Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Цей день 13 червня
165-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишився 201 день.

Головні події 13 червня

Всі події 13 червня

313 • У Нікомедії оприлюднено едикт імператорів Валерія Ліцинія і Костянтина Великого, яким проголошувалась релігійна терпимість на всій території Римської імперії, традиційне римське язичництво позбавлялось статусу офіційної релігії і передбачалось повернення християнам всієї власності, яка була у них відібрана під час переслідувань. Міланський едикт став важливим кроком на шляху перетворення християнства на офіційну релігію Римської імперії.

Середні віки
1373 • Між королем Англії Едуардом III та королівським подружжям Португалії Фердинандом та Елеонорою підписано Англо-португальський військовий союз, найдавніший із документально підтверджених і діючих до сих пір.

1381 • Селянська армія Вота Тайлера увійшла в Лондон, спалюючи урядові будинки, звільняючи в'язнів тюрем і убиваючи урядовців. Демонструючи повну лояльність до короля, Тайлером були висунуті умови відміни кріпацтва, старти великої кількості людей з королівського оточення, які на думку повсталих були винні у зловживанні владою, конфіскації церковних земель.

1638 • Почалася Жовнинська битва, вирішальна битва повстанців на чолі з Дмитром Гунею проти польсько-шляхетського війська під час повстання Острянина. Зазнавши поразки від коронного війська Станіслава Потоцького та загонів князя Яреми Вишневецького, Яків Острянин з частиною козаків відступив з-під Жовнина на Слобідську Україну в межі Московської держави.

Нова історія
1774 • Род-Айленд став першою британською колонією у Північній Америці, яка заборонила ввезення на її териториію рабів.

1878 • За ініціативи Австро-Угорщини та Великобританії почав роботу Берлінський конгрес, скликаний для перегляду умов Сан-Стефанського мирного договору 1878 року, що підвів підсумки Російсько-турецької війни 1877—1878 років. Він підтвердив незалежність Чорногорії, Сербії та Об'єднаного князівства Молдавії і Валахії, розглянув їх територіальні претензії до Болгарії, а також передав Фракію та Албанію з її складу під владу Туреччини.

1886 • У прибережних водах озера Штарнберг південніше Мюнхена знайдено тіло 40-річного Людвіга II Віттельсбаха. Обставини смерті три дні як відстороненого від влади за висновком консиліуму психіатрів короля Баварії, який більшу частину свого правління займався мистецькими і архітектурними проектами, так до кінця і залишились нез'ясованими.

1898 • У Канаді створено територію Юкон зі столицею у місті Доусон.

1891 • У Росії у Владивостоці почато будівництво Сибірської залізничної магістралі.

1913 • Американці Хадсон Стак і Гаррі Карстенс вперше зійшли на найвищу вершину Аляски гору Мак-Кінлі (6194 метри).

Новітня історія
1941 • В Латвії, Литві та Естонії, котрі невдовзі перед тим були окуповані Радянським Союзом, почалась масова депортація громадян до Сибіру. З Естонії було вивезено близько 60 тисяч осіб, Латвії та Литви — приблизно по 35 тисяч. Цей день в прибалтійських державах відмічається як День пам'яті жертв комуністичних репресій.

1942 • Президент США Франклін Рузвельт прийняв рішення про створення Управління стратегічних служб, призначене для збору та аналізу стратегічної інформації, необхідної для комітету начальників штабів і для проведення спеціальних операцій. Згодом на основі Управління стратегічних служб було створене Центральне розвідувальне управління (ЦРУ).

1944 • Німцями вперше почато обстріл Лондона реактивними снарядами "Фау 1". Із-за примітивності конструкції лише кожен четвертий снаряд досягав мети. Але протягом кількох місяців інтенсивність обстрілу досягала 100 ракет на день, що привело до великих руйнувань і людських жертв.

1949 • У Сайгоні проголошено створення Республіки В'єтнам, на чолі зі ставлеником французів Бао Дай.

1955 • У СРСР відкрито нове родовище алмазів — т. зв. кімберлітову трубку «Мир», другого подібного родовища на території Якутії. Промисловий видобуток тут розпочався через два роки і тривав до 2001 року. За цей час було видобути доргорогоцінного каменю на суму понад 17 млрд дол США. В наш час видобуток алмазів у родовищі «Мир» ведеться підземним способом.

1956 • У Парижі мадридський «Реал» з рахунком 4-3 переграв французький «Реймс» і став першим переможцем першого Кубка європейських чемпіонів з футболу, що пройшов за участі кращих команд 16 країн.

1966 • Папа Римський Павло VI відмінив «Індекс заборонених книг», введений папою Павлом IV ще в 1557 році. Офіційною метою складання Індексу була спроба відгородити церкву та саму віру й моральність від зазіхань на основоположні принципи та від богословських ухилів. У різний час до списку входили твори таких авторів, як Еразм Роттердамський, Вольтер, Даніель Дефо, Джордано Бруно, Миколай Коперник, Оноре де Бальзак, Еміль Золя, Анатоль Франс, Жан-Поль Сартр, Александр Дюма (батько й син), Рене Декарт, Іммануїл Кант, Джордж Берклі. У 19З0—40 рр. ХХ століття до Індексу була занесена майже вся українська література, починаючи від Котляревського й Шевченка й кінчаючи Франком, Стефаником, Лесею Українкою і майже всіма радянськими письменниками.

1971 • У Сіднеї Джеральдина Бродрік народила 5 хлопчиків і 4 дівчаток — перший офіційно зареєстрований випадок народження такої кількості близнюків. Із дев'ятьох малюків двоє хлопчиків були мертвонародженими, а решта дітей померла протягом шести днів.

1979 • Індіанці племені Сіу виграли судовий позов на суму 105 мільйонів доларів за незаконне захоплення в 1877 році урядом США їхньої території в штаті Дакота.

1983 • Після одинадцяти років польоту американська космічна станція «Pioneer 10» перетнула орбіту Плутона і стала першим зробленим людиною об'єктом, що залишив межі Сонячної системи.

1984 • На ринок в США надійшов перший серійний мобільний телефон. Пристрій під назвою «Dynatac 8000x» виробництва компанії «Motorola» важив майже 800 г, а його довжина становила 33 см. Коштував пристрій, який практично зразу здобув неабияку популярність, 3995 доларів.

Наш час
1997 • Перемігши з рахунком 90-86 у шостій фінальній грі команду «Юта Джаз», баскетбольний клуб «Чикаго Буллз» здобув п'яту за останні сім років перемогу в чемпіонаті NBA. Кращим гравцем серії "плей-оф" визнано Майкла Джордана, котрий разом зі Скотті Піппеном брав участь в усіх п'яти перможних фіналах.

2000 • В Пхеньяні почалась перша за час існування двох держав зустріч президентів Північної та Південої Кореї.

2000 • Президент Італії Кароло Чампі помилував 42-річного турка Мехмета Алі Агджу, котрий відбував пожиттєве ув'язнення за спробу замаху на життя папи римського Івана Павла II, котру він здійснив у травні 1981 року, двома пострілами з пістолета серйозно поранивши папу на площі Св. Павла у Ватикані. Помилування було ініційовано папою римським, котрий зустрівся з Агджою в тюремній камері і звернувся з відповідним клопотанням до італійського уряду. Агджу було вислано до Туреччини, де він відбув покарання за вбивство, скоєне в Стамбулі у 1979 році.

2009 • В Китаї розпочався третій етап розкопок Теракотової армії, поховання майже 8 тисячі повнорозмірних теракотових статуй китайських воїнів і їх коней, виявлене в 1974 поряд з гробницею китайського імператора Цинь Шихуанді неподалік від міста Сіань. Будівництво мавзолею почалося в 247 р. до н. е. і тривало 38 років.

2010 • В ході міжетнічних зіткнень між киргизами і узбеками, які розпочались в киргизькому місті Ош, загинуло 442 людини і більше 1500 було поранено.

2012 • Військовий трибунал Тунісу заочно засудив колишнього президента Тунісу Зіна ель-Абідін Бен Алі, який втік з країни в результаті Жасмінової революції, був засуджений до пожиттєвого терміну за вбивство демонстратів під час придушення повстання в країні на початку 2011 року. 20 червня на Бен Алі та його дружину був накладений штраф у сумі 65 мільйонів долраів.

2016 • Близько другої ночі на ЛГБТ-клуб «Pulse» в Орландо у штаті Флорида в США був здійснений зброний напад, в результаті якого 29-річний етнічний афганець і громадянин США Омар Матін зі штурмової гвинтівки та пістолета вбив 49 та поранив 53 чоловіка. Близько 5 ранку за місцевим часом він був застрелений бійцями штурмового підрозділу SWAT.

Народились 13 червня

40 - 23 серпня 93Гней Юлій Агрікола, римський полководець, консул Римської республіки, підкорювач Шотландії. 1980 років з дня народження.

823 - 6 жовтня 877 • Карл II Лисий, імператор франків з династії, король Західно-Франкського королівства; онук Карла Великого.

839 - 13 січня 888 • Карл III Товстий, імператор франків з династії Каролінгів (881-887) рр., король Сідно-Франкського королівства і Алеманії (876-887 рр.), король Західно-Франкського королівства і Аквітанії (884-887 рр.); Людовик II Німецького, онук Людовика I Благочестивого.

1773 - 10 травня 1829 • Томас Юнг, англійський фізик, медик і мовознавець.

1831 - 5 листопада 1879Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов'язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. — Кавендишської лабораторії, першим отримав стійке фотозображення (1861).

1865 - 28 січня 1939 • Вільям Батлер Єйтс, ірландський поет ("Кельтські сутінки"), драматург, лауреат Нобелівської премії (1923). 155 років з дня народження.

1870 - 6 квітня 1961 • Жюль Борде, бельгійський імунолог і бактеріолог; лауреат Нобелівської премії (1919) за відкриття імунних властивостей антитіл сиворотки крові. 150 років з дня народження.

1874 - 25 квітня 1927 • Марко Черемшина (Іван Юрійович Семанюк), український письменник ("Несамовиті", "Керманич"), перекладач.

1889 - 31 серпня 1915Адольф Пегу, французький льотчик-ас; першим у світі виконав «мертву петлю».

1897 - 2 жовтня 1973Пааво Нурмі, фінський бігун; завоював 9 золотих (5 з них — на іграх 1924 року) і три срібні Олімпійські медалі.

1915 - 26 січня 2000 • Дон Бадж, американський тенісист; переможець чемпіонатів Australian Open [1938], French Open [1938], Вімблдон [1937, 1938, 1939], U.S. Open [1937, 1938]; перший тенісист, що виграв "Великий шолом" (1938; переміг на чемпіонатах Франції, США, Австралії та Вімблдонському турнірі протягом одного року). 105 років з дня народження.

1940 • Гойко Митич, югославський актор ("Скаут", "Северіно", "Ульзана", "Оцеола", "Чингачгук, Великий Змій", "Віннету, вождь аппачів"). 80 років з дня народження.

1943Малкольм Макдауел, англійський актор ("Механічний апельсин", "О, щасливчик", "Калігула", "Блакитна мрія", "Гулаг", "Царевбивця").

1946 - 8 листопада 2009 • Ігор Володимирович Старигін, російський актор ("24 години", "Мушкетери — 20 років по тому", "Змієлов", "Д'Артаньян і три мушкетери", "Доживемо до понеділка").

1957 • Ринат Файзрахманович Дасаєв, російський футболіст, воротар ("Спартак" Москва, збірна СРСР); срібний призер чемпіонату Європи (1988).

1958Сергій Васильович Маковецький, російський театральний і кіноактор українського походження ("Брат 2", "Російський бунт", "Про виродків і людей", "Три історії", "Сучі діти").

1968Девід Грей, англійський співак, композитор.

1968 • Деніз Пірсон, співачка (Five Star).

Померли 13 червня

323 до н.е.Олександр Македонський (Олександр III), 19-й цар Македонії, полководець і політик; син царя Філіпа II Македонського, та Олімпіади, царівни Епіру. 2343 роки тому, в 33 роки (нар. 21 липня 356 до н. е.).

1036 • Алі аз-Захір Біллах, сьомий халіф Фатімідського халіфату (1021-36 рр.). 984 роки тому, в 31 рік (нар. 20 червня 1005 р.).

1886Людвіг II (Людвіг Віттельсбах), четвертий король Баварії (1864-86 рр.). 134 роки тому, в 41 рік (нар. 25 серпня 1845 р.).

1894Микола Миколайович Ґе, український художник («Тайна вечеря», «Петро І допитує царевича Олексія в Петергофі»). 126 років тому, в 63 роки (нар. 27 лютого 1831 р.).

1986Бенджамін Гудмен, американський джазовий музикант (кларнетист), "король свінгу". 34 роки тому, в 77 років (нар. 30 травня 1909 р.).

1986 • Дін Рід, американський співак і актор (Брати по крові). 34 роки тому, в 48 років (нар. 22 вересня 1938 р.).

Початок Другої світової війни
Друга світова війна
Початок Другої світової війни