182-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 184 дні. Іменинники — Леонтій, Роман. Всесвітній день архітектора і Міжнародний день кооперації, в Україні — День архітектора, в Бурунді, Сомалі та Руанді святкують День незалежності, в Гані — День республіки, в Канаді — День Канади, в Лесото — День сім'ї, в Сурінамі — День свободи.
1097 • Між армією європейських хрестоносців і об'єднаними військами султана Рума Килич-Арслана I і еміра Каппадокійського Газі ібн Данішменда відбулась битва при Дорілеї, в якій румські сельджуки зазнали поразки і хрестоносцям відкрилася пряма дорога на Антіохію.
1251 • На курултаї Великим ханом Монгольскої імперії обраний Мунке, внук Чингізхана.
1527 • Гессенським ландграфом Філіпом Великодушним у Марбурзі засновано перший протестантський університет Німеччини. В 1541 році статус університету був підтверджений імператором.
1535 • Англійський мислитель і державний діяч Томас Мор, котрий вже близько року перебував у тюрмі за відмову визнати законним розлучення Генріха VIII і принести присягу главі англіканської церкви, постав перед судом і був засуджений до четвертування, котре король замінив на відрубування голови.
1569 • У Любліні на спільному сеймі станів Польщі і Великого князівства Литовського затверджено утворення нової держави — Речі Посполитої, конституційної монархії під владою виборного короля. При цьoму Вeликe князiвствo Литoвськe, як i Пoльськa Кoрoнa, лишaлoся сaмoстiйним пoлiтичним oргaнiзмoм з oкрeмoю вищoю aдмiнiстрaцiєю, влaснoю скaрбницeю, вiйськoм, судoвo-прaвoвoю систeмoю. Плaтoю зa дeржaвну сувeрeннiсть, яку вдaлoся збeрeгти знeсилeнoму Вeликoму князiвству, стaли Пiдляшшя, Вoлинь, Київщинa i Брaцлaвщинa, які переходили під польське управління. Річ Посполита, oдна з нaйбiльшиx дeржaв тoгoчaснoї Єврoпи, прoiснувaлa дo кiнця XVIII ст.
1661 • В містечку Кардіс (між Ревелем і Дерптом) між Швецією і Росією підписано мирний договір, який завершив Російсько-шведську війну 1656-1658 років. За Кардісським договором Росія повернула Швеції всі завойовані території, які відійшли до неї за Валієсарський перемир'я 1658 року.
1751 • вийшов друком перший том «Енциклопедії або Тлумачний словник наук, мистецтв і ремесел», виданий Дені Дідро і Жаном Лероном Д'Аламбером. Всього «Енциклопедія» складалася з 35 томів, налічувала 71818 статей та 3129 ілюстрацій і друкувалась до 1780 року.
1798 • Війська Наполеона Бонапарта десантувались поблизу Олександрії, розпочавши захоплення Єгипту з метою його перетворення на французький плацдарм для подальшої експансії в Азію і ослаблення Великої Британії. Незважаючи на успіхи на початковому етапі, похід в Сирію закінчився невдало як і зрештою уся Єгипетська кампанія, посеред якої Наполеон повернувся в охоплену політичною кризою Францію.
1823 • Національні установчі збори провінцій Гватемала, Гондурас, Сальвадор, Нікарагуа та Коста-Ріка, що відбулись у місті Гватемала, проголосили створення Федеративної Республіки Центральної Америки. Вона проіснувала до 1838 року, коли Нікарагуа, а за нею Гондурас і Коста-Ріка, невдоволені політикою центрального уряду, заявили про вихід з федерації, і країну охопила громадянська війна.
1859 • В Протоколах лондонського Ліннеєвського товариства вперше опубліковано короткий виклад теорії природного відбору Чарльза Дарвіна.
1863 • Біля Геттисбурга (округ Адамс, штат Пенсильванія) почалась одна з вирішальних битв Громадянської війни в США — Конфедерати під керівництвом генерала Роберта Лі почали наступ проти сил Півночі. За три дні війська генерала Джорджа Міда розбили армію Півдня, яка втратила 20 тисяч убитими, а також близько третини всіх старших офіцерів, що серйозно підірвало її боєздатність. Однак втрати армії США також були значними (понад 23 тисячі), внаслідок чого Мід, порушивши наказ Лінкольна, не атакував противника. Це дало змогу Лі відвести свою армію за річку Потомак, проте втрати Конфедерації серйозно підірвали її можливість продовжувати війну, спричинивши тим самим докорінний її перелом.
1867 • Канада стала самоврядним домініоном Великої Британії. До нової держави увійшли території Нова Скотія, Новий Брансвік і майбутні провінції Онтаріо і Квебек. Через десять років до Канадської федерації приєднались Манітоба і острів Принца Едварда.
1898 • Почалась вирішальна битва в американо-іспанській війні за Кубу — американці атакували іспанські позиції на горі Сан-Хуан, останній бастіон перед взяттям порту Сантьяго. До кінця дня вершина була захоплена, наступного дня почато облогу міста Сантьяго, а 3 липня, після атаки з моря, місто було взяте американцями, і вся Куба опинилась від контролем США.
1904 • У місті Леверкузен (Північний Рейн-Вестфалія) хіміко-фармацевтична компанія Bayer заснувала футбольний клуб «TuS Friedrich Bayer & Co 1904 Leverkusen», відомий сьогодні як «Байєр 04».
1904 • У Сент-Луїсі (США) почались III Олімпійські ігри. Вони тривали до 23 листопада і в них взяли участь 651 чоловік, включаючи 6 жінок, які представляли команди 13 країн і змагалися за 94 комплекти медалей у 18 видах спорту (зокрема з такого екзотичного як перетягування канату в яких США перемогли Грецію і Південну Африку).
1911 • Польський біохімік Казимир Функ вперше використав термін «вітамін» для опису певних хімічних інгредієнтів для оздоровчої дієти.
1916 • У ході Першої світової війни почався наступ англо-французьких військ на німецькі позиції поблизу ріки Сомма в Пікардії. Атаці передувала тижнева артпідготовка, котра, однак, не зруйнувала оборонні позиції німців і в перший же день бою із 100 тисяч британських військових загинуло двадцять тисяч, а сорок тисяч було поранено. Битва на Соммі, яка розтягнулась на майже чотири місяці і забрала сотні тисяч життів, дала можливість союзникам просунутись лише на кілька кілометрів углиб німецької оборони.
1921 • За підтримки Комінтерну в Шанхаї 13 делегатів заснували Комуністичну партію, яка проголосила кінцевою метою побудову в Китаї соціалізму. Першим генеральним секретарем Комуністичної партії Китаю став Чень Дусю, який в 1927 році в результаті внутрішньопартійної боротьби і конфлікту з Мао Цзедуном був зміщений з усіх партійних посад, а потім виключений з КПК.
1935 • На студії Victor Records оркестр Бенні Гудмена записав композицію «King Porter Stomp», яка, як вважається, почала еру свінгу.
1936 • Утворений Адольфом Гітлером ще в 1933 році «Гітлерюгенд» став державною організацією, членство в котрій було обов'язковим для юнаків арійського походження віком від 13 до 18 років років.
1941 • Силами румунських і німецьких військ розпочалась операція «Мюнхен», в ході якої до 24 липня під контроль Румунії перейшли Північна Буковина і Бесарабія, які рік перед тим були приєднані до СРСР.
1944 • У Бреттон-Вудсі (США) відбулася валютно-фінансова конференція ООН, на якій ухвалено рішення про створення Міжнародного валютного фонду (МВФ) і Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР).
1946 • Біля атолу Бікіні у Тихому океані США провели перше повоєнне випробування ядерної зброї — скинуту з літака 23-кілотонну атомну бомбу було підірвано на висоті 158 метрів над групою кораблів, в яких були поміщені піддослідні тварини. Операція «Crossroads» на атолі Бікіні загалом передбачала три ядерних вибухи — 25 липня було здійснено ще одне випробування (підводне), а третє довелось відмінити через неможливість дезактивації кораблів-мішеней.
1960 • Гана стала незалежною республікою.
1960 • Проголошено незалежність Сомалі — держава Сомаліленд (Британське Сомалі) і підопічна ООН територія Сомалі об'єднались в Сомалійську Республіку.
1962 • Проголошено незалежність двох бельгійських колоній — Бурунді та Руанди.
1964 • Східноафриканська держава Ньясаленд перейменована в Малаві.
1966 • Франція вийшла з військової організації НАТО.
1966 • В колгоспах Радянського Союзу вперше введено щомісячну зарплату — оплата за трудодні була замінена гарантованим грошовим мінімумом.
1968 • США, Великобританія Радянський Союз і ще 58 держав підписали Договір про нерозповсюдження ядерної зброї — багатосторонній міжнародний акт, розроблений Комітетом з роззброєння ООН з метою поставити перепону на шляху розширення кола країн, що володіють ядерною зброєю, забезпечити необхідний міжнародний контроль за виконанням державами взятих на себе за Договором зобов'язань з тим, щоб обмежити можливість виникнення збройного конфлікту із застосуванням такої зброї; створити широкі можливості для мирного використання атомної енергії. Договір набув чинності 5 березня 1970 року після здачі на зберігання ратифікаційних грамот державами-депозитаріями (СРСР, США, Великобританія), а також 40 іншими країнами. Франція і КНР підписали Договір в 1992 році. 11 травня 1995 року понад 170 країн-учасниць домовилися продовжити дію Договору на невизначений термін без будь-яких додаткових умов.
1973 • Після 720 вистав на Бродвеї у Нью-Йорку припинено демонстрацію опери «Іісус Христос — суперзірка», написаної в 1970 році Ендрю Ллойд Веббера і Тімом Райсом.
1979 • Фірма Sony представила навий побутовий пристрій — портативний касетний аудіостереопрогравач. Деякі моделі «Walkman» мали можливість працювати як диктофон і постійно удосконалювалися, що збробило пристрій надзвичайно популярним у світі а сам термін «Вокмен» став використовуватись як загальна назва портативних аудіопристроїв незалежно від виробника.
1982 • В Радянському Союзі запущено «Космос-1383» — перший пошуково-рятувальний супутник, створений спільними зусиллями СРСР, Франції та США і призначений для прийняття сигналів про допомогу від кораблів і літків.
1991 • На позачерговій нараді Політичного консультативного комітету у Празі країни-учасниці Організації Варшавського Договору підписали Протокол про повне припинення дії Договору. Найпотужніший військовий блок, який коли-небудь існував у світі, припинив своє існування.
1994 • Після підписання договору примирення між Організацією Визволення Палестини (ОВП) та Ізраїлем, лідер ОВП Ясер Арафат, котрий протягом 33 років вважався ізраїльтянами терористом, ворогом держави і котрому був заборонений в'їзд до країни, повернувся на батьківщину в Палестину і відвідав сектор Газа.
1997 • Гонконг повернувся під юрисдикцію Китаю після 156 років британського правління — опівночі почалась урочиста церемонія з цієї нагоди за присутності прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера, принца Чарльза, керівника Китаю Жао Земіна і державного секретаря США Мадлен Олбрайт.
2000 • У США набув чинності закон про електронний підпис.
2002 • Поблизу Боденського озера (Німеччина) літак Ту-154М авіакомпанії Башкирські авіалінії , що виконував рейс 2937 з Москви до Барселони зіткнувся в повітрі з Boeing 757 компанії DHL, який виконував вантажний рейс з Бахрейну в Брюссель із зупинкою в Бергамо. Катастрофа забрала життя всіх, хто знаходився на борту обох літаків — 71 осіб, у тому числі 52 дитини. Швейцарський авіадиспетчер Пітер Нільсен, який був визнаний винним у зіткненні літаків, у 2004 році був вбитий осетином Віталієм Калоєвим, жінка і двоє дітей якого загинули в авіакатастрофі.
2012 • На стадіоні НСК «Олімпійський» у Києві відбувся фінал Євро-2012 — збірна Іспанії з футболу захистила титул чемпіонів Європи й удруге поспіль завоювала Кубок Анрі Делоне, перемігши з рахунком 4:0 збірну Італії. Збірна Іспанії стала першою командою, яка виграла двічі поспіль чемпіонат Європи та першою командою, яка тричі поспіль перемогла у найголовніших футбольних турнірах (ЧЄ-2008 і ЧС-2010). Окрім того, це була перемога в фінальному матчі з найбільшим рахунком за всю історію змагань.
2013 • Хорватія приєдналася до Європейського Союзу і стала 28-м членом Європейського співтовариства.
1676 — †14 листопада 1716 • Готфрід Вільгельм Лейбніц, німецький математик, фізик і філософ, мовознавець, засновник Бранденбурзького наукового товариства (пізніше — Берлінська АН).
1804 — †8 червня 1876 • Жорж Санд (Аврора Дюпен), французька письменниця ("Консуело", "Індіана", "Орас"). 220 років з дня народження.
1872 — †2 серпня 1936 • Луї Блеріо, французький винахідник, авіатор; на літаку власної конструкції "Блеріо XI" першим перетнув Ла-Манш (25 липня 1909 р.).
1899 — †15 грудня 1962 • Чарльз Лафтон, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Приватне життя Генріха VIII" [1933]; "Свідок обвинувачення", "Горбун з Нотр-Дам", "Спартак"). 125 років з дня народження.
1892 — †27 жовтня 1977 • Джеймс Кейн, американський письменник ("Поштар завжди дзвонить двічі").
1902 — †27 липня 1981 • Вільям Вайлер, американський кінорежисер, продюсер, сценарист, лауреат трьох премій «Оскар» («Місіс Мінівер» [1942], «Найкращі роки нашого життя» [1946], «Бен-Гур» [1959]; «Римські канікули», «Як вкрасти мільйон», «Смішне дівча»).
1908 — †24 квітня 2004 • Есте Лаудер (Жозефін Естер Ментцер), засновниця косметичної імперії.
1909 — †13 квітня 1971 • Серго Закаріадзе, грузинський актор ("Батько солдата", "День останній, день перший"). 115 років з дня народження.
1916 — †25 липня 2020 • Олівія де Хевіленд, американська актриса театру, телебачення і кіно («Віднесені вітром», «Затримайте світанок»), дворазовий лауреат премії «Оскар» («Кожному своє», 1946, «Спадкоємиця», 1949).
1934 — †26 травня 2008 • Сідні Поллак, американський актор, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» ("Із Африки" [1985]; "Фірма", "Тутсі", "Такими ми були", "Загнаних коней пристрілюють, хіба ні?", "Три дні "Кондора"). 90 років з дня народження.
1942 • Женев'єв Бюжо, французька актриса ("Невиправний", "Вибери мене").
1945 • Дебі Харрі, американська рок-співачка (Blondie: "The Tide is High", "Heart of Glass", "Call Me").
1961 — †31 серпня 1997 • Діана Спенсер, англійська принцеса.
1961 • Карл (Фредерік Карлтон) Льюіс, американський легкоатлет, дев'ятиразовий Олімпійський чемпіон (потрійний стрибок [1996], потрійний стрибок і естафета 4х100 [1992], біг на 100 метрів, потрійний стрибок і естафета 4х100 [1988], спринт на 100 і 200 метрів, потрійний стрибок і естафета 4х100 [1984]).
1963 • Родді Боттум, клавішник групи Faith No More.
1964 • Тарас Вячеславович Чорновіл, український політик. 60 років з дня народження.
1967 • (Деніс) Памела Андерсон Лі, канадська модель (шість разів з'являлась на обкладинці журналу "Плейбой"), актриса ("Рятувальники Малібу").
1976 • Патрік Клюйверт, голландський футболіст ("Барселона", Іспанія).
1977 • Лів Тайлер, американська актриса ("Швидкоплинна краса", "Доктор Т. і його жінки"); дочка лідера групи Aerosmith Стіва Тайлера.
1109 • Альфонсо VI (Альфонсо Хоробрий), король Леона (1065—1109 рр.), Португалії (1071—1109 рр.) і Кастилії (1072—1109 рр.), імператор Іспанії (1077—1109 рр.) з династії Хіменес. Пом. 915 років років тому у 68 років (нар. 1041 р.).
1277 • Бейбарс I (Бейбарс Абуль-Футух), 4-й султан Мамелюкського Єгипту (1260-77 рр.), засновник династії Бахрітів; родом з Криму. Пом. 747 років тому у 54 роки (нар. 1223 р.).
1839 • Махмуд II, 30-й султан Оттоманської імперії; ліквідував інститут яничарів. Пом. 185 років років тому у 54 роки (нар. 20 липня 1785 р.).
1860 • Чарльз Нельсон Гуд'їр, американський інженер, винахідник процесу вулканізації гуми (1839). Пом. 164 роки тому у 60 років (нар. 29 грудня 1800 р.).
1876 • Михайло Олександрович Бакунін, російський революціонер, публіцист, теоретик анархізму і народництва. Пом. 148 років тому у 62 роки (нар. 30 травня 1814 р.).
1884 • Алан Пінкертон, американський розвідник і слідчий, засновник першого у світі приватного детективного агентства. Пом. 140 років років тому у 65 років (нар. 25 серпня 1819 р.).
1896 • Гаррієт-Бічер Стоу, американська письменниця ("Хатина дядька Тома"). Пом. 128 років тому у 85 років (нар. 14 червня 1811 р.).
1925 • Ерік Саті, французький композитор, автор балету ("Парад"), симфонічних, оркестрових і фортепіанних п'єс. Пом. 99 років тому у 59 років (нар. 17 травня 1866 р.).
1934 • Ернст Рем, організатор і керівник штурмових загонів СА німецької нацистської партії (1923-34 рр.). Пом. 90 років років тому у 47 років (нар. 28 листопада 1887 р.).
1973 • Лоренс Хеммонд, американський винахідник і бізнесмен, конструктор електрооргана, що сьогодні носить його ім'я (1934). Пом. 51 рік тому у 78 років (нар. 11 січня 1895 р.).
1974 • Хуан Домінго Перон, аргентинський генерал, учасник військового перевороту (1943), президент Аргентини (1946-55, 1973-74 рр.). Пом. 50 років років тому у 79 років (нар. 8 жовтня 1895 р.).
1980 • Чарльз Персі Сноу, англійський письменник (Чужі і брати, Коридори влади, Смерть під парусом). Пом. 44 роки тому у 75 років (нар. 15 жовтня 1905 р.).
1992 • Франко Крістальді, італійський кінопродюсер (Закон є закон, Розлучення по-італійськи, Спокушена і залишена, Амаркорд, Христос зупинився в Еболі, І корабель пливе). Пом. 32 роки тому у 68 років (нар. 3 жовтня 1924 р.).
1997 • Роберт Мітчум, американський кіноактор (Вітри війни, Мис страху, Війна і пам'ять, Ніч мисливця). Пом. 27 років тому у 80 років (нар. 6 серпня 1917 р.).
1999 • Едвард Дмитрикамериканський кінорежисер українського походження (Молоді леви, Міраж, Шалако, Вбий мене, коханий, Перехресний вогонь), батько жанру «чорного фільму» (нуар). Пом. 25 років років тому у 91 рік (нар. 4 вересня 1908 р.).
2004 • Марлон Брандо, американський актор, вісім разів номінований на «Оскар», двічі нагороджений "Оскаром" ("Над водоспадом" [1954], "Хрещений батько" [1972]; "Апокаліпсис сьогодні", "Останнє танго в Парижі", "Дон Жуан де Марко"). Пом. 20 років років тому у 80 років (нар. 3 квітня 1924 р.).
Головні події 1 липня
• Люблінська унія, 1569
• Французька кампанія в Єгипті та Сирії, 1798
• Федеративна Республіка Центральної Америки, 1823
• Битва на Соммі, 1916
• Артур Міллер і Мерилін Монро, 1956 (фото)
• Повернення Гонконгу до Китаю, 1997
• Французька кампанія в Єгипті та Сирії, 1798
• Федеративна Республіка Центральної Америки, 1823
• Битва на Соммі, 1916
• Артур Міллер і Мерилін Монро, 1956 (фото)
• Повернення Гонконгу до Китаю, 1997
Всі події 1 липня
552 • В ході Готської війни у битві біля Тагіно (нині — Тадіно, Італія) візантійські війська під командуванням Нарсеса отримали перемогу над військами короля готів Тотіли, який загину у бою.1097 • Між армією європейських хрестоносців і об'єднаними військами султана Рума Килич-Арслана I і еміра Каппадокійського Газі ібн Данішменда відбулась битва при Дорілеї, в якій румські сельджуки зазнали поразки і хрестоносцям відкрилася пряма дорога на Антіохію.
1251 • На курултаї Великим ханом Монгольскої імперії обраний Мунке, внук Чингізхана.
1527 • Гессенським ландграфом Філіпом Великодушним у Марбурзі засновано перший протестантський університет Німеччини. В 1541 році статус університету був підтверджений імператором.
1535 • Англійський мислитель і державний діяч Томас Мор, котрий вже близько року перебував у тюрмі за відмову визнати законним розлучення Генріха VIII і принести присягу главі англіканської церкви, постав перед судом і був засуджений до четвертування, котре король замінив на відрубування голови.
1569 • У Любліні на спільному сеймі станів Польщі і Великого князівства Литовського затверджено утворення нової держави — Речі Посполитої, конституційної монархії під владою виборного короля. При цьoму Вeликe князiвствo Литoвськe, як i Пoльськa Кoрoнa, лишaлoся сaмoстiйним пoлiтичним oргaнiзмoм з oкрeмoю вищoю aдмiнiстрaцiєю, влaснoю скaрбницeю, вiйськoм, судoвo-прaвoвoю систeмoю. Плaтoю зa дeржaвну сувeрeннiсть, яку вдaлoся збeрeгти знeсилeнoму Вeликoму князiвству, стaли Пiдляшшя, Вoлинь, Київщинa i Брaцлaвщинa, які переходили під польське управління. Річ Посполита, oдна з нaйбiльшиx дeржaв тoгoчaснoї Єврoпи, прoiснувaлa дo кiнця XVIII ст.
Нова історія
1751 • вийшов друком перший том «Енциклопедії або Тлумачний словник наук, мистецтв і ремесел», виданий Дені Дідро і Жаном Лероном Д'Аламбером. Всього «Енциклопедія» складалася з 35 томів, налічувала 71818 статей та 3129 ілюстрацій і друкувалась до 1780 року.
1798 • Війська Наполеона Бонапарта десантувались поблизу Олександрії, розпочавши захоплення Єгипту з метою його перетворення на французький плацдарм для подальшої експансії в Азію і ослаблення Великої Британії. Незважаючи на успіхи на початковому етапі, похід в Сирію закінчився невдало як і зрештою уся Єгипетська кампанія, посеред якої Наполеон повернувся в охоплену політичною кризою Францію.
1823 • Національні установчі збори провінцій Гватемала, Гондурас, Сальвадор, Нікарагуа та Коста-Ріка, що відбулись у місті Гватемала, проголосили створення Федеративної Республіки Центральної Америки. Вона проіснувала до 1838 року, коли Нікарагуа, а за нею Гондурас і Коста-Ріка, невдоволені політикою центрального уряду, заявили про вихід з федерації, і країну охопила громадянська війна.
1859 • В Протоколах лондонського Ліннеєвського товариства вперше опубліковано короткий виклад теорії природного відбору Чарльза Дарвіна.
1863 • Біля Геттисбурга (округ Адамс, штат Пенсильванія) почалась одна з вирішальних битв Громадянської війни в США — Конфедерати під керівництвом генерала Роберта Лі почали наступ проти сил Півночі. За три дні війська генерала Джорджа Міда розбили армію Півдня, яка втратила 20 тисяч убитими, а також близько третини всіх старших офіцерів, що серйозно підірвало її боєздатність. Однак втрати армії США також були значними (понад 23 тисячі), внаслідок чого Мід, порушивши наказ Лінкольна, не атакував противника. Це дало змогу Лі відвести свою армію за річку Потомак, проте втрати Конфедерації серйозно підірвали її можливість продовжувати війну, спричинивши тим самим докорінний її перелом.
1867 • Канада стала самоврядним домініоном Великої Британії. До нової держави увійшли території Нова Скотія, Новий Брансвік і майбутні провінції Онтаріо і Квебек. Через десять років до Канадської федерації приєднались Манітоба і острів Принца Едварда.
1898 • Почалась вирішальна битва в американо-іспанській війні за Кубу — американці атакували іспанські позиції на горі Сан-Хуан, останній бастіон перед взяттям порту Сантьяго. До кінця дня вершина була захоплена, наступного дня почато облогу міста Сантьяго, а 3 липня, після атаки з моря, місто було взяте американцями, і вся Куба опинилась від контролем США.
1904 • У місті Леверкузен (Північний Рейн-Вестфалія) хіміко-фармацевтична компанія Bayer заснувала футбольний клуб «TuS Friedrich Bayer & Co 1904 Leverkusen», відомий сьогодні як «Байєр 04».
1904 • У Сент-Луїсі (США) почались III Олімпійські ігри. Вони тривали до 23 листопада і в них взяли участь 651 чоловік, включаючи 6 жінок, які представляли команди 13 країн і змагалися за 94 комплекти медалей у 18 видах спорту (зокрема з такого екзотичного як перетягування канату в яких США перемогли Грецію і Південну Африку).
1911 • Польський біохімік Казимир Функ вперше використав термін «вітамін» для опису певних хімічних інгредієнтів для оздоровчої дієти.
1916 • У ході Першої світової війни почався наступ англо-французьких військ на німецькі позиції поблизу ріки Сомма в Пікардії. Атаці передувала тижнева артпідготовка, котра, однак, не зруйнувала оборонні позиції німців і в перший же день бою із 100 тисяч британських військових загинуло двадцять тисяч, а сорок тисяч було поранено. Битва на Соммі, яка розтягнулась на майже чотири місяці і забрала сотні тисяч життів, дала можливість союзникам просунутись лише на кілька кілометрів углиб німецької оборони.
1921 • За підтримки Комінтерну в Шанхаї 13 делегатів заснували Комуністичну партію, яка проголосила кінцевою метою побудову в Китаї соціалізму. Першим генеральним секретарем Комуністичної партії Китаю став Чень Дусю, який в 1927 році в результаті внутрішньопартійної боротьби і конфлікту з Мао Цзедуном був зміщений з усіх партійних посад, а потім виключений з КПК.
1935 • На студії Victor Records оркестр Бенні Гудмена записав композицію «King Porter Stomp», яка, як вважається, почала еру свінгу.
1936 • Утворений Адольфом Гітлером ще в 1933 році «Гітлерюгенд» став державною організацією, членство в котрій було обов'язковим для юнаків арійського походження віком від 13 до 18 років років.
Новітня історія
1944 • У Бреттон-Вудсі (США) відбулася валютно-фінансова конференція ООН, на якій ухвалено рішення про створення Міжнародного валютного фонду (МВФ) і Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР).
1946 • Біля атолу Бікіні у Тихому океані США провели перше повоєнне випробування ядерної зброї — скинуту з літака 23-кілотонну атомну бомбу було підірвано на висоті 158 метрів над групою кораблів, в яких були поміщені піддослідні тварини. Операція «Crossroads» на атолі Бікіні загалом передбачала три ядерних вибухи — 25 липня було здійснено ще одне випробування (підводне), а третє довелось відмінити через неможливість дезактивації кораблів-мішеней.
1960 • Гана стала незалежною республікою.
1960 • Проголошено незалежність Сомалі — держава Сомаліленд (Британське Сомалі) і підопічна ООН територія Сомалі об'єднались в Сомалійську Республіку.
1962 • Проголошено незалежність двох бельгійських колоній — Бурунді та Руанди.
1964 • Східноафриканська держава Ньясаленд перейменована в Малаві.
1966 • Франція вийшла з військової організації НАТО.
1966 • В колгоспах Радянського Союзу вперше введено щомісячну зарплату — оплата за трудодні була замінена гарантованим грошовим мінімумом.
1968 • США, Великобританія Радянський Союз і ще 58 держав підписали Договір про нерозповсюдження ядерної зброї — багатосторонній міжнародний акт, розроблений Комітетом з роззброєння ООН з метою поставити перепону на шляху розширення кола країн, що володіють ядерною зброєю, забезпечити необхідний міжнародний контроль за виконанням державами взятих на себе за Договором зобов'язань з тим, щоб обмежити можливість виникнення збройного конфлікту із застосуванням такої зброї; створити широкі можливості для мирного використання атомної енергії. Договір набув чинності 5 березня 1970 року після здачі на зберігання ратифікаційних грамот державами-депозитаріями (СРСР, США, Великобританія), а також 40 іншими країнами. Франція і КНР підписали Договір в 1992 році. 11 травня 1995 року понад 170 країн-учасниць домовилися продовжити дію Договору на невизначений термін без будь-яких додаткових умов.
1973 • Після 720 вистав на Бродвеї у Нью-Йорку припинено демонстрацію опери «Іісус Христос — суперзірка», написаної в 1970 році Ендрю Ллойд Веббера і Тімом Райсом.
1979 • Фірма Sony представила навий побутовий пристрій — портативний касетний аудіостереопрогравач. Деякі моделі «Walkman» мали можливість працювати як диктофон і постійно удосконалювалися, що збробило пристрій надзвичайно популярним у світі а сам термін «Вокмен» став використовуватись як загальна назва портативних аудіопристроїв незалежно від виробника.
1982 • В Радянському Союзі запущено «Космос-1383» — перший пошуково-рятувальний супутник, створений спільними зусиллями СРСР, Франції та США і призначений для прийняття сигналів про допомогу від кораблів і літків.
Наш час
1994 • Після підписання договору примирення між Організацією Визволення Палестини (ОВП) та Ізраїлем, лідер ОВП Ясер Арафат, котрий протягом 33 років вважався ізраїльтянами терористом, ворогом держави і котрому був заборонений в'їзд до країни, повернувся на батьківщину в Палестину і відвідав сектор Газа.
1997 • Гонконг повернувся під юрисдикцію Китаю після 156 років британського правління — опівночі почалась урочиста церемонія з цієї нагоди за присутності прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера, принца Чарльза, керівника Китаю Жао Земіна і державного секретаря США Мадлен Олбрайт.
2000 • У США набув чинності закон про електронний підпис.
2002 • Поблизу Боденського озера (Німеччина) літак Ту-154М авіакомпанії Башкирські авіалінії , що виконував рейс 2937 з Москви до Барселони зіткнувся в повітрі з Boeing 757 компанії DHL, який виконував вантажний рейс з Бахрейну в Брюссель із зупинкою в Бергамо. Катастрофа забрала життя всіх, хто знаходився на борту обох літаків — 71 осіб, у тому числі 52 дитини. Швейцарський авіадиспетчер Пітер Нільсен, який був визнаний винним у зіткненні літаків, у 2004 році був вбитий осетином Віталієм Калоєвим, жінка і двоє дітей якого загинули в авіакатастрофі.
2012 • На стадіоні НСК «Олімпійський» у Києві відбувся фінал Євро-2012 — збірна Іспанії з футболу захистила титул чемпіонів Європи й удруге поспіль завоювала Кубок Анрі Делоне, перемігши з рахунком 4:0 збірну Італії. Збірна Іспанії стала першою командою, яка виграла двічі поспіль чемпіонат Європи та першою командою, яка тричі поспіль перемогла у найголовніших футбольних турнірах (ЧЄ-2008 і ЧС-2010). Окрім того, це була перемога в фінальному матчі з найбільшим рахунком за всю історію змагань.
2013 • Хорватія приєдналася до Європейського Союзу і стала 28-м членом Європейського співтовариства.
Народились 1 липня
1481 — †25 січня 1559 • Крістіан I (Крістіан Ольденбург), король Данії та Норвегії (1513-23 рр.), король Швеції (1520-23 рр.).1676 — †14 листопада 1716 • Готфрід Вільгельм Лейбніц, німецький математик, фізик і філософ, мовознавець, засновник Бранденбурзького наукового товариства (пізніше — Берлінська АН).
1804 — †8 червня 1876 • Жорж Санд (Аврора Дюпен), французька письменниця ("Консуело", "Індіана", "Орас"). 220 років з дня народження.
1872 — †2 серпня 1936 • Луї Блеріо, французький винахідник, авіатор; на літаку власної конструкції "Блеріо XI" першим перетнув Ла-Манш (25 липня 1909 р.).
1899 — †15 грудня 1962 • Чарльз Лафтон, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Приватне життя Генріха VIII" [1933]; "Свідок обвинувачення", "Горбун з Нотр-Дам", "Спартак"). 125 років з дня народження.
1892 — †27 жовтня 1977 • Джеймс Кейн, американський письменник ("Поштар завжди дзвонить двічі").
1902 — †27 липня 1981 • Вільям Вайлер, американський кінорежисер, продюсер, сценарист, лауреат трьох премій «Оскар» («Місіс Мінівер» [1942], «Найкращі роки нашого життя» [1946], «Бен-Гур» [1959]; «Римські канікули», «Як вкрасти мільйон», «Смішне дівча»).
1908 — †24 квітня 2004 • Есте Лаудер (Жозефін Естер Ментцер), засновниця косметичної імперії.
1909 — †13 квітня 1971 • Серго Закаріадзе, грузинський актор ("Батько солдата", "День останній, день перший"). 115 років з дня народження.
1916 — †25 липня 2020 • Олівія де Хевіленд, американська актриса театру, телебачення і кіно («Віднесені вітром», «Затримайте світанок»), дворазовий лауреат премії «Оскар» («Кожному своє», 1946, «Спадкоємиця», 1949).
1934 — †26 травня 2008 • Сідні Поллак, американський актор, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» ("Із Африки" [1985]; "Фірма", "Тутсі", "Такими ми були", "Загнаних коней пристрілюють, хіба ні?", "Три дні "Кондора"). 90 років з дня народження.
1942 • Женев'єв Бюжо, французька актриса ("Невиправний", "Вибери мене").
1945 • Дебі Харрі, американська рок-співачка (Blondie: "The Tide is High", "Heart of Glass", "Call Me").
1961 — †31 серпня 1997 • Діана Спенсер, англійська принцеса.
1961 • Карл (Фредерік Карлтон) Льюіс, американський легкоатлет, дев'ятиразовий Олімпійський чемпіон (потрійний стрибок [1996], потрійний стрибок і естафета 4х100 [1992], біг на 100 метрів, потрійний стрибок і естафета 4х100 [1988], спринт на 100 і 200 метрів, потрійний стрибок і естафета 4х100 [1984]).
1963 • Родді Боттум, клавішник групи Faith No More.
1964 • Тарас Вячеславович Чорновіл, український політик. 60 років з дня народження.
1967 • (Деніс) Памела Андерсон Лі, канадська модель (шість разів з'являлась на обкладинці журналу "Плейбой"), актриса ("Рятувальники Малібу").
1976 • Патрік Клюйверт, голландський футболіст ("Барселона", Іспанія).
1977 • Лів Тайлер, американська актриса ("Швидкоплинна краса", "Доктор Т. і його жінки"); дочка лідера групи Aerosmith Стіва Тайлера.
Померли 1 липня
251 • Децій Траян, 34-й римський імператор (249—251 рр.). Пом. 1773 роки тому у 50 років (нар. 201 р.).1109 • Альфонсо VI (Альфонсо Хоробрий), король Леона (1065—1109 рр.), Португалії (1071—1109 рр.) і Кастилії (1072—1109 рр.), імператор Іспанії (1077—1109 рр.) з династії Хіменес. Пом. 915 років років тому у 68 років (нар. 1041 р.).
1277 • Бейбарс I (Бейбарс Абуль-Футух), 4-й султан Мамелюкського Єгипту (1260-77 рр.), засновник династії Бахрітів; родом з Криму. Пом. 747 років тому у 54 роки (нар. 1223 р.).
1839 • Махмуд II, 30-й султан Оттоманської імперії; ліквідував інститут яничарів. Пом. 185 років років тому у 54 роки (нар. 20 липня 1785 р.).
1860 • Чарльз Нельсон Гуд'їр, американський інженер, винахідник процесу вулканізації гуми (1839). Пом. 164 роки тому у 60 років (нар. 29 грудня 1800 р.).
1876 • Михайло Олександрович Бакунін, російський революціонер, публіцист, теоретик анархізму і народництва. Пом. 148 років тому у 62 роки (нар. 30 травня 1814 р.).
1884 • Алан Пінкертон, американський розвідник і слідчий, засновник першого у світі приватного детективного агентства. Пом. 140 років років тому у 65 років (нар. 25 серпня 1819 р.).
1896 • Гаррієт-Бічер Стоу, американська письменниця ("Хатина дядька Тома"). Пом. 128 років тому у 85 років (нар. 14 червня 1811 р.).
1925 • Ерік Саті, французький композитор, автор балету ("Парад"), симфонічних, оркестрових і фортепіанних п'єс. Пом. 99 років тому у 59 років (нар. 17 травня 1866 р.).
1934 • Ернст Рем, організатор і керівник штурмових загонів СА німецької нацистської партії (1923-34 рр.). Пом. 90 років років тому у 47 років (нар. 28 листопада 1887 р.).
1973 • Лоренс Хеммонд, американський винахідник і бізнесмен, конструктор електрооргана, що сьогодні носить його ім'я (1934). Пом. 51 рік тому у 78 років (нар. 11 січня 1895 р.).
1974 • Хуан Домінго Перон, аргентинський генерал, учасник військового перевороту (1943), президент Аргентини (1946-55, 1973-74 рр.). Пом. 50 років років тому у 79 років (нар. 8 жовтня 1895 р.).
1980 • Чарльз Персі Сноу, англійський письменник (Чужі і брати, Коридори влади, Смерть під парусом). Пом. 44 роки тому у 75 років (нар. 15 жовтня 1905 р.).
1992 • Франко Крістальді, італійський кінопродюсер (Закон є закон, Розлучення по-італійськи, Спокушена і залишена, Амаркорд, Христос зупинився в Еболі, І корабель пливе). Пом. 32 роки тому у 68 років (нар. 3 жовтня 1924 р.).
1997 • Роберт Мітчум, американський кіноактор (Вітри війни, Мис страху, Війна і пам'ять, Ніч мисливця). Пом. 27 років тому у 80 років (нар. 6 серпня 1917 р.).
1999 • Едвард Дмитрикамериканський кінорежисер українського походження (Молоді леви, Міраж, Шалако, Вбий мене, коханий, Перехресний вогонь), батько жанру «чорного фільму» (нуар). Пом. 25 років років тому у 91 рік (нар. 4 вересня 1908 р.).
2004 • Марлон Брандо, американський актор, вісім разів номінований на «Оскар», двічі нагороджений "Оскаром" ("Над водоспадом" [1954], "Хрещений батько" [1972]; "Апокаліпсис сьогодні", "Останнє танго в Парижі", "Дон Жуан де Марко"). Пом. 20 років років тому у 80 років (нар. 3 квітня 1924 р.).