Цей день 12 лютого
43-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 323 дні. Іменинники — Василь, Григорій, Зенон, Іван, Іполіт, Петро. В М'янмі відзначають День єдності, в США — День Лінкольна.

Головні події 12 лютого

Всі події 12 лютого

881 • У Римі папа Іван VIII коронував імператором Карла III Товстого, короля Східно-франкської держави і Італії, правнука Карла Великого.

1161 • Захопивши разом з половцями Київ, звідки був змушений втекти Ростислав Мстиславич, великокняжий стол посів Ізяслав Давидович з чернігівських Рюриковичів.

1429 • При спробі відбити великий англійський обоз переважаюче франко-шотландське військо було вщент розгромлене біля селища Рувре поблизу Жанвіля, де поле бою встелив оселедець з розбитих гарматними ядрами бочок. Перемога дала змогу англійцям продовжити облогу Орлеана, яка, втім, через три місяці закінчилась для них невдачею.

1446 • Удруге зійшовши на престол Московського князівства, онук Дмитра Донського князь Углицький і Галицький Дмитро Шемяка став іменувати себе Господарем всієї Русі. З 1645 року цей титул трансформувався у "Государ" і в такому вигляді, починаючи з Олексія Михайловича Романова, став частиною титулу російських царів.

1502 • Португальський мореплавець Васко да Гама відплив з Ліссабона у свою другу подорож до Індії. На цей раз його метою було придушення заворушень у Калькутті. Ескадра да Гама придушила заворушень у Калькутті і було затверджено зверхність Португалії над усім західним узбережжям Індії. У 1519 Васко да Гама отримав звання графа ді Відіґейра, а через 5 років — титул віце-короля Індії.

1502 • У Севільї королева Ізабелла, видала едикт яким іслам у Кастилії і Леоні оголошувався поза законом: до кінця квітня усі жінки від 12 років і чоловіки від 14 років мали прийняти християнство або залишити країну.

1541 • Іспанський конкістадор Педро де Вальдівія заснував у долині ріки Майпо місто Сантьяго, согоднішню столицю Чилі.

1554 • 17-річна леді Джейн Грей, правнучка короля Генріха VII, яка лише 9 днів була королевою Англії, страчена в Тауері за наказом своє тітки королеви Марії I Тюдор.

1603 • Токуґава Іеясу отримав від японського імператорського двору посаду сьоґуна та заснував у місті Едо новий, третій сьоґунат, який проіснував 265 років і відомий в історії як період Едо.

Нова історія
1709 • Для ратифікції угоди короля з конфедератами у Варшаві відкрився сейм, який тривав рекордно короткий час — лише один день. Він відомий як «німий» через те, що Август II Сильний практично без єдиного слова прийняв висунуті йому вимоги — виведення з Речі Посполитої саксонських військ, розширення повноваженнь Сейму і Сенату та обмеження його особистої влади.

1817 • Під Чакабуко поблизу Сантьяго війська генерал-капітанства Чилі, іспанської колоніальної адміністрації, підпорядкованої віце-королівству Перу, зазнали поразки від Андської армії Об'єднаних провінцій Ріо-де-ла-Плати під проводом генерал-капітана Хосе де Сан-Мартіна.

1818 • У річницю переможної битви під Чакабуко на площі Армас у Сантьяго Верховний правитель Чилі Бернардо О'Хіґґінс проголосив Декларацію незалежності Чилі від Іспанської імперії.

1887 • Австро-Угорщина, Італія та Велика Британія заключили т. зв. Другий троїстий союз, метою якого було збереження статус-кво у Східному Середземномор'ї.

1899 • Німеччина підписала з Іспанією угоду, згідно з якою Німеччина за 25 мільйонів песет отримала Північні Маріанські (без Гуаму) і Каролінські острови та архіпелаг Палау.

1908 • У Нью-Йорку на Таймс-сквер почалися знамениті перегони Нью-Йорк — Париж, траса яких пролягла через Аляску та Сибір, а потім — через усю Європу. Шість авто спочатку доїхали до Сан-Франциско, потім морем переправились до Японії, а звідти — до Росії. Закінчились змагання через 170 днів перемогою Георга Шустера, котрий 26 липня першим фінішував біля Тріумфальної арки у Парижі.

1912 • В ході розвитку подій революції 1911 року Хсян-Т'юнг (Пу-Ї), останній китайський імператор (з 1908 року), офіційно зрікся престолу — в Китаї закінчилось 267-річне правління Манчжурської династії і двотисячолітнє імператорське правління. Владу в країні взяв Тимчасовий уряд на чолі з президентом Сунь Ятсенем, а шестилітньому імператору, котрий взяв ім'я Генрі Пу І, було дозволено залишатись в імператорському палаці в Пекіні і призначено солідну державну пенсію. У 1924 році він був змушений емігрувати з країни, а в 1934 році, після окупації Манчжурії японцями, став імператором маріонеткової держави Манчжоу-Го і правив під іменем К'анг Те до 1945 року, коли був заарештований радянськими властями. У 1950 він був засуджений на довічне ув'язнення, але в 1959 році амністований Мао Цзедуном і решту свого життя пропрацював у ремонтній майстерні в Пекіні.

1918 • У Харкові делегатами IV Обласного з'їзду рад робітничих депутатів Донецько-Криворізького басейну ухвалено резолюцію про створення Донецько-Криворізької республіки, яку вони бачили такою, що на рівних з радянською УНР засадах входить до складу радянської федеративної Росії. Так і не отримавши визнання, в тому числі і з боку радянської Росії, вже 19 березня ДКР формально увійшла до складу радянської України, а після зайняття усієї території українсько-німецько-австрійськими військами назавжди припинила своє існування.

1920 • У Києві Начальна команда Української Галицької армії уклала з Революційною військовою радою 12 армії РСФРР угоду про злиття УГА з Червоною армією, за якою галицькі частини зберігали свою осібність та реорганізовувалися у три окремі бригади. Завдання сторін розходилися і у квітні 1920 року, після активізації дій армії УНР, а потім і укладення у Варшаві українсько-польської угоди, Червона УГА припинила існування.

Новітня історія
1941 • Перші частини німецької армії під командуванням генерал-фельдмаршала Ервіна Роммеля висадились в Тріполі (Лівія) для підтримки своїх союзників італійців, котрі зазнавали поразки у боях з британцями. У березні почалась спільна італо-німецька операція, в результаті якої вдалось повернути місто Кіренаїка.

1941 • У Лондоні Говард Флорі і Ернст Чейн вперше використали пеніцилін для лікування людини — їх пацієнтом став поліцейський, що помирав від зараження крові. Після декількох ін'єкцій вдалось збити температуру і покращити самопочуття пацієнта, однак запас ліків швидко закінчився, і хворий за кілька днів помер. Другому пацієнту — підлітку Артуру Джонсу — пощастило більше і його вдалось врятувати.

1955 • В Радянському Союзі прийнято рішення про будівництво в Казахстані космодрому Байконур. В 1961 році з нього було здійснено перший у світі запуск автоматичної міжпланетної станції "Венера-1".

1961 • З космодрому Байконур запущено автоматичну міжпланетну станцію «Венера-1». Через сім діб зв'язок з нею був втрачений. За розрахунками 19 травня «Венера-1» пройшла на відстані 100 000 км від планети Венера і перейшла на геліоцентричну орбіту. Це був перший космічний апарат, що пролетів настільки близько від планети Венера.

1974 • В Радянському Союзі заарештовано російського письменника Олександра Солженіцина, лауреата Нобелівської премії 1970 року. Наступного дня Президія Верховної ради позбавила його громадянства і вислала з СРСР. Перші дні після вигнання він прожив у ФРН у свого друга письменника Генріха Бьолля, потім переїхав до Швейцарії, а пізніше — до США. Повернувся Солженіцин на батьківщину в 1994 році.

1980 • У Лейк-Плесіді (США) розпочались XIII зимові Олімпійські ігри. Головними героями змагань стали американський ковзаняр Ерік Хайден, котрий переміг на всіх п'яти дистанціях, радянський лижник Микола Замятов (три золоті медалі) і збірна США з хокею, котра у фіналі перемогла команду СРСР.

Наш час
1991 • Верховна Рада на чолі з Леонідом Кравчуком ухвалила закон, яким в межах території Кримської області відновлювалася Кримська АРСР у складі УРСР. Його імплементація привела до кількарічної політичної кризи і, як показав час, створення автономії за територіально-економічною ознакою виявилось фатальною помилкою Києва.

1994 • У Норвезькому місті Ліллехаммері розпочались XVII зимові Олімпійські ігри, в яких взяли участь 1956 спортсменів з 67 країн. У неофіційному командному заліку перемогу здобула збірна Росії (11 золотих, 8 срібних і 4 бронзові медалі), другими були господарі змагань, третіми — команда ФРН. За рішенням МОК з 1994 року зимові Олімпіади проводяться через два роки після літніх Олімпійських ігор.

1999 • Закінчився п'ятитижневий суд Сенату з приводу імпічменту президента США Білла Клінтона у зв'язку з його "негідною поведінкою" в стосунках з практиканткою Білого дому Монікою Левінскі. Незважаючи на практичну доведеність обох пунктів звинувачення — лжесвідчення і перешкода правосуддю — Сенат виправдав президента.

2002 • Колишній президент Югославії і Сербії Слободан Мілошевич постав перед гаазьким Міжнародним трибуналом з воєнних злочинів у колишній Югославії за звинуваченнями у злочинах проти людяності, геноциді і військових злочинах, здійснених в період Боснійської і Косовської воєн. Суд тривав більше чотирьох років і не завершився винесенням вироку через несподівану смерть Мілошевича від інфаркту міокарда.

2008 • У США закінчилась найбільша за останні 20 років забастовка Гільдії сценаристів. Вона тривала 100 днів і закінчилась задоволенням вимог сценаристів щодо збільшення відрахувань з продажу DVD, а також теле- і кінопродукції, яка поширювалась через інтернет і мобільні мережі. Збитки від забастовки оцінюються від 1,3 до 2,1 мільярда доларів.

2017 • 12-м президетом ФРН став колишній міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр — за нього відали голоси 931 із 1260 делегатів Федеральних зборів.

2019 • Республіка Македонія змінила назву на Республіка Північна Македонія, офіційно завершивши кількадесятилітню суперечку з Грецією, що стояла на заваді її вступу до НАТО і Європейського Союзу.

Народились 12 лютого

1768 — †2 березня 1835Франц II (Франц Габсбург), король Німеччини (римський король) з 1792 року, останній імператор Священної Римської імперії німецької нації (1792-1806 рр.), перший імператор Австрії (як Франц I, 1804-35 рр.).

1809 — †15 квітня 1865Авраам Лінкольн, 16-й президент США (1861-65 рр.), один із співорганізаторів Республіканської партії. 215 років з дня народження.

1809 — †19 квітня 1882Чарльз (Роберт) Дарвін, британський натураліст, автор еволюційної теорії розвитку людства ("Походження видів шляхом природнього відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя"). 215 років з дня народження.

1871 — †11 січня 1916Лесь Мартович (Олекса Семенович Мартович), український письменник («Не-читальник», «Забобон») і громадський діяч.

1881 — †23 січня 1931Анна Павлівна Павлова, російська балерина.

1895 — †6 березня 1964Анатоль Галактіонович Петрицький, український живописець, театральний художник і графік.

1923 — †15 червня 2019Франко Дзефіреллі (Корсі), італійський кінорежисер ("Отелло", "Нескінченна любов", "Іісус з Назарета", "Приборкання непокірної", "Ромео і Джульєтта").

1935 — †21 травня 2013 • Рей Манзарек, американський рок-музикант (The Doors: "Light My Fire", "People are Strange", "Love Me Two Times", "Riders on the Storm").

1941 — †13 лютого 1984 • Наомі Уемура, японський мандрівник; відомий своїми подорожами, які першим у світі здійснив самостійно — підкорив Північний полюс (1978), проплив по Амазонці, підкорив гору Мак-Кінлі (1984).

1969Даррен Аронофскі, американський кінорежисер ("Чорний лебідь", "Реквієм за мрією", ). 55 років з дня народження.

1980Крістіна Річчі, американська актриса ("Сімейка Адамсів", "Каспер", "Льодяний шторм", "Любов і ненависть у Лас-Вегасі").

1982 • Джуліус Агахова, нігерійський футболіст ("Шахтар" Донецьк).

Померли 12 лютого

1554 • Джейн Грей, королева Англії (1553); «королева дев'яти днів»; правнучка короля Генріха VII. Пом. 470 років років тому десь у 17 років (нар. бл. 1537 р.).

1798Станіслав II Август (Станіслав Понятовський), останній король Польщі (1764-95 рр.) і Великий князь литовський. Пом. 226 років тому у 66 років (нар. 17 січня 1732 р.).

1804Іммануїл Кант, німецький філософ, основоположник німецької класичної філософії ("Критика чистого розуму", "Критика практичного розуму"). Пом. 220 років років тому у 80 років (нар. 22 квітня 1724 р.).

1939 • Пій XI (Акіле Ратті), 259-й папа Римський (1922-39 рр.); підписанням Латеранських угод (1929) добився автономії Ватикану. Пом. 85 років років тому у 82 роки (нар. 31 травня 1857 р.).

1984Хуліо Кортасар, аргентинський письменник ("Останній раунд, Книга Мануеля"). Пом. 40 років років тому у 70 років (нар. 26 серпня 1914 р.).

2013 • Геннадій Йосипович Удовенко, український політик, міністр закордоних справ України (1994-98), керівник Українського Народного Руху (1999-2003), член Ради президентів Генеральної Асамблеї ООН. Пом. 11 років тому у 82 роки (нар. 22 червня 1931 р.).

Головні події 12 лютого

«Битва оселедців»

1429

Сьоґунат Едо

1603

Проголошення Донецько-Криворізької республіки

1918

Підпорядкування УГА Червоній армії

1920

Відновлення Кримської автономії

1991

Суд над Слободаном Мілошевичем

2002