Цей день 23 січня
23-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 343 дні. Іменинники — Анатолій, Арсенія, Григорій, Зиновій, Макар, Маркіян, Павло, Пахом, Петро, Феофан.

Головні події 23 січня

Всі події 23 січня

3102 до н. е. • Початок епохи Калі-юга, останньої з чотирьох епох в індуїстському часовому циклі, яка характеризується падінням моралі. Тривалість Калі-юги становить 432 тисяч років.

393Феодосій Великий проголосив свого семирічного сина Гонорія августом і своїм співправителем.

Середні віки
1368 • Після переможного завершення антимонгольського повстання на престол зійшов Чжу Юаньчжан — засновник і перший імператор династії Мін, яка правила в Китаї наступні три століття.

1556 • У Китаї стався найжахливіший із задокументованих землетрусів. У провінції Шеньсі загинуло понад 830 тисяч чоловік. Велика кількість жертв була обумовлена тим, що більша частина населення провінції мешкала у лесових печерах, які були зруйновані відразу після перших поштовхів або були затоплені селевими потоками.

1571 • Англійська королева Єлизавета I офіційно відкрила Лондонську біржу, якій був наданий королівський титул.

1579 • З метою збереження завоювань визвольного антиіспанського руху, очолюваного Вільгельмом Оранським, сім північних провінцій Нідерладів — Голландія, Утрехт, Зеландія, Гелдерн, Фрісландія, Оверейсел і Гронінген — підписали Утрехтську унію, що стало сигналом до нового спалаху політичної боротьби, яка привела до розриву з Іспанією і оголошення 26 липня 1581 року іспанського короля позбавленим влади по волі народу. Так була закладена основа незалежної нідерландської держави — Республіки З'єднаних Провінцій.

1593 • Під П'яткою в околицях Чуднова розпочалась битва між надвірними корогвами князів Острозьких та загонами козацьких повстанців на чолі з Криштофом Косинським. Незважаючи на відчайдушний опір, за тиждень повстанці зазнали поразки і Косинський був змушений підписати договір про покірність польському королю, який поруши, повернувшись в Січ.

Нова історія
1647 • За 400 тисяч фунтів шотландський аристократ Арчібальд Кемпбелл, глава пресветеріанської опозиції, видав англійського короля Карла I, що втік в 1646 році до Шотландії, англійському парламенту. Після того як король був доставлений до Англії, в самому парламенті відбувся розкол — більшість депутатів виступали за монархію, обмежену парламентом, а Олівер Кромвель і його прихильники відстоювали необхідність негайного проголошення республіки.

1681 • В Бахчисараї підписано договір, який завершив російсько-турецьку війну 1677-81 років і встановлював перемир'я між країнами терміном на 20 років. Згідно з Бахчисарайською угодою Османська імеперія визнала право Росії на завойований нею Київ.

1719 • Міста Шелленберг і Вадуц з околицями, особливі права та привілеї на які, включаючи суверенітет і збір податків, свого часу були передані австрійському сімейству Ліхтенштейнів, об'єднані в князівство в складі Священної Римської імперії.

1755 • Російська імператриця Єлизавета Петрівна затвердила проект створення першого в Росії університету — Московського. Навчання на його трьох факультетах почалось 26 квітня.

1793 • Пруссія і Росія підписали конвенцію про другий розділ Польщі, яка була затверджена восени на Гродненському сеймі, останньому в історії сесії сейму Речі Посполитої.

1784 • Видано указ російської імператриці Катерини II про заснування на Дніпрі міста Катеринослав (нині — Дніпро).

1799 • Французькі війська зайняли Неаполь та його околиці і в континентальній частині Королівства обох Сіцілій проголосили створення Партенопейської республіки. Цим Франція завершила формування системи держав-сателітів, котрі мали б забезпечити французьке панування на завойованих територіях і фінансування війни з антифранцузькою коаліцією. Поряд з Партенопейською республікою до т. зв. сестринських республік належали Батавська (Голландія, з травня 1795 р.), Лігурійська (область Генуї, з червня 1797 р.), Цизальпінська (Північна Італія, з липня 1797 р.), Гельветична (Швейцарія, з лютого 1798 р.) і Римська (Папська область, з лютого 1798 р.) республіки.

1912 • У Гаазі підписано Міжнародну опіумну конвенцію — першу міжнародну угоду по контролю за обігом наркотичних засобів. Її підписали Німеччина, США, Китай, Франція, Великобританія, Італія, Японія, Нідерланди, Персія, Португалія, Росія і Сіам.

1921 • У домі свого батька у селі Марківка на Вінничині пострілом з рушниці вбито композитора і хорового диригента Миколу Леонтовича, відомого широкому загалу завдяки його обробці для чотириголосого співу народної пісні «Щедрик». Деякі подробиці цього злочину, який кілька десятиліть радянська пропаганда покладала спочатку на невідомого грабіжника, а потім — на «петлюрівців», вдалось з'ясувати лише у 1990-і роки.

1922 • У госпіталі Торонто 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною, котрій для боротьби з діабетом була зроблена вдала ін'єкція інсуліну, виділеного з підшлункової залози великої рогатої худоби фахівцями з місцевого університету Фредеріком Бантінгом і Чарльзом Бестом.

1937 • У Москві почався другий відкритий судовий процес по справі "паралельного антирадянського троцькістського центру", на якому звинуваченими були сімнадцять, в недавньому керівних, більшовицьких діячів — їм інкримінувалися зрада, шпигунство і диверсійна діяльність; 13 з них були засуджені до смертної кари.

Новітня історія
1950 • Ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголосив його західну частину столицею держави. В місто, розділене в результаті арабо-ізраїльської війни 1948 року, переїхали ізраїльський парламент і уряд. Оголошення Єрусалиму столицею Ізраїлю не отримало міжнародного визнання, а сусідні держави оголосили Ізраїлю економічний бойкот.

1953 • В ході Січневого повстання у Венесуелі повалено диктатуру генерала Маркоса Переса Хіменеса. Військовий режим адмірала Ларрасабаля, котрий прийшов до влади, в кінці 1958 року провів президентські вибори і повернув країну до цивільного правління.

1960 • Швейцарський вчений Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі "Трієст" спустились на дно Маріанської впадини, досягнувши рекордної глибини занурення 10 918 метрів.

1964 • У Медичному центрі університету штату Місісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Харді трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнту. Після операції він прожив близько місяця, так і не прийшовши до пам'яті.

1973 • В бою, що відбувся у місті Кінгстоун (Ямайка) Джордж Формен переміг Джо Фрезера і виборов звання чемпіона світу з боксу серед професіоналів у надважкій категорії.

Наш час
1992 • Після визнання 15 грудня 1991 року незалежності України, США встановили з нею дипломатичні стосунки.

2002 • Зігравши унічию з українським гросмейстером Василем Іванчуком у фінальному матчі за звання чемпіона світу за версією ФІДЕ, що відбувався в Москві, 18-річний українець Руслан Пономарьов з Краматорська достроково став чемпіоном. Він отримав приз у півмільйона доларів і став наймолодшим в історії ФІДЕ чемпіоном світу. Раніше цей рекорд належав росіянину Ґарі Каспарову, котрий здобув це звання 1985 року у віці 22 років.

2005 • На майдані Незалежності в Києві за присутності 59 офіційних зарубіжних делегацій і близько 500 тисяч людей пройшла інавгурація Віктора Ющенка як третього Президента України.

2012 • В Єгипті почав роботу новий парламент країни, перший після революції 25 січня. Більшість місць в парламенті після проведених восени 2011 року виборів депутатів зайняли представники ісламістських партій — Партії свободи і справедливості Братів-мусульман і салафітської "Ан-Нур", які разом отримали дві третини місць.

2015 • По смерті 90-річного Абдалли новим королем королем Саудівської Аравії став його зведений брат Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд.

Народились 23 січня

1783 — †23 березня 1842Фредерік Стендаль (Анрі-Марі Бейль), французький письменник ("Червоне і чорне", "Пармська обитель", "Люсьєн Левен").

1832 — †30 квітня 1883Едуард Мане, французький художник-імпресіоніст ("Сніданок на траві", "Олімпія", "Любитель абсенту").

1891 — †16 вересня 1967Павло Григорович Тичина, український поет-модерніст ("Сонячні кларнети", "Замість сонетів", "Чуття єдиної родини"), державний діяч (голова Верховної ради УРСР, 1955-59 рр.).

1910 — †16 травня 1953 • Жан Батіст Рейнхардт, бельгійський джазовий гітарист, циган за походженням; один з небагатьох європейських музикантів, творчість якого стала надбанням світового джазу.

1929 • Філарет (Михайло Антонович Денисенко), предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату. 95 років з дня народження.

1928 — †31 липня 2017 • Жанна Моро, французька актриса ("Літній будинок", "Жуль і Джим", "Віва Марія!", "Королева Марго", "Небезпечні зв'язки").

1938 — †8 грудня 1986 • Анатолій Тихонович Марченко, російський письменник ("Мої свідчення", "Живи як всі") українського походження; дисидент, загинув у радянській тюрмі.

1944 — †19 липня 2019Рутгер Хауер, нідерландський актор ("Той, що біжить по лезу", "Місто гріхів", "Втеча нареченої"). 80 років з дня народження.

1946 — †23 березня 2013Борис Абрамович Березовський, російський бізнесмен, політик, колишній депутат Держдуми.

1953Павло Іванович Лазаренко, український політик, засновник партії "Громада", колишній прем'єр-міністр України (1996-97 рр.).

1957 • Кароліна, принцеса Монако; старша дочка принца Реньє і принцеси Грейс.

1968 • Петр Корда, чеський тенісист, переможець 11 професійних турнірів в одиночному і 10 — в парному розряді; друга ракетка світу (лютий 1998 р.).

Померли 23 січня

1516Фердинанд II, король Арагону (1479—1516 рр. під іменем Фердинанд ІІ), Сицилії (1468—1516 рр.), Кастилії і Леону (1475-1504 рр. разом з Ізабеллою Кастильською), Неаполя (1504—16 рр.), граф Барселони з династії Трастамара. Пом. 508 років тому у 64 роки (нар. 10 березня 1452 р.).

1921Микола Дмитрович Леонтович, український композиторЩедрик», «Дударик», «Козака несуть»), хоровий диригент, громадський діяч, педагог. Пом. 103 роки тому у 44 роки (нар. 13 грудня 1877 р.).

1931Анна Павлівна Павлова, російська балерина. Пом. 93 роки тому у 50 років (нар. 12 лютого 1881 р.).

1956 • Даніель Сваровський, австрійський підприємець, засновник компанії Swarovski. Пом. 68 років тому у 94 роки (нар. 24 жовтня 1862 р.).

1976 • Поль Робсон, американський співак (бас), драматичний актор, громадський діяч. Пом. 48 років тому у 78 років (нар. 9 квітня 1898 р.).

1980 • Ернст Оцвірк, австрійський футболіст, кращий футболіст світу (1952). Пом. 44 роки тому у 51 рік (нар. 7 березня 1929 р.).

1981 • Роман Андрійович Руденко, генеральний прокурор СРСР (з 1953 р.), обвинувачувач від СРСР на Нюрнбергському процесі. Пом. 43 роки тому у 74 роки (нар. 30 липня 1907 р.).

1989Сальвадор (Феліпе Хасінто) Далі (і Доменеч), іспанський художник, представник сюрреалізму. Пом. 35 років років тому у 85 років (нар. 11 травня 1904 р.).

2021Ларрі Кінг (Лоренс Гарві Зайгер), американський радіо- і телеведучий, журналіст. Пом. 3 роки тому у 88 років (нар. 19 листопада 1933 р.).

Головні події 23 січня

Убивство Миколи Леонтовича

1921

Перша ін'єкція інсуліну

1922

Спуск на дно Землі

1960

Інавгурація Віктора Ющенка

2005

Кладовище Ваді-ель-Салам

2014