Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 21 липня
202-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 163 дні. Іменинники - Прокіп. На Гуамі святкується день свободи, а в Бельгії — День присяги королю.

Головні події 21 липня


Всі події 21 липня

356 до н. е. - Щоб обезсмертити своє ім'я, Герострат спалив храм Артеміди у місті Ефес (зараз — місто Сельчук на півдні провінції Ізмір, Туреччина), головну святиню малоазійських греків. , збудовану на гроші Лідійського царя Креза. Згодом відновлений на кошти Александра Македонського, храм простояв сім віків, допоки в III столітті не був розграбований готами, а в IV столітті закритий і зруйнований християнами у зв'язку із забороною язичницьких культів.
365 - У Східному Середземномор'ї стався підводний землетрус з епіцентром біля острова Крит і магнітудою понад 8 балів за шкалою Ріхтера. Він призвів до значних руйнувань в центральній і південній Греції, північній Лівії, Єгипті, на Кіпрі, в Сицилії, а на острові Крит були знищені практично всі міста. Землетрус на Криті викликав цунамі, яке прокотилося по південних і східних узбережжях Середземномор'я, особливо постраждали Лівія, Олександрія і дельта Нілу, загинули кілька десятків тисяч людей, а кораблі були відкинуті на 3 км вглиб суші.
Середні віки
1403 - Поблизу міста Шрусбері в графстві Шропшир відбулася битва між військами Генріха IV і змовників-дворян, якими командував його колишній прихильник Генрі Персі «Гаряча Шпора». Хоча королівська армія зазнала важких втрат, заколотники були розбиті, а їх ватажки — страчені, завдяки чому вдалось запобігти поширенню повстання з Вельсу на територію Англії.
1542 - Для боротьби із протестантизмом та іншою єрессю папа римський Павло III заснував Конгрегацію священної канцелярії, яка мала змінити Велику римську інквізицію. Павло III підпорядкував їй всі локальні інквізиції і дав право діяти у всьому світі, а в 1617 їй були передані також функції скасованої конгрегації індексу. Священна конгрегація перетворилася на вищу богословську інстанцію, укладення якої з питань віри і канонічних дій були обов'язкові для всієї католицької церкви.
1613 - В Москві в Успенському соборі Кремля пройшла коронація першого царя із роду Романових — Михайла Федоровича.
Нова історія
1655 - Розцінивши успішний наступ московського війська в Литві як загрозу своїм інтересам у Прибалтиці і розраховуючи на підтримку польських магнатів і шляхти, невдоволених діями короля Яна II Казимира, 14-тисячна шведська армія перетнула кордон Речі Посполитої. Названа сучасниками за стрімкий і руйнівний характер Шведським потопом, війна привела до майже повної окупації Польщі, Литви і Пруссії і її хід вдалось змінити лише зусиллями стихійного партизанського руху в Краківському Підгір'ї.
1718 - Австрія і Венеція з одного боку та Османська імперія — з іншого в місті Пожареваце (нині — Сербія) підписали мирний договір, що завершив Австро-турецьку і Турецько-венеціанську війни. Османська імперія поступалася Австрії рядом територій в Румунії, північною Сербією (разом з Белградом). Всі ці володіння Австрія знову повернула Османській імперії через 21 рік по Белградському договору. Венеція поступалася османам завойованною нею в 1715 році частиною півострова Пелопоннес, але зберігала за собою деякі фортеці в Греції і Албанії, а також Іонійські острови. У ході мирних переговорів були підписані і деякі торговельні договори, за якими підданим султана на території Австрії надавалася свобода торгівлі.
1773 - Під тиском католицьких монархів Європи папа Климент XIV видав буллу, що забороняла діяльність ордена єзуїтів. Орден був відновлений в 1814 році указом папи Пія VII.
1774 - Між Росією і Туреччиною укладено Кючук-Кайнарджийський мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією і право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі і протоках Босфор і Дарданелли.
1798 - Біля селища Ембабе поблизу Каїра 20-тисячна армія Наполеона Бонапарта розбила втричі більшу турецько-єгипетську армію, очолювану губернатором Єгипту Мурад-беєм, що знаменувало падіння півтичолітнього мамелюкського правління в Єгипті.
1822 - Мексика проголошена імперією — президент регентської ради Агустин Ітурбіде був коронавиний як Агустин I.
1831 - У Брюсселі пройшла інавгурація першого бельгійського короля — Леопольд I дав присягу на вірність бельгійському народу і конституції.
1902 - У Бразилії в Ріо-де-Жанейро створено футбольний клуб «Флуміненсе».
1904 - Завершено будівництво Великої Сибірської магістралі, яке тривало 13 років. Вона сполучила Санкт-Петербург і Москву з містами Східного Сибіру і Далекого Сходу. Офіційне відкриття залізниці відбулося 1 січня наступного року.
1906 - Французький офіцер Альфред Дрейфус, якого було двічі засуджено до ув'язнення за шпигунство на користь Німеччини, повністю виправданий і з нього знято всі обвинувачення.
1917 - Після відставки князя Львова головою Тимчасового уряду Росії став Олександр Керенський.
1925 - В Дейтоні (штат Теннессі) закінчився т. зв. "Мавп'ячий процес" — за викладання у школі теорії еволюції Дарвіна вчитель Джон Скоупс оштрафований на 100 доларів. В 1927 році Верховний суд Теннессі скасував цей вердикт суду, посилаючись на технічні порушення процесу.
1936 - У швейцарському місті Монтре представники СРСР, Туреччини, Великобританії, Франції, Болгарії, Румунії, Греції, Югославії, Австралії і Японії підписали конвенцію, яка відновила суверенітет Туреччини над протоками з Чорного в Середземне море. Конвенція Монтре зберігає за торговими суднами всіх країн свободу проходу через протоку як в мирний, так і у військовий час. Проте режим проходу військових кораблів різний відносно чорноморських і нечорноморських держав.
Новітня історія
1940 - Народні сейми Латвії і Литви та Державна дума Естонії оголосили про встановлення в своїх країнах радянської влади і звернулись до Верховної ради СРСР з проханням прийняти їх до складу Радянського Союзу. В умовах окупації радянськими військами це стало можливо через тиждень після того, як у всіх трьох країнах на виборах здобули перемогу прокомуністичні "блоки трудового народу" — єдині виборчі списки, допущені до виборів.
1954 - У Палаці Націй в Женеві міністри закордонних справ СРСР, КНР, Великобританії, США і Франції підписали угоду про мирне врегулювання Першої Індокитайської війни. Вона передбачала тимчасовий поділ В'єтнаму на дві частини по 17-й паралелі і проведення вільних виборів з метою визначення майбутнього політичного режиму і возз'єднання країни.
1960 - На Цейлоні (нині — Шрі-Ланка) уряд очолила Сірімаво Бандаранаїке, перша у світі жінка, що зайняла пост прем'єр-міністра країни. Всього вона тричі призначалась на цей пості — 1960-65, 1970-77 і 1994-2000 роках.
1970 - В Єгипті завершено зведення Асуанської греблі через ріку Ніл, будівництво котрої тривало 11 років і обійшлось в 1 мільярд доларів. Вона дала змогу провести іригацію близько 100 тисяч акрів пустельних територій і 800 тисяч традиційно оброблюваних земель, 12 гігантських турбін стали джерелом 10 мільярдів кіловат-годин енергії на рік, що дало величезний поштовх єгипетській економіці.
1977 - Почалась чотириденна Лівійсько-єгипетська війна — у відповідь на артилерійський обстріл єгипеьські танки увійшли на територію Лівії і зайняли прикордонне місто Мусаїд. Після ряду боїв війна закінчилась за посередництва Організації звільнення Палестини і Алжиру.
1983 - На радянській антарктичній станції «Восток» зареєстровано рекордно низьку температуру на планеті — мінус 89,2 градусів по шкалі Цельсія.
Наш час
2003 - В Австрії вперше у світі вдалося зробити трансплантацію язика. У віденській центральній лікарні 42-літньому чоловікові, у якого була виявлена злоякісна пухлина, у ході 14-годинної операції був пересаджений новий язик. Операцію провела група лікарів під керівництвом Крістіана Кермера і Франца Вотінгера. За повідомленням лікарів, пацієнт знаходиться в хорошому стані. Раніше язик трансплантувався тільки тваринам, оскільки для людини дуже важко підібрати донорський матеріал.
2007 - У Великобританії у видавництві «Блумсбері Паблішинґ» вийшла друком сьома книга про Гаррі Поттера «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» Джоан Роулінг. Протягом першої доби від момент релізу книги у Великій Британії та США було продано рекордні одинадцять мільйонів примірників. Українською книга вийшла 25 вересня у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» і була першим у світі перекладом з англійської.
2007 - В Індії за результатами виборів новим президентом уперше за 60-річну історію незалежності країни стала жінка. Пратібха Патіль здобула майже дві третини голосів виборців.
2009 - У Донецьку та Маріуполі почався Чемпіонат Європи з футболу 2009 для юнаків до 19 років, в чкому у фіналі збірна України перемогла команду Англії з рахунком 2-0.
2011 - Закінчився останній політ багаторазового транспортного космічного корабля «Атлантіс», який експлуатувався з 1985 року і здійснив 33 польоти. Після завершення експлуатації шатл передали музею в Космічному центрі ім. Кеннеді на мисі Канаверал.
2013 - Король Бельгії Альберт II офіційно зрікся престолу на користь свого сина, наслідного принца Філіпа.

Народились 21 липня

356 до н.е. - 13 червня 323 до н.е., Олександр Македонський (Олександр III), 19-й цар Македонії, полководець і політик; син царя Філіпа II Македонського, та Олімпіади, царівни Епіру.
541 - 13 серпня 604, Вень-ді, китайський імператор, засновник династії Суй.
1620 - 12 липня 1682, Жан Пікар, французький астроном; першим точно визначив дугу меридіана і встановив розмір Землі.
1694 - 29 квітня 1768, Георг Брандт, шведський хімік, відкрив хімічний елемент кобальт (1730) — перший метал, котрий не був відомий у давнину. 325 років з дня народження.
1816 - 25 лютого 1899, Пауль Юліус Ройтер (Ізраїль Беєр Йосафат), засновник британського інформаційного агенства Reuter (1850).
1882 - 15 січня 1967, Давид Давидович Бурлюк, український художник-футурист, поет, теоретик мистецтва, літературний і художній критик, видавець.
1893 - 5 лютого 1947, Ганс Фаллада (Рудольф Дітцен), німецький письменник (Кожний умирає самітнім).
1899 - 2 липня 1961, Ернест (Міллер) Хемінгуей, американський письменник, лауреат Нобелівської премії (Старий і море [1954], Прощай, зброє, За ким подзвін). 120 років з дня народження.
1906 - 22 лютого 1942, Олена Іванівна Теліга, українська поетеса.
1907 - 10 червня 1944, Олег Ольжич (Олег Олександрович Кандиба), український поет, археолог і політичний діяч; син поета Олександра Олеся.
1926 - 25 листопада 2002, Карел Рейш, англійський кінорежисер (Жінка французького лейтенанта, Айседора).
1933 - 14 вересня 1982, Джон Гарднер, американський письменник (Нікелева гора, Осіннє світло).
1937 - 22 липня 1990, Едуард Анатолійович Стрельцов, радянський футболіст (кращий в сезонах 1967, 68 рр.), Олімпійський чемпіон (1956).
1938 - Нані Георгіївна Брегвадзе, грузинська співачка.
1948 - Михайло Миколайович Задорнов, російський письменник-сатирик, драматург.
1952 - 11 серпня 2014, Робін Вільямс, американський актор, лауреат «Оскара» (З добрими намірами [1997]; Міссіс Даутфаєр, Куди ведуть мрії, Джуманджи, Розумник Вілл Хантінг, Безсоння).
1959 - 8 лютого 2017, Віктор Вікторович Чанов, український футболіст ("Шахтар" Донецьк, "Динамо" Київ, "Маккабі" Хайфа, Ізраїль), тренер. 60 років з дня народження.
1961 - Джим Мартін, музикант, гітарист групи Faith No More.
1969 - Авраам Руссо (Авраам Жанович Іпджиян), російський поп-співак. 50 років з дня народження.
1971 - Нонна Валентинівна Грішаєва, російська актриса театру, кіно і телебачення.
1978 - Джош Хартнетт, американський актор ("Щасливе число Слівена", "Перл Харбор", "Одержимість").

Померли 21 липня

1105 - Фрідріх I, герцог Швабії, родоначальник династії Гогенштауфенів; дід Фрідріха Барбаросси. 914 років тому, в 55 років (нар. 1050 р.).
1552 - Антоніо де Мендоса, іспанський державний діяч, віце-король Нової Іспанії (1535–50 рр.) та Перу (1551–52 рр.). 467 років тому, в 62 роки (нар. 1490 р.).
1796 - Роберт Бернс, шотландський поет ("Джон — Ячмінне зерно", "Веселі жебраки", "Чесна бідність"), фольклорист. 223 роки тому, в 37 років (нар. 25 січня 1759 р.).
1941 - Богдан Сильвестрович Лепкий, український поет, прозаїк, літературознавець. 78 років тому, в 69 років (нар. 9 листопада 1872 р.).
1944 - Аршиль Горкі (Востанік Манук Адоян), американський художник вірменського походження, один із засновників «абстрактного сюрреалізму» та абстрактного експресіонізму. 75 років років тому, в 40 років (нар. 15 квітня 1904 р.).
1990 - Сергій Йосипович Параджанов, український кінорежисер вірменського походження ("Тіні забутих предків", "Українська рапсодія", "Колір граната", "Легеда про Сурамську фортецю"). 29 років тому, в 66 років (нар. 9 січня 1924 р.).
1998 - Алан Шепард, перший американський астронавт (1961), п'ята людина, що ступила на поверхню Місяця (1971). 21 рік тому, в 75 років (нар. 18 листопада 1923 р.).
Онлайн-тест ЗНО з історії України

Головні події 21 липня

keyboard_arrow_left20 липня
22 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward