Цей день 6 листопада
311-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 55 днів. Іменинники — Афанасій (Опанас), Іван, Лаврентій, Микола, Олексій, Петро, Феофіл (Теофіл). Міжнародний день науки, Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів, в Україні відзначають День Києва, в Домініканській республіці, Таджикистані і Татарстані відзначають День конституції.

Головні події 6 листопада

Всі події 6 листопада

1528 • Іспанський конкістадор Альваро Нуньєс Кавеса де Вака першим з європейців ступив на землю, відому зараз як Техас.

Нова історія
1844 • Домініканська республіка прийняла свою першу конституцію, написану за зразком конституції США.

1860Авраам Лінкольн обраний 16-м президентом Сполучених Штатів. Він став першим республіканцем, що переміг на президентських виборах у США. Набравши всього 40% голосів виборців, Лінкольн випередив трьох інших кандидатів — демократа з Півдня Джона Брекінріджа, кандидата від Конституційного союзу Джона Белла і демократа з Півночі Стефена Дагласа.

1861 • Джефферсон Девіс обраний президентом Конфедеративних Штатів Америки.

1874 • В Аделаїді засновано третій університет в Астралії.

1887 • У Глазго (Шотландія) засновано футбольний клуб «Селтік». Перший матч клуб провів 28 травня 1888 року проти «Рейнджерс» і переміг з рахунком 5:2. Через чотири року «Селтік» завоював свій перший трофей Кубок Шотландії, а ще через рік, в 1893 році, став чемпіоном країни.

1888 • Діючий президент демократ Гровер Клівленд набирає найбільше голосів на президентських виборах у США, але претендент від Республіканської партії Бенджамін Гаррісон набирає більше голосів виборців і обирається 23-м президентом США.

1916 • Жанетт Ренкін, феміністка і пацифістка з великим стажем із штату Монтана, стала першою жінкою, обраною в Конгрес США. Саме завдяки її зусиллям за часів керівництва Національною американською асоціацією суфражисток жінки Монтани отримали право брати участь у виборах ще в 1914 році, на шість років, раніше, ніж в США вцілому. Під час свого першого терміну роботи в Палаті представників (1917-19 рр.) Ренкін була серед 49 членів Конгресу, що голосували проти вступу США в Першу Світову війну (1917), а під час другого (1941-43 рр.) — єдиним парламентарем, що голосував проти оголошення війни Японії після її атаки на Перл-Харбор. Така позиція практично похоронила політичну кар'єру Ренкін, хоча вона залишилась активним громадським діячем і в 1968 році очолювала марш-протест проти американського вторгнення у В'єтнам.

1917 • На засіданні ЦК Російської соціал-демократичної робітничої партії (більшовиків) прийнято рішення про початок збройного повстання в Петрограді.

1917 • Після трьох місяців боїв канадські війська нарешті захопили бельгійське селище Пашендель, завершивши Третю битву на Іпрі. Це була одна з найкривавіших битв Першої Світової війни, коли в жахливих погодних умовах, при вкрай невдалому керівництві британського маршала Дагласа Хейга і перебуваючи під постійним обстрілом німецької артилерії війська антинімецької коаліції просунулись лише на 5 миль вглиб території супротивника, втративши при цьому близько 250 тисяч осіб.

1921 • Після другої за рік спроби колишнього короля Карла IV Габсбурга посісти престол парламент Угорщини спеціальним актом скасував дію «Прагматичної санкції» 1713 року, вчертверте в історії позбавивши Австрійський дім прав на корону Угорщини. При цьому давню форму правління «нація залишила без змін», але відклала обрання монарха «до більш слушного часу».

1928 • Республіканець Герберт Гувер переконливо переміг демократа Альфреда Е. Сміта на президентських виборах у США.

Новітня історія
1943 • Війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна в результаті стрімко проведеної операції і обхідного маневру розгромили німецькі війська і штурмом взяли столицю України — місто Київ. Цього ж дня радянські війська захопили Жуляни, Борщагівку, Боярку, Бучу, Гостоміль та інші прилеглі до Києва населені пункти. За офіційною радянською статистикою Битва за Київ привела до загибелі 417 тисяч червоноармійців (з них 6491 — в самому Києві).

1944 • Військово-повітряні сили Великобританії провели масоване бомбардування Кобленца, буквально знищивши центр міста, на який було скинуто більше 152 тисяч запалювальних бомб. Від авіанальоту загинуло 109 чоловік, 558 було поранено і зо 25 тисяч стали бездомними.

1956 • В знак протесту проти введення радянських військ в Угорщину і кривавого придушення антикомуністичного повстання Іспанія та Голландія відмовились брати участь в Олімпійських іграх в Мельбурні.

1960 • У Києві пущено першу чергу метрополітену — 5,2-кілометрова ділянка Святошино-Броварської лінії з'єднала станції «Вокзальна», «Університет», «Арсенальна», «Хрещатик» та «Дніпро». До 1965 року Київський метрополітен було подовжено до станції «Святошино» на Правобережжі і «Комсомольська» (нині — «Чернігівська») на лівому березі Дніпра.

1962 • Генеральна асамблея Організації Об'єднаних націй прийняла резолюцію, котра засуджувала расистську політику апартеїду у Південно-Африканській Республіці і закликала всіх членів ООН припинити будь-які економічні та військові стосунки з ПАР. У 1973 році ООН прийняла ще одну резолюцію, в котрій оголосила апартеїд "злочином проти людства", а в 1974 році виключила Південу Африку з членів ООН. Апартеїд у ПАР був ліквідований лише в 1993 році.

1968 • Англійський співак Джо Кокер з власною інтерпретацією пісні The Beatles «With a Little Help from My Friends» вперше очолив британський хітпарад.

1982 • Американка Ширлі Аллен заарештована поліцією за звинуваченям в отруєнні етиленгликолем (антифризом) свого шостого чололвіка, Ллойда Аллена. Головним свідком обвинувачення виступила дочка Ширлі, котра сама ж і повідомила про підозрілу смерть свого вітчима у поліцію. Джон Грегг, один з п'яти попередніх чоловіків Ширлі, також загинув при дивних обставинах в 1977 році, ще один, відчувши, що його ранкова кава уже котрий день має дивний присмак, заявив про підозру на отруєння у поліцію, але, не добившись нічого, розвівся з Ширлі; решта троє також з неюрозлучились. У 1983 році Ширлі Аллен була засуджена на довічне ув'язнення.

1984 • На президентських виборах у США переконливу перемогу вдруге підряд отримав республіканець Рональд Рейган, котрий набрав 54455075 голосів проти 37577185 голосів, відданих за демократа Волтера Мондейла.

1986 • Керівництво збанкрутілої в 1985 році італійської автомобільної компанії Alfa Romeo, заснованої 1908 року, дало згоду на її придбання іншою італійською компанією Fiat, відмовивши американській Ford Motor Company. Після ряду організаційних та фінансових пертурбацій і технічного переоснащення, в 1997 році Alfa Romeo увійшла до підрозділу Fiat як складова частина компанії Alfa Lancia SpA.

1986 • Шотландський тренер Алекс Фергюссон очолив англійський клуб «Манчестер Юнайтед», який займав у чемпіонаті Англії 21-е місце.

Наш час
1993 • Перемігши Ріддіка Боуі у 12-раундовому бою в Лас-Вегасі, Евандер Холліфілд став чемпіоном світу з боксу за версією Всесвітньої боксерської асоціації (WBA) серед професіоналів у надважкій категорії.

1999 • У Австралії 54.5% виборців висловилось на референдумі проти проголошення країни республікою, президент котрої обирався б парламентом, і за подальше визнання формальним главою держави британського монарха.

2008 • В містечку Нереттес неподалік столиці Гаїті Порт-о-Пренс під час навчання зруйнувався католицький коледж La Promesse: під уламками загинуло 82 людини, сотні зазнали поранень.

2012Барак Обама переобраний на другий термін президентства у США.

Народились 6 листопада

15 — †20 березня 59 • Юлія Августа Агріппіна (Агріппіна Молодша), четверта дружина римського імператора Клавдія, сестра імператора Калігули, матір імператора Нерона.

1494 — †6 вересня 1566Сулейман I Кануні (Сулейман Пишний), турецький султан (1520-66 рр.) з династії Османів, завойовник Балкан, Закавказзя, Месопотамії, Аравії та Алжиру. 530 років з дня народження.

1661 — †1 січня 1700 • Карл II Зачарований, король Іспанії (1665-1700 рр.); останній представник Габсбургів на іспанському престолі, син короля Філіпа IV Великого.

1811 — †7 червня 1843 • Маркіян Семенович Шашкевич, український письменник, поет.

1814 — †7 лютого 1894 • Адольф (Антуан) Сакс, бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофону. 210 років з дня народження.

1836 — †19 жовтня 1909Чезаре Ломброзо, італійський психіатр, антрополог, криміналіст, автор теорії про вроджену схильність до злочинних дій осіб з певними антропологічними рисами обличчя.

1855 — †5 серпня 1940Дмитро Іванович Яворницький, український історик («История запорожских казаков»), археолог, етнограф («Древнейшие обыватели Южной России»), фольклорист, лексикограф («Словник української мови»), письменник («За чужий гріх»).

1861 — †28 листопада 1939Джеймс Нейсміт, канадський вчитель фізкультури, автор гри в баскетбол (1891).

1921 — †9 травня 1977 • Джеймс Джонс, американський письменник (Дочка солдата ніколи не плаче, Звідси і у вічність).

1931 — †19 листопада 2014 • Майк Ніколс (Михайло Ігоревич Пешковський), американський режисер, лауреат «Оскара» (Випускник [1967]; Хто боїться Вірджинію Вулф?, Вовк, День дельфіна).

1936 — †18 квітня 2003 • Еміль Лотяну, молдавський режисер (Мій ласкавий і ніжний звір, Табір йде в небо, Анна Павлова).

1946 • Саллі Філд, американська актриса, лауреат «Оскара» (Норма Рей [1979], Потаємні місця у серці [1984]; Стальні магнолії, Міссіс Даубтфаєр, Форест Гамп).

1948 • Гленн Фрей, американський рок-музикант, композитор, співак (The Eagles: Take It Easy, One of These Nights, Lyin’ Eyes, Hotel California, New Kid in Town, Life in the Fast Lane, Heartache Tonight; соло: Smuggler’s Blues; No Fun Aloud, The Allnighter, The Heat is On, You Belong to the City).

1970Ітан Хоук, американський актор (Знайти і зруйнувати, Байти реальності, Товариство мертвих поетів).

1988 • Емма Стоун (Емілі Стоун), американська актриса («Магія місячного сяйва», «Нова Людина-павук», «Друзі по сексу», «Суперперці»).

1988 • Кончіта Вурст (Томас Нойвірт), австрійський співак; переможець пісенного конкурсу Євробачення («Rise Like a Phoenix», 2014).

Померли 6 листопада

1650 • Вільгельм II (Вільгельм Оранський), штатгальтер з Об'єднаних провінцій Нідерландів (з 1647 р.). Пом. 374 роки тому у 24 роки (нар. 27 травня 1626 р.).

1656 • Жуан IV (Жуан Відновитель), португальський король (1640-56 рр.) з династії Браганса. Пом. 368 років тому у 52 роки (нар. 19 березня 1604 р.).

1672 • Генріх Шюц, німецький композитор і придворний капельмейстер, один з творців кантатно-ораторіального жанру в Німеччині, автор першої німецької опери "Дафно" (1627) і опери-балету "Орфей і Ерідіка" (1638). Пом. 352 роки тому у 87 років (нар. 18 жовтня 1585 р.).

1836 • Карл X (Карл Бурбон), король Франції (1824-30 рр.); останній Бурбон на французькому престолі. Пом. 188 років тому у 79 років (нар. 8 жовтня 1757 р.).

1893Петро Ілліч Чайковський, російський композитор ("Слов'янський марш", "Лебедине озеро", "Ромео і Джульєтта", "Пікова дама", "Іоланта", "Лускунчик"). Пом. 131 рік тому у 53 роки (нар. 7 травня 1840 р.).

1912Микола Віталійович Лисенко, український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору. Пом. 112 років тому у 70 років (нар. 22 березня 1842 р.).

1975Вісенте Феола, бразильський футбольний тренер, чемпіон світу (1958). Пом. 49 років тому у 66 років (нар. 1 листопада 1909 р.).

1999 • Деніел Натанс, американський біолог, лауреат Нобелівської премії в галузі медицини і фізіології (1978) "за відкриття ферментів рестрикції і методів їх використання для досліджеь в молекулярній генетиці". Пом. 25 років років тому у 71 рік (нар. 30 жовтня 1928 р.).

2020Михайло Михайлович Жванецький, російський письменник-сатирик, автор і виконавець фейлетонів, гуморесок, мініатюр. Пом. 4 роки тому у 86 років (нар. 6 березня 1934 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 6 листопада

Усунення Габсбургів з престолу Угорщини

1921

Битва за Київ

1943

Перший метрополітен в Україні

1960

Алекс Фергюсон на чолі «Манчестер Юнайтед»

1986