Цей день 7 серпня
220-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 146 днів. Іменинники — Анна (Ганна), Макар, Олімпіада. В Кот д’Івуарі святкують День республіки, в Кірібаті — День молоді, а в Західному Самоа — День праці.

Головні події 7 серпня

Всі події 7 серпня

626 • Невдачею закінчилась десятиденна облога Константинополя аварами і союзними їм племенами слов'ян і булгар — не маючи достатньо продовольства і так і незумівши здолати захисні стіни, вони були змушені відступити на Балкани.

936 • Оттон з роду Людольфінгів, син Генріха I Птахолова, коронувався на престол Східно-Франкського королівства.

Нова історія
1714 • Біля мису Гангут (півострівв Ханко, Фінляндія) у Балтійському морі відбулась битва між російським і шведськими флотами, в якій росіяни здобули першу в свої історії перемогу на морі. Шведи втратили 10 суден, озброєних 116 гарматами, 711 вояків убитими й пораненими, а решта 237 чоловік були взяті в полон; російські втрати склали 127 вояків убитими й 342 пораненими. Цар Петро I після цього став віце-адміралом.

1782 • Головнокомандуючий військами Континтельної армії генерал Джордж Вашингтон заснував почесну відзнаку "За військові заслуги", нагороду у вигляді пурпурового серця з шовку, обшитого срібною ниткою. Вона призначалась для солдат, котрі проявили особисту відвагу і дозволяла власнику нагороди проходити через будь-які застави і патрулі без затримки. "Пурпуровим серцем" було нагороджено всього три солдата Американської революційної армії — Елія Черчіль, Вільям Браун і Деніел Біссел.

1803 • Із Кронштадту в першу російську кругосвітню подорож відпливли кораблі «Надежда» і «Невой» під командуванням Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського.

1813 • Війська під командуванням Сімона Болівара увійшли в столицю Венесуели Каракас, звільнивши її від іпанців. Болівар удостоївся титулу Визволителя й отримав диктаторські повноваження, але Друга венесуельська республіка протрималась недового — через рік Іспанія відновила тут своє панування.

1819 • Війська Сімона Болівара здобули перемогу над іспанцями у битві біля Бояка (Колумбія), в результаті чого Іспанія втратила контроль над провінцією Нова Гранада.

1918 • Україна і Область Війська Донського підписали договір про розмежування кордону і взаємне визнання незалежності й суверенності. Цей документ доповнювався "Додатковою секретною угодою" уповноважених донського та гетьманського урядів, згідно з якою Київ зобов'язувався якнайшвидше постачити донському війську озброєння та військове спорядження з розрахунку на три корпуси з майна, що залишилося "понад кількість, необхідну для укомплектування кількості українських військ, встановленої за угодою з Центральними державами".

1920 • У Варшаві підписано україно-кубанський договір, за яким "Українська Народна Республіка визнає державну суверенність Республіки Кубанського краю". Республіка Кубанського краю визнала суверенність УНР і обидві республіки зобов'язалися підтримувати одна одну у боротьбі за своє національно-державне визволення.

1932 • Центральний Виконавчий Комітет і Рада Народних Комісарів СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та про зміцнення громадської (соціалістичної) власності», відповідно до якого розкрадання колгоспного майна каралося позбавленням волі на строк понад 10 років або розстрілом. Власноруч написаний Йосифом Сталіним на хвилі боротьби з крадіжками «кооперативного і колгоспного майна», що нібито спричинили «хлібозаготівельну кризу», цей законодавчий акт в народі зажив сумної слави закону «про п'ять колосків».

Новітня історія
1942 • В ході Другої Світової війни британцями на Близькому Сході сформовано Палестинський полк з окремими єврейськими і арабськими батальйонами.

1942 • Заставши японців зненацька, війська союзників висадилися на Соломонових островах Гуадалканал, Тулагі та Флорида, щоб запобігти їх використанню японцями як військових баз, що загрожували б лініям постачання між США, Австралією і Новою Зеландією. Піврічна битва, що велась на суші, в повітрі, на воді і під водою, коштувала Японії величезних втрат і позбавила її стратегічної ініціативи у Тихому океані.

1944 • У Гарвардському університеті продемостровано роботу першого американського програмованого комп'ютера, створеного математиком Говардом Ейкеном та ще чотирма інженерами компанії IBM на основі ідей англійця Чарльза Беббіджа. Комп'ютер оперував 72 числами, що складаються з 23 десяткових розрядів, роблячи по 3 операції додавання або віднімання в секунду. Множення виконувалося протягом 6 секунд, ділення — 15,3 секунди, на операції обчислення логарифмів і виконання тригонометричних функцій було потрібно більше хвилини.

1947 • Бальзовий пліт «Кон-Тікі» з норвезьким дослідником Туром Хейєрдалом і його п'ятьма супутниками подолав 4300 миль по Тихому океану і розбився об рифи біля островів Туамоту, довівши тим самим можливість заселення Полінезії з американського континенту.

1954 • Британський легкоатлет Роджер Банністер першим у світі пробіг одну милю швидше 4 хвилин — за 3:59,4. Цього ж року він був визнаний кращим спортсменом світу.

1959 • З космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) стартував непілотований людиною космічний апарат «Explorer 6», котрий передав перші знімки поверхні Землі з космосу.

1960 • Кот д'Івуар проголосив незалежність від Франції.

1964 • Конгрес США ухвалив Тонкінську резолюцію, що надавала президенту Ліндону Джонсону широкі повноваження у застосуванні військової сили для припинення постійних нападів північно-в'єтнамських загонів на американські війська в Індокитаї. Резолюція, котра фактично означала оголошення війни Північному В'єтнаму, була підтримана Палатою представників голосами 414-0 і Сенатом — 88-2. Її дію було припинено 13 січня 1971 року.

1970 • В залі суду графства Марін (штат Каліфорнія) група активістів негритянського лівацького руху вчинила спробу збройного звільнення їх соратників-підсудних. В результаті зіткнення з поліцією четверо людей, включаючи і суддю, взятого заручником, загинули і п'ятеро були поранені. Головним підозрюваним в організації цієї операції стала активістка американської компартії професор філософії Каліфорнійського університету Анжела Девіс. Після року, проведеного в тюрмі, судом присяжних всі звинувачення проти неї було знято і вона повернулась до викладацької роботи.

1974 • Французький каскадер Філіп Петіт пройшов по канату, натягнутому між двома баштами-близнюками нью-йоркського Центру всесвітньої торгівлі.

1976 • Через 11 місяців після старту американський космічний апарат «Вікінг-2» досягнув орбіти планети Марс і пропрацював її штучним супутником до 25 липня 1978 року, здійснивши навколо Марсу 706 обертів і відправивши на Землю понад 16 тисяч фотографій.

1987 • Тридцятилітня американська плавчиня Лінн Кокс за 2 години 6 хвилин подолала 4160 метрів протоки Берінга і стала першою у світі, хто переплив із США в СРСР (між островами Малий і Великий Діомед).

1990 • Африканський Національний Конгрес заявив про припинення збройної боротьби, що тривала майже 30 років, проти апартеїду у Південно-Африканській республіці.

Наш час
1992 • На Олімпійських іграх в Барселоні американська тенісистка Дженніфер Капріатті виграла у фіналі у німкені Штеффі Граф.

1992 • У Женеві міжнародна конференція по роззброєнню, що проходила за участю 39-и країн протягом 24 років, розробила фінальний варіант договору про заборону хімічного озброєння.

1993 • Вперше публіку допущено до відвідування Букінгемського палацу, резиденції британських монархів. Доходи від проведених екскурсій повинні стати основою фонду для реставрації фамільного замку Уінздорів, котрий сильно постраждав від пожежі. ї

1998 • У містах Дар-ел-Салем (Танзанія) і Найробі (Кенія) підірвано американські посольства, що привело до загибелі 224 і пораненню більше 4800 осіб. Вибухи, що сталися з різницею в кілька хвилин в столицях двох різних держав, були сплановані і проведені членами ісламської терористичної організацієї Аль-Каїда на чолі з арабським шейхом Усамою Бен Ладеном.

2008 • З метою відновити контроль над самопроголошеною Республікою Південна Осетія, Грузія провела кількагодинний артилерійський обстріл її столиці міста Цхінвалі і здійснила спробу його штурму. Це дало формальний привід Росії відкрито втрутитись у конфлікт на боці південно-осетинських сепаратистів і ввести на територію Грузії додаткові війська, піддавши бомбардуванню її міста, порти та військові об'єкти.

Народились 7 серпня

317 — †3 листопада 361 • Констанцій II (Флавій Юлій Констанцій), 61-й римський імператор (337-353 рр.) східної частини, усієї Римської імперії (337-361 рр.); син Костянтина Великого.

1560 — †21 серпня 1614Елізабет Баторі, угорська «Кривава Графиня»; племінниця короля Речі Посполитої Стефана Баторія.

1779 — †28 вересня 1859 • Карл Ріттер, німецький географ. 245 років з дня народження.

1819 — †14 лютого 1897Пантелеймон Олександрович Куліш, український письменник, історик, мовознавець; автор першої фонетичної абетки для української мови, що лежить в основі сучасного українського правопису. 205 років з дня народження.

1870 — †16 січня 1950 • Густав Крупп фон Болен унд Гальбах, пруський дипломат, бізнесмен, глава концерну "Крупп" у першій половині 20-го ст. (прізвище Крупп отримав після одруження з Бертою Крупп, дочкою Фрідріха Круппа).

1876 — †15 жовтня 1917Мата Харі (Маргарета Геєртруда Целле), голландська танцівниця, розстріляна у роки Першої світової війни за звинуваченням у зраді Франції і шпигунстві на користь Німеччини.

1877 — †19 квітня 1949 • Ульріх Сальхов, шведський фігурист, десятиразовий чемпіон світу, перший Олімпійський чемпіон з фігурного катання (1908).

1901 — †29 жовтня 1989 • Юлія Іполитівна Солнцева, російська актриса і режисер (Повість полум'яних літ, Зачарована Десна); дружина Олександра Довженка.

1903 — †1 жовтня 1972 • Луїс Лікі, англійський антрополог і археолог; знайшов у Танзанії рештки найдавнішої людини (презинджантропа і зінджантропа), а також спільного предка людинии і мавпи, що жив 25 мільйонів років тому.

1943 • Ален Корно, французький кінорежиссер (Форт Саган, Вибір зброї).

1944 • Джон Гловер, американський актор (Джулія, В пащі божевілля, Гремліни 2, Ранні заморозки). 80 років з дня народження.

1947Софія Михайлівна Ротару, українська співачка, Народна артистка України.

1954 • Валерій Георгійович Газзаєв, російський футболіст і тренер; володар Кубка УЄФА (ЦСКА (Москва), 2005). 70 років з дня народження.

1954Віктор Володимирович Медведчук, український політик, один з керівників СДПУ(о), колишній заступник голови Верховної ради. 70 років з дня народження.

1958 • Брюс Дікенсон, англійський рок-музикант, колишній вокаліст Iron Maiden (Run to the Hills, Running Free).

1960Девід Духовний, американський актор (Секретні матеріали, Червоні туфлі, Каліфорнія).

1966Джиммі Дональд Вейлс, американський підприємець, засновник Вікіпедії.

1970Влада Володимирівна Прокаєва (Литовченко), українська модель, «Міс Україна 1995».

1975Шарліз Терон, американська актриса (Адвокат диявола, Солодкий листопад).

1982Яна Олександрівна Клочкова, українська плавчиня, чотириразова Олімпійська чемпіонка (2000, 2004), десятиразова чемпіонка світу, 19-разова чемпіонка Європи.

Померли 7 серпня

1106 • Генріх IV (Генріх Сальє), німецький король (з 1056 р.) і імператор (1084-1106 рр.) Священної Римської імперії Салічної (Франконської) династії. Пом. 918 років тому у 56 років (нар. 11 листопада 1050 р.).

1834 • Жозеф Марі Жаккар, французький інженер, винахідник ткацького станка на первокартах для візерунчатих тканин (машина Жаккарда). Пом. 190 років років тому у 82 роки (нар. 7 липня 1752 р.).

1848 • Йєнс Якоб Берцеліус, шведський геолог і хімік; відкрив церій, селен, торій, вперше отримав у вільному стані кремній, титан, тантал, цирконій; визначив атомну вагу 46 відомих на той час хімічних елементів і ввів для них буквенні позначення. Пом. 176 років тому у 69 років (нар. 20 серпня 1779 р.).

1921 • Олександр Олександрович Блок, російський поет-символіст (Вірші про Прекрасну Даму, Дванадцять, Відплата, Балаганчик). Пом. 103 роки тому у 41 рік (нар. 28 листопада 1880 р.).

1938 • Костянтин Сергійович Станіславський (Алексєєв), російський театральний діяч, засновник відомої театральної системи. Пом. 86 років тому у 75 років (нар. 17 січня 1863 р.).

1941Рабіндранат Тагор, бенгалський і індійський поет ("Вечірні пісні", "Гітанджалі"), письменник ("Гора", "Дім і мир"), композитор, громадський діяч; лауреат Нобелівської премії (1913). Пом. 83 роки тому у 80 років (нар. 7 травня 1861 р.).

2023 • Вільям Фрідкін, американський кінорежисер, лауреат «Оскара» (Французький зв'язковий [1971]; Екзорсист, Жити й померти в Лос-Анжелесі). Пом. 1 рік тому у 88 років (нар. 29 серпня 1935 р.).

Зречення імператора Миколи II
Політика
Зречення імператора Миколи II

Головні події 7 серпня

headset

Закон «про п'ять колосків»

1932

Битва за Гуадалканал

1942

Початок В'єтнамської війни

1964

Теракти Аль-Каїди в Африці

1998

Російсько-грузинська війна

2008