Цей день 15 липня
196-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 170 днів. Іменинники — Фотій. У Брунеї святкують День султана, в Ботсвані — День президента, а в США — Національний день морозива.

Головні події 15 липня

Всі події 15 липня

717 • Війська під проводом Маслама ібн Абдул-Маліка розпочали Другу арабську облогу Константинополя, яка тривала більше року і завершилась перемогою візантійців, які змусили арабів відступити з великими втратами.

989 • При військовій підтримці Володимира I Святославович візантійський імператор Василь II Болгаробійця розбив війська Варди Фоки у битві біля Абідоса.

1015 • У Берестові під Києвом помер великий князь Володимир Святославич, понад три десятиліття правління якого започаткували «золоту добу» в історії Русі. Щоб запобігти усобиці за престол, він був таємно похований у збудованій ним Десятинній церкві, однак війни між його синами уникнути не вдалось, і через чотири роки на київський престол зійшов новгородський князь Ярослав Володимирович.

1077 • Разом із польськими військами у Київ повернувся князь Ізяслав Ярославович, старший син покійного Ярослава Мудрого, і втретє зайняв великокняжий престол. Його конкурентами були молодші брати, зокрема, другий син Ярослава — Святослав — княжив у Чернігові, а молодший — Всеволод — у Переяславі.

1099 • Після шести днів облоги учасники Першого хрестового походу під керівництвом герцога Нижньої Лотарінгії Готфріда Бульонського взяли штурмом Єрусалим і вирізали майже всіх мусульман і євреїв (близько 40 тисяч чоловік) та спалили мечеті і синагоги.

1149 • У Єрусалимі освячено відбудований Храм Гробу Господнього.

1228 • Через два роки по смерті засновник ордена францисканців Франциск Ассізький беатифікований папою римським Григорієм IX.

1240 • У битві на Неві шведське військо було розбито дружиною новгородського князя Олександра Ярославовича, котрого за особисту хоробрість почали називати Невським. Перемога у Невській битві не допустила втрати новгородцями Фінської затоки.

1410 • В ході Великої війни між військами Тевтонського ордена та Королівства Польського і Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського під Грюнвальдом відбулась вирішальна битва «Великої війни» 1409—1411 років, поразка в якій підірвала військову могутність Тевтонського ордену і зупинила його експансію на схід.

Нова історія
1669 • Закінчиллось найбільше виверження вулкану Етна на Сицілії, котре тривало більше 4-х місяців. За попередній період в історичних хроніках зареєстровано 71 одне виверження Етни, ще 26 відбулось в період до 1900го року, а в 20-у столінні — 11 разів.

1793 • Капітан Наполеон Бонапарт призначений командуючим артилерійської батареї Марселя.

1834 • Королівським указом, підписаним регентом Марією Крістіною Бурбон-Сицилійської, вдовою короля Іспанії Фердинанда VII, в період неповноліття Ізабелли II і за згодою глави уряду Іспанії Франсиско Мартінеса де-ла-Роси, остаточно відменено інквізицію, судово-слідчу організацію, створену католицькою церквою в XIII столітті для розслідування єресей.

1840 • Англія, Росія, Австрія і Пруссія прийняли Лондонську конвенцію про допомогу Туреччині у війні з Єгиптом.

1869 • В Парижі хімік Іполіт Мега-Мурьє запатентував новий харчовий продукт для потреб моряків французького флоту — «олеомаргарин», який він отримував шляхом тверднення рідких жирів. З часом назва продукту була скорочена до «маргарин».

1916 • В Сіетлі (США) американський інженер Вільям Боїнг заснував компанію «Пасифік аеро продактс», яку через кілька місяців було перейменовано на «Боїнг ерплейн». Сьогодні — це одна з найбільших світових аерокосмічних та оборонних корпорацій світу.

1918 • В ході Першої світової війни розпочалась Друга битва на Марні — це був останній наступ німців і він був відбитий після контрнаступу французів.

1920 • Управління вищих шкіл Києва ухвалило створити на базі Київського університету Св. Володимира та Вищих жіночих курсів Київський вищий інститут народної освіти, якому радою професорів було присвоєно ім'я М. П. Драгоманова (тепер — Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова). Цього ж року в інститут були влиті народні університети, географічний, Фребелівський та вчительський інститути, а також приватні жіночі педагогічні курси. Перштм ректором інчтитуту став український математик Костянтин Мусійович Щербина.

1923 • У Харкові відбулося спеціальне засідання РНК УСРР, присвячене проводам з України Християна Раковського, призначеного повноважним представником СРСР в Англії. Попри гарні слова та різного роду почесні відзнаки, це призначення було лише приводом для зняття Раковського з посади голови уряду УСРР.

1937 • Після 4 років і 8 місяців будівництва запущено у дію 128-кілометровий канал Москва-Волга ім. Сталіна.

1937 • Рада Міністрів СРСР постановила організувати на базі Сталінської філії Харківського державного університету ім. Горького Сталінський педагогічний інститут, в якому готували спеціалістів за галузями «Історія» та «Мова і література». Сьогодні — це Донецький національний університет.

Новітня історія
1941 • Англійський фармаколог Говард Волтер Флорі вперше отримав придатний для лікувальних цілей пеніцилін, виділений Александром Флемінгом ще 1929 року. В 1945 році він та його помічник Ернст Чейн разом із Флемінгом стали лауреатами Нобелівської премії з фізіології та медицини «за відкриття пеніциліну і його цілющого впливу при різних інфекційних хворобах».

1959 • На екрани США вийшов фільм Біллі Вайлдера «Дехто любить це гарячим» з Мерилін Монро, Джеком Леммоном і Тоні Кертісом у головних ролях, відомий у нашому прокаті під назвою «В джазі лише дівчата». Фільм одержав премію «Оскар» за найкращі костюми, три премії «Золотий глобус» (за найкращу жіночу роль, Мерилін Монро; за найкращу чоловічу роль, Тоні Кертіс; як найліпша комедія(, нагороду Британської кіноакадемії (BAFTA) і нагороду Гільдії сценаристів США. Американський кіноінститут назвав стрічку найкращою комедією всіх часів. Пісні, котрі виконано у фільмі, зокрема «I Wanna Be Loved by You», стали популярними у всьому світі.

1961 • У Лондоні адвокат Пітер Бенесон заснував неурядову правозахисну організацію «Міжнародна амністія», покликану до "проведення досліджень та дій, спрямованих на попередження та припинення грубих порушень прав людини, а також допомогу тим, чиї права вуже були порушені". За свою роботу «Amnesty International» удостоєна Нобелівської премії миру (1978), премії Улофа Пальме (1991), а також премії ООН в області прав людини.

1965 • В США видано закон, що зобов'язував виробників сигарет друкувати на сигаретних пачках попередження про небезку здоров'ю.

1965 • Безпілотна космічна станція «Марінер-4», запущена в листопаді 1964 року для дослідження міжпланетного простору Сонячної системи, пролетіла над Марсом на висоті близько 2 кілометрів і передала на Землю перші знімки червоної планети. Всього було передано 22 знімки поверхні. Зв'язок із станцією було втрачено в листопаді 1967 року.

1970 • В фіналі першого чемпіонату світу з футболу серед жінок перемогу здобула збірна Данії — в фіналі вона перемогла команду Італії з рахунком 3-0.

1972 • Елтон Джон вперше з'явився на верхньому рядку хіт-параду журналу «Billboard» — пісня «Honky Cat» з п'ятого альбому «Honky Chateau» протрималась в лідерах протягом п'яти наступних тижнів.

1974 • Національна гвардія Кіпру під керівництвом грецьких офіцерів-націоналістів здійснила державний переворот. Перший президент Кіпру Макаріос був змушений емігрувати до Лондона, а через п'ять днів на острові висадились турецькі війська під приводом захисту турків-кіпріотів. Цей конфлікт не розв'язаний й досі: Кіпр залишається розділеним на дві частини — турецьку й грецьку.

1975 • Запуском космічних кораблів «Союз-19» та «Аполлон-18» розпочався спільний радянсько-американський проект «Союз-Аполлон», затверджений 24 травня 1972 Угодою між СРСР і США про співпрацю в дослідженні і використанні космічного простору в мирних цілях. Кораблі провели стикування на орбіті через два дні.

1983 • Вибух бомби, закладеної вірменським екстремістом в аеропоту Орлі (Париж, Франція), спричинив загибель 8-и чоловік і поранення 54-х.

1988 • У США відбулась прем'єра фільму Джона МакТірнана «Міцний горішок» з Брюсом Віллісом у головній ролі. Фільм виявився надзвичайно популярним та комерційно успішним і має чотири продовження: «Міцний горішок 2», «Міцний горішок 3: Відплата», «Міцний горішок 4.0» і «Міцний горішок: Гарний день аби померти».

1989 • На міжнаціональному ґрунті відбулися збройні сутички у Сухумі, столиці Абхазької АРСР. Приводом для них стали розбіжності між абхазьким і грузинським населенням у зв'язку з організацією в Сухумі філії Тбіліського державного університету. При зіткненні в хід пішли каміння, палиці, холодна і вогнепальна зброя — 11 людей загинули, 127 госпіталізували.

Наш час
1991 • В Англії заборонено рекламу сигарет без надпису-фрази "Куріння убиває".

1994 • В кінотеатрах США почався показ фільму Джеймса Камерона «Правдива брехня» з Арнольдом Шварценнегером і Джеммі Лі Кертіс у головних ролях. Фільм був номінований на премію «Оскар» за найкращі спецефекти, а актриса Джеймі Лі Кертіс була відзначена премією Золотий Глобус за її роль комедійного персонажу Хелен Таскер.

1997 • Біля входу до свого дому в Маямі застрелено відомого італійського кутюр'є 51-літнього Джанні Версаче. Вбивця Ендрю К'юнанен вистрілив два рази в голову Версаче і зник. Його було знайдено мертвим через вісім днів.

1998 • В Єкатеринбургу (Росія) почалась триденна церемонія з перепоховання останків останнього російського царя Миколи II та його сім'ї, розстріляних більшовиками у 1918 році.

2006 • Американський програміст Джек Дорсі публічно представив сервіс «Твіттер» для публічного обміну короткими (до 140 символів) повідомленнями, використовуючи веб-інтерфейс, SMS, засоби миттєвого обміну повідомленнями або сторонні програми-клієнти.

2016 • У Туреччині невдачею закінчилась спроба військового перевороту, організованого старшими офіцерами для повалення влади президента Реджепа Ердогана.

2018 • У фінальному матчі 21-го Чемпіонату світу з футболу в Москві збірна Франції з рахунком 4-2 обіграла збірну Хорватії і вдруге стала найсильнішою командою світу.

2018 • У фіналі Вімблдона сербський тенісист Новак Джокович переміг південноафриканця Кевіна Андерсона. Це його четверта перемога в тутнірі і 13-й титул Велекого шолому.

Народились 15 липня

1606 — †4 жовтня 1669 • Гарменс Рембрандт ван Рейн, фламандський живописець, автор близько 1400 малюнків і 600 картин.

1919 — †8 лютого 1999 • Айріс Мердок, англійська письмениця (Чорний принц, Дитя слова). 105 років з дня народження.

1924 — †7 січня 2000 • Махмуд Есамбаєв, чеченський танцівник. 100 років з дня народження.

1939 • Павло Михайлович Мовчан, український поет (Летюче дерево, Круговорот, В день молодого сонця), кінодраматург, перекладач, політик, депутат Верховної Ради. 85 років з дня народження.

1946 • Муда Ваддаулах, 29-й султан Брунею, одна з найбагатших людей світу.

1946Лінда Ронстадт, американська співачка (The Stone Poneys: Different Drum; соло: «Blue Bayou», «You're No Good»), лауреат 11 премій «Греммі».

1953Жан Арістід, перший демократично обраний президент Гаїті (1991-96, 2001-04 рр.).

1956 — †18 травня 1980 • Йєн Кертіс, вокаліст панк-групи Joy Division; скінчив життя самогубством.

1961 • Лоліта Давидович, канадська актриса (Тепер і потім, Вердикт, Точка кипіння, Замкнуте коло).

1961Форест Вітакер, американський актор (Кривавий спорт, Колір грошей, Феномен); четвертий афроамериканець, лауреат «Оскара» («Останній король Шотландії», 2006).

1963 • Бріджит (Брігітта) Нільсен, датська модель, актриса (Руда Соня, Рокі IV, Кобра, Поліцейський з Беверлі-Хіллз); екс-дружина Сильвестра Сталлоне.

1973 • Брайан Грін, американський актор («Беверлі-Хіллз, 90210», «Термінатор: Хроніки Сари Коннор», «Американське літо»).

Померли 15 липня

1015 • Володимир Святославич (Володимир Великий), князь новгородський (970–988 рр.), великий князь київський (978-1015 рр.); канонізований католицькою і православною церквами. Пом. 1009 років тому десь у 55 років (нар. бл. 960 р.).

1291 • Рудольф I (Рудольф Габсбург), німецький король (з 1273 р.), перший з династії Габсбургів; завойовник Австрії і Штірії. Пом. 733 роки тому у 73 роки (нар. 1 травня 1218 р.).

1782 • Карло Фарінеллі, італійський оперний співак (сопрано). Пом. 242 роки тому у 77 років (нар. 24 січня 1705 р.).

1868Вільям Томас Грін Мортон, американський лікар-дантист; одним з перших успішно застосував ефір для повної анестезії (1846). Пом. 156 років тому у 49 років (нар. 9 серпня 1819 р.).

1904Антон Павлович Чехов, російський письменник, драматуг ("Дядя Ваня", "Людина у футлярі", "Палата № 6", "Дама з собачкою", "Вишневий сад", "Три сестри"). Пом. 120 років років тому у 44 роки (нар. 29 січня 1860 р.).

1916 • Ілля Ілліч Мечников, російський ембріолог, фізіолог і патолог, Нобелівський лауреат (1908). Пом. 108 років тому у 71 рік (нар. 15 травня 1845 р.).

1940 • Оксана Андріївна Петрусенко, видатна українська співачка (лірико-драматичне сопрано). Пом. 84 роки тому у 40 років (нар. 2 лютого 1900 р.).

1990 • Валентин Савович Пікуль, російський письменник (Маю честь, Фаворит, Пером і шпагою). Пом. 34 роки тому у 62 роки (нар. 13 липня 1928 р.).

1996Елла Фіцджеральд, американська джазова співачка, лауреат 12-и нагород "Греммі" ("Sing Me A Swing Song", "Take Another Guess", "The Dipsy Doodle", "If Dreams Come True", "Showed Me the Way"). Пом. 28 років тому у 78 років (нар. 25 квітня 1918 р.).

1997Джанні Версаче, італійський модельєр. Пом. 27 років тому у 51 рік (нар. 2 грудня 1946 р.).

2017 • Мартін Ландау, американський актор (Місія неможлива, Людина і її мрії, Злочини і неприємності), лауреат премії «Оскар» («Ед Вуд», 1994). Пом. 7 років тому у 86 років (нар. 20 червня 1931 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 15 липня

Смерть Володимира Великого

1015

Взяття Єрусалиму хрестоносцями

1099

Грюнвальдська битва

1410

Відставка Християна Раковського

1923

Убивство Джанні Версаче

1997