Цей день 14 червня
166-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 200 днів. Іменинники — Валеріан, Денис, Устин, Харитон. Всесвітній день донора крові, в Латвії та Естонії відзначають День пам'яті жертв комуністичних репресій, в Литві — День трауру і надії, в США — День прапора.

Головні події 14 червня

Всі події 14 червня

827 • З Суса (нині — Туніс) відплив флот Іфрікійського емірату, який разом з кораблями візантійського узурпатора Євфімія через три дні прибув до Сицилії. Її підкорення тривало понад півстоліття, а останні твердині греків на острові були завойовані мусульманами лише в 965 році.

1158 • Перша документальна згадка про місто Мюнхен — герцог Саксонії Генріх Лев з династії Вельфів підписав у Аусбурзі розпорядження про будівництво моста через ріку Ізар, який сполучив Мюнхен із селищем монахів-бенедектинців.

1216 • В ході Першої війни баронів армія французького принца Людовика (майбутнього короля Людовика VIII), який виступив на боці англійських вельмож у протистоянні з англійським королем Іоанном Безземельним, зайняла місто Вінчестер і згодом окупувала половину території Англії.

1325 • 21-річнй Ібн Баттута залишив рідний дім у місті Танжер і відправився у подорож, під час якої об'їхав всі країни ісламського світу.

Нова історія
1658 • В ході Франко-іспанської війни армія під командуванням маршала Анрі Тюренна у битві під Дюнкерком, відомій також як «Битва на дюнах», отримала перемогу над військами Хуана Австрійського і принца Луї де Конде. Через десять днів Дюнкерк здався французьким військам і згідно договору Франції та Англійської співдружності кардинал Мазаріні передав місто Оліверу Кромвелю.

1783 • На березі Ахтіарської бухти російський контр-адмірал шотландського походження Томас Макензі заснував першу в Криму російську військово-морську базу, через рік названу Севастополем.

1645 • Парламентська армія під керівництвом Томаса Ферфакса і Олівера Кромвеля у битві при Нейзбі розбила війська англійського короля Карла І, що фактично вирішило долю громадянської війни 1642-46 років.

1775 • З метою боротьби з армією Великої Британії за рішенням Континентального Конгресу створено армію США як об'єднання армій всіх північноамериканських штатів на чолі з генералом Джорджем Вашингтоном.

1777 • На Континентальному конгресі у Філадельфії затверджено офіційний прапор США з 13-а білими зірками на синьому фоні і 13 червоно-білими смугами. Згідно з задумом, поява нового штату мала відображатись на прапорі шляхом додавання нової зірки і пари смуг. Але у 1818 році Конгрес постановив додавати до прапора лише зірки, лишаючи незмінною кількість смуг. Останні зміни до прапора були внесені 4 липня 1960 року, коли 50-м штатом стали Гавайські острови.

1800 • У ході Другої італійської кампанії біля селища Маренго (Північна Італія) відбулася битва, в якій французька армія першого консула Наполеона Бонапарта завдала нищівної поразки австрійським військам генерала Міхаеля Меласа. Австрія була вимушена залишити Італію, а зазнавши в грудні цього ж року ще однієї поразки в битві при Гогенліндені, була змушена підписати Люневільський мир, який завершив десятилітній період війн європейських держав з революційною Францією.

1807 • 80-тисячна французька армія Наполеона в битві при Фрідланді (Східна Прусія) перемогла 55-тисячну російську армію генерала Бенігсена. Французи зайняли Кьонінсберг (нині Калінінград) і до кінця місяця змусили росіян підписати Тільзітський мирний договір, що завершив війну Четвертої коаліції.

1834 • Американець Ісаак Фішер із Спрінгфілда (штат Вермонт) одержав патент на наждачний папір.

1841 • У місті Кінгстон (територія Онтаріо) відбулося перше засідання канадського парламенту.

1846 • Американські поселенці у місті Сонома в Північній Каліфорнії почали повстання проти мексиканських властей і проголосили створення Республіки Каліфорнія. У липні їм на допомогу прийшла американська армія і Північна Каліфорнія була приєднана до США.

1847 • Німецький хімік Роберт Бунзен винайшов лабараторну горілку, що дозволяла регулювати розмір полум'я (горілка Бунзена).

1907 • У Норвегії жінкам надано право брати участь у голосуванні.

1919 • Британські авіатори капітан Джон Вільям Алкок і лейтенант Артур Браун на літаку компанії «Вікерс Вімі» піднялися в повітря з аеродрому міста Сент Джонс у Ньюфаундленді і приземлились наступного дня в ірландському містечку Кліфден, ставши першими, хто здійснив безпосадковий переліт через Атлантику.

Новітня історія
1940 • На території окупованої німцями Польщі, поблизу Кракова почав діяти концентраційний табір смерті Освенцим (Аушвіц), створений у відповідності з наказом Генріха Гімлера від 27 квітня 1940 року. Освенцим був найбільшим і найбільш довгодіючим нацистським табором знищення, в якому в 1941-1945 роках було вбито 1,4 млн чоловік.

1951 • У Вашингтоні в Бюро перепису населення продемонстровано роботу першого американського комерційного цифрового комп'ютера UNIVAC 1, розробленого Робертом Екертом і Джоном Мочлі. Він важив близько 13 тон, працював на 5,2 тисячах вакуумних ламп, споживав 125 кВт електричної енергії і міг виконувати 1905 тисяч операцій за секунду на тактовій частоті 2,25 МГц.

1965 • У Нью-Йорку на Columbia Studio Боб Ділан записав композицію «Like a Rolling Stone», яка згодом увійшла в альбом «Highway 61 Revisited». Їй вдалося протриматися в американському чарті три місяці і досягти другого рядка (після синглу «Help!» групи «The Beatles»). У списку 500 найкращих пісень за версією журналу «Rolling Stone», складеному в 2004 році, пісня «Like a Rolling Stone» посіла перше місце.

1975 • Композиція «Sister Golden Hair» групи America вийшла на першу сходинку хіт-параду «Billboard». Це був другий хіт тріо в складі Ден Пік, Джеррі Беклі і Дьюі Баннел, що досягнув подібного успіху — у березні 1972 року на першу позицію вийшла пісня «A Horse With No Name» і того ж року група отримала нагороду «Гремі» як кращий новачок року.

1982 • Після шести тижнів військового протистояння, аргентинська армія зазнала поразки в аргентино-британському конфлікті навколо Фолклендських островів. Відкриті у 1592 році англійським мореплавцем Джоном Дейвісом, Фолкленди, що знаходяться в 500-х кілометрах від Аргентини і в 13 тисячах від Британії, почергово переходили у власність Британії, Франції та Іспанії і в 1892 році набули статусу міжнародної колоніальної власності. В 1981 році 1800 жителів Фолклендів на референдумі прийняли рішення перейти під юрисдикцію Британії, що спонукало аргентинську військову хунту розпочати військові дії, і 2 квітня 1982 року Фолкленди були окуповані аргентинськими військами, котрим не зміг протистояти невеликий британський гарнізон. У відповідь Британія спорядила до Фолклендів 30 військових кораблів і 25 квітня почались бойові дії, котрі закінчились 14 червня року поразкою Аргентини. В ході конфлікту британці втратили п'ять кораблів і 256 військових, а Аргентина — єдиний крейсер і 750 чоловік.

1985 • Поблизу міста Шенген п'ять європейських держав — Бельгія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина та Франція — підписали договір «Про скасування паспортного і митного контролю між країнами Європейського Союзу», за яким погодились на поступове скасування контролю на спільних кордонах і запровадження вільного пересування своїх громадян.

Наш час
1995 • Група чеченських терористів на чолі із Шамілем Басаєвим захопила госпіталь у місті Будьонівськ Краснодарського краю (Росія), взявши в заручники близько двох тисяч чоловік. В результаті бойових дій по звільненю заручників загинуло 151 чоловік і 181 особа була поранена.

1997 • На аукціоні Сотбі в Нью-Йорку екземпляр першого видання книги коміксів «Бетмен» за 1939 рік було продано за 68500 доларів.

2002 • 73-метровий астероїд 2002 MN пройшов на відстані всього 121 тисяча кілометрів від Землі (близько однієї третини відстані до Місяця). За масою і розміром він був аналогічний космічному об'єкту, який, як вважається, призвів до Тунгуської події 1908 року.

2014 • Проросійськими сепаратистами ракетою збито український військовий транспортний літак «ИЛ-85», який заходив на посадку в аеропорту Луганська. Всі 49 військових, які знаходились на борту, загинули.

2015 • Інтенсивні дощі привели до виходу з берегів річки Вірі і масштабної повені у Тбілісі, внаслідок якої загинуло 19 людей і більше половини тварин місцевого зоопарку, розташованого в центральній частині міста; із зоопарку також втекли десятки хижих звірів, в тому числі 6 левів, 6 тигрів, сім ведмедів і 13 вовків.

Народились 14 червня

1736 — †23 серпня 1806Шарль Огюстен Кулон, французький фізик; автор основного закону електростатики (закон Кулона).

1811 — †1 липня 1896Гаррієт-Бічер Стоу, американська письменниця ("Хатина дядька Тома").

1864 — †19 грудня 1915 • Алоїз Альцгеймер, американський психіатр, патолог; першим описав хворобу, що сьогодні носить його ім'я. 160 років з дня народження.

1868 — †26 червня 1943 • Карл Ландштейнер, австрійський імунолог; першим відкрив існування сумісності різних типів крові по групах, резус-фактор крові (1940); Нобелівський лауреат в галузі медицини і фізіології (1930).

1882 — †1 червня 1946Йон Антонеску, румунський військовий і політичний діяч, маршал, диктатор Румунії (1940-44 рр.); страчений за вироком трибуналу.

1891 — †23 травня 1938Євген Михайлович Коновалець, полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу ОУН (з 1927).

1919 — †18 грудня 1993 • Сем Уенамейкер, аериканський актор ("Супермен 4", "Шпигун, що прийшов з холоду", "Тарас Бульба"), режисер ("Палач", "Сіндбад і Око Тигра"). 105 років з дня народження.

1928 — †9 жовтня 1967Ернесто Че Гевара (Ернесто Гевара де ла Серна), аргентинський революціонер; один з керівників Кубинської революції.

1946Дональд Трамп, американський підприємець і політик; 45-й президент США (2016-21 рр.).

1949 • Джим Лі, англійський рок-музикант, композитор (Slade: "Get Down and Get With It", "Coz I Love You", "We'll Bring Home the Dawn", "My Oh My", "Run Run Away"). 75 років з дня народження.

1951 • Олександр Миколайович Сокуров, російський кінорежисер ("Молох", "Матір і син", "Соната для Гітлера", "І нічого більше").

1958 • Ерік Хайден, американський ковзаняр, багаторазовий чемпіон світу; на зимовій Олімпіаді 1980 року виграв золоті медалі на всіх п'яти дистанціях.

1961Бой Джордж (Джордж О'Дауд), англійський рок-співак (Culture Club: "Do You Really Want to Hurt Me", "Karma Chameleon").

1968 • Ясмін Бліт, американська актриса ("Прощання з Казановою", "Неш Бріджес", "Життя за життя", "Рятувальники Малібу").

1969Штеффі Граф, німецька тенісистка, багаторазова переможниця турнірів "Великого Шолому" (Australian Open [1988, 1989, 1990, 1994], French Open [1987, 1988, 1993], Вімблдон [1988, 1989, 1991, 1992, 1993], U.S. Open [1988, 1989, 1993]), чемпіонка Олімпійських ігор. 55 років з дня народження.

Померли 14 червня

1825 • П'єр Ле Енфан, французький архітектор; автор плану будівництва столиці США Вашингтона. Пом. 199 років тому у 71 рік (нар. 2 серпня 1754 р.).

1886 • Олександр Миколайович Островський, російський драматург ("Гроза", "Безприданниця"). Пом. 138 років тому у 63 роки (нар. 12 квітня 1823 р.).

1919Олександр Олександрович Мурашко, український живописець і педагог (Українська Академія образотворчого мистецтва); племінник Миколи Мурашка. Пом. 105 років років тому у 44 роки (нар. 26 серпня 1875 р.).

1927Джером Клапка Джером, англійський письменник ("Троє в човні (не рахуючи собаки)", "Троє на велосипеді"). Пом. 97 років тому у 68 років (нар. 2 травня 1859 р.).

1931В'ячеслав Казимирович Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, один з ідеологів українського гетьманського націоналізму. Пом. 93 роки тому у 49 років (нар. 17 квітня 1882 р.).

1936Гілберт Кіт Честертон, англійський письменник ("Недовірливість отця Брауна", "Наполеон з Ноттінгхілла"), філософ ("Ортодоксія"). Пом. 88 років тому у 62 роки (нар. 29 травня 1874 р.).

1939 • Владислав Феліціанович Ходасевич, російський поет ("Важка ліра", "Європейська ніч"). Пом. 85 років років тому у 53 роки (нар. 28 травня 1886 р.).

1946 • Джон Лоджи Берд, шотландський інженер, першим здійснив телевізійну передачу рухомих об'єктів (1926). Пом. 78 років тому у 58 років (нар. 13 серпня 1888 р.).

1962Михайло Іванович Вериківський, український композитор (опери "Сотник", "Наймичка"), диригент, фольклорист, автор першого українського балету "Пан Каньовський". Пом. 62 роки тому у 66 років (нар. 21 листопада 1896 р.).

1968 • Сальваторе Квазімодо, італійський поет, лауреат Нобелівської прмії (Життя не сон, Земля незрівнянна). Пом. 56 років тому у 67 років (нар. 20 серпня 1901 р.).

1994 • Генрі Манчіні (Енріко Нікола Манчіні), американський композитор, лауреат чотирьох премій «Оскар» ("Місячна ріка" [1961], "Дні вина і троянд" [1962]; "Рожева Пантера", "Ромео і Джульєтта"), 20 нагород "Гремі". Пом. 30 років років тому у 70 років (нар. 16 квітня 1924 р.).

1995 • Роджер (Джозеф) Желязни, американський письменник-фантаст ("Хроніки Амбера"). Пом. 29 років тому у 58 років (нар. 13 травня 1937 р.).

2007 • Курт Вальдхайм, австрійський політик, Генеральний секретар ООН (1971-81 рр.), президент Австрії (1986-92 рр.). Пом. 17 років тому у 89 років (нар. 21 грудня 1918 р.).

2009 • Петро Олексійович Вельямінов, російський кіноактор ("Тіні зникають в полудень", "Пірати ХХ століття", "Повернення резидента", "Зимова вишня", "Бандитський Петербург 2"). Пом. 15 років років тому у 83 роки (нар. 7 грудня 1926 р.).

Головні події 14 червня

headset

Арабське завоювання Сицилії

827

Битва в дюнах

1658

Битва при Маренго

1800

Суд Лінча

1920

Єва Браун і Адольф Гітлер в Бергофі

1942

Шенгенська угода

1985

Збитий під Луганськом «ИЛ-76»

2014