції шпинату.

Новітня історія
1944 • Англо-американські війська розпочали операцію "Пантера": висадившись в центральній Італії в районі міста Кассіно, вони до травня подолали і зруйнували німецьку оборону лінію "Густав", що перетинала Аппенінський півострів і опиралася на природні водні рубежі — ріки Рапідо, Гаріоьяно та Сангро. Це змусила німецькі війська швидко відступити на північ Італії.

1945 • В ході Вісло-Одерської військової операії радянські війська під командуванням Георгія Жукова звільнили від німців столицю Польщі Варшаву. На цей час з 1.3 мільйона передвоєнного населення в місті залишилося лише 153 тисячі чоловік.

1945 • У Будапешті, зайнятому радянськими військами, зник шведський дипломат Рауль Валленберг, людина, яка зберегла життя десяткам тисяч переслідуваних фашистами євреїв. Лише у 1957 році російські власті офіційно визнали, що Рауль Валленберг був заарештований НКВС як військовополонений і вивезений до Радянського Союзу, де помер у тюрмі через два роки.

1959 • Сенегал і Французький Судан підписали угоду про створення Федерації Малі, яка проіснувала півтора роки, допоки окремим її частинам була надана повна незалежність.

1961 • У провінції Катанга страчений Патріс Лумумба, перший прем'єр-міністр Демократичної Республіки Конго, викрадений в ході громадянської війни за наказом міністра оборони Мобуту Сесе Секо.

1966 • Над іспанським середземноморським містечком Паломарес відбулося зіткнення двох американських військових літаків — бомбардувальника B-52 і заправника KC-135. Загинуло вісім членів екіпажів і загублено чотири водневі бомби — три з них впали на сушу, одна в море. Жодна з бомб не була в бойовому стані, однак від падіння двох з них відбулися потужні вибухи і в довкілля Паломареса відбувся викид радіоактивного плутонію. 2 тисячі американських військових та іспанських національних гвардійців були змушені провести дезактивацію території і до США було вивезено 1400 тон радіоактивного грунту і овочів. Третю бомбу, що не вибухнула, було знайдено неушкодженою практично зразу, а четверту, котра впала в море, — лише 7 квітня.

1973 • На Філіпінах прийнято нову конституцію, котра проголошувала Фердинанд Маркоса довічним президентом.

1979 • На референдумі в Гренландії 70.1% віборців проголосували за самоуправління території. Відповідний закон датський парламент прийняв 16 лютого.

Наш час
1996 • У федеральному суді Нью-Йорка засуджено на довічне ув'язнення Шейка Омара Абдель-Рахмана, ісламського клерикала, звинуваченого в участі у змові, що мала на меті проведення ряду терористичних актів на території США, Ізраїлю та Єгипту.

2006Еллен Джонсон Серліф прийняла присягу як 24-й президент Ліберії і стала першою жінкою на цій посаді в Африці. В 2011 році вона стала лауреатом Нобелівської премії миру «за ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за права жінок на повноправну участь у досягненні миру».

2007 • Внаслідок нещасного випадку під час полювання в районній лікарні міста Ізюм помер народний депутат Верховної Ради України V скликання, голова комітету Верховної Ради з питань правової політики та заступник голови фракції Партії Регіонів Євгеній Кушнарьов.

2009 • У Перуджі (Італія) розпочався суд над американською студенткою Амандою Нокс, звинуваченою у вбивстві своєї сусідки по квартирі британки Мередіт Кечер. Разом з нею підозрюваними у вбивстві були Раффаель Соллечіто, бой-френд Аманди, і Руді Герман Геде, місцевий житель. У грудні Нокс була засуджена до 26, Соллечіто — до 25, а Геде — до 30 років років ув'язнення. Після подання апеляцій Геде отримав 16 років, а через три роки Нокс і Соплечіто були виправдані за недостатністю доказів.

2010 • Відбувся перший тур виборів Президента України серед 18 кандидатів. В другий тур вийшли Віктор Янукович і Юлія Тимошенко, які набрали 35,32% і 25,05% голосів, відповідно.

Народились 17 січня

1342 — †27 квітня 1404 • Філіп II (Філіп Сміливий), герцог Бургундії (1363-1404 рр.) з династії Валуа; син французького короля Жана II Доброго.

1463 — †5 травня 1525Фрідріх III (Фрідріх Мудрий), 9-й курфюрст Саксонії і 20-й ландграф Тюрингії (1486-1525 рр.); заступник Мартіна Лютера.

1600 — †25 травня 1681 • Педро Кальдерон де ла Барка, іспанський драматург та поет («Життя — це сон», «Чарівний маг»).

1706 — †17 квітня 1790Бенджамін Франклін, американський письменник, поет, винахідник, державний діяч (один з авторів "Декларації незалежності США" і Конституції США).

1732 — †12 лютого 1798Станіслав II Август (Станіслав Понятовський), останній король Польщі (1764-95 рр.) і Великий князь литовський.

1889 — †25 січня 1947Аль(фонс) Капоне, американський гангстер ("людина зі шрамом"), глава впливового кримінального угруповування періоду "сухого закону". 135 років з дня народження.

1863 — †7 серпня 1938 • Костянтин Сергійович Станіславський (Алексєєв), російський театральний діяч, засновник відомої театральної системи.

1928 — †9 травня 2012 • Відал Сасун, британський перукар-стіліст, бізнесмен, філантроп.

1933 — †3 травня 1987Даліда (Іоланда Христина Джильотті), французька співачка й акторка італійського походження.

1942 — †3 червня 2016Мухаммед Алі (Кассіус Клей), американський боксер, чемпіон світу у надважкій категорії (1964, 1974, 1978); єдиний спортсмен, хто двічі повертав собі найвищий титул.

1948 • Мік Тейлор, англійський рок-співак, музикант (The Rolling Stones).

1956 • Пол Янг, англійський співак (Everytime You Go Away).

1961 • Майя Чебурданідзе, грузинська шахістка, шоста чемпіонка світу серед жінок.

1962Джим Керрі, канадський актор-комік ("Маска", "Тупий і ще тупіший", "Ейс Вентура").

1969 • Тіесто (Тейс Мішель Вервест), голандський діджей, музикант, композитор. 55 років з дня народження.

1987 • Олександр Олександрович Усик, український професійний боксер; олімпійський чемпіон (2012), чемпіон світу (2011), інтерконтинентальний чемпіон у першій важкій вазі за версією WBO (2014).

1993 • Христина Соловій, українська співачка, композитор («Тримай»).

Померли 17 січня

395Феодосій Великий (Феодосій Флавій), східноримський імператор (з січня 379 р.), останній імператор єдиної Римської імперії (з 394 р.). Пом. 1629 років тому у 49 років (нар. 11 січня 346 р.).

1468 • Георг Кастріоті (Скандербег), національний герой Албанії, вождь антиосманського албанського повстання. Пом. 556 років тому у 63 роки (нар. 6 травня 1405 р.).

1598Федір I (Федір Іванович), московський цар, останній представник московської гілки Рюриковичів; син Івана Грозного. Пом. 426 років тому у 41 рік (нар. 31 травня 1557 р.).

1869 • Олександр Сергійович Даргомижський, російський композитор, один з основоположників російської класичної музики ("Есмеральда", "Русалка", "Торжество Вакха"). Пом. 155 років років тому у 56 років (нар. 14 лютого 1813 р.).

1874 • Чанг і Енг Банкері, найзнаменитіші сіамські близнюки; народились в Сіамі (нині Таїланд), що й дало назву такій медичній паталогії; Енг пережив брата на три години. Пом. 150 років років тому у 63 роки (нар. 11 травня 1811 р.).

1954Андрій Миколайович Лівицький, український політичний і державний діяч, міністр юстиції Директорії УНР (1919-20 рр.), голова Ради Народних Міністрів УНР (1920, 1922-26 рр.), 3-й голова Директорії УНР (1926-48 рр.), 1-й президент УНР в екзилі (1926-54 рр.). Пом. 70 років років тому у 75 років (нар. 12 квітня 1879 р.).

1961 • Патріс Лумумба, заїрський революціонер, перший прем'єр-мінстр Демократичної Республіки Конго (1960). Пом. 63 роки тому у 36 років (нар. 2 липня 1925 р.).

1982Варлам Тихонович Шаламов, російський письменник, багаторічний в'язень радянських концтаборів ("Колимські оповідання"). Пом. 42 роки тому у 75 років (нар. 18 червня 1907 р.).

1991 • Олаф V (Олаф Глюксбург), король Норвегії (1957-91 рр.); син Хокона VII, батько Гаральда V. Пом. 33 роки тому у 88 років (нар. 2 липня 1903 р.).

1997Клайд Томбо, американський астроном, першовідкривач Плутона, колишньої дев'ятої планети Сонячної системи (1930). Пом. 27 років тому у 91 рік (нар. 4 лютого 1906 р.).

2007 • Євген Петрович Кушнарьов, український політик, глава адміністрації президента Леоніда Кучми (1996-98 рр.), глава Дніпропетровської облдержадміністрації (з 2000 р.). Пом. 17 років тому у 56 років (нар. 29 січня 1951 р.).

2007 • Арт Бухвальд, американський журналіст, фельєтоніст, лауреат Пулітцерівської премії (1982), письменник (Поки Рейган спав). Пом. 17 років тому у 82 роки (нар. 20 жовтня 1925 р.).

2008Боббі (Роберт) Фішер, американський гросмейстер, 11-й чемпіон світу з шахів (1972-75 рр.). Пом. 16 років тому у 65 років (нар. 9 березня 1943 р.).


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?

Головні події 17 січня

Помер Феодосій Великий

395

Останній московський Рюрикович на престолі

1598

Переворот на Гаваях

1893

«Сухий закон» у США

1920

Зникнення Рауля Валленберга

1945

Вбивство Євгенія Кушнарьова

2007