Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1966 року

Головні події 1966 року

Політичні лідери 1966 року

Всі події 1966 року

10 січня - На 7-й день переговорів у Ташкенті президент Пакистану Айюб Хан і прем'єр-міністр Індії Лала Бахадур Шастрі при посередництві голови Ради міністрів СРСР Олексія Косигіна прийняли Ташкентську декларацію, що передбачала припинення 17-денного збройного конфлікту в Кашмірі та відновлення дипломатичних, економічних і торгових стосунків між країнами. Наступного дня прем'єр-міністр Індії помер від сердечного приступу.

17 січня - Над іспанським середземноморським містечком Паломарес відбулося зіткнення двох американських військових літаків — бомбардувальника B-52 і заправника KC-135. Загинуло вісім членів екіпажів і загублено чотири водневі бомби — три з них впали на сушу, одна в море. Жодна з бомб не була в бойовому стані, однак від падіння двох з них відбулися потужні вибухи і в довкілля Паломареса відбувся викид радіоактивного плутонію. 2 тисячі американських військових та іспанських національних гвардійців були змушені провести дезактивацію території і до США було вивезено 1400 тон радіоактивного грунту і овочів. Третю бомбу, що не вибухнула, було знайдено неушкодженою практично зразу, а четверту, котра впала в море, — лише 7 квітня.

19 січня - Після смерті Лала Бахадура Шастрі новим керівником партії Індійський Національний Конгрес і прем'єр-міністром Індії стала 48-річна Індіра Ганді, дочка і найближча сподвижниця першого прем'єр-міністра Індії Джавахарлала Неру. Вона стала першою жінкою в Індії і другою у світі, що зайняла найвищий державний пост. Як лідер партії Індійський Національний Конгрес (ІНК) Індіра Ганді прагнула продовжити політику свого батька і в економічних питаннях дотримувалась соціалістичної концепції.

лютий
3 лютого - Радянська непілотована космічна станція "Луна-9", що стартувала з Землі 31 січня, вперше здійснила м'яку посадку на поверхню Місяця. Приземлившись в районі Моря Штормів, вона передала на Землю перші панорамні знімки місячної поверхні. "Луна-9" стала третім радянським космічним об'єктом, що виконав етапну частину радянської програми з освоєння Місяця: 13 вересня 1959 року під час посадки "Луна-2" впала на Місяць і стала першим зробленим людиною об'єком, котрий досягнув поверхні супутника, а 7 жовтня цього ж року "Луна-3" облетіла Місяць і передала на Землю перші знімки його оберненої сторони.

березень
1 березня - Під час посадки на Венеру розбилась радянська міжпланетна станція "Венера-3". Запущена 15 листопада 1965 року, вона стала першим земним об'єктом, що досяг поверхні Венери.

23 березня - У Римі вперше за 400 років відбулася офіційна зустріч Папи Римського й архієпископа Кентерберійського.

31 березня - У Нью-Йорку пройшла 200-тисячна антивоєнна демонстрація.

31 березня - В Радянському Союзі запущено в бік Місяця ракету з автоматичною міжпланетною станцією «Луна-10», котра 3 квітня 1966 року була виведена на селеноцентричну орбіту і стала першим у світі штучним супутником Місяця.

квітень
1 квітня - В Англії вийшов перший сингл Дейвіда Хайуорд-Джонса "Do Anything You Say". Через декілька років співак став всесвітньо відомим як Дейвід Боуї.

3 квітня - Радянська автоматична міжпланетна станція "Луна-10", запущена космічною ракетою 31 березня, була виведена на селеноцентричну орбіту Місяця і стала його першим штучним супутником.

9 квітня - Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував більше чотирьох століть, книг, заборонених до читання під страхом відлучення від церкви. Вперше подібний список був затверджений на Тридентському соборі (1545) і опублікований в 1564 році; він послужив основою для наступних переліків заборонених книг допоки в 1897 році папа Лев XIII не опубликував свій список, Index Leonianus, який мав силу закону до його скасування Другим Ватиканським собором.

18 квітня - Відбулась перша телетрансляція в кольорі церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії. Кращим фільмом 1965-го року було визнано "Звуки музики" проюсера і режисера Роберта Вайса, кращим актором — Лі Марвіна ("Кіт Балу"), кращою актрисою — Джулі Крісті ("Кохана"), кращими в епізодичних ролях — Шиллі Вінтер ("Шматок блакиті") і Мартіна Бальзама ("Тисяча клоунів").

26 квітня - У Ташкенті відбувся землетрус силою 5,2 балів. Із-за невеликої глибини епіцентру сила землетрусу на поверхні становила 8-9 балів, що привело до загибелі 8 людей і руйнації центральної частини міста — без даху залишилось більше 300 тисяч з півторамільйонного населення Ташкенту. Місто було відбудовано за 3,5 роки.

30 квітня - У Сан-Франциско, штат Каліфорнія, Антон Шандор ЛаВей заснував Церкву Сатани, першу офіційно зареєстровану організацію, яка заявила про сатанізм в якості своєї ідеології, вільної від християнських догм.

травень
4 травня - Голова ради міністрів СРСР Олексій Косигін підписав протокол про участь італійського автомобільного концерну "ФІАТ" у створенні в СРСР промислового комплексу з виробництва легкових автомобілів (завод ВАЗ).

16 травня - Компанія Capitol Records випустила одинадцятий диск американської рок-групи «Beach Boys». «Pet Sounds» був одним з перших концептуальних альбомів свого часу і справив значний вплив на рок-музику 1960-х.

22 травня - 16-річний Брюс Спрінгстін разом зі своєю групою The Castilles записав свою першу пісню «That’s What You’ll Get».

26 травня - Проголошено незалежність Гаяни від Великої Британії. Сьогодні Кооперативна Республіка Гайана — єдина англомовна країна і єдиний член Британської Співдружності в Південній Америці.

30 травня - Здійснено запуск до Місяця американської автоматичної міжпланетної станції «Сервейєр-1», котра за наступні півтора місяці передала на Землю більше 11 тисяч телевізійних зображень місячної поверхні.

червень
11 червня - У Сан-Франциско відбувся перший виступ рок-співачки Дженіс Джоплін. Вона почала свою музичну кар'єру в 23 роки з групою Big Brother and the Holding Company, котра стала сенсацією на поп-фестивалі в Мотереї в 1967 році. Єдиним хітом групи стала композиція "Piece of My Heart" (1968). Сольно Дженіс випустила хіти "Down on Me" та "Me and Bobby McGee" і померла в жовтні 1970 року від передозування героїну. Big Brother and the Holding Company припинили своє існування в 1972 році.

13 червня - Папа Римський Павло VI відмінив «Індекс заборонених книг», введений папою Павлом IV ще в 1557 році. Офіційною метою складання Індексу була спроба відгородити церкву та саму віру й моральність від зазіхань на основоположні принципи та від богословських ухилів. У різний час до списку входили твори таких авторів, як Еразм Роттердамський, Вольтер, Даніель Дефо, Джордано Бруно, Миколай Коперник, Оноре де Бальзак, Еміль Золя, Анатоль Франс, Жан-Поль Сартр, Александр Дюма (батько й син), Рене Декарт, Іммануїл Кант, Джордж Берклі. У 19З0—40 рр. ХХ століття до Індексу була занесена майже вся українська література, починаючи від Котляревського й Шевченка й кінчаючи Франком, Стефаником, Лесею Українкою і майже всіма радянськими письменниками.

25 червня - Ракетою-носієм «Восток-2М» запущено перший радянський метеосупутник "Космос-122". Він пропрацював 4 місяці, отримуючи інформацію про хмарноість, сніжний покрив і крижані поля на освітленій та тіньової сторонах Землі.

29 червня - В ході В'єтнамської війни американські військово-повітряні сили вперше провели бомбардування двох крупних міст — Ханою і Хайфону, — в котрих були зруйновані склади з пальним.

липень
1 липня - Франція вийшла з військової організації НАТО.

1 липня - В колгоспах Радянського Союзу вперше введено щомісячну зарплату — оплата за трудодні була замінена гарантованим грошовим мінімумом.

3 липня - Франція проведела перше випробування ядерної зброї на атолі Муруроа (Полінезія), який став головним полігоном для випробування після втрати полігону в Сахарі після проголошення незалежності Алжиру, — до 1996 року було здійснено 181 ядерний вибух.

13 липня - На екрани США вийшов фільм-комедія Вільяма Вайлера «Як украсти мільйон» з Одрі Хепберн і Пітером О'Тулом в головних ролях.

23 липня - Хіт-парад популярних в США альбомів очолив диск Френка Сінатри «Strangers in the Night». Титульна пісня альбому зайняла очолила рейтинг ще 2 липня. Це був перший значний успіх Сінатри з 1960 року.

28 липня - У матчі за третє місце Чемпіонату світу з футболу, що проходив у Англії, збірна СРСР програла Португалії 1-2 і зайняла найвище в своїй історії четверте місце.

30 липня - Збірна Англії на стадіоні Вемблі виграла фінальний матч у збірної ФРН з рахунком 4:2 і вперше за 36 років стала чемпіоном світу з футболу. Згодом завдяки телеповторам гол Джеффа Херста на останній хвилині основного часу, зарахований за сигналом судді на лінії — радянського арбітра Тофіка Бахрамова, визнали помилковим, а прапорець Бахрамова преса назвала "прапором Бога".

серпень
8 серпня - XI пленум ЦК КП Китаю прийняв «Постанову про велику пролетарську культурну революцію», яка ініціювала в наступне десятиліття ряд ідейно-політичних кампаній, керованих особисто Мао Цзедуном, який під надуманими приводами можливої «реставрації капіталізму» і «боротьби з внутрішнім і зовнішнім ревізіонізмом» поставив за мету дискредитувати і знищити політичну опозицію, встановити режим особистої влади. «Культурна революція» тривала до смерті Мао Цзедуна в 1976 році.

27 серпня - Англієць Френсіс Чичестер на яхті «Джипсі-Мот IV» відправився з Плімута у кругосвітню подорож, котру успішно завершив через 226 днів за маршрутом Плімут — Сідней — мис Горн. Він став першою людиною, котра в одиночку здійснила кругосвітнє плавання. За це досягнення у травні 1967 року королева Великобританії Єлизавета посвятила Чичестера в лицарі з присвоєнням титулу сер.

29 серпня - У Сан-Франциско в парку Кендлстік «The Beatles» відіграли свій останній концерт.

вересень
6 вересня - У Кейптауні під час парламентського засідання убито прем'єр-міністра Південно-Африканського Союзу Гендріка Фервуда, ідеолога політики апартеїду. Вбивцею виявився службовець парламенту емігрант з Мозамбіку наполовину грек, наполовину свазіландець Деметріо Цафендас. Новим прем'єр-міністром країни став не менш активний прихильник апартеїду Балтазар Фостер. Під час розслідування інциденту Цафендас був визнаний душевно хворим і поміщений у спецлікарню в Йоганнесбурзі, де він і помер в 1999 році. Апартеїд був відмінений в ПАР у 1993 році.

листопад
23 листопада - У Лос-Анжелесі відбулась прем'єра фільму «Розкрутка», 22-го музичного фільму за участю Елвіса Преслі, в котрому він зіграв рокера по імені Майк Макой, фаната автомобільних перегонів, який подорожує Америкою зі своєю групою і протистоїть чарам трьох красунь, що безуспішно намагаються привчити рокера до осілого життя. Фільм, знятий режисером Норманом Торогом, рекламувався під гаслом "Елвіс тисне на газ і в нього нема часу на забави", мав шалений успіх у публіки, але був досить холодно прийнятий критиками.

26 листопада - У Бретанії (Франція) президент Шарль де Голль урочисто відкрив першу в світі приливну електростанцію.

30 листопада - Велика Британія надала незалежність Барбадосу, острівній вест-індській державі.

грудень
8 грудня - В Егейському морі затонув грецький паром «Геракліон», здійснюючи черговий рейс з острова Кріт. Причиною катастрофи стала вантажівка-рефрижератор, яка зірвалася з кріплення і проламала ворота. Загинули 264 людини.

24 грудня - В результаті військового перевороту в Гані повалено владу президента Кваме Нкрума, духовного лідера панафриканізму і "африканського соціалізму".

26 грудня - 24-літній Джиммі Хердрікс записав « «Purple Haze» », пісню, яка не тільки стала хітом №1 у Великобританії та США, але й стала знаковою у рок-у мизиці. В 2004 році журнал Rolling Stone поставив "Purple Haze" на 17-е місце в списку "500 найкращих пісень всіх часів".

Народились 1966 року

2 січня - Тіа Каррере (Алтеа Янаїро), американська актриса ("П'ять тузів", "Налякане місто", "Вершина світу", "Правдива брехня2, "Світ Уейна", "Харлі Девідсон і ковбой Мальборо").

13 січня - Патрік Гален Демпсі, американський актор ("Липучка", "Трансформери", "Крик").

13 січня - Ірина Вікторовна Апексимова, російська актриса ("День народження Буржуя", "Ефект доміно").

16 січня - Мексайн Джонс, співак в стилі ритм-енд-блюз (En Vogue).

19 січня - Стефан Едберг, шведський тенісист, шестиразовий переможець турнірів Великого шолому.

29 січня - Соуза Фаріа Ромаріо, бразильський футболіст; кращий гравець Чемпіонату світу 1994 року.

лютий
6 лютого - Рік Естлі, британський співак, композитор ("Never Gonna Give You Up", "Whenever You Need Somebody","Hold Me in Your ArmsЄ).

7 лютого - Крістін Отто, німецька плавчиня, шестиразова чемпіонка Олімпійських ігор (1988).

8 лютого - Христо Стоїчков, болгарський футболіст, володар "Золотої бутси" (1990), "Золотого м'яча" (1994), чемпіон Болгарії (1987, 1989, 1990 рр.), чемпіон Іспанії (1991-94 рр.).

18 лютого - Доктор Дре (Андре Янг), американський реп-співак, композитор.

20 лютого - Сінді Кроуфорд, американська супермодель, актриса ("Чесна гра").

25 лютого - Теа Леоні (Елізабет Теа Панталеоні), американська актриса ("Люди, яких я знаю", "Парк Юрського періоду 3", "Погані хлопці", "Санта-Барбара"); дружина Дейвіда Духовного.

березень
3 березня - Тон Лок (Ентоні Терел Сміт), американський реп-співак ("Wild Thing", "Funky Cold Medina").

23 березня - Марті Піллоу (Марк Маклафлін), англійський співак (Wet, Wet, Wet).

25 березня - Джефф Гілі, канадський рок-музикант (Jeff Healey Band); втративши зір у однорічному віці, Джеф з трьох років почав займатись музикою і, виробивши власну техніку гри на гітарі, став одним з кращих блюзових музикантів світу.

квітень
11 квітня - Лайза Стенсфілдз, канадська співачка ("All Around the World", "Change", "So Natural").


12 квітня - 20 грудня 2013, Ігор Юрійович Слісаренко, український тележурналіст.

15 квітня - Саманта (Карен) Фокс, англійська поп-співачка ("Touch Me, "Naughty Girls").


травень
12 травня - Стівен Болдуїн, американський актор ("Звичайні підозрювані", "Під танцюючим Місяцем", "Великий американський сексскандал", "Народжений 4-го липня"); брат акторів Алека, Вільяма і Деніела Болдуїнів.

16 травня - Джанет Джексон, американська поп-співачка ("When I Think of You", "Two to the Power of Love"), актриса ("Хороші часи", "Слава"); сестра Майкла Джексона.

21 травня - Ліза Едельштейн, американська актриса («Доктор Хаус»).

24 травня - Ерік Кантона, французький футболіст.

26 травня - Гелена Бонем-Картер, американська актриса ("Північна Афродита", "Франкенштейн", "Кімната з видом").

27 травня - Шон Кінні, американський рок-музикант (Alice In Chains).

червень
8 червня - Валентин Олександрович Наливайченко, український політик та громадський діяч, голова СБУ (2009 — 2010, 2014 рр.).

8 червня - Джуліана Маргуліс, американська актриса ("Без правосуддя", "Швидка допомога", "Дорога в рай").

28 червня - Джон Кьюсак, американський актор ("Будь зі мною", "Грощі — це ніщо", "Кольори нації", "Кулі над Бродвеєм", "Скажи щось").

30 червня - Майкл Тайсон, американський боксер, абсолютний чемпіон світу у важкій ваговій категорії за версіями WBC (1986—1990, 1996), WBA (1987—1990, 1996) і IBF (1987—1990); наймолодший чемпіон серед професіоналів-важковаговиків (20 років + 144 дні).

липень
5 липня - Джанфранко Дзола, італійський футболіст.

22 липня - Іван Іванович Охлобистін, російський актор («8 1/2 $», «Generation Пі», «Інтерни»), режисер, журналіст, священнослужитель Російської Православної Церкви.

26 липня - Анджело Ді Лівіо, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000).

31 липня - Вальдас Іванаускас, литовський футболіст ("Жальгіріс" Вільнюс).

31 липня - Дін Кейн, американський актор (Нові пригоди Супермена).

серпень
7 серпня - Джиммі Дональд Вейлс, американський підприємець, засновник Вікіпедії.

15 серпня - Холлі Беррі, американська кіноактриса («Люди Ікс», «Бал монстрів», «Познайомтесь із Дороті Дендрідж», «Останній бойскаут»), лауреат премій «Оскар» (2002), «Золотий глобус» (2000)

22 серпня - Ольга В'ячеславівна Сумська, українська театральна і кіноактриса ("Роксолана), телеведуча ("Імперія кіно", 1+1).

вересень
9 вересня - Адам Річард Сендлер, американський актор, музикант, сценарист ( «Біллі Медісон», «Великий тато», «Співак на весіллі», «Не займайте Зохана», «Джек і Джилл»).

11 вересня - Лада Денс (Лада Волкова), російська поп-співачка (Жить нужно в кайф).

12 вересня - Ануше Ансарі, американська бізнесвумен, перша жінка, що здійснила коcмічний туристичний політ.

13 вересня - В'ячеслав Володимирович Піховшек, український тележурналіст, письменник ("Дніпропетровськ проти Держбезпеки", "Розвиток демократії в Україні: 1997 р.").

21 вересня - Рінат Леонідович Ахметов, український бізнесмен, президент футбольного клубу "Шахтар" (Донецьк).

жовтень
1 жовтня - Джордж Веа, ліберійський футболіст, кращий гравець світу, Європи та АФрики (1995), 25-й президент Ліберії (з 2018 року).

5 жовтня - Інесса Кравець, українська легкоатлетка, чемпіонка світу і Олімпійських ігор у потрійному стрибку.

9 жовтня - Девід (Вільям Дональд) Камерон, британський політик, лідер Консервативної партії, прем'єр-міністр Великої Британії.

10 жовтня - Тоні Адамс, англійський футболіст ("Арсенал" Лондон).

11 жовтня - 4 березня 2019, Люк Перрі, американський актор («Беверлі Хіллз», «Баффі, винищувачка вампірів», «8 секунд»).

12 жовтня - Олексій Анатолієвич Кортнєв, російський музикант, співак (Несчастный случай).

22 жовтня - Тетяна Миколаївна Овсієнко, українська поп-співачка (За розовым морем, Надо влюбиться, Красивая девчонка ).

24 жовтня - Роман Аркадійович Абрамович, російський бізнесмен та політичний діяч, власник англійського футбольного клубу «Челсі».

листопад
2 листопада - Девід Швіммер, американський актор (Друзі, Шість днів — сім ночей).

17 листопада - Софі Марсо (Мопу), французька актриса (Цілого світу замало, Хоробре серце, Втрачений і знайдений, Тихоокеанський рай, Мої ночі кращі за твої дні, Форт Саганн).

21 листопада - Олександр Миколайович Багач, український легкоатлет, штовхач ядра, чемпіон Європи [1992, 94], бронзовий призер чемпіонату світу [1993], Олімпійських ігор [1996].

23 листопада - Венсан Кассель, французький кіноактор (Чорний лебідь, Дванадцять друзів Оушена, Доберман, Ненависть).

29 листопада - Євген Віталійович Миронов, російський кіноактор ("В серпні 44-го", "Щоденник його жінки", "Апостол").

грудень
5 грудня - Патрісія Каас, французька естрадна співачка.

8 грудня - Шиннейд О'Коннор, ірландська поп-співачка ("Nothing Compares to You").


19 грудня - Альберто Томба, італійський гірськолижник, триразовий олімпійський чемпіон.

21 грудня - Кіфер (Вільям Фредерік Демпсі Джордж Рафус) Сазерленд, англійський актор (Знайдений рай, Шукаємо жінку, Час убивати, Око за око, Три мушкетери, Кілька хороших чоловіків, Молоді пістолети, Залишайся зі мною); син актора Дональда Сазерленда.

29 грудня - Нестор Іванович Шуфрич, український політик, бізнесмен, власник ФК «Закарпаття» (Ужгород).

Померли 1966 року

1 січня - Венсан Оріоль, президент Франції (Четверта республіка, 1947-54 рр.), лідер руху Опору в роки Другої Світової війни (1943-45 рр.). 53 роки тому, у 82 роки (нар. 27 серпня 1884 р.).

14 січня - Сергій Павлович Корольов, український вчений і конструктор радянських балістичних ракет, штучних супутників Землі ("Электрон", "Молния", "Космос", "Зонд"), космічних літальних апаратів ("Восток", "Восход"). 53 роки тому, у 59 років (нар. 12 січня 1907 р.).

18 січня - Гнат Петрович Юра, український актор театру і кіно ("Незабутній 1919 рік"). 53 роки тому, у 78 років (нар. 8 січня 1888 р.).

1 лютого - (Джозеф Френк) Бастер Кітон, американський комедійний актор, "клоун з кам'яним обличчям" (Один тиждень, Клоуни Голлівуду, Цей божевільний, божевільний, божевільний світ, Бульвар Сансет); дід актора Майкла Кітона. 53 роки тому, у 71 рік (нар. 4 жовтня 1895 р.).

20 лютого - Честер Німіц, американський адмірал, командувач об'єднаним Тихоокеанським флотом союзників у період Другої Світової війни; від імені США підписав акт капітуляції Японії. 53 роки тому, у 81 рік (нар. 24 лютого 1885 р.).

5 березня - Анна Ахматова (Горенко), російська поетеса. 53 роки тому, у 77 років (нар. 23 червня 1889 р.).

3 квітня - Марія Іванівна Литвиненко-Вольгемут, українська оперна співачка, педагог, народна артистка УРСР, народна артистка СРСР (1936). 53 роки тому, у 74 роки (нар. 13 лютого 1892 р.).

10 квітня - Івлін Во, англійський письменник (Меч пошани, Повернення в Брайдсхед, Любов серед руїн). 53 роки тому, у 63 роки (нар. 28 жовтня 1903 р.).

7 травня - Станіслав Єжи Лец, польський поет ("Зоопарк"), письменник ("Непричесані думки"). 53 роки тому, у 57 років (нар. 6 березня 1909 р.).

18 травня - Юрій Петрович Дольд-Михайлик, український письменник («І один у полі воїн»), сценарист. 53 роки тому, у 63 роки (нар. 17 березня 1903 р.).

20 червня - Жорж Леметр, бельгійський астроном; висунув теорію "великого вибуху", з якого почалось зародження Всесвіту. 53 роки тому, у 72 роки (нар. 17 липня 1894 р.).

10 жовтня - Шарлотта Купер, англійська спортсменка; п'ятиразова переможниця Вімблдонського турніру, перша олімпійська чемпіонка серед жінок (1900, теніс). 53 роки тому, у 96 років (нар. 22 вересня 1870 р.).

18 листопада - Жан Пежо, французький автопромисловець. 53 роки тому, у 70 років (нар. 16 червня 1896 р.).

15 грудня - Волт Дісней (Волтер Еліас Дісней), американський художник-мультиплікатор, режисер, продюсер (перший кольоровий мультфільм), бізнесмен, творець "Діснейленду", лауреат 48 "Оскарів". 53 роки тому, у 65 років (нар. 5 грудня 1901 р.).

Головні події 1966 року

keyboard_arrow_left1965
1967keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward