Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Цей день 8 березня
68-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 298 днів. Іменинники - Антонін, Дем'ян, Іван, Мойсей, Олександр, Полікарп. Міжнародний жіночий день.

Головні події 8 березня

Всі події 8 березня

1669 • Розпочалось виверження вулкану Етна на острові Сицілія (нині — Італія), яке тривало два тижні. Це привело до загибелі понад 20 тисяч людей і руйнації міста Катанія за 30 кілометрів від вулкану.

1702 • Після смерті Вільгельма III Оранського, штатгальтера Нідерландів, короля Англії, Шотландії та Ірландії, на престол зійшла протестантка Анна Стюарт, дочка короля Якова II, позбавленого влади під час "Славної революції". Політична суперниця свого батька, Анна, дружина датського принца, у 1701 році втратила останнього зі своїх 17-и дітей і погодилась з "Актом про наслідування престолу", прийнятим англійським парламентом, за яким після її смерті корона мала перейти до Ганноверської династії, яка перебувала у родинних стосунках зі Стюартами по жіночій лінії.

1801 • Після жорстоких боїв англо-турецькі війська висадились на мисі Абукір в дельті Ніла. Зайняття стратегічного морського порту дало змогу розгромити французьку Східну армію, і у вересні Франція втратила Мальту, а наступного року — Єгипет, який повернувся у підпорядкування Туреччини.

1843Декретом короля Данії Кристіана VIII відновлено альтинг, однопалатний парламент Ісландії, вибори до якого пройшли наступного року.

1908 • За закликом нью-йоркської соціал-демократичної жіночої організації відбувся мітинг з гаслами про рівноправність жінок. У цей день більше 15 000 жінок пройшлися маршем через усе місто, вимагаючи скорочення робочого дня і рівних умов оплати з чоловіками. Крім того, висувалася вимога надання жінкам виборчого права.

1910Парижанка баронеса де Ларош стала першою жінкою, що отримала ліцензію пілота.

1917 • У Петрограді мітинги і демонстрації з приводу Міжнародного жіночого дня набули масового характеру — до демонстрантів, що вимагали "хліба і миру", приєднались робітники Путиловського заводу, які бастували з 2 березня; між демонстрантами і поліцією відбулись сутички, які стали початком Лютневої революції.

1920У Дамаску Сирійський національний конгрес, представницький орган арабського населення Близького Сходу, проголосив створення незалежного Сирійського королівства на чолі з Фейсалом бін Хусейном бін Алі аль-Хашимі. Друга незалежна арабська держава, що виникла на теренах колишньої Османської імперії, проіснувала лише чотири місяці і після окупації Північної Сирії французькими військами була розділена на чотири маріонеткові держави.

1921 • У зв'язку з відмовою Німеччини виплатити державам Антанти в якості компенсації збитків у 1-й Світовій війні 226 мільярдів марок золотом французькі війська зайняли німецькі портові міста на Рейні Дюссельдорф, Дуйсбург, Рур. 11 травня німецький уряд погодився на ультиматум держав-переможниць виплатити 1 мільярд негайно і ще 132 мільярди протягом наступних 66-и років.

Новітня історія
1942 • Після двох місяців боїв голландські війська, підтримувані 7 тисячами британських і австралійських військових, були змушені капітулювати, і острів Ява перейшов під повний контроль Японії.

1946 • У Львові розпочав роботу Львівський собор, на якому було проголошено ліквідацію Берестейської унії 1596 року і приєднання греко-католиків до Руської православної церкви. Католицька церква ніколи не визнавала його рішень, позаяк він був проведений із грубим порушенням канонічних правил — на соборі були відсутні греко-католицькі єпископи, а його проведення не було узгоджено з Ватиканом.

1952 • У Пенсільванському госпіталі (Філадельфія) вперше застосовано апарат «штучне серце» — він протягом 80 хвилин підтримував життєдіяльність 41-річного Пітера Дюрінга, якому здійснювалась операція на серці.

1957 • Після виводу ізраїльських військ з окупованих єгипетських територій Суецький канал, найважливіший транспортний шлях для перевезення близькосхідної нафти у Європу, після 5-місячної перерви було знову відкрито для міжнародного плавання. У 1967 році після ізраїльської окупації Сінайського півострова Єгипет вже на вісім років припинив судноплавство по Суецькому каналу.

1962 • На каналі BBC відбувся теледебют The Beatles з Пітером Бестом за ударними — група виконала пісню "Dream Baby" Роя Орбісона.

1963В результаті військового перевороту у Сирії до влади прийшла Партія арабського соціалістичного відродження (Баас). Заснована у 1947 році, вона й до сьогодні є правлячою партією країни.

1971 • У Нью-Йорку в Медісон-сквер-гардені відбувся бій між чинним чемпіоном світу з боксу у важкій категорії Джо Фрейзером і Мухаммедом Алі, позбавленим цього титулу три роки перед тим за відмову служити в армії. Поєдинок, що викликав чималий резонанс по всьому світу, виправдав сподівання публіки і завершився першою поразкою Алі у його професійній кар'єрі.

1973На референдумі в Північній Ірландії 591820 чоловік (59% голосуючих) висловилися за збереження цієї частини країни у складі Великобританії, тоді як 6463 учасника проголосували за об'єднання Північної Ірландії з Ірландської Республікою.

1983 • IBM анонсувала вихід нової операційної системи PC-DOS 2.0, яка мала зміниту PC-DOS, створену в 1981 році компанією Microsoft для комп'ютерів IBM PC. Легенди стверджують, що IBM свого часу мала намір купити ліцензію на операційну систему CP/M компанії Digital Research, однак її президент Гаррі Кіндалл запізнився на зустріч, і представники IBM погодились на пропозицію Біла Гейтса, президента маловідомої компанії Micro-Soft, розробити операційну систему для нового 16-бітного чіпа IBM. Він за 50 тисяч доларів придбав права на операціну систему QDOS, модернізува її і продав IBM, що забезпечило довготривалий успіх як Microsoft на ринку операційних систем, так і IBM на ринку персональних комп'ютерів.

1983 • Відкинувши пропозицію комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США про заморожування ядерної зброї разом з СРСР, президент Рональд Рейган на національному з'їзді євангелістів назвав Радянський Союз осередком зла в сучасному світі, справжньої «імперією зла», стверджуючи що миру можна досягти тільки за допомогою сили.

1988 • У Іркутську сім'я Овечкіних (11 чоловік, серед яких учасник джаз-групи "Семь Симеонов") здійснила спробу захоплення пасажирського літака ТУ-154, що виконував рейс Іркутськ-Курган-Ленінград, з метою угону його за кордон. В результаті звільнення літака загинула бортпровідниця і три пасажира.

Наш час
1993На MTV дебютували мультиплікаційні персонажі Бівіс і Батхед.

1999 • Проти компанії Intel порушено судову справу з приводу її монопольного положення на ринку комп'ютерних чіпів.

2000 • Верховний суд Ізраїлю постановив, що уряд країни більше не має права виділяти землі для поселенців, базуючись на етнічному чи релігійному принципі, і забороняти арабам селитись там, де вони цього захочуть.

2014Втрачено зв'язок з літаком Boeing 777-200ER авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH370 з Куала-Лумпура (Малайзія) в Пекін (Китай), коли він перебував над Південно-Китайським морем. Пізніше було встановлено, що на авіалайнері невідомі особи відключили системи зв'язку, але при цьому літак істотно відхилився від курсу та знаходився у повітрі більше 7 годин. Проте пошукова операція, що тривала протягом березня-червня результатів не дала, і 29 березня 2015 року Малайзія офіційно заявила про зникнення безвісти літака рейсу MH370 та 239 осіб, що знаходились на його борту.

Народились 8 березня

974 - 31 березня 1028 • Лі Тхай То, в'єтнамський імператор (1009-1028 рр.), засновник династії Пізнє Лі.

1494 - 14 листопада 1540 • Россо Фйорентино (Джованні Баттіста ді Джакопо), італійський художник, декоратор.

1761 - 23 грудня 1915 • Ян Потоцький, польський письменник (“Рукопис, знайдений у Сараґосі”), перший польський повітроплавець.

1879 - 28 липня 1968 • Отто Ган, німецький радіохімік і фізик, лауреат Нобелівської премії (1944).

1900 - 14 березня 1973 • Говард Ейкен, американський інженер-програміст, піонер комп'ютеробудування. 120 років з дня народження.

1920 - 30 квітня 1994 • Іван Фотійович Стаднюк, російський письменник ("Люди — не ангели", "Москва, 41-й"). 100 років з дня народження.

1922 - 2 червня 2003Євген Семенович Матвєєв, російський актор ("Любити по-російськи", "Заповіт", "Матір і мачуха", "Воскресіння", "Піднята цілина"), режисер ("Перемога", "Циган"), сценарист ("Божевільні гроші", "Любов земна") українського походження.

1941 - 16 серпня 1987Андрій Олександрович Миронов (Менакер), російський актор ("Бережись автомобіля", "Діамантова рука", "Солом'яний капелюшок", "Неймовірні пригоди італійців у Росії", "Мій друг Іван Лапшин").

1946 • Ренді Мейснер, бас-гітарист американської рок-групи The Eagles.

1957 • Синтія Ротрок, американська актриса (амплуа — бойові мистецтва).

1959Ейдан Куінн, американський актор ("Легенди осені", "Франкенштейн").

1977 • Джеймс ван дер Бік, американський актор ("Сутичка в Доусоні").

1984 • Петро Андрійович Павленський, російський-художник-акціоніст.

Померли 8 березня

1126 • Уррака Леонська (Уррака Безрозсудна), королева Кастилії та Леону (1109-26 рр.), останній представник династії Хіменес; донька Альфонсо VI, матір Альфонсо VII. 894 роки тому, в 45 років (нар. 1081 р.).

1403 • Баязід I (Баязід Блискавичний), султан Османської імперії (1389-1402 рр.); програв Ангорську битву Тамерлану. 617 років тому, в 49 років (нар. 1354 р.).

1466 • Франческо Сфорца, італійський військовий і політичний діяч, кондотьєр, правитель Мілана (з 1450 р.), засновник міланської гілки династії Сфорца. 554 роки тому, в 65 років (нар. 23 липня 1401 р.).

1715Вільям Дампір, англійський мореплавець і пірат; тричі здійснив кругосвітню подорож. 305 років років тому, в 63 роки (нар. 5 вересня 1652 р.).

1844Карл XIV Юхан (Жан-Батіст Бернадот), маршал Франції (1804), король Швеції і Норвегії (з 1818 р.); засновник династії Бернадотів, яка й досі править Швецією. 176 років тому, в 81 рік (нар. 26 січня 1763 р.).

1869Гектор Берліоз, французький композитор ("Троянці", "Фантастична симфонія"), музичний новатор. 151 рік тому, в 66 років (нар. 11 грудня 1803 р.).

1874 • Міллард Філлмор, 13-й президент США (1850-53 рр.). 146 років тому, в 74 роки (нар. 7 січня 1800 р.).

1917Фердинанд фон Цеппелін, німецький генерал, конструктор найзнаменитіших дирижаблів. 103 роки тому, в 79 років (нар. 8 липня 1838 р.).

1923Ян Дидерик ван дер Ваальс, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1910). 97 років тому, в 86 років (нар. 23 листопада 1837 р.).

1941Шервуд Андерсон, американський письменник (Вайнсберґ, Історія одної людини, Шедевр Блекфута, Я хочу знати чому). 79 років тому, в 65 років (нар. 13 вересня 1876 р.).

1942Хосе Рауль Капабланка, кубинський шахіст, 3-й чемпіон світу. 78 років тому, в 54 роки (нар. 19 листопада 1888 р.).

1971Гарольд Ллойд, американський комедійний актор, зірка німого кіно ("До небес", "Безпечна втеча", "Гріх Гарольда Дідлбока"). 49 років тому, в 78 років (нар. 20 квітня 1893 р.).

1999Джо Дімаджио (Джозеф Пол Дімаджио), американський бейсболіст (New York Yankees); екс-чоловік Мерилін Монро. 21 рік тому, в 85 років (нар. 25 листопада 1914 р.).

2005 • Аслан Масхадов, президент Чеченської республіки Ічкерії (1997—2005 рр.). 15 років років тому, в 54 роки (нар. 21 вересня 1951 р.).

2020Макс (Карл Адольф) фон Зюдов, шведський кіноактор ("Дюна", "Екзорсист", "Сьома печатка", "Емігранти", "Ганна та її сестри", "Три дні Кондора"). У 91 рік (нар. 10 квітня 1929 р.).