Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 23 серпня
235-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 130 днів. Іменинники - Лаврентій, Роман. Міжнародний день пам'яті жертв работоргівлі і її ліквідації, Європейський день пам'яті жертв сталінізму і нацизму, День Державного Прапора України, у Румунії відзначають День звільнення від фашизму.

Головні події 23 серпня


Всі події 23 серпня

30 до н. е. - Після захоплення Єгипту римський імператор Октавіан Август наказав стратити Марка Антонія Антіла, старшого сина Марка Антонія, і Птолемея Цезаріона, останнього царя Єгипту, сина Юлія Цезаря і Клеопатри.
476 - Після відмови військового магістра Ореста винагородити германських найманців за їхні послуги та підтримку його повстання роком раніше їх командуючий Одоакр проголошений військами Королем Італії.
Середні віки
634 - По смерті у Медині Абу Бакра другим халіфом став Умар ібн аль-Хаттаб, зять пророка Мухаммеда і один з його найближчих сподвижників. За час його деятилітнього правління Праведний халіфат підкорив Державу Сасанідів і більше половини Візантійської імперії.
1382 - Золотоординський хан Тохтамиш розпочав облогу Москви, яка закінчилась через три дні розграбуванням міста, руйнуванням церков і вбивствами містян (загинуло близько 25 тисяч чоловік із 40 тисяч, що проживали на той час у Москві).
1614 - За ініціативою зборів від міста Гронінген засновано міський університет. Щорічно на його чотирьох факультетах — богослов'я, права, медицини і філософії — навчалось 100 студентів. Сьогодні Гронінгенський університет — один з найбільших і найстаріших університетів у Нідерландах.
Нова історія
1913 - У Копенгагені відкрито пам'ятник Русалочці — героїні казки Ганса Крістіана Андерсена. Скульптуру, котру виготовив Едуард Еріксен, місту подарував пивовар Карл Якобсен, котрий в 1909 році був настільки вражений балетом Ганса Бека "Русалочка", що вирішив увіковічити головного персонажа казки. Моделями для скульптури були балерина, виконавиця головної партії, (голова скульптури), і дружина майстра Еліна.
1914 - Японія оголосила війну Німеччині і атакувала німецький порт Циндао (Китай) — війна, що вибухнула в Європі, набула масштабу світової.
1927 - Незважаючи на масові демонстрації, які охопили США, Велику Британію, Німеччину та Францію, і протести авторитетних громадських особистостей, визначних діячів культури, науки в Бостоні (штат Массачусетс) на електричному стільці страчені анархісти Нікола Сакко і Бартоломео Ванцетті.
Новітня історія
1939 - Після кількагодинних переговорів міністр іноземних справ Німеччини Йоахім Ріббентроп і комісар у закордонних справах СРСР Вячеслав Молотов у присутності Йосифа Сталіна підписали в Москві радянсько-німецький пакт про ненапад терміном на 10 років. Пакт Молотова-Ріббентропа складався з семи статей і передбачав зобов'язання обох сторін утримуватися від агресивних дій і будь-якого нападу стосовно один одного, як нарізно, так і спільно з іншими державами при будь-яких діях другої сторони, що передбачало невтручання навіть, якщо одна із сторін здійснить агресію. Окремою частиною договору став таємний протокол, в котрому був обумовлений територіальний устрій майбутньої Європи.
1943 - В ході Другої світової війни війська Радянської армії зайняли Харків.
1943 - Поразкою німецьких військ закінчилась Курська битва, найбільша битва Другої Світової війни, за участю двох мільйонів людей, 6 тисяч танків і 5 тисяч літаків, яка тривала півтора місяця. Перемога в Курській битві змінила співвідношення сил на фронті на користь СРСР, що забезпечило йому сприятливі умови для розгортання загального стратегічного наступу по всьому фронту Німецько-радянської війни.
1944 - За наказом короля Румунії Міхая I був заарештований прем'єр-міністр маршал Йон Антонеску, що фактично означало розрив союзного договору Румунії з Німеччиною, про що офіційно було повідомлено наступного дня. Король Михай розраховував на підтримку Заходу і сподівався, що вихід з війни унеможливить окупацію країни Радянським Союзом.
1948 - Введено в дію відновлений після війни Харківський тракторний завод.
1948 - В Амстердамі заснована Всесвітня рада церков (ВРЦ) — міжнародна екуменічна організація, у яку сьогодні входить 348 христианських церков різних традицій. За 20 років незалежності до ВРЦ не вступила жодна церковна організація з України.
1953 - Радянський Союз відмовився від отримання репарацій, котрі мала виплачувати Німецька Демократична Республіка.
1975 - Відкрито першу чергу Харківського метрополітену — ділянку Свердловсько-Заводської лінії (нині «Холодногірсько-Заводська») завдовжки 9,8 км з вісьмома станціями від «Вулиця Свердлова» (нині ст. «Холодна гора») до «Московський проспект».
1977 - В Каліфорнії здійснено перший політ на літальному апараті, що приводиться в рух мускульною силою людини. Апарат вагою 32 кілограми і з розмахом крил 29 метрів був сконструйований Полом Маккреді. Пілот, велосипедист Браян Аллен, зумів пролетіти за 6 хвилин 27 секунд відстань 1850 метрів.
1989 - У 50-у річницю підписання радянсько-німецького пакту про ненапад і сектретних протоколів до них близько мільйона громадян Литви, Латвії та Естонії вистроїлись у живий ланцюг, довжиною 560 кілометрів від Талліна до Вільнюса.
1990 - Вірменія проголосила незалежність від СРСР.
Наш час
1998 - Указом Президента України Леоніда Кучми № 944/98 встановлена відзнака Президента України «Герой України» (з врученням ордена «Золота Зірка» або ордена Держави). 26 листопада 1998 року за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки у світі, відзнакою Президента України «Герой України» з врученням ордена Держави першим було нагороджено президента Національної академії наук України, академіка НАН України Бориса Євгеновича Патона.
1999 - Після 50 років розташування німецького уряду в Бонні, Берлін знову став столицею Німеччини — цього дня канцлер Герхард Шредер переїхав до свого офісу у Берліні.
2004 - Указом президента Леоніда Кучми "на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України" встановлено офіційне свято — День Державного Прапора України, яке святкується щороку 23 серпня

Народились 23 серпня

1741 - 1788, Жан Франсуа де Гало Лаперуз, французький мореплавець, дослідник Тихого океану (відкрив протоку між островами Сахалін і Хоккайдо, котра сьогодні носить його ім'я).
1754 - 21 січня 1793, Людовик XVI (Людовик Бурбон), король Франції (1774-92 рр.), гільйотинований під час Французької революції; внук Людовика XV. 265 років з дня народження.
1769 - 13 травня 1832, Жорж Кюв'є, французький зоолог; ввів поняття типів у зоології. 250 років з дня народження.
1880 - 8 липня 1932, Олександр Грін (Олександр Степанович Гриневський), російський письменник (Червоні вітрила).
1908 - 16 березня 1970, Артюр Адамов, францзький письменник-авангардист (Весна 71-го року, Вторгнення).
1912 - 2 лютого 1996, Джин (Юджин Каррен) Келлі, американський танцівник, актор (Співаючи під дощем, Американець в Парижі), режисер (Співаючи під дощем, Хелло, Доллі!, Інструкція для одруженого чоловіка).
1931 - Гамільтон Сміт, американський мікробіолог, спеціаліст з генної інженерії, лауреат Нобелівської премії (1978).
1932 - Давид Янович Черкаський, український кінорежисер-мультиплікатор (Пригоди капітана Врунгеля).
1941 - 1 квітня 2010, Едвард Робертс, американський інженер, підприємець, розробник першого комерційно успішного персонального комп'ютера ( Altair 8800, 1975).
1946 - 7 вересня 1978, Кіт Мун, співак, ударник групи The Who (Substitute, I’m a Boy, Happy Jack, Pinball Wizard, See Me, Feel Me; solo: Two Sides of the Moon; actor: Sextette, Tommy, That’ll Be the Day).
1948 - Юрій Іванович Єхануров, український державний і політичний діяч, Прем'єр-міністр України (2005—2006 рр.).
1965 - Валерій Валерійович Ніколаєв, російський актор (Generation П, Термінал, День народження Буржуя).
1970 - 31 жовтня 1993, Рівер (Джуд) Фенікс, американський актор (Залишайся зі мною, Снікерс, Індіана Джонс, Маленька Нікіта).
1971 - Діметріо Альбертіні, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000).
1974 - Сергій Вікторович Жадан, український поет, прозаїк («Депеш Мод», «Гімн демократичної молоді», «Історія культури початку століття», «Біг Мак», «Anarchy in the UKR», «Червоний Елвіс»), есеїст, перекладач. 45 років з дня народження.
1977 - Ігор Петрович Петренко, російський актор (Тарас Бульба, Ми з майбутнього, Водій для Віри).

Померли 23 серпня

30 до н.е. - Птолемей XV Філопатор Філомотор Цезар (Цезаріон), останній фараон Єгипту (44—30 роки до н.е.) з династії Птолемеїв; син єгипетської цариці Клеопатри і римського диктатора Юлія Цезаря. 2049 років тому, в 17 років (нар. 23 червня 47 до н. е.).
93 - Гней Юлій Агрікола, римський полководець, консул Римської республіки, підкорювач Шотландії. 1926 років тому, в 53 роки (нар. 13 червня 40 р.).
1305 - Вільям Воллес, національний герой Шотландії, організатор збройної боротьби за незалежність шотландців від Англії. 714 років тому, в 35 років (нар. 1270 р.).
1806 - Шарль Огюстен Кулон, французький фізик; автор основного закону електростатики (закон Кулона). 213 років тому, в 70 років (нар. 14 червня 1736 р.).
1863 - Михайло Семенович Щепкін, російський актор (Малий театр). 156 років тому, в 75 років (нар. 17 листопада 1788 р.).
1872 - Деодору да Фонсека, бразильський військовийі державний діяч, перший президент Бразилії(1891). 147 років тому, в 45 років (нар. 5 серпня 1827 р.).
1926 - Рудольф Валентино (Родольфо П'єтро Філіберто Раффаелло Гульєльмі), американський актор італійського походження, зірка німого кіно; створивши на екрані образ "латинського коханця", став живою легендою кінематографу — його смерть привела до масових істерій і серії самовбивств серед шанувальниць його таланту. 93 роки тому, в 31 рік (нар. 6 травня 1895 р.).

Головні події 23 серпня

keyboard_arrow_left22 серпня
24 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward