сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1772 - 1776 років
7 вересня 1776 року під час Революційної війни північно-американських штатів за незалежність американський підводний човен «Turtle» провів першу в світі підводну атаку корабля супротивника - у гавані Нью-Йорка з борту «Turtle» до флагмана британського флоту корабля "Eagle" була прикріплена бомба з годинниковим механізмом.

Політичні лідери 1772 - 1776 років

Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Пруссія: Фрідріх II Великий (1740-86) • Королівство Франція: Людовик XV Улюблений (1715-74), Людовик XVI (1774-91) • Королівство Швеція: Густав III (1771-92) • Османська імперія: Мустафа III (1757-73) • Річ Посполита: Станіслав Понятовський (1764-95) • Російська імперія: Катерина II (1762-96) • Священна Римська імперія: Марія Терезія (1740-80), Йосиф II (1765-90).

Головні події 1772 - 1776 років

Всі події 1772 - 1776 років

23 квітня 1772 - Капітуляцією Кракова перед австрійськими військами, котрі виступали на боці Росії, закінчилось повстання т. зв. Барської Конфедерації, військово-політичного об'єднання польської шляхти, спрямованого проти короля Станіслава Августа Понятовського та Російської імперії.
28 квітня 1772 - У Копенгагені за любовний зв'язок з королевою Кароліною Матільдою страчений датський державний діяч граф Іоган Фредерік Струенсе. Використовуючи своє положення особистого лікаря психічно хворого короля Крістіана VII, Струенсе зблизився з молодою королевою, став кабінет-міністром Данії, секретарем Таємної ради і, отримавши доступ до всіх державних документів, зосередив у своїх руках величезну владу, - за 16 місяців видав 600 законів і розпоряджень, які викликали невдоволення у чиновництва. Проти Струенсе була організована змова, він був заарештований, засуджений до страти і четвертований.
5 серпня 1772 - На основі секретних конвенцій, підписаних в лютому в Санкт-Петербурзі і Відні, Росія, Пруссія і Австрія розділили між собою територію Речі Посполитої за т. зв. санітарними смугами. Щоб надати законності своїм анексіям, союзники домоглися затвердження Першого поділу польським сеймом і королем Станіславом Понятовським.

1773

17 січня 1773 - Джеймс Кук і його екіпаж корабля Resolution стали першими європейцями, що проплили південніше Південного полярного кола.
27 квітня 1773 - Англійський парламент прийняв «чайний акт», який дозволяв майже збанкрутілій Ост-Індській компанії завезти у північно-американські колонії півмільйона фунтів чаю з мінімальним митом. Це привело до монополізації чайної торгівлі на американському ринку, що викликало протести колоністів і, після прийнятих Великобританією жорстких заходів, до війни за незалежність.
21 липня 1773 - Під тиском католицьких монархів Європи папа Климент XIV видав буллу, що забороняла діяльність ордена ієзуїтів. Орден був відновлений в 1814 році указом папи Пія VII.
11 серпня 1773 - Колишній донський козак Ємельян Пугачов оголосив себе російським імператором Петром III і видав маніфест, що закликав "козаків, калмиків і татар повалити владу дворян-злодіїв"; згодом під знамена Пугачова стало близько 25 тисяч невдоволених і повстання охопило значну частину південної Росії.
28 вересня 1773 - На Уралі і в Поволжі почалося повстання під керівництвом донського козака Ємельяна Пугачова. Цього дня він видав маніфест від імені російського царя Петра III, котрому нібито вдалось уникнути смерті, яким наділяв "козаків, калмиків і татар" землею, провіантом і зброєю.
16 грудня 1773 - "Бостонське чаєпиття" - переодягнуті індіанцями 60 жителів Бостона на чолі з Семюелем Адамсом здійснили напад на три судна Ост-Індської компанії і викинули за борт 342 ящики з чаєм. Так вони виразили протест проти безмитного ввезення чаю, виключне право на здійснення якого було надане англійським парламентом британській компанії і зробило її в Північній Америці фактичним монополістом. У відповідь уряд Великої Британії постановив закрити порт Бостона до повної компенсації збитків (18 тисяч фунтів), в штаті Массачусетс було оголошено військове положення і розквартировано надіслані з Європи війська. Це викликало активний спротив північноамериканських колоній і привело до війни за незалежність від Великобританії, котра закінчилась утворенням США.
24 грудня 1773 - Після смерті халіфа і султана Мустафи III влада в Туреччині перейшла до його брата Абдул-Хаміда I, період правління якого відмічений помітним послабленням центральної влади і значними територіальними втратами.

1774

10 травня 1774 - Після смерті Людовика XV на французький престол зійшов його внук Людовик XVI, котрий закінчить своє життя на гільйотині французької революції.
13 червня 1774 - Род-Айленд став першою британською колонією у Північній Америці, яка заборонила ввезення на її териториію рабів.
21 липня 1774 - Між Росією і Туреччиною укладено Кючук-Кайнарджийський мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією і право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі і протоках Босфор і Дарданелли.

1775

21 січня 1775 - У Москві на Болотній площі страчений Ємельян Пугачов, донський козак, керівник Селянської війни 1773-75 років в Росії.
19 квітня 1775 - Біля Лексингтону (Массачусетс) англійські королівські війська при спробі взяти під контроль околиці Бостона вступили в бій з місцевим загоном самооборони. Незважаючи на погане озброєння, 77 американцям вдалось отримати перемогу над переважаючим (чисельністю близько 700-т осіб) супротивником - у Новій Англії почалась війна за незалежність північноамериканських колоній.
4 червня 1775 - За наказом імператриці Катерини II російське військо під командуванням генерала Текелія оточило Запорозьку Січ і зруйнувало всі укріплення та будівлі. Частина козаків утекла на турецькі землі, де було засновано Задунайську Січ. Лише через два місяці імператрицею було видано указ про знищення Запорізької Січі.
11 червня 1775 - У кафедральному соборі Реймса на престол Франції короновано 21-річного Людовика XVI Бурбона, усунутого від влади в результаті Французької революції.
14 червня 1775 - З метою боротьби з армією Великої Британії за рішенням Континентального Конгресу створено армію США як об'єднання армій всіх північноамериканських штатів на чолі з генералом Джорджем Вашингтоном.
15 червня 1775 - За наказом російської імператриці Катерини II війська під командуванням генерал-поручика Петро Текелія зруйнували Запорізьку (Підпільненську) Січ. Вона була здана без бою кошовим отаманом Петром Калнишевським, який не мав достатньо війська, щоб захищати Січ. Разом із козацькою старшиною його було заарештовано і решту свого життя він провів у Соловецькому монастирі. Козацьке військо було розпущено, а на місці Січі з часом виникло село Покровське, яке в 1950-ті роки опинилося під водами штучного Каховського моря.
15 червня 1775 - Другий Континентальний конгрес одноголосно проголосив Джорджа Вашингтона командувачем американської армії.
16 червня 1775 - Російські війська під командуванням генерала Петра Текелія, які поверталися з турецького походу, повністю зруйнували Січ, а все майно та козацькі архіви було вивезено до Петербурга.
3 серпня 1775 - Російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Підпільненської січі, звинувативши запорожців у захопленні та присвоєнні чужої власності та намаганні створити незалежне управління. Січ була повністю зруйнована, її майно і архіви - вивезені у Петербург, а територіальні володіння козацтва були приєднані до Новоросійської губернії зі столицею у місті Кременчук. Частині козаків вдалось врятувались втечею до Османської імперії, де вони у 1792 році в дельті Дунаю заснували Задунайську січ.
14 серпня 1775 - Російська імператриця Катерина II видала маніфест, який офіційно сповіщав про ліквідацію Запорозької Січі як «кубло пияк та розбишак», які жили в неуцтві та заважали вести торгові та культурні зв'язки з сусідами. Частина запорожців пішла за Дунай, де заснувала Задунайську Січ, частина - на Кубань. Задунайська Січ з перервами та численними переїздами з місця на місце проіснувала до 1828 року.
31 грудня 1775 - Невдачею закінчилась спроба американських військ під керівництвом генералів Бенедикта Арнольда і Річарда Монгомері взяти штурмом уріплене канадське місто Квебек-сіті. Під час першої ж атаки Монтгомері був убитий, а до кінця дня англійці під керівництвом Гая Карлтона не тільки зуміли вистояти за фортифікаційними спорудами, але й перейти в контратаку і змусити американців рятуватись втечею. Під Квебеком загинуло і було поранено 60 американців і більше 400 взято в полон. Поранений в ногу генерал Арнольд зумів переправити рештки своїх війська через ріку Св. Лаврентія на американську територію. Менш, ніж через 5 років Бенедикт Арнольд за хабар у розмірі 20 тисяч фунтів здав без бою стратегічно важливий форт Вест-Пойнт, а після виявлення зради був змушений відкрито перейти на бік англійців і решту періоду англо-американської війни воювати проти своєї країни, якій він вірно служив не одне десятиліття.

1776

10 січня 1776 - Британський публіцист Томас Пейн, що з 1774 року проживав у Північній Америці, опублікував памфлет "Здоровий глузд", в якому висловив ідею суверинітету народу і обгрунтував прагнення британських колоній до незалежності. Америка, на думку Пейна, була єдиною частиною світу, де люди могли жити вільно, без пригнічення і насилля, але лише незалежність колоній від Великобританії могла б гарантувати їм право на свободу. Памфлет дуже швидко став популярним і його наклад склав більше 500 тисяч примірників.
15 січня 1776 - Для придушення повстання британських колоній у Північній Америці граф Фрідріх II Гессен-Кассельський за 21.3 мільйона талерів надав англійському королю Георгу III близько 17 тисяч солдатів. Аналогічні угоди Великобританія уклала і з деякими іншими німецькими князівствами, і протягом місяця за океан відплило близько тридцяти тисяч найманців.
15 січня 1776 - У Львові вийшов перший примірник «Gazette de Leopol», першого відомого періодичного видання на території України.
1 березня 1776 - У Великій Британії набув чинності закон про повне торгове ембарго повсталих колоній у Північній Америці, прийнятий 25 грудня 1775 року. Цим кроком британський уряд намагався паралізувати економіку Нової Англії. У відповідь цього ж дня французький міністр закордонних справ граф Шарль Гравє де Вержен і його іспанський колега Херонім де Грімальді висловились за підтримку північноамериканських колоній у їх боротьбі за незалежність від Великої Британії.
28 березня 1776 - Засновано Большой театр - князь Петро Урусов отримав урядовий дозвіл на утримання в Москві постійної театральної трупи і будівництво приміщення для їх виступів.
4 травня 1776 - Род-Айленд став першою американською колонією, яка оголосила незалежність від Англії.
12 червня 1776 - Вірджинія стала першим американським штатом, який прийняв Декларацію прав, в якій було проголошено основні права людини, в тому числі і право повстання проти "неадекватного" уряду.
2 липня 1776 - Другий Континентальний конгрес у Філадельфії прийняв рішення про відділення американських колоній від Великобританії.
4 липня 1776 - У Філадельфії Другий континентальний конгрес прийняв Декларацію незалежності Сполучених Штатів Америки від Великої Британії і її короля. Це сталося на 442-й день після того як економічні суперечності між метрополією і колоніями переросли у збройний конфлікт в Ленсингтоні, що знаменував початок Американської революції.
12 липня 1776 - Капітан Джеймс Кук на кораблі «Резолушн» вирушив з Плімута у свою третю, останню, подорож з метою знайти північно-західний морський шлях, що сполучає Тихий і Атлантичний океани. Мета експедиції не була досягнута і увійшла в історію завдяки відкриттю Гавайських островів та трагічній загибелі Кука на них.
29 липня 1776 - Останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де провів в ув'язненні 25 років. Монастирському керівництву було наказано утримувати Калнишевського «без відпусток із монастиря, заборонити не лише листування, але ще й спілкування з іншими персонами і тримати під вартою солдат монастиря».
2 серпня 1776 - США де-юре набули незалежність - у Філадельфії відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній від Великобританії, прийнятої 4 липня Континентальним конгресом.
27 серпня 1776 - В ході Американської революції у битві при Брукліні британські війська під командуванням генерала Вільяма Хау розбили американські загони, котрими командував Джордж Вашингтон, і 15 вересня Велика Британія зайняла Нью-Йорк.
7 вересня 1776 - Під час Революційної війни північно-американських штатів за незалежність американський підводний човен «Turtle» провів першу в світі підводну атаку корабля супротивника - у гавані Нью-Йорка з борту «Turtle» до флагмана британського флоту корабля "Eagle" була прикріплена бомба з годинниковим механізмом.
9 вересня 1776 - Затверджено нову назву Об'єднаних Колоній Америки — країна стала називатись Сполучені Штати Америки.
26 грудня 1776 - Під Трентоном війська Джорджа Вашингтона отримали перемогу над англійцями, яка стала переломною в боротьбі північноамериканських колоній за незалежність.

Народились в 1772 - 1776 роках

7 квітня 1772 - 10 жовтня 1837, (Франсуа Марі) Шарль Фур'є, французький соціаліст-утопіст ("Теорія всесвітньої єдності", "Новий господарський соцієтарний світ").
18 квітня 1772 - 11 вересня 1823, Давид Рікардо, англійський економіст, класик політичної економії ("Приниципи політичної економіки і оподаткування"); виявив закономірність пониження норми прибутку в умовах вільної конкуренції.
2 травня 1772 - 25 березня 1801, Новаліс (Фрідріх фон Гарденберг), німецький письменник, поет, філософ.
4 травня 1772 - 20 серпня 1823, Фрідріх Арнольд Брокгауз, німецький видавець, засновник однойменного видавництва (Амстердам, 1805), що протягом наступних двох століть друкувало одну з найпопулярніщих у світі енциклопедій.
24 серпня 1772 - 12 грудня 1843, Віллем I (Вільгельм Оран-Насау), перший король Нідерландів (1815-40 рр.), перший великий герцог Люксембурзький.

1773

9 лютого 1773 - 4 квітня 1841, Вільям Генрі Гаррісон, 9-й президент США; був на своєму посту лише місяць (з 4-го квітня по 4-е травня 1841 року), найкоротший термін з усіх американських президентів.
10 лютого 1773 - 16 листопада 1842, Василь Назарович Каразін, український вчений, винахідник, громадський діяч; засновник першого у східній Україні Харківського університету (1805).
6 квітня 1773 - 23 червня 1836, Джеймс Мілль, шотландський економіст.
15 травня 1773 - 11 червня 1859, Клеменс Меттерніх-Віннебург, австрійський політичний діяч, канцлер (1821-48 рр.), один із засновників Священного союзу.
13 червня 1773 - 10 травня 1829, Томас Юнг, англійський фізик, медик і мовознавець.
6 жовтня 1773 - 26 серпня 1863, Луї-Філіпп I, герцог Орлеанський, король-громадянин французів (1830-48 рр.), останній монарх з титулом короля на французькому престолі.
21 грудня 1773 - 10 червня 1858, Роберт Броун, шотландський ботанік; відкрив хаотичний рух дрібних часток у рідині під дією ударів молекул оточуючого середовища ("броунівський рух").
27 грудня 1773 - 15 грудня 1857, Джордж Кейлі, англійський інженер, винахідник, теоретик повітроплавання.

1774

20 жовтня 1774 - 4 вересня 1869, Джон Паско Фокнер, австралійський бізнесмен і політик; співзасновник Мельбурна.

1775

20 січня 1775 - 10 червня 1836, Андре Марі Ампер, французький фізик, математик і природодослідник.
23 квітня 1775 - 19 грудня 1851, Джозеф Вільям Тернер, найвизначніший представник романтичної школи англійського живопису (Останній рейс корабля "Відважний", Дощ, пара і швидкість).
23 липня 1775 - 11 травня 1857, Франсуа Ежен Відок, французький злочинець, що став засновником французької служби безпеки Сюрте.
24 липня 1775 - 11 травня 1857, Франсуа Відок, французький авантюрист, злочинець (1793), сексот (1809), організатор служби безпеки Франції (1810), засновник першого у світі приватного детективного бюро (1832).
24 жовтня 1775 - 7 листопада 1862, Бахадур Шах II (Бахадур Шах Зафар), останній імператор Імперії Великих Моголів (1837-57 рр.).

1776

24 січня 1776 - 25 червня 1822, Ернст Теодор Амадей Гофман, німецький письменник ("Золотий горщик", "Крихітка Цахес", "Житейські погляди кота Мурра"), художник, композитор - автор першої німецької романтичної опери ("Ундіна").
11 червня 1776 - 31 березня 1837, Джон Констебл, англійський живописець-пейзажист.
9 серпня 1776 - 9 липня 1856, Амедео Авогадро, італійський фізик і хімік (закон Авогадро).
20 серпня 1776 - 24 жовтня 1842, Бернардо О'Хіггінс, керівник визвольногої війни Чилі проти Іспанії, президент-диктатор Чилі (1818-1823); національний герой Чилі.
27 серпня 1776 - 2 січня 1831, Бартольд Георг Нібур, німецький історик.

Померли в 1772 - 1776 роках

16 жовтня 1772 - Ахмад-шах Абдалі (Дуррані), шах Афганістану (1747—73 рр.), засновник афганської держави. 247 років тому, в 50 років (нар. 1722 р.).
10 травня 1774 - Людовик XV (Людовик Улюблений), король Франції (1715-74 рр.) з династії Бурбонів. 245 років тому, в 64 роки (нар. 15 лютого 1710 р.).
17 жовтня 1774 - Джузеппе Антоніо Гварнері, італійський майстер виготовлення скрипок. 245 років тому, в 76 років (нар. 21 серпня 1698 р.).
21 січня 1775 - Ємельян Іванович Пугачов, козацький отаман, керівник селянського повстання в Російської імперії (1773-75 рр.). 244 роки тому, в 33 роки (нар. 1742 р.).
25 серпня 1776 - Девід Юм, шотландський філософ-емпірист, історик та економіст, діяч епохи Просвітництва. 243 роки тому, в 65 років (нар. 7 травня 1711 р.).
22 вересня 1776 - Натан Хейл, американський офіцер-патріот ("Єдине, про що я жалкую, так це те, що в мене тільки одне життя, котре я можу віддати за батьківщину"); страчений англійцями у віці 21-го року за шпигунство на користь армії генерала Джорджа Вашингтона. 243 роки тому, в 21 рік (нар. 6 червня 1755 р.).

Головні події 1772 - 1776 років

4 липня 1776 року у Філадельфії Другий континентальний конгрес прийняв Декларацію незалежності Сполучених Штатів..
4 липня 1776
keyboard_arrow_left1769
1779keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward