Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1926 року

Головні події 1926 року

Політичні лідери 1926 року

Всі події 1926 року

8 січня - Абд аль-Азіз ібн Абд ар-Рахман аль Фейсал аль Сауд, емір Неджда, після завоювання Хіджаза проголосив себе королем "Хіджаза, Неджда і приєднаних областей" (з 1932 року — Саудівська Аравія).

18 січня - У Москві в кінотеатрі «Художній» відбулась прем'єра фільму Сергія Ейзенштейна "Броненосець Потьомкін".

27 січня - У Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджи Бейрд провів публічну демонстрацію пристрою для передачі і прийому телевізійного зображення, що фактично стало початком революційних змін в системі зв'язку та інформації. Пристрій Берда, названий ним "телевізор", являв собою машину з механічними обертаючими дисками, при допомозі яких сканувалось рухоме зображення і трансформувалось у електричний сигнал, який надходив по кабелю до спеціального екрану і відтворювався у чорно-білому вигляді. Перша "телепрограма" Берда транслювала зображення голів двох ляльок, котрими винахідник сам же й рухав перед камерою. В основу пристрою Берда була покладена телесистема, запатентована в 1884 році німецьким вченим Паулем Ніпковим. У 1928 році Берд зумів провести трансатлантичну трансляцію телезображення — по телефонних дротах воно було передане з Лондона до Нью-Йорка, — і цього ж року продемонстрував систему кольорового телебачення.

березень
16 березня - У місті Оберні, штат Массачусетс, американський інженер-фізик Роберт Годдард провів успішне випробування першої у світі ракети на рідкому паливі. Вона протрималась у польоті 2,5 секунди, розвинула швидкість до 100 км/год, досягнувши висоти близько 14 метрів, і впала за 60 метрів від старту.

травень
9 травня - Американці Флойд Беннет і Річард Берд на тримоторному літаку конструкції Антона Фоккера (Fokker F.VIIA/3m Josephine Ford), стартувавши зі Шпіцбергена, вперше у світі пролетіли над Північним полюсом на літаку. Політ тривав 15,5 годин.

11 травня - Розпочався перший трансарктичний переліт на дирижаблі "Норвегія" зі Шпіцбергена на Аляску, здійснений Руалом Амудсеном, Лінкольном Елсуортом і Умберто Нобіле. Збудований в Італії дирижабль довжиною 106 метрів і об'ємом 19 000 м3, досягнув Північного полюсу 12 травня. Провівши над ним 2,5 години і скинувши на полюс норвезький, італійський і американський прапор, дирижабль відправився на Аляску, куди прибув через два дні.

12 травня - Силами армії Юзеф Пілсудський здійснив у Польщі військовий переворот. Новий сейм обрав Пілсудського на пост президента, від якого він відмовився. Залишаючись формально на міністерській посаді, він встановив у Польщі військову диктатуру, яка проіснувала до 1935 року. Режим Пілсудського носив правоцентристський, консервативний характер, спрямований на відновлення моральних цінностей суспільства авторитарними методами (політика «санації» держави).

12 травня - В ході першого трансарктичного перельоту на дирижаблі «Норвегія» за маршрутом Шпіцберген — Північний полюс — Аляска Руал Амундсен і Умберто Нобіле досягли Північного полюсу.

25 травня - У Парижі загинув Симон Петлюра, колишній Головний отаман військ УНР і Голова Директорії. Він був застрелений анархістом Самуїлом Шварцбардом. Суд присяжних, що проходив під тиском мобілізованої комуністичної та проєврейської преси, виправдав вбивцю.

27 травня - У містечку Ганнібал, штат Міссурі, встановлено бронзовий пам'ятник персонажам творів Марка Твена — Гекльберрі Фінну і Тому Сойєру.

28 травня - В Португалії відбувся безкровний військовий переворот, що поклав початок найтривалішому в Західній Європі авторитарному режиму — до влади прийшли військові на чолі з генералом Мануелем ду Олівейра Гомешом. Невдовзі його змінив Антоніу Оскар ді Фрагозу Кармона, а в 1930 — Антоніу Салазар, котрий правив Португалією до квітня 1974 року.

липень
20 липня - Уряд СРСР ухвалив постанову про перейменування міста Катеринослав у Дніпропетровськ на честь діяча комуністичної партії місцевого походження Г.І.Петровського.

серпень
3 серпня - На площі Піккаділлі встановлені перші у Лондоні світлофори.

6 серпня - 19-річна американка Олімпійська чемпіонка Гертруда Едерле стала першою жінкою у світі, яка перепливла Ла-Манш. Щоб подолати відстань в 56 кілометрів їй знадобилося 14 годин 31 хвилина — своїм досягненням вона побила діючий на той час рекорд аргентинського плавця Енріке Тірабочі, котрий в 1923 році році подолав Ла-Манш за 16 годин 23 хвилини, і стала п'ятою людиною, котрій вдалось переплисти Ла-Манш.

6 серпня - У Нью-Йорку студія Warner Brothers провела прем'єра фільму «Дон Жуан» з Дрю Беррімором у головній ролі. Стрічку було створено з використанням нової звукової технології «Вітафон», що дозволяла синхронізувати звуковий ряд з кінокадрами.

вересень
25 вересня - Генрі Форд оголосив про введення на його підприємствах 8-годинного 5-денного робочого тижня.

жовтень
14 жовтня - У Лондоні вперше вийшла друком книга Алана Александра Мілна «Вінні Пух», в котрій були зібрані казки Мілна, придумані для його сина Крістофера. Завдяки популярності книги, згодом були вже спеціально написані "Дім на Пуховому узліссі", "Коли ми були дуже молодими" і "Тепер нам уже шість".

листопад
18 листопада - На конференції в Лондоні колишній міністр закордонних справ Великої Британії Артур Бальфур запропонував надати колишнім колоніям статусу домініона в рамках Британської Співдружності націй. При цьому домініон визначався як автономна держава, що має рівне положення по відношенню до метрополії і може проводити власну внутрішню і зовнішню політику; основною метою, що пов'язувала домініони між собою і з метрополією, було співробітництво заради взаємовигідного благополуччя і прогресу.

грудень
9 грудня - 17-річний Бенні Гудмен зробив свій перший сольний запис на студії — разом з оркестром Бена Поллака він записав пісню "He's the Last Word".

24 грудня - Міністр юстиції Італії Альфредо Рокко видав ряд законів, спрямованих на ліквідацію адміністративних і політичних інститутів демократичної системи, що дало можливість Беніто Муссоліні отримати всю повноту виконавчої влади і за кілька років стати диктатором Італії.

25 грудня - Після смерті імператора Йошихіто новим імператором Японії став його син Хірохіто.

Народились 1926 року

21 січня - 1 травня 2000, Стів Рівз, американський спортсмен-культурист («Містер Америка», «Містер Світ», «Містер Всесвіт»), актор («Геркулес», «Останні дні Помпеї», «Дуель Титанів»).

лютий
2 лютого - Валері Жискар д'Естен, французький політичний діяч, президент Франції (1974-81 рр.), глава комісії з розробки конституції Євросоюзу.

11 лютого - 28 листопада 2010, Леслі Нільсен, канадський актор ("Шостий елемент", "Поліцейська академія", "Голий пістолет", "Мертвий і закоханий", "Заборонена планета").

16 лютого - 25 липня 2003, Джон Шлезінгер, англійський кінорежисер, лауреат премії «Оскар» (Північний ковбой, Око за око, День саранчі).

26 лютого - 11 січня 2014, Аріель Шарон, ізраїльський військовик та політик, прем'єр-міністр Ізраїлю (2001-06 рр.).

28 лютого - 22 листопада 2011, Світлана Алілуєва, російська письменниця-мемуарист; дочка Йосифа Сталіна.

березень
6 березня - 9 жовтня 2016, Анджей Вайда, польський кінорежисер ("Канал", "Попіл і алмаз", "Попіл", "Полювання на мух", "Людина з мармуру", "Людина із заліза"), лауреат "Почесного Оскара" за творчу кар'єру (2000).

11 березня - 6 жовтня 1997, Георгій Олександрович Юматов, російський кіноактор ("Кораблі штурмують бастіони", "Жорстокість", "Офіцери", "Петровка, 38", "Огарьова, 6").

31 березня - 5 листопада 2005, Джон Фаулз, англійський письменник ("Колекціонер", "Жінка французького лейтенанта").

квітень
2 квітня - 19 травня 2014, Джек (Джон Артур) Бребхем, австралійський автогонщик і конструктор, триразовий чемпіон "Формули-1" (1959, 1960, 1966 рр.); єдиний з гонщиків "Формули-1", хто перемагав на автомобілі власної конструкції (1966).

3 квітня - 27 січня 1967, Вірджил Айван Гріссом, американський астронавт, другий американець в космосі (1961), перша людина, що здійснила два польоти в космос (1965); загинув під час наземних випробувань першого корабля серії "Аполлон".

9 квітня - 27 вересня 2017, Г'ю Марстон Гефнер, американський видавець, засновник журналу Playboy.

21 квітня - Єлизавета II (Єлизавета Александра Віндзор), королева Великобританії (з 1952 р.).

28 квітня - 19 лютого 2016, Харпер Лі, американська письменниця ("Вбити пересмішника").

травень
25 травня - 28 вересня 1991, Майлз Девіс, американський джазовий музикант (трубач), один з піонерів сплаву джазу і року (стилю "ф'южн"); серед його учнів були сьогодні вже корифеї джаз-року Чік Коріа, Джордж Бенсон, Кіт Джаррет, Біллі Кобем.

червень
1 червня - 5 серпня 1962, Мерилін Монро (Норма Джин Бейкер Мортенсон), американська кіноактриса ("Джентельмени надають перевагу блондинкам", "Автобусна зупинка", "Асфальтові джунглі", "Діаманти — найкращі друзі дівчат", "В джазі тільки дівчата").

8 червня - 9 лютого 1943, Олег Васильович Кошовий, один з керівників підпільної організації «Молода гвардія» у місті Краснодон Луганської області під час Другої світової війни, Герой Радянського Союзу.

8 червня - 25 жовтня 2009, Ірина Михайлівна Сеник, українська поетеса, дисидент.

18 червня - 13 листопада 2010, Аллан Рекс Сендидж, американський астроном; першим відкрив космічний об'єкт з надзвичайно великим випромінюванням (квазар).

липень
4 липня - 7 липня 2014, Альфредо Ді Стефано, іспанський футболіст аргентинського походження, кращий футболіст Європи (1957, 1959), п'ятиразовий володар європейського Кубка чемпіонів (в складі мадридського "Реалу"); виступав за збірні трьох країн — Аргентини, Колумбії та Іспанії.

14 липня - Гаррі Дін Стентон, американський актор («Париж, Техас», Перископи вниз!, Ніколи не розмовляй з незнайомцями, Чужий, Хрещений батько 2, Втеча з Нью-Йорка).

21 липня - 25 листопада 2002, Карел Рейш, англійський кінорежисер (Жінка французького лейтенанта, Айседора).

серпень
3 серпня - Тоні Беннетт (Ентоні Домінік Бенедето), американський естрадний співак.

12 серпня - 22 травня 1998, Джон Дерек (Дерек Харріс), американський актор (Вся королівська рать), режисер (Болеро).

13 серпня - 25 листопада 2016, Фідель Кастро Рус, кубинський політичний діяч, прем'єр-міністр Куби (1959-1976 рр.), голова Державної ради Куби (1976-2008 рр.).

вересень
2 вересня - 29 січня 1994, Євген Павлович Леонов, російський актор (Джентельмени удачі, Про бідного гусара замовте слово, Велика перерва).

23 вересня - 17 липня 1967, (Вільям) Джон Колтрейн, американський джазовий музикант (тенор- і сопрано-саксофон), один із найвидатніших саксофоністів 20-го століття (Stablemates, Greensleeves, Chim Chim Cheree, In a Sentimental Mood).

жовтень
8 жовтня - 25 листопада 1991, Клаус Кінський (Ніколаус Гюнтер Накшинський), німецький кіноактор (Берег рабів, Вампір у Венеції, Маленька барабанниця, Любов і гроші, Французька жінка); батько американської актриси Настасії Кінської.

9 жовтня - 4 березня 1992, Євген Олександрович Євстігнєєв, російський театральний і кіноактор (Сімнадцять миттєвостей війни, Біг, Собаче серце, Бережись автомобіля, Золоте теля, Місце зустрічі змінити не можна, Старики-розбійники).

18 жовтня - 7 жовтня 2011, Раміз Алія, глава комуністичної Албанії (1985-92 рр.).

18 жовтня - 18 березня 2017, Чак (Чарльз Едвард Андерсон) Беррі, американський музикант, співак, лауреат "Гремі" (почесна нагорода [1985]), одна із найзначніших постатей в історії поп-музики, більшість композицій котрого стали класикою рок-н-ролу (Maybellene, Roll Over Beethoven, School Day, Rock & Roll Music, Sweet Little Sixteen, Johnny B. Goode, My Ding-A-Ling).

18 жовтня - 22 вересня 1999, Джордж (Кемпбелл) Скотт, американський актор, лауреат «Оскара» (Генерал Петтон [1970]; Екзорсист 3, Анатомія убивства, Принц і жебрак, Оклахома, Вбивство на вулиці Морг).

19 жовтня - 24 жовтня 2016, Богдан Дмитрович Гаврилишин, український економіст, громадський діяч та меценат. Дійсний член Римського клубу.

22 жовтня - 17 липня 2005, Спартак Мішулін, російський театральний і кіноактор (Біле сонце пустелі, Малюк і Карлсон, Добре сидимо).

листопад
25 листопада - 3 серпня 2001, Пол Андерсон, американський письменник-фантаст.

грудень
7 грудня - 14 червня 2009, Петро Олексійович Вельямінов, російський кіноактор ("Тіні зникають в полудень", "Пірати ХХ століття", "Повернення резидента", "Зимова вишня", "Бандитський Петербург 2").

Померли 1926 року

21 січня - Камілло Голджи, італійський фізіолог, лауреат Нобелівської премії за дослідження нервових клітин. 93 роки тому, у 83 роки (нар. 7 липня 1843 р.).

8 лютого - Вільям Бетсон, англійський біолог, один із засновників генетики. 93 роки тому, у 65 років (нар. 8 серпня 1861 р.).

21 лютого - Гейке Камерлінг-Оннес, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1913) за відкриття явища надпровідності (1911); розробив метод отримання рідкого гелію. 93 роки тому, у 73 роки (нар. 21 вересня 1853 р.).

25 травня - Симон Васильович Петлюра, український військовий і політичний діяч, міністр у військових справах Центральної Ради (1917), голова Директорії (1919). 93 роки тому, у 47 років (нар. 22 травня 1879 р.).

31 травня - Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля. 93 роки тому, у 58 років (нар. 2 червня 1868 р.).

10 червня - Антоніо Гауді, каталонський архітектор, представник стилів арт-нуво та модерн в архітектурному мистецтві. 93 роки тому, у 74 роки (нар. 25 червня 1852 р.).

20 липня - Фелікс Едмундович Дзержинський, російський революціонер; один з ініціаторів "червоного терору", творець і глава Всеросійської надзвичайної комісії (ВЧК, 1917-23 рр.), голова Вищої ради народного господарства (1924-26 рр.). 93 роки тому, у 49 років (нар. 11 вересня 1877 р.).

23 серпня - Рудольф Валентино (Родольфо П'єтро Філіберто Раффаелло Гульєльмі), американський актор італійського походження, зірка німого кіно; створивши на екрані образ "латинського коханця", став живою легендою кінематографу — його смерть привела до масових істерій і серії самовбивств серед шанувальниць його таланту. 93 роки тому, у 31 рік (нар. 6 травня 1895 р.).

6 жовтня - Володимир Михайлович Гнатюк, український фольклорист, етнограф, літературознавець. 93 роки тому, у 55 років (нар. 9 травня 1871 р.).

20 жовтня - Юджин (Віктор) Дебс, діяч американського робітничого руху, один із організаторів Соціал-демократичної та Соціалістичної партій США, п'ятиразовий кандидат у президенти США від Соцпартії [1904, 1908, 1912, 1916, 1920]. 93 роки тому, у 71 рік (нар. 5 листопада 1855 р.).

31 жовтня - Гаррі Гудіні (Еріх Вейс), знаменитий американський ілюзіоніст, гіпнотизер, трюкач. 93 роки тому, у 52 роки (нар. 24 березня 1874 р.).

26 листопада - Джон Мозес Браунінг, американський конструктор-винахідник ручної стрілецької зброї. 93 роки тому, у 71 рік (нар. 21 січня 1855 р.).

5 грудня - Клод Моне, французький живописець, основоположник імпресіонізму (Враження — схід сонця, Поле маків, Водяні лілеї). 93 роки тому, у 86 років (нар. 14 листопада 1840 р.).

29 грудня - Райнер Марія Рільке, австрійський поет, письменник, філософ (Сонети до Орфея, Мальте, Часослов, Книга картин). 93 роки тому, у 51 рік (нар. 4 грудня 1875 р.).

Головні події 1926 року

keyboard_arrow_left1925
1927keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward