Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Цей день 10 січня
10-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 355 днів. Іменинники — Агафія, Аркадій, Гликерій, Гнат, Давид, Домна, Дорофей, Зенон, Йосип, Корнилій, Леонід, Никанор, Никодим, Олександр, Петро, Симон, Теофіл (Феофіл), Теофіла, Феоктист, Юхим, Яків.

Головні події 10 січня

Всі події 10 січня

49 до н. е. • Всупереч рішенню сенату, Юлій Цезар з одним легіоном і 300-и вершниками перетнув ріку Рубікон, що слугувала кордоном між власне Італією та провінцією Цизальпінська Галлія, і почав свій похід на Рим. Його виступ проти сенату і Помпея став початком громадянської війни, в якій загинула Римська республіка.

9Ван Ман, перший міністр уряду і регент малолітнього імператора Лю Іна, повідомив про закінчення епохи Хань і проголосив себе першим імператором Нової династії. Він виявився єдиним представником династії Сінь, що правила лише 14 років і була повалена в результаті селянського повстання «червонобрових».

Середні віки
1356 • За ініціативою імператора Карла IV Люксембурзького рейхстаг у Майнці прийняв законодавчий акт Священної Римської імперії, відомий як «Золота булла». Вона регламентувала обрання німецького короля (імператора) колегією семи імперських князів-виборців, курфюрстів — архиєпископів Майнца, Тріра і Кельна, короля Чехії, Рейнського пфальц-графа, герцога Саксонії і маркграфа Бранденбургу, визначала права цих курфюрстів і забороняла поділ курфюрств.

1475Поблизу міста Васлуй на території Молдавського князівства військо молдавсько-угорсько-польське військо Стефана III Великого завдало нищівної поразки удвічі переважаючій османо-валаській армії під командуванням Хадима Сулеймана-паші.

1569 • Пiсля кiлькaрiчниx пoпeрeднix дeбaтiв, у Люблiнi рoзпoчaвся сeйм, спiльний стaнaм Пoльськoї Кoрoни зi стaнaми Вeликoгo князiвствa Литoвськoгo, присвячений питанням унії двох держав. У гoстриx дeбaтax, кoтрi нeрaз oпинялися нa грaнi рoзриву i нaвiть збрoйнoї сутички, врeштi булo дoсягнутo згoди, і актoм вiд 1 липня 1569 р. було проголошене утвoрeння нoвoї фeдeрaтивнoї дeржaви двox нaрoдiв – Рeчi Пoспoлитoї. При цьoму Вeликe князiвствo Литoвськe, як i Пoльськa Кoрoнa, лишaлoся сaмoстiйним пoлiтичним oргaнiзмoм з oкрeмoю вищoю aдмiнiстрaцiєю, влaснoю скaрбницeю, вiйськoм, судoвo-прaвoвoю систeмoю.

Нова історія
1642 • Після невдалої спроби заарештувати лідерів парламентської опозиції англійський король Карл I залишив Лондон і втік на північ країни, де почав збирати війська на свою підтримку. 22 серпня він підняв свій прапор в Ноттінгемі, що стало сигналом до початку в Англії громадянської війни, в якій прихильники короля виступили проти прихильників партії пуританської парламентської більшості.

1663Для відання українськими справами засновано Малоросійський приказ як один із відділів Посольського приказу, через який російський уряд здійснював контроль за політико-адміністративною діяльністю гетьманської адміністрації та царських воєвод в Україні.

1724 • Філіпп V, внук короля Франції Людовика XIV, перший Бурбон на іспанському троні, який він займав з 1701 року, зрікся престолу на користь інфанта Людовика. Однак у серпні, після його смерті, Філіпп V знову зайняв королівський трон і правив до своєї смерті в 1746 році.

1776 • Британський публіцист Томас Пейн, що з 1774 року проживав у Північній Америці, опублікував памфлет "Здоровий глузд", в якому висловив ідею суверинітету народу і обгрунтував прагнення британських колоній до незалежності. Америка, на думку Пейна, була єдиною частиною світу, де люди могли жити вільно, без пригнічення і насилля, але лише незалежність колоній від Великобританії могла б гарантувати їм право на свободу. Памфлет дуже швидко став популярним і його наклад склав більше 500 тисяч примірників.

1863 • Після десяти років проектування і трьох років будівництва в Лондоні відкрився рух по підземній залізниці, першому метрополітену у світі. Перший маршрут довжиною майже чотири милі мав сім станцій і на його проїзд з кінця в кінець необхідно було 33 хвилини. В день відкриття о 6-й ранку з інтервалом в 15 хвилин по маршруту відправилось шість поїздів з чотирма вагонами кожний. Всього за перший день було здійснено 120 поїздок і перевезено 38 тисяч пасажирів.

1920Набув чинності Статут Ліги Націй, ратифікований 42-а країнами-учасниками Паризької мирної конференції. Нова міжнародна міжурядова організація, створена для вирішення глобальних конфліктів, у більшості випадків не справилась з викликами часу і фактично перед початком Другої світової війни, а формально — по її завершенні, припинила своє існування.

1922Артур Гріффіт, засновник партії Шин Фейн і один з архітекторів мирної угоди з Великою Британією 1921 року, за якою Ірландія була розділена на дві частини, обраний став главою парламенту щойно створеної Вільної Ірландської держави.

Новітня історія
1943 • Румунський воєнний диктатор Антонеску прибув з триденним візитом у Ставку Гітлера, щоб відкинути звинуваченя в тому, що німецькі війська були оточені під Сталінградом із-за нездатності румунів стримати наступ радянських військ на південній ділянці Східного фронту. Цього ж дня після відмови фельдмаршала Фрідріха Паулюса капітулювати, радянський Донський фронт під командуванням генерал-лейтенанта Костянтина Костянтиновича Рокоссовського почав масований наступ на оточене в Сталінграді німецьке угруповування.

1946У Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбулось перше засідання Генеральної Асамблеї ООН за участю представників 51 країни. Через тиждень пройшла перша зустріч країн — членів Ради Безпеки, а 24 січня Генеральна Асамблея прийняла свою першу резолюцію, в якій країни закликались до мирного використання атомної енергії і нерозповсюдження атомної зброї та іншої зброї масового знищення.

1946 • В рамках програми вивчення можливості створеня супутникових систем зв'язку лейтенант Джон де Уіт з колегами, що працювали у американській військовій лабораторії Evans Signal у місті Белмар (штат Нью-Джерсі), першими у світі відправили радарний сигнал до Місяця і через 2,4 секунди отримали відбитий супутником сигнал-відповідь.

1949 • Звукозаписуюча компанія Radio Corporation of America (RCA) ввела новий стандарт для грамзапису — 7-дюймовий диск, що здійснював 45 обертів за хвилину. Згодом RCA самотужки налагодила випуск і перших програвачів виключно для платівок нового стандарту, що кардинально змінили музичний бізнес.

1956 • На студії RCA Victor у Мемфісі Елвіс Преслі записав першу спеціально для нього створену пісню «Heartbreak Hotel» для свого першого синглу. 11 квітня вона зайняла першу сходинку американського хіт-параду в категоріях "Поп-музика" та "Ритм-енд-блюз", протримавшись в лідерах протягом наступних восьми тижнів, і п'яту позиію у загальномузичній класифікації.

1966 • На 7-й день переговорів у Ташкенті президент Пакистану Айюб Хан і прем'єр-міністр Індії Лала Бахадур Шастрі при посередництві голови Ради міністрів СРСР Олексія Косигіна прийняли Ташкентську декларацію, що передбачала припинення 17-денного збройного конфлікту в Кашмірі та відновлення дипломатичних, економічних і торгових стосунків між країнами. Наступного дня прем'єр-міністр Індії помер від сердечного приступу.

1984Синді Лопер стала першою з 1967 року жінкою-виконавцем, дебютний альбом якої «She's So Unusual» було номіновано на п'ять нагород «Гремі». Він номінувався у категоріях "Кращий альбом року", "Кращий новий артист року", "Кращий поп-вокаліст", "Запис року", "Пісня року", однак нагорода дісталася Лопер лише як "Кращому новому артисту року". Вона також стала першим рок-виконавцем, чиї три пісні з дебютного диску — "Girls Just Want to Have Fun" "She Bop", "Time After Time" — одночасно увійшли до десятки кращих в американському хіт-параді.

1984США та Ватикан уперше за 117 років встановили дипломатичні стосунки у повному обсязі.

1989 • В рамках міжнародних зусиль, направлених на припинення багаторічної, кривавої громадянської війни, Куба почала вивід своїх військ з Анголи, майже через 13 років після появи там першого контингенту. У громадянську війну, що почалась в 1975 році практично зразу ж після проголошення незалежності країни, були втягнуті Радянський Союз, США, Португалія та Південна Африка, які матеріально чи своєю військовою присутністю підтримували воюючі організації: США виступили на боці Національного Фронту Визволення Анголи (ФНЛА), Радянський Союз, НДР і Куба — на боці Народного Руху за Визволення Анголи (МПЛА), а Національний Союз за Повну Незалежність Анголи (УНІТА) отримував допомогу звідки це лише було можливо, включаючи Португалію, Південну Африку і Китай. У 1991 році, після завершення виведення кубинських військ, в Анголі було досягнуто перемир'я і у 1992 році проведено багатопартійні вибори, на яких перемогу здобула МПЛА.

1990 • За 14,1 мільярдів доларів компанія Time купила Warner Communications. Під назвою Time Warner нова компанія стала чи не найбільшим медіа- та шоу-конгломератом світу; 10 січня 2000 року вона була куплена інтернет-гігантом AOL за 160 мільярдів доларів.

Наш час
1994 • У Брюсселі учасниками зустрічі у верхах країн НАТО прийнято проект програми «Партнерство заради миру» і план створення міжнародних збройних сил для направлення в гарячі точки Східної Європи. У 1998 році до програми "Партнерство заради миру" приєдналася Україна.

1998 • На півночі Китаю стався землетрус силою 6,2 бали — загинуло 50 осіб, 11.5 тисяч отримали поранення, Велика китайська стіна дала в декількох місцях тріщину.

1999 • На каналі HBO відбулась прем'єра серіалу «Клан Сопрано» з Джеймсом Гандольфіні у головній ролі. З самого початку трансляції серіал став у США культурним феноменом, викликавши бурхливу реакцію глядачів і критиків завдяки нетрадиційному зображенню життя мафії і підняттю багатьох табуйованих у суспільстві тем. У 2000 році «Клан Сопрано» отримав чотири "Золотих глобуса".

2013 • У південно-західному пакистанському місті Кветта (провінція Белуджистан) і північному Мінгора (провінція Хайбер-Пахтунхва) сталася серія терористичних актів, в результаті яких загинули 130 і було поранено 270 осіб. Відповідальність за теракти взяла на себе белуджистанська сепаратистська група.

2017Парламент Венесуели проголосував за усунення 75-го президента країни Ніколаса Мадуро зі свого поста як такого, що не виконує своїх обов'язків.

Народились 10 січня

1769 — † 7 грудня 1815 • Мішель (Амбруаз) Ней, французький полководець, маршал Франції, герцог Ельхінгенський, князь Московський, пер Франції, учасник наполеонівських воєн.

1883 — † 23 лютого 1945 • Олексій Миколайович Толстой, російський письменник ("Ходіння по муках", "Гіперболоїд інженера Гаріна", "Петро I", "Аеліта").

1913 — † 18 листопада 1993 • Густав Гусак, президент Чехословаччини (1975-89 рр.).

1934Леонід Макарович Кравчук, український політик, перший народно обраний президент України (1991-94 рр.).

1945Род Стюарт, англійський рок-співак ("Sailor", "Da Ya Think I'm Sexy?", "Maggie May").

1949Джордж Формен, американський боксер, чемпіон Олімпійських ігор (1968), чемпіон світу з боксу серед професіоналів у надтяжкій вазі (1973-74 рр., 1994 р.). Програвши у 74-му Мухамеду Алі, Формен повернув собі звання чемпіона через двадцять років, коли йому вже йшов 46-й.

1955 • Майкл Шенкер, німецький рок-музикант (Scorpions).

1971 • Сергі Бругейра, іспанський тенісист. 50 років з дня народження.

1979 • Кріс Сміт, американський реп-співак (Kris Kross).

1981Алан Казбекович Бадоєв, український режисер, сценарист, кліпмейкер. 40 років з дня народження.

Померли 10 січня

1778Карл Лінней, шведський природознавець, лікар, основоположник сучасної біологічної систематики рослинного та тваринного світу. Пом. 243 роки тому у 71 рік (нар. 23 травня 1707 р.).

1862Семуель Кольт, американський зброяр, промисловець; винахідник відомого револьвера системи "Кольт". Пом. 159 років тому у 48 років (нар. 19 липня 1814 р.).

1896Генріх-Рудольф Герц, німецький фізик, один з основоположників електродинаміки. Пом. 125 років років тому у 39 років (нар. 22 лютого 1857 р.).

1951 • (Гаррі) Сінклер Льюіс, перший американський письменник ("У нас це неможливо", "Беббіт", "Головна вулиця", "Наш містер Ренн", "Простаки"), що здобув Нобелівську премію з літератури (1930). Пом. 70 років років тому у 66 років (нар. 7 лютого 1885 р.).

1961 • Дешилл Геммет, американський письменник, автор детективів ("Мальтійський сокіл"). Пом. 60 років років тому у 67 років (нар. 27 травня 1894 р.).

1971Коко Шанель (Габріель Бонер Шанель), французький кутюр'є, новатор у світі моди і парфумерії. Пом. 50 років років тому у 88 років (нар. 19 серпня 1883 р.).

1986 • Ярослав Сейферт, чеський поет, лауреат Нобелівської премії (1984). Пом. 35 років років тому у 85 років (нар. 23 вересня 1901 р.).

1989 • Валентин Петрович Глушко, український вчений в ракетно-космічній галузі, академік АН УРСР та АН СРСР. Пом. 32 роки тому у 81 рік (нар. 2 вересня 1908 р.).

2015 • Франческо Розі, італійський кінорежисер (Правда, Кармен, Христос зупинився в Еболі, Справа Маттеї, Момент істини, Римські історії). Пом. 6 років тому у 93 роки (нар. 15 листопада 1922 р.).

2016Девід Боуї (Девід Роберт Хайуорд-Джонс), англійський рок-співак ("Space Oddity", "Fame", "Changes", "Ziggy Stardust", "Peace on Earth-Little Drummer Boy"), актор ("Омікрон", "Всі люблять схід сонця", "Остання спокуса Христа", "Лабіринт", "Голод", "Людина, що впала на Землю"). Пом. 5 років років тому у 69 років (нар. 8 січня 1947 р.).

2018 • Михайло Михайлович Державін, російський актор тетру (Театр Сатири), кіно ("Бабник", "Моя морячка") і естради. Пом. 3 роки тому у 82 роки (нар. 15 червня 1936 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження