Цей день 8 листопада
313-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 53 дні. Іменинники — Антон, Афанасій (Опанас), Василь, Дмитро, Феофіл (Теофіл). Міжнародний день радіології.

Головні події 8 листопада

Всі події 8 листопада

641 • Не маючи достатньо власних сил і не дочекавшись підмоги з Константинополя, після семимісячної облоги капітулювала столиця візантійського екзархату Олександрія Єгипетська. Це стало першим великим успіхом Арабського халіфату на шляху до завоювання Північної Африки, який завершився через 70 років взяттям візантійської Сеути.

1519 • Ацтеки і їх вождь Монтесума радо вітали іспанського конкістадора Ернана Кортеса, котрий увійшов до столиці ацтеків міста Теночтитлан із загоном у 650 воїнів. Вважаючи, що збувається давнє пророцтво про пришестя білошкірого бога Кецалькоатля, Монтесума ще на підході до столиці вислав назустріч іспанцям послів з багатими подарунками, які мали б сподобатись богу, поява котрого мала б принести ацтекам суворе випробування.

1520 • За наказом датського короля Крістіана II, який захопив Стокгольм і коронувався на шведський престол, було схоплено і протягом трьох днів страчено більше 80 дворян, заможних бюргерів і преставників духовенства, які підтримували регента Стена Стуре у його восьмирічній боротьбі із завойовникам. Останки Стуре були вириті з могили разом з останками його маленької дитини і спалені разом з тілами інших страчених на острові Седермальм. Вдова Стуре і багато інших шляхетних шведських дам разом з дітьми були відправлені в полон у Данію.

1602 • У Оксфорді засновано Бодліанську бібліотеку, поряд з Ватиканською — одну з найстаріших бібліотек в Європі, другу в країні після Британської бібліотеки за розміром бібліотечних фондів. З 1610 року (офіційно — з 1662) Бодліанська бібліотека наділена правом на отримання обов'язкового примірника усіх видань, що випускаються в країні. Засновником бібліотеки вважається єпископ Томас де Кобем, який першим створив при Оксфордському університеті невелике зібрання книг, прикутих до полиць ланцюгами, щоб їх не виносили за межі будівлі.

1618 • У Лондоні страчений англійський мореплавець, драматург, історик 64-літній сер Волтер Релі, котрий за звинуваченням у змові проти короля Якова I з 1604 по 1616 роки перебував у тюрмі Тауер. Вийшовши на свободу, він здійснив свою четверту експедицію до Південної Америки, відкрив великі поклади золота в районі ріки Оріноко, але після повернення до Англії був звинувачений у піратстві та державній зраді і засуджений на смерть.

1620 • Повстале чеське військо зазнало поразки від об'єднаної армії імператора Священної Римської імперії Фердинанда II і Католицької ліги на Білій горі біля Праги. Очолював чехів курфюст Пфальський Фрідріх V, обраний в 1619 році чеським королем замість Фердинанда II. Перемога на Білій горі дала можливість імператору встановити владу над Чехією, котра при номінальній самостійності стала провінцією в імперії Габсбургів.

1632 • По смерті Сигизмунда III королем Польщі обрано його сина Владислава IV, котрий став другим польським королем зі шведської династії Ваза.

Нова історія
1685 • Фрідріх Вільгельм, Великий курфюст Бранденбурзький, герцог Пруський прийняв Потсдамський едикт, котрий надав французьким гугенотам-емігрантам свободу віросповідання, економічні привілеї і право на проживання в Бранденбурзі і Прусії. Еміграція майже півмільйона французів, котрі у своїй більшості були заможними купцями, кваліфікованими ремісниками, освіченими людьми, позбавленими релігійної свободи на батьківщині після відміни в жовтні Людовиком XIV Нантського едикту, означала серйозну втрату для французької економіки і культури.

1687 • Яничари, військова еліта і відносно незалежна політична сила Османської імперії, повалили владу султана і халіфа Махмуда IV і проголосили його спадкоємцем Сулеймана III.

1793 • Після більше двох століть виконання функцій королівського палацу французький революційний уряд відкрив доступ до Лувру як публічного музею, колекція котрого на сьогодні є однією з найбільших у світі і містить експонати, що охоплюють 11 тисяч років людської цивілізації та культури.

1895 • У Вюрцбурзі німецький фізик Вільгельм Рентген, працюючи з електророзрядною трубкою, випадково відкрив промені, здатні проникати через непрозорі тіла і просвічувати їх. Він назвав їх X-промені (рентгенівськими променями) і зумів сконструювати пристрій для отримання рентгенівської картинки.

1900 • Американське видавництво «Даблдей» видало перший роман Теодора Драйзера "Сестра Керрі", котрий невдовзі був відкликаний з продажу за аморальність сюжету.

1917 • О 2 годині 10 хвилин ночі військовими частинами, підлеглими Військово-Революційному комітету Петрограда, штурмом взято Зимовий палац і заарештовано Тимчасовий уряд Росії. О 3-10 ця звістка дійшла до 2-го з'їзду Рад, робота якого почалась 7 листопада, і о 5-й ранку з'їздом було прийнято написане Леніним звернення "Робітникам, солдатам і селянам!", в котрому проголошувалась перемога революції і взяття З'їздом влади в країні. У відповідь голова Тимчасового уряду Олександр Керенський віддав наказ про введення в Петроград кінного корпусу генерала Краснова і придушення більшовицького заколоту.

1918 • Після втечі з Мюнхена родини короля Людвіга III Віттельсбаха на засіданні Мюнхенської ради робітничих і солдатських депутатів соціаліст Курт Айснер проголосив створення Народної держави Баварія, яка стала першою республікою на території колишньої Німецької імперії.

1932 • Набравши 57% голосів, губернатор штату Нью-Йорк демократ Франклін Делано Рузвельт переміг на виборах республіканця Герберта Гувера і став 32-м президентом США.

1933 • Згідно з «Новим курсом» президента Франкліна Рузвельта на подолання наслідків Великої депресії у США створене Агенство з громадських робіт, яке мало займатись створенням робочих місць для безробітних. Агенство завершило свою діяльність 31 березня 1934 року і за час своєї роботи працевлаштувало більше 4 млн осіб, які працювали головним чином на будівництві.

Новітня історія
1939 • У мюнхенської пивній «Бюргербройкеллер», де Адольф Гітлер щороку в річницю «Пивного путчу» виступав перед ветеранами Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, тесляр Йоганн Георг Ельзер здійснив замах на лідерів нацистів — він вмонтував саморобний вибуховий пристрій з годинниковим механізмом в колону, перед якою зазвичай встановлювали трибуну для вождя. В результаті вибуху 8 людей було убито і 63 поранено, однак Гітлера серед постраждалих не виявилося.

1942 • В ході Другої Світової війни почалась операція "Смолоскип", в рамках якої американо-британські війська висадились в Північній Африці.

1943 • Указом Президії Верховної ради СРСР засновано орден "Перемога" і орден Слави I, II і III ступенів.

1950 • В небі Кореї відбувся перший в історії бій реактивних літаків — за 30 секунд американський льотчик Рассел Браун збив північнокорейський "МИГ-15".

1971 • Група Led Zeppelin випустила свій четвертий альбом, на якому була записана знаменита «Stairway to Heaven».

Наш час
1994 • У мачі проти донецького "Шахтаря» у складі київського «Динамо» на поле вперше вийшов 18-літній форвард Андрій Шевченко.

1999 • Папа Римський Іван Павло II вперше в історії папства відвідав Грузію.

2006 • Microsoft офіційно повідомила про завершення розробки ОС Windows Vista і передала її корпоративним клієнтам.

2011 • Росія у співпраці з Європейським Союзом запустила в обхід України першу гілку газопроводу «Північний потік» дном Балтійського моря від російського Виборга до німецького Любміна.

2013 • Тропічний циклон Хайян на Філіппінах, один з найсильніших за всю історію метеоспостережень, за урядовими оцінками забрав 10 тисяч життів; від стихійного лиха в тій чи іншій мірі постраждали понад 12,2 мільйона філіппінців.

2016 • На 58-х президентських виборах кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп набрав 306 голосів виборників (при 270-и необхідних) і переміг суперницю від Демократичної партії Хіларі Клінтон (218) — маючи 47.5% голосів виборців проти 47.7% у Клінтон, завдяки особливостям системи президентських виборів він став 45-м президентом США.

Народились 8 листопада

30 — †28 січня 98Марк Кокцей Нерва, 12-й римський імператор (96-98 рр.); засновник династії Антонінів та перший з «П'яти хороших імператорів».

1050 — †16 квітня 1113 • Святополк II (Святополк Ізяславич), князь полоцький (1069—1071), новгородський (1078—1088), турівский (1088—1093), Великий князь київський (1093—1113); син Ізяслава I Ярославовича, внук Ярослава I Мудрого, зять Олексія I Комніна.

1622 — †23 лютого 1660Карл X Густав (Карл Густав Віттельсбах), король Швеції (1654-60 рр.).

1656 — †25 січня 1742 • Едмонд Галлей, англійський астроном, геофізик і математик; першим теоретично розрахував орбіту однієї із найзнаменитіших комет, котра від 1682 року носить його ім'я.

1847 — †20 квітня 1912 • Брем Стокер (Абрахам Стокер), ірландський письменник («Дракула»).

1887 — †2 серпня 1919Дмитро Дмитрович Вітовський, український політик, військовик і літератор, начальний командант Української Галицької армії, Державний секретар військових справ ЗУНР.

1891 — †3 березня 1934 • Олесь Досвітній (Олександр Федорович Скрипаль-Міщенко), український письменник.

1900 — †16 серпня 1949Маргарет Мітчелл, американська письменниця, лауреат Пулітцерівської премії (Віднесені вітром [1937]).

1901 — †19 березня 1965 • Георге Георгіу-Деж, румунський політичний і державний діяч, перший, згодом — генеральний секретар Румунської робітничої партії (1944-54, 1955-65 рр.), прем'єр-міністр Румунії (1952-55 рр.), Голова Державної ради Румунії (1961-65 рр.).

1922 — †2 вересня 2001Крістіан Барнард, південно-африканський хірург-кардіолог, першим провів пересадку (1967) і підсадку (1974) серця, письменник (Небажані елементи).

1929 — †28 квітня 1994 • Олег Борисов, (Альберт Іванович Борисов), російський театральний і кіноактор (Олекса Довбуш, За двома зайцями, Дайте книгу скарг, Живий труп, Перевірка на дорогах, Крах інженера Гаріна, Рафферті, Поїзд зупинився, Луна-парк). 95 років з дня народження.

1935Ален Делон, французький актор (Чорний тюльпан, Зорро, Самурай, Мсьє Кляйн, Наша історія, Двоє в місті, Повернення Казанови, Нова хвиля, Рокко і його брати, Конкорд, Червоне сонце, Париж горить?).

1946Гус Хіддінк, нідерландський футболіст і тренер.

1949 • Бонні Рейтт, американська гітаристка, співачка, лауреат "Гремі" [1990] (Runaway, The Boy Can’t Help It, Something to Talk About, Sweet Forgiveness), актриса Міський ковбой). 75 років з дня народження.

1949 • Володимир Григорович Веремєєв, український футболіст, володар Кубка кубків (1975), тренер. 75 років з дня народження.

1960Олег Євгенович Меншиков, російський актор (Покровські ворота, Сибірський цирюльник, Схід-Захід).

1967 • Кортні Торн-Сміт, американська актриса (Район Мелроуз, День за днем, Помста тупих, Лукас).

Померли 8 листопада

397 • Мартін Турський, римський військовий, християнський священник, єпископ Туру (371-397 рр.); засновник капеланства. Пом. 1627 років тому у 80 років (нар. 317 р.).

1226 • Людовик VIII (Людовик Капетинг), французький король (1123-26 рр.) з династії Капетингів; перший спадковий король Франції. Пом. 798 років тому у 39 років (нар. 5 вересня 1187 р.).

1246 • Беренгарія Велика, королева Кастіліїї (1217); старша дочка Альфонсо VIII Кастільського і Елеонори Плантагенет. Пом. 778 років тому у 49 років (нар. 1 червня 1197 р.).

1308 • Йоан Дунс Скот, шотландський філософ і теолог, останній представник середньовічної схоластики. Пом. 716 років тому у 42 роки (нар. 1266 р.).

1618Волтер Релі, англійський мореплавець, драматург, історик. Пом. 406 років тому у 66 років (нар. 1552 р.).

1674Джон Мільтон, англійський поет ("Захист англійського народу", "Втрачений рай", "Самсон-борець"). Пом. 350 років років тому у 66 років (нар. 9 грудня 1608 р.).

1709 • Димитрій (Данило Савич Туптало), український церковний діяч, митрополит Ростовський і Ярославський (1702-09 рр.), вчений, письменник («Успенська драма», «Різдвяна драма»), проповідник, богослов («Книга житій святих»), агіограф. Пом. 315 років років тому у 58 років (нар. 21 грудня 1651 р.).

1773 • Фрідріх-Вільгельм фон Зейдліц-Курцбах, прусський воєнначальник, командуючий кавалерією Фрідріха Великого. Пом. 251 рік тому у 52 роки (нар. 3 лютого 1721 р.).

1921 • Павол Гвездослав (Павол Орсаг), словацький поет ("Криваві сонети"). Пом. 103 роки тому у 72 роки (нар. 2 лютого 1849 р.).

1953 • Іван Олексійович Бунін, російський письменник (Суходол, Окаянні дні, Життя Арсеньєва), лауреат Нобелівської премії (1933) "за сувору майстерність, з яким він розвиває традиції російської класичної прози". Пом. 71 рік тому у 83 роки (нар. 22 жовтня 1870 р.).

2009 • Ігор Володимирович Старигін, російський актор ("24 години", "Мушкетери — 20 років по тому", "Змієлов", "Д'Артаньян і три мушкетери", "Доживемо до понеділка"). Пом. 15 років років тому у 63 роки (нар. 13 червня 1946 р.).

Правила життя Дональда Трампа
Правила життя
Правила життя Дональда Трампа

Головні події 8 листопада

Початок арабського завоювання Північної Африки

641

Відкрито музей у Луврі

1793

Відкриття рентгенівських променів

1895

Франклін Рузвельт — 32-й президент США

1932