Цей день 10 січня
10-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 356 днів. Іменинники — Агафія, Аркадій, Гликерій, Гнат, Давид, Домна, Дорофей, Зенон, Йосип, Корнилій, Леонід, Никанор, Никодим, Олександр, Петро, Симон, Теофіл (Феофіл), Теофіла, Феоктист, Юхим, Яків.

Головні події 10 січня

Всі події 10 січня

49 до н. е. • Всупереч рішенню сенату, Юлій Цезар з одним легіоном і 300-и вершниками перетнув ріку Рубікон, що слугувала кордоном між власне Італією та провінцією Цизальпінська Галлія, і почав свій похід на Рим. Його виступ проти сенату і Помпея став початком громадянської війни, в якій загинула Римська республіка.

9Ван Ман, перший міністр уряду і регент малолітнього імператора Лю Іна, повідомив про закінчення епохи Хань і проголосив себе першим імператором Нової династії. Він виявився єдиним представником династії Сінь, що правила лише 14 років і була повалена в результаті селянського повстання «червонобрових».

Середні віки
1356 • За ініціативою імператора Карла IV Люксембурзького рейхстаг у Майнці прийняв законодавчий акт Священної Римської імперії, відомий як «Золота булла». Вона регламентувала обрання німецького короля (імператора) колегією семи імперських князів-виборців, курфюрстів — архиєпископів Майнца, Тріра і Кельна, короля Чехії, Рейнського пфальц-графа, герцога Саксонії і маркграфа Бранденбургу, визначала права цих курфюрстів і забороняла поділ курфюрств.

1475 • Поблизу міста Васлуй на території Молдавського князівства військо молдавсько-угорсько-польське військо Стефана III Великого завдало нищівної поразки удвічі переважаючій османо-валаській армії під командуванням Хадима Сулеймана-паші.

1569 • Пiсля кiлькaрiчниx пoпeрeднix дeбaтiв, у Люблiнi рoзпoчaвся сeйм, спiльний стaнaм Пoльськoї Кoрoни зi стaнaми Вeликoгo князiвствa Литoвськoгo, присвячений питанням унії двох держав. У гoстриx дeбaтax, кoтрi нeрaз oпинялися нa грaнi рoзриву i нaвiть збрoйнoї сутички, врeштi булo дoсягнутo згoди, і актoм вiд 1 липня 1569 р. було проголошене утвoрeння нoвoї фeдeрaтивнoї дeржaви двox нaрoдiв – Рeчi Пoспoлитoї. При цьoму Вeликe князiвствo Литoвськe, як i Пoльськa Кoрoнa, лишaлoся сaмoстiйним пoлiтичним oргaнiзмoм з oкрeмoю вищoю aдмiнiстрaцiєю, влaснoю скaрбницeю, вiйськoм, судoвo-прaвoвoю систeмoю.

Нова історія
1642 • Після невдалої спроби заарештувати лідерів парламентської опозиції англійський король Карл I залишив Лондон і втік на північ країни, де почав збирати війська на свою підтримку. 22 серпня він підняв свій прапор в Ноттінгемі, що стало сигналом до початку в Англії громадянської війни, в якій прихильники короля виступили проти прихильників партії пуританської парламентської більшості.

1663 • Для відання українськими справами засновано Малоросійський приказ як один із відділів Посольського приказу, через який російський уряд здійснював контроль за політико-адміністративною діяльністю гетьманської адміністрації та царських воєвод в Україні.

1724 • Філіпп V, внук короля Франції Людовика XIV, перший Бурбон на іспанському троні, який він займав з 1701 року, зрікся престолу на користь інфанта Людовика. Однак у серпні, після його смерті, Філіпп V знову зайняв королівський трон і правив до своєї смерті в 1746 році.

1776 • Британський публіцист Томас Пейн, що з 1774 року проживав у Північній Америці, опублікував памфлет "Здоровий глузд", в якому висловив ідею суверинітету народу і обгрунтував прагнення британських колоній до незалежності. Америка, на думку Пейна, була єдиною частиною світу, де люди могли жити вільно, без пригнічення і насилля, але лише незалежність колоній від Великобританії могла б гарантувати їм право на свободу. Памфлет дуже швидко став популярним і його наклад склав більше 500 тисяч примірників.

1863 • Після десяти років проектування і трьох років будівництва в Лондоні відкрився рух по підземній залізниці, першому метрополітену у світі. Перший маршрут довжиною майже чотири милі мав сім станцій і на його проїзд з кінця в кінець необхідно було 33 хвилини. В день відкриття о 6-й ранку з інтервалом в 15 хвилин по маршруту відправилось шість поїздів з чотирма вагонами кожний. Всього за перший день було здійснено 120 поїздок і перевезено 38 тисяч пасажирів.

1920Набув чинності Статут Ліги Націй, ратифікований 42-а країнами-учасниками Паризької мирної конференції. Нова міжнародна міжурядова організація, створена для вирішення глобальних конфліктів, у більшості випадків не справилась з викликами часу і фактично перед початком Другої світової війни, а формально — по її завершенні, припинила своє існування.

1922Артур Гріффіт, засновник партії Шин Фейн і один з архітекторів мирної угоди з Великою Британією 1921 року, за якою Ірландія була розділена на дві частини, став главою парламенту щойно створеної Вільної Ірландської держави.

Новітня історія
1943 • Румунський воєнний диктатор Антонеску прибув з триденним візитом у Ставку Гітлера, щоб відкинути звинуваченя в тому, що німецькі війська були оточені під Сталінградом із-за нездатності румунів стримати наступ радянських військ на південній ділянці Східного фронту. Цього ж дня після відмови фельдмаршала Фрідріха Паулюса капітулювати, радянський Донський фронт під командуванням генерал-лейтенанта Костянтина Костянтиновича Рокоссовського почав масований наступ на оточене в Сталінграді німецьке угруповування.

1946 • У Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбулось перше засідання Генеральної Асамблеї ООН за участю представників 51 країни. Через тиждень пройшла перша зустріч країн — членів Ради Безпеки, а 24 січня Генеральна Асамблея прийняла свою першу резолюцію, в якій країни закликались до мирного використання атомної енергії і нерозповсюдження атомної зброї та іншої зброї масового знищення.

1946 • В рамках програми вивчення можливості створеня супутникових систем зв'язку лейтенант Джон де Уіт з колегами, що працювали у американській військовій лабораторії Evans Signal у місті Белмар (штат Нью-Джерсі), першими у світі відправили радарний сигнал до Місяця і через 2,4 секунди отримали відбитий супутником сигнал-відповідь.

1949 • Звукозаписуюча компанія Radio Corporation of America (RCA) ввела новий стандарт для грамзапису — 7-дюймовий диск, що здійснював 45 обертів за хвилину. Згодом RCA самотужки налагодила випуск і перших програвачів виключно для платівок нового стандарту, що кардинально змінили музичний бізнес.

1956 • На студії RCA Victor у Мемфісі Елвіс Преслі записав першу спеціально для нього створену пісню «Heartbreak Hotel» для свого першого синглу. 11 квітня вона зайняла першу сходинку американського хіт-параду в категоріях "Поп-музика" та "Ритм-енд-блюз", протримавшись в лідерах протягом наступних восьми тижнів, і п'яту позиію у загальномузичній класифікації.

1966 • На 7-й день переговорів у Ташкенті президент Пакистану Айюб Хан і прем'єр-міністр Індії Лала Бахадур Шастрі при посередництві голови Ради міністрів СРСР Олексія Косигіна прийняли Ташкентську декларацію, що передбачала припинення 17-денного збройного конфлікту в Кашмірі та відновлення дипломатичних, економічних і торгових стосунків між країнами. Наступного дня прем'єр-міністр Індії помер від сердечного приступу.

1984Синді Лопер стала першою з 1967 року жінкою-виконавцем, дебютний альбом якої «She's So Unusual» було номіновано на п'ять нагород «Гремі». Він номінувався у категоріях "Кращий альбом року", "Кращий новий артист року", "Кращий поп-вокаліст", "Запис року", "Пісня року", однак нагорода дісталася Лопер лише як "Кращому новому артисту року". Вона також стала першим рок-виконавцем, чиї три пісні з дебютного диску — "Girls Just Want to Have Fun" "She Bop", "Time After Time" — одночасно увійшли до десятки кращих в американському хіт-параді.

1984 • США та Ватикан уперше за 117 років встановили дипломатичні стосунки у повному обсязі.

1989 • В рамках міжнародних зусиль, направлених на припинення багаторічної, кривавої громадянської війни, Куба почала вивід своїх військ з Анголи, майже через 13 років після появи там першого контингенту. У громадянську війну, що почалась в 1975 році практично зразу ж після проголошення незалежності країни, були втягнуті Радянський Союз, США, Португалія та Південна Африка, які матеріально чи своєю військовою присутністю підтримували воюючі організації: США виступили на боці Національного Фронту Визволення Анголи (ФНЛА), Радянський Союз, НДР і Куба — на боці Народного Руху за Визволення Анголи (МПЛА), а Національний Союз за Повну Незалежність Анголи (УНІТА) отримував допомогу звідки це лише було можливо, включаючи Португалію, Південну Африку і Китай. У 1991 році, після завершення виведення кубинських військ, в Анголі було досягнуто перемир'я і у 1992 році проведено багатопартійні вибори, на яких перемогу здобула МПЛА.

1990 • За 14,1 мільярдів доларів компанія Time купила Warner Communications. Під назвою Time Warner нова компанія стала чи не найбільшим медіа- та шоу-конгломератом світу; 10 січня 2000 року вона була куплена інтернет-гігантом AOL за 160 мільярдів доларів.

Наш час
1994 • У Брюсселі учасниками зустрічі у верхах країн НАТО прийнято проект програми «Партнерство заради миру» і план створення міжнародних збройних сил для направлення в гарячі точки Східної Європи. У 1998 році до програми "Партнерство заради миру" приєдналася Україна.

1998 • На півночі Китаю стався землетрус силою 6,2 бали — загинуло 50 осіб, 11.5 тисяч отримали поранення, Велика китайська стіна дала в декількох місцях тріщину.

1999 • На каналі HBO відбулась прем'єра серіалу «Клан Сопрано» з Джеймсом Гандольфіні у головній ролі. З самого початку трансляції серіал став у США культурним феноменом, викликавши бурхливу реакцію глядачів і критиків завдяки нетрадиційному зображенню життя мафії і підняттю багатьох табуйованих у суспільстві тем. У 2000 році «Клан Сопрано» отримав чотири "Золотих глобуса".

2013 • У південно-західному пакистанському місті Кветта (провінція Белуджистан) і північному Мінгора (провінція Хайбер-Пахтунхва) сталася серія терористичних актів, в результаті яких загинули 130 і було поранено 270 осіб. Відповідальність за теракти взяла на себе белуджистанська сепаратистська група.

2017 • Парламент Венесуели проголосував за усунення 75-го президента країни Ніколаса Мадуро зі свого поста як такого, що не виконує своїх обов'язків.

Народились 10 січня

1769 — †7 грудня 1815 • Мішель (Амбруаз) Ней, французький полководець, маршал Франції, герцог Ельхінгенський, князь Московський, пер Франції, учасник наполеонівських воєн. 255 років з дня народження.

1883 — †23 лютого 1945 • Олексій Миколайович Толстой, російський письменник ("Ходіння по муках", "Гіперболоїд інженера Гаріна", "Петро I", "Аеліта").

1913 — †18 листопада 1993 • Густав Гусак, президент Чехословаччини (1975-89 рр.).

1934 — †10 травня 2022Леонід Макарович Кравчук, український політик, перший народно обраний президент України (1991-94 рр.). 90 років з дня народження.

1945Род Стюарт, англійський рок-співак ("Sailor", "Da Ya Think I'm Sexy?", "Maggie May").

1949Джордж Формен, американський боксер, чемпіон Олімпійських ігор (1968), чемпіон світу з боксу серед професіоналів у надтяжкій вазі (1973-74 рр., 1994 р.). Програвши у 74-му Мухамеду Алі, Формен повернув собі звання чемпіона через двадцять років, коли йому вже йшов 46-й. 75 років з дня народження.

1955 • Майкл Шенкер, німецький рок-музикант (Scorpions).

1971 • Сергі Бругейра, іспанський тенісист.

1979 • Кріс Сміт, американський реп-співак (Kris Kross). 45 років з дня народження.

1981Алан Казбекович Бадоєв, український режисер, сценарист, кліпмейкер.

Померли 10 січня

1778Карл Лінней, шведський природознавець, лікар, основоположник сучасної біологічної систематики рослинного та тваринного світу. Пом. 246 років тому у 71 рік (нар. 23 травня 1707 р.).

1862Семуель Кольт, американський зброяр, промисловець; винахідник відомого револьвера системи "Кольт". Пом. 162 роки тому у 48 років (нар. 19 липня 1814 р.).

1896Генріх-Рудольф Герц, німецький фізик, один з основоположників електродинаміки. Пом. 128 років тому у 39 років (нар. 22 лютого 1857 р.).

1951 • (Гаррі) Сінклер Льюіс, перший американський письменник ("У нас це неможливо", "Беббіт", "Головна вулиця", "Наш містер Ренн", "Простаки"), що здобув Нобелівську премію з літератури (1930). Пом. 73 роки тому у 66 років (нар. 7 лютого 1885 р.).

1961 • Дешилл Геммет, американський письменник, автор детективів ("Мальтійський сокіл"). Пом. 63 роки тому у 67 років (нар. 27 травня 1894 р.).

1971Коко Шанель (Габріель Бонер Шанель), французький кутюр'є, новатор у світі моди і парфумерії. Пом. 53 роки тому у 88 років (нар. 19 серпня 1883 р.).

1986 • Ярослав Сейферт, чеський поет, лауреат Нобелівської премії (1984). Пом. 38 років тому у 85 років (нар. 23 вересня 1901 р.).

1989 • Валентин Петрович Глушко, український вчений в ракетно-космічній галузі, академік АН УРСР та АН СРСР. Пом. 35 років років тому у 81 рік (нар. 2 вересня 1908 р.).

2015 • Франческо Розі, італійський кінорежисер (Правда, Кармен, Христос зупинився в Еболі, Справа Маттеї, Момент істини, Римські історії). Пом. 9 років тому у 93 роки (нар. 15 листопада 1922 р.).

2016Девід Боуї (Девід Роберт Хайуорд-Джонс), англійський рок-співак ("Space Oddity", "Fame", "Changes", "Ziggy Stardust", "Peace on Earth-Little Drummer Boy"), актор ("Омікрон", "Всі люблять схід сонця", "Остання спокуса Христа", "Лабіринт", "Голод", "Людина, що впала на Землю"). Пом. 8 років тому у 69 років (нар. 8 січня 1947 р.).

2018 • Михайло Михайлович Державін, російський актор тетру (Театр Сатири), кіно ("Бабник", "Моя морячка") і естради. Пом. 6 років тому у 82 роки (нар. 15 червня 1936 р.).

Головні події 10 січня

Рубікон Юлія Цезаря

49 до н.е.

Третя китайська династія Сінь

9

Перший метрополітен

1863

Заснування Ліги Націй

1920