Цей день 3 березня
63-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 303 дні. Іменинники — Агапіт, Кузьма, Лев, Флавіан. Всесвітній день письменника, у Японії проходить фестиваль Хіна Мацурі (Фестиваль ляльок), у Марокко святкують День Незалежності і День трону.

Головні події 3 березня

Всі події 3 березня

1067 • У битві на ріці Немига біля Менська (нині Мінськ у Білорусі) коалція Ярославичів — Ізяслава київського, Святослава чернігівського та Всеволода переяслівського, розбила війського полоцького князя Всеслава Брячеславича.

1613 • Земський Собор у Москві присягнув на вірність новообраному царю Михайлу Федоровичу Романову, сину митрополита Філарета, племіннику Федора Іоановича, останнього російського царя з династії Рюриковичів. У травні 16-літній Михайло Романов прибув до Москви і у липні вінчався на царство.

Нова історія
1802 • У Відні опублікована "Соната для фортепіано № 14" Бетховена, присвячена його 17-річній учениці, графині Джульєтті Гвічарді. Назву «Місячна» запропонував у 1832 році, вже після смерті автора, поет Людвіг Рельштаб.

1820 • Конгрес США задовільнив прохання території Міссурі, на якій було дозволене рабовласництво, увійти до США в якості штату, однак оночасно прийняв (т. зв. Міссурійський компроміс) до складу Союзу і штат Мен, що дало змогу зберегти кількісну рівновагу між рабовласницькими і вільними штатами.

1861 • У Петербурзі російський імператор Олександр II підписав маніфест про відміну у країні кріпацтва. Опублікований 15 березня, він приніс свободу 22,5 мільйонам кріпаків, які однак, не ставали власниками оброблюваної землі — відчуджена у поміщиків, вона передавалась сільським громадам, які розподіляли її порівну серед сільських жителів.

1863 • Президент США Авраам Лінкольн підписав закон про заснування Національної академії наук, метою якої було "дослідження, вивчення і систематизація всього, що стосується науки".

1875 • У Парижі в Opera Comique провалом закінчилась прем'єра опери "Кармен" Жоржа Бізе.

1875 • У Монреалі на катку «Вікторія» відбувся перший у світі матч по хокею з шайбою в закритому приміщенні.

1878 • У Сан-Стефано, передмісті Стамбула, підписано прелімінарний мирний договір, який завершував Одинадцяту Російсько-турецьку війну 1877-78 років. За його умовами Росія отримала частину Вірменії і південну частину Бесарабії. Туреччина визнала незалежність Румунії, Чорногорії і Сербії, а також зобов'язувалась надати самоуправління Боснії і Герцеговині. Крім того створювалась також автономна держава Велика Болгарія, до складу якої увійшла північна її частина, а також, Східна Румелія і Македонія.

1883 • Вперше за останні 20 років Конгрес США дав згоду на будівництво трьох нових крейсерів, які заклали основи могутності американського військово-морського флоту — до кінця століття він перемістився з 12-го на третє місце у світі, поступаючись своєю потужністю лише британському і німецькому.

1915 • В Нью-Йорку пройшла прем'єра найвидатнішого німого фільму всіх часів і народів — "Народження нації" з Ліліан Гіш, Мей Марш і Уоллесом Рейдом у головних ролях. Епічна стрічка Дейвіда Гріфіта, рекордної на той час тривалості (2 години 40 хвилин), про події часів Громадянської війни в США відзначалася революційними кінематографічними прийомами, включаючи "наїжджаючі" крупні плани, незвичні ракурси, зйомка в русі, однак була негативно прийнята критикою із-за расистської тенденційності і спотворення історичних подій. У 1936 році Гріфіт отримав "Почесного Оскара" за "визначну діяльність, що сприяла розвитку кіно", а після смерті в 1948 році Американська гільдія режисерів присвоїла ім'я Гріффіта найвищій своїй нагороді.

1918 • Після активізації військових дій країн-учасниць Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина і Болгарія) проти Радянської Росії, остання була змушена підписати у Брест-Литовську сепаратний мирний договір на умовах, запропонованих супротивниками — Росія втрачала майже 1 мільйон квадратних кілометрів території. Вона визнала незалежність України і Фінляндії, мирний договір України з Німеччиною, втрачала Польщу, Естонію, Латвію і Литву, Грузію та ряд вірменських областей, які переходили до Туреччини. Однак після Листопадової революції 1918 року у Німеччині Росія в односторонньому порядку анулювала Брестський договір, у 1919 році завоювала Україну і Грузію, у 1939-у захопила частину Польщі, а в 1940 році — прибалтійські республіки. У 1991 році Грузія, Естонія, Латвія, Литва і Україна проголосили незалежність і вийшли зі складу Радянського Союзу.

1921 • Польща і Румунія підписали у Бухаресті договір про військовий союз проти Росії.

1924 • Великі національні збори Турецької республіки ліквідувала халіфат, теократичну інституцію, що існувала у мусульманському світі майже 1300 років. Уранці наступного дня останній халіф Абдул Меджид II з династії Османів разом з родиною був примусово висланий за кордон й наступні два десятиліття свого життя провів здебільшого у Франції, повністю відійшовши від політичної діяльності.

1931 • Президент Гувер затвердив рішення Конгресу США вважати вірш "Зоряно-смугастий прапор", написаний у 1814 році Френсісом Кі під впливом подій англо-американської війни 1812 року і покладений згодом на мелодію популярної англійської пісні "To Anacreon in Heaven", офіційним гімном США.

Новітня історія
1941 • Компанія Mars розпочала випуск шоколадних цукерок M&M’s. Завдяки спеціальній оболонці вони не мурзали руки споживачів. Сьогодні різнокольорові драже продаються більше, ніж у 100 країнах світу.

1945 • Під тиском США і Радянського Союзу Фінляндія, яка у вересні 1944 року підписала з СРСР угоду про перемир'я, оголосила війну Німеччині, своєму недавньому союзнику у 2-й Світовій війні.

1947 • Пленум ЦК КП(б)У формально підтвердив призначення Міністра промисловості будівельних матеріалів СРСР Лазара Кагановича першим секретарем ЦК КП(б) України, який змінив на цьому посту Микиту Хрущова. У грудні того ж року Хрущов знову повернувся до виконання обов'язків першого сексретаря КПУ(б).

1978 • На кладовищі у містечку Веве (Швейцарія) з могили викрадено останки видатного американського актора Чарлі Чапліна. Вони були знайдені через 11 тижнів поблизу Женевського озера.

1985 • На американському телеканалі ABC відбулась прем'єра серіалу «Агентство «Місячне світло» з Сибіл Шепард і Брюсом Віллісом у головних ролях.

1986 • На лейблі Elektra Records вийшов третій студійний альбом групи Metallica «Master of Puppets». Він піднявся до 29-го місця у чарті Billboard і став першим «платиновим» альбомом у жанрі треш-метал.

Наш час
1991 • Після тривалої погоні за участю кількох десятків машин і вертольота лос-анжелеський поліцейський патруль зупинив машину, за рулем якої сидів п'яний умовно звільнений грабіжник Родні Кінг. На відміну від двох своїх супутників він відмовився підкоритись вимогам поліції, за що був жорстоко побитий. Цей інцидент, знятий на відео випадковим свідком, був показаний по CNN і викликав у США шок. Детальне розслідування подій, які зразу набули расового забарвлення (Кінг був чорним, а майже всі поліцейські — білі), було затруднене через відсутність на відео перших секунд подій, коли, за словами поліцейських, Кінг відмовився підкоритись, а за його словами — захищався, остерігаючись расової розправи.

1991 • У Латвії та Естонії відбулися референдуми, переконлива більшість учасників (74% у Латвії, 83% в Естонії) яких висловились за вихід цих республік зі складу СРСР.

1994 • Україна і США підписали договір про дружбу і співробітництво.

2000 • Тропічний шторм Глорія призвів до загибелі 55-х громадян Мадагаскару і позбавив житла більше 600 тисяч чоловік.

2002 • На референдумі у Швейцарії громадяни країни висловились за вступ країни до ООН. «Так» членству країни в ООН сказали 54,6 відсотка учасників референдуму, ідея членства також здобула підтримку більшості виборців у 12 з 23 кантонів. Швейцарії була прийнята в ООН у вересні 2002 року на черговій 57-й сесії Генеральної Асамблеї, і таким чином, стала 190-м повноправним членом Об'єднаних націй, а єдиною визнаною країною світу, яка не входить до ООН, залишається Ватикан.

2005 • Американський бізнесмен і мандрівник Стів Фоссет на літаку «Scaled Composites Virgin Atlantic GlobalFlyer» здійснив перший одиночний безпосадочний і бездозаправочний авіапереліт навколо Землі. Політ розпочався 28 лютого з міста Саліна (штат Канзас) і тривав 67 годин 1 хвилину і 10 секунд із середньою швидкістю 551 км/год.

Народились 3 березня

1260 — †2 березня 1333 • Владислав I (Владислав Локетек), польський король з династії П'ястів (з 1320 р.).

1831 — †19 жовтня 1897 • Джордж Мортімер Пуллман, американський винахідник, конструктор знаменитих спальних вагонів.

1845 — †6 січня 1918 • Георг Фердинанд Кантор, німецький математик, основоположник теорії множин.

1847 — †2 серпня 1922Александр Грехем Белл, канадський винахідник (телефонний апарат) шотландського походження.

1871 — †19 лютого 1957Моріс-Франсуа Гарен, французький спортсмен, велогонщик, перший переможець багатоденних перегонів «Тур-де-Франс».

1896 — †22 лютого 1960 • Іван Сергійович Паторжинський, український співак (бас), педагог, народний артист СРСР (1944).

1912 — †12 жовтня 1957Лев-Роман Михайлович Ребет, український політичний діяч, публіцист, один з лідерів ОУН.

1942 • Йон Ілієску, румунський політичний діяч, один з лідерів Грудневої революції (1989), президент Румунії (1989-96, 2000-04 рр.).

1953Зіко (Артур Коімбра), бразильський футболіст, тренер; кращий гравець світу 1983 року (за версією World Soccer).

1956Збігнєв Бонек, польський футболіст, тренер; один з кращих футболістів світу свого часу.

1958Міранда Річардсон, англійська актриса ("Гаррі Поттер і дарунки смерті", "Імперія сонця", "Танець з незнайомцем").

1966 • Тон Лок (Ентоні Терел Сміт), американський реп-співак ("Wild Thing", "Funky Cold Medina").

1973Вікторія Здрок, українська модель, зірка "Плейбоя" (1994), "Пентхауса" (2002), актриса.

1977 • Ронан Патрік Кітінг, ірландський поп-співак, вокаліст групи Boyzone.

1981 • Ліл'Фліп (Веслі Ерік Вестон), американський співак у стилі реп.

1982Джессіка Біл, американська актриса ("Ілюзіоніст", "Сьоме небо").

Померли 3 березня

1703Роберт Гук, англійський природодослідник, учений-енциклопедист. Пом. 321 рік тому у 68 років (нар. 18 липня 1635 р.).

1707Мухі-уд-Дін Мухаммед (Аурангзеб), 6-й імператор Великих Моголів (1658-1707 рр.) з династії Тимуридів. Пом. 317 років тому у 89 років (нар. 3 листопада 1618 р.).

1707 • Аламгір I (Абул Музаффар Аурангзеб), падишах імперії Великих Моголів (1658-1707 рр.). Пом. 317 років тому у 89 років (нар. 4 листопада 1618 р.).

1932 • Альфьєрі Мазераті, італійський автомобільний інженер (Maserati). Пом. 92 роки тому у 45 років (нар. 23 вересня 1887 р.).

1934 • Олесь Досвітній (Олександр Федорович Скрипаль-Міщенко), український письменник. Пом. 90 років років тому у 43 роки (нар. 8 листопада 1891 р.).

1981 • Олег Іванович Даль, російський кіноактор ("Погана хороша людина", "Не може бути"). Пом. 43 роки тому у 40 років (нар. 25 травня 1941 р.).

2017Раймон Копа (Копашевський), французький футболіст, кращий гравець Європи (1958), кавалер Ордену почесного легіону. Пом. 7 років тому у 86 років (нар. 13 жовтня 1931 р.).

Головні події 3 березня

Скасування кріпацтва в Росії

1861

Сан-Стефанський мирний договір

1878

Брест-литовський мирний договір

1918

Ліквідація ісламського халіфату

1924