Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Хроніка подій 1814 року

Головні події 1814 року

Політичні лідери 1814 року

• Австрійська імперія: Франц I (1804-35), Клемент фон Меттерніх (1809-48)
• Великобританія: Георг III (1760-1820)
• Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-25)
• Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840)
• Королівство Саксонія: Фрідріх Август I (1806-27)
• Королівство Франція: Шарль Моріс де Талейран-Перігор (1814-15), Людовик XVIII (1814-15)
• Королівство Швеція: Карл Седерманландський (1809-18)
• Російська імперія: Олександр I (1801-25)
• США: Джеймс Медісон (1809-17)
• Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-14)

Всі події 1814 року

14 січня • Після блискавичного і переможного шведсько-британського походу проти Данії (союзниці Франції), очоленого шведським коронованим принцем Бернадотом, датчани змушені були підписати Кільський мир, остнанню угоду періоду визвольних війн проти наполеонівського панування. Згідно з договором, Данія зобов'язувалась розірвати свій союз із Францією, розпочати війну проти Наполеона, передати Норвегію Швеції, отримавши взамін шведську Померанію і острів Рюган; Великобританія залишала за собою острів Гельголанд, захоплений в 1807 році.

1 лютого • Опубліковано поему "Корсар" лорда Джоджа Байрона. Першого ж дня було продано більше 10 тисяч примірників.

11 березня • Іспанський король Фердинанд VII, який повернувся на престол після поразки французького імператора Наполеона І, анулював Кадіську конституцію, затверджену в 1812 році, і ввів абсолютистське правління.

30 березня • Війська Шостої антинаполеонівської коаліції у складі російських та прусських корпусів атакували й після запеклих боїв увійшли в Париж. Битва за Париж стала однією з найкривавіших для союзників, які втратили за один день боїв понад 8 тисяч солдат (з них понад 6 тисяч росіян) і останньою в кампанії 1814 року, після якої імператор Наполеон зрікся влади.

2 квітня • За ініціативою глави Тимчасового уряду і Шарля Талейрана сенат Франції оголосив про позбавлення влади Наполеона Бонапарта і звільнив «французький народ і армію ... від присяги вірності імператору».

6 квітня • Втративши Париж і підтримку найближчого оточення, Наполеон Бонапарт на вимогу союзників по Шостій антифранцузькій коаліції підписав безумовне зречення престолу Франції та Італії від свого імені й імені своїх спадкоємців. Через тиждень він ратифікував «Договір у Фонтебло», погодившись на довічне заслання на острів Ельба у Тірренському морі.

6 квітня • У Франції відновлено правління династії Бурбонів — після входження у Париж військ Шостої коаліції і вимушеного зречення імператора Наполеона Бонапарта сенат визнав королем Франції Людовика XVIII Бурбона, брата страченого републіканцями короля Людовика XVI. Перша реставрація Бурбонів тривала менше року, за які у країні було встановлено конституційну монархію, при збереженні основних державних і правових інституцій імперії, яяка була відновлена через рік.

17 травня • Після поразки Данії, союзниці Франції, у Англо-датській війні 1807-1814 рр., установчі збори в Ейдсволлі прийняли конституцію Норвегії, котра проголошувала незалежність від датської корони. Але влітку цього ж року, після нападу Швеції, Норвегія змушена була вступити зі Швецією в унію, котру вдалось розірвати лише у 1905 році. Норвезька конституція 1814 року діє в країні й понині.

30 травня • У Парижі країни антинаполеонівської коаліції (Росія, Велика Британія, Австрія і Пруссія) підписали з Францією мирний договір. Згідно з його положеннями Франція зберігала свою територію в межах стану на 1 січня 1792 року, їй повертались більшість втрачених в ході війни колоній, відновлювалась незалежність італійських держав, німецьких князівств, Голландії і Швейцарії.

25 липня • Англійський винахідник Джордж Стівенсон провів випопробування першого паровоза, призначеного для буксування вугільних вагонеток. Він міг переміщати по колії до 30 тонн вантажу і був названий «Блюхер» на честь прусського генерала, що прославився перемогою над Наполеоном у битві під Ватерлоо.

14 серпня • У Мілані в театрі «Ла Скала» відбулась прем'єра комічної опери Джоакіно Россіні «Турок в Італії».

24 серпня • В ході Англо-американської війни англійські війська під командуванням генерала Роберта Роса перемогли американців у битві при Блейденсберзі і захопили столицю країни Вашингтон. У відповідь за спалення свого часу американцями урядових будівель у Йорку (нині Торонто), британці спалили Білий дім, Капітолій, бібліотеку Конгресу і ряд інших міських споруд.

18 вересня • У столиці Австрійської імперії почав роботу Віденський конгрес, який підвів підсумки Наполеонівських воєн. Згідно з його рішенням до складу нового королівства Нідерландів відійшли території Австрійських Нідерландів (сучасна Бельгія), однак всі інші володіння Австрії повернулися під контроль Габсбургів; Пруссії дісталася частина Саксонії; Данія, колишня союзниця Франції, втратила Норвегію, передану Швеції. В Італії була відновлена влада папи римського над Ватиканом і Папською областю, Бурбонам повернули Королівство Обох Сицилій, а Польща пережила Четвертий поділ — її землі відійшли до Росії, Австрії та Пруссії.

2 жовтня • Битвою в Ранкагуа іспанці завершили повторне завоювання Чилі, котра проголосила свою незалежність в 1811 році. Чилійський президент Хосе Мігель Каррера був змушений залишити країну, і до 1817 року Чилі залишалась під владою Іспанії.

1 листопада • У Відні почав роботу конгрес послів великих держав Європи, очолювана австрійським дипломатом Клементом фон Меттерніхом, яка протягом півроку врегульовувала питання міждержавних кордонів після розгрому наполеонівської Франції.

24 грудня • У місті Гент (у той час Нідерланди, нині — Бельгія) між Великою Британією і США підписано договір, що завершив Другу англо-американську війну. Згідно з досягнутими домовленостями було прийнято рішення про обмін військовополоненими, морськими суднами, захопленими територіями і відновлення довоєнного міждержавного кородону, демаркацію якого в районі Великих Озер і Верхньої Канади мала узгодити спеціальна міждержавна комісія.

Народились 1814 року

?? • 17 червня 1889, Джон Джеймс Юз (Джон Х'юз), валлійський підприємець; засновник міста Донецьк.

11 січня30 грудня 1899, Джеймс Пажет, британський хірург і фізіолог; вважається (разом із Рудольфом Вірховом) основоположником паталогоанатомії.

9 березня10 березня 1861, Тарас Григорович Шевченко, український поет ("Кобзар"), письменник, художник.

30 травня1 липня 1876, Михайло Олександрович Бакунін, російський революціонер, публіцист, теоретик анархізму і народництва.

19 липня10 січня 1862, Семуель Кольт, американський зброяр, промисловець; винахідник відомого револьвера системи "Кольт".

13 серпня21 червня 1874, Андерс Йонас Ангстрем, шведський фізик і астроном; виявив водень в атмосфері Сонця, основоположник спектроскопії.

2 вересня11 липня 1896, Ернст Курцис, німецький археолог, історик; керував розкопками в Олімпії (1875-81 рр.), місці проведення давньогрецьких Олімпійських ігор.

15 жовтня27 липня 1841, Михайло Юрієвич Лермонтов, російський поет (Бородіно), письменник (Герой нашого часу).

17 жовтня13 травня 1888, Яків Федорович Головацький, український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик УГКЦ, і педагог; співзасновник об'єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая».

6 листопада7 лютого 1894, Адольф (Антуан) Сакс, бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофону.

Померли 1814 року

27 січня • Філіп Естлі, англійський підприємець, засновник і власник першого у світі цирку, засновником першої циркової династії. 206 років тому, у 72 роки (нар. 8 січня 1742 р.).

26 березня • Жозеф Гільйотен, французький лікар, винахідник гільйотини, на котрій сам же й був страчений. 206 років тому, у 76 років (нар. 28 травня 1738 р.).

29 травня • Жозефіна Богарне, імператриця Франції (1803-07 рр.), перша дружина Наполеона Бонапарта. 206 років тому, у 51 рік (нар. 23 червня 1763 р.).

31 серпня • Артур Філліп, британський адмірал, засновник Сіднея (1788), перший губернатор Австралії. 206 років тому, у 76 років (нар. 11 жовтня 1738 р.).

2 грудняДонасьєн Альфонс Франсуа де Сад, французький письменник ("120 днів Содоми", "Жюстіна", "Філософія в будуарі"). 206 років тому, у 74 роки (нар. 2 червня 1740 р.).

Головні події 1814 року

arrow_upward