Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1868 року

Головна подія 1868 року

Політичні лідери 1868 року

Всі події 1868 року

3 січня - Спеціальним декретом японський імператор Муцухіто, що спирався на знать і самураїв з периферійних регіонів, позбавив влади Йосінобу і утворив новий уряд країни. Це поклало край 700-річному правлінню сегунів і стало початком епохи реформ, направлених на перетворення Японії в сучасну світову державу. Молодий імператор, прийнявши ім'я Мейдзі, створив сильну армію і флот, відмінив феодальну систему земельних стосунків, централізував владу, розділивши країну на префектури, реформував освіту і надав народу право участі в обговоренні питань управління державою. Індустріалізація і мілітаризація Японії дала можливість їй увійти в 20-е століття в якості однієї із найпотужніших світових держав.

24 лютого - Палата представників Конгресу США проголосувала за імпічмент президента Ендрю Джексона, котрого було звинувачено у порушенні процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Ендрю Джексон, котрий зайняв пост президента після вбивства Авраама Лінкольна в 1865, став першим президентом США, підданим процедурі імпічменту, котра, однак, не мала успіху.

13 березня - Вперше в американській історії Сенат розпочав процедуру імпічменту президента країни — демократ Ендрю Джонсон, який став президентом після вбивства Авраама Лінкольна, був звинувачений Конгресом за 11-а пунктами і, зокрема, у порушенні двох законів про обмеження влади президента і неповагу до Конгресу. Розгляд справи про імпічмент тривав до травня, однак під час голосування не було набрано необхідних двох третин для відставки Джонсона і він зберіг свій пост. У 1926 році Верховний суд США визнав закон, у порушенні якого звинувачувався Джонсон, антиконституційним.

2 квітня - Лаура, дочка Карла Маркса, вийшла заміж за відомого діяча міжнародного робітничого руху Поля Лафарга; в 1911 році подружжя одночасно скінчило життя самогубством.

9 травня - Невелике містечко на Північному Заході штату Невада отримало свою нинішню назву — Рено — на честь генерала часів Громадянської війни Джессі Лі Рено. У минулому воно було і центром проведення фестивалів індійців Вахо і базою для шахтарів срібних копалень, а сьогодні знамените своїми казино та можливістю надання швидкого розлучення — всього після шести тижнів проживання у Рено.

26 травня - У Сенаті США почалось друге, після 16 травня, голосування з питання імпічменту президента країни Ендрю Джонсона. Джонсон, будучи віце-президентом, зайняв вищий пост після вбивства Авраама Лінкольна. Приводом до імпічмента стало вето, накладене Джонсоном, на Акт про реконструкцію Півдня після громадянської і війни і пряме порушення процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Як і в першому випадку, для відставки Джонсона до необхідних двох третин не вистачило одного голосу.

31 травня - У парку Сен-Клу на околиці Парижу пройшла перша велогонка. На трасі довжиною 1200 метрів переміг англієць Джеймс Мур. Велосипеди в той час мали різні за розміром колеса, а до винайдення пневматичних шин залишалось понад 15 років.

23 червня - Крістофер Шоулз зі штату Вісконсін одержав патент на друкарську машинку. Вона була розміром зі стіл, друкувала лише великим літерами, а результат друкування можна було побачити лише в кінці роботи, оскільки папір закладався у середину машини і був недоступним для огляду машиністці. У друкарській машинці Крістофера Шоулза букви і цифри (від 2 до 9) розташовувалися на двох рядах клавіш і йшли в алфавітом порядку; клавіші для 1 і 0 вирішили не робити — замість них обходилися буквами I і O.

28 червня - Після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави.

30 червня - Російські війська зайняли Самарканд, приєднавши місто до Російської імперії в якості центру Зеравшанського округу.

17 липня - Столицю Японії перенесено з Кіото в Едо (нині — Токіо).

28 липня - Після ратифікації необхідними трьома чвертями штатів, набула чинності 14 поправка до конституції США, котра гарантувала громадянство всім, хто народився на її території. Головним її завданням було забезпечити громадянство і рівні права колишнім рабам південних штатів.

16 серпня - Поблизу чилійсько-перуанського узбережжя стався землетрус силою 8,5 балів. Хвиля цунамі, що при цьому виникла, зруйнувала місто Аріка, в якому загинуло 25 тися чоловік. Загальна кількість загиблих оцінюється у 70 тисяч осіб.

18 серпня - Під час спостереженні сонячного затемнення французький астроном П'єр Жюль Сезар Жансен виявив у спектрі Сонця новий елемент — гелій. На Землі гелій було знайдено лише в 1895 році.

19 вересня - Під командуванням генерала Хуана Пріма і адмірала Хуана Батіста Топете в Кадісі на півдні Іспанії почався державний переворот, який через тиждень завершився перемогою і втечею з країни королеви Ізабелли II Бурбон.

23 листопада - Француз Луї Дюко дю Орон запатентував «трихромію» — фотопроцес повного циклу, що включав зйомку негативів через зелений, помаранчевий та фіолетовий світлофільтри, їх позитивний друк на трьох тонких желатинових пластинах і їх наступне з'єднання для отримання повнокольорового зображення.

20 грудня - У Львові засновано українське культурно-освітнє товариство «Просвіта».

Народились 1868 року

21 січня - 8 лютого 1946, Фелікс Гоффманн, німецький хімік; першим синтезував лікувальні препарати аспірин і героїн.

27 березня - 25 травня 1946, Патті Сміт Хілл, американський педагог, автор (разом із сестрою Мілдред) пісеньки "Happy Birthday to You".

28 березня - 18 червня 1936, Максим Горький (Олексій Максимович Пєшков), російський публіцист, письменник ("Матір", "На дні", "Єгор Буличов та інші", "Життя Клима Самгіна").

1 квітня - 2 грудня 1918, Едмон Ростан, французький поет і драматург ("Сірано де Бержерак").

6 травня - 16 квітня 1927, Гастон Леру, французький письменник ("Привид опери").

18 травня - 17 липня 1918, Микола II Олександрович (Романов), останній російський імператор (1894-1917 рр.).

29 травня - 30 березня 192, Абдул-Меджид, останній халіф з династії Османів (1922-24 рр.).

2 червня - 31 травня 1926, Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля.

6 червня - 29 березня 1912, Роберт Фолкон Скотт, англійський полярний дослідник Антарктиди, керівник експедиції, що другою досягла Південного полюсу (1912); національний герой Великої Британії.

14 червня - 26 червня 1943, Карл Ландштейнер, австрійський імунолог; першим відкрив існування сумісності різних типів крові по групах, резус-фактор крові (1940); Нобелівський лауреат в галузі медицини і фізіології (1930).

18 червня - 9 лютого 1957, Міклош Хорті, контр-адмірал австро-угорського флоту (1918), регент Королівства Угорщина (1920—1944); з 1949 року проживав у Португалії.

2 серпня - 11 січня 1923, Костянтин I Глюксбург, грецький король (1913-17, 1920-22 рр.).

24 листопада - 11 квітня 1917, Скотт Джоплін, американський джазовий музикант, "король регтайму", композитор (Original Rags, Maple Leaf Rag, The Ragtime Dance, The Entertainer, опери: The Guest of Honor, Treemonisha).

9 грудня - 29 січня 1934, Фріц Габер, німецький хімік, лауреат Нобелівської премії за «за каталітичний синтез аміаку» (1919), «батько газової війни».

24 грудня - 11 січня 1941, Емануїл Ласкер, німецький шахіст, другий чемпіон світу (1894-1921 рр.).

Померли 1868 року

11 лютого - Жан Бернар Леон Фуко, французький фізик; у 1851 році здійснив дослід з маятником, котрий підтвердив факт добового обертання Землі. 151 рік тому, у 49 років (нар. 18 вересня 1819 р.).

15 липня - Вільям Томас Грін Мортон, американський лікар-дантист; першим успішно застосував ефір як анестетик (1846). 151 рік тому, у 49 років (нар. 9 серпня 1819 р.).

26 вересня - Август Фердинанд Мебіус, німецький математик; довів існування односторонніх поверхонь (стрічка Мьобіуса). 151 рік тому, у 78 років (нар. 17 листопада 1790 р.).

13 листопада - Джоаккіно Россіні, італійський композитор, автор численних опер ("Севільський цирюльник", "Отелло", "Сорока-злодійка", "Вільгельм Телль"). 151 рік тому, у 76 років (нар. 29 лютого 1792 р.).

Берестейська церковна унія
Сьогодні
Берестейська церковна унія
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left1867
1869keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward