Цей день 28 жовтня
302-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 64 дні. Іменинники — Іван, Лук'ян. Міжнародний день анімації, в Україні відзначають День визволення України від фашистських загарбників, День рятувальника, у Чехословаччині відзначають День республіки.

Головні події 28 жовтня

Всі події 28 жовтня

306Преторіанці проголосили 26-літнього Максенція імператором Риму.

312 • В битві біля Мульвієвого мосту поблизу Риму претендент на престол Костянтин отримав перемогу над військами узурпатора Максенція і фактично, хоча і без офіційного визнання, став одноосібним правителем Західної Римської імперії.

Середні віки
1216 • По смерті Джона Безземельного в абатстві св. Петра у Глостері короновано його 9-річного сина Генріха ІІІ, який до повноліття правив спочатку під опікою Вільяма Маршала, 1-муго графа Пемброка, а згодом — регентської ради.

1412 • По смерті Маргарити Датської Ерік Померанський з династії Грифичів став одноосібним правителем Кальмарської унії.

1617 • В урочищі Суха Вільшанка поблизу Таращі на Київсщині між Річчю Посполитою і Запорожжям укладено угоду, за якою козацький реєстр встановлювався в 1 тисячу осіб, перед якими встановлювалось головне завдання – несення прикордонної служби, а також підтримання внутрішнього миру в Україні. Гетьман реєстрового Війська Запорозького обирався на козацькій раді, а затверджувався королем. Суворо заборонялися походи козаків на Крим і Туреччину, підтримання стосунків з представниками іноземних держав. Прийнятим на державну службу гарантувалося: право вільного господарювання, власне адміністративне підпорядкування та судочинство, звільнення від феодальних повинностей, які покладалось на селян.

1628 • Після 13-місячної облоги королівські війська за наказом першого міністра Франції кардинала Рішельє захопили гугенотську "державу в державі" фортецю Ла-Рошель. Ла-Рошель мала статус вільного міста, влада в якому належала гугенотському купецтву і духовенству, і на думку Рішельє її стратегічне положення дозволяло іноземним єдиновірцям гугенотів несподівано напасти на Францію.

Нова історія
1672 • У Бучачі (нині — Тернопільської області) між Річчю Посполитою і Османською імперією укладено мирний договір, який підвів підсумок першого етапу Польсько-турецької війни, у якій козацьке військо Петра Дорошенка воювало проти поляків у союзі з османцями. За умовами Бучацького договору до Османської імперії відійшли Подільське воєводство (від Бучача — по Брацлав), на Брацлавщині і Південній Київщині, з якої виводились всі польські залоги, визнавалася влада Петра Дорошенка і Річ Посполита зобов'язувалася сплатити Османській імперії контрибуцію за зняття облоги Львова і щорічно платити 22 тисячі золотих дукатів данини. Бучацький мирний договір був відхилений сеймом і Польсько-турецька війна продовжилась до укладення Журавненського договору 1676 року.

1708 • Після отримання від російського царя Петра I наказу надіслати війська на допомогу російській армії, що вела бої в Литві, в той час як вся Україна була окупована царськими військами, Іван Мазепа виступив проти Петра I і оголосив про союз України з Швецією. Була укладена відповідна угода, що передбачала політичний статус України як незалежної держави по обидва боки Дніпра, з гарантіями непорушності "границь її, вільностей законів, прав і привілеїв ... аби Україна вічними часами тішилася своїми правами і вільностями без жодної шкоди". Це рішення гетьмана не знайшло однозначної підтримки серед козацької старшини, для котрої антиросійський виступ Мазепи виявився повною несподіванкою, і було засуджене православним духовенством, котре з подачі Петра I піддало Мазепу анафемі, а його вчинок трактувало як підпорядкований особистій вигоді.

1813 • Карл Теодор фон Дальберг, примас Рейнського союзу, зрікся титулу великого герцога франкфуртського, подарованого йому Наполеоном. До ліквідації у грудні герцогства ним управляв Ежен де Богарне.

1886 • У присутності президента США Гровера Клівленда у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття Статуї Свободи, подарунку народу Франції народу Сполучених Штатів.

1893 • У Санкт-Петербурзі за дев'ять днів до своєї смерті Петро Ілліч Чайковський диригував на прем'єрному виконанні своєї Шостої симфонії (Патетичної).

1900 • У Парижі закінчились II Олімпійські ігри, котрі тривали протягом п'яти місяців. Завойовані спортсменами золоті медалі розподілились наступним чином: Франція — 39, США — 20, Велика Британія — 17, Бельгія — 8, Швейцарія — 6, Австрія — 4 і Німеччина — 3.

1914 • Австрійський суд в Сараєві виніс вирок змовникам, що організували вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда і його дружини Софії. Вбивця Гаврило Принцип уник смертної кари, оскільки на момент здійснення злочину був неповнолітнім, і отримав максимально можливий термін увя'знення — 20 років. Він помер у 1918 році.

1918 • В умовах військової поразки і розпаду Австро-Угорської імперії створений влітку в Празі Національний комітет, в котрий увійшли представники всіх чеських політичних партій, оголосив про створення незалежної Чехословацької республіки, президентом котрої став відомий політичний діяч і філософ Томаш Масарик.

1919 • Всупереч вето президента Вільсона, конгрес США прийняв закон про заборону виробництва, перевезення і продажу алкогольних напоїв («сухий закон»; до алкогольних були віднесені всі напої, міцністю понад 0.5%), ініціатором котрого були впливові релігійні громади, які вважали алкоголь джерелом соціального зла. «Сухий закон» було введено в дію Вісімнадцятою поправкою до Конституції США, що була ратифікована 16 січня 1919 року, і набула чинності 17 січня 1920 року.

1919 • В Олександрівську (нині — Запоріжжя) розпочав роботу з'їзд представників від селян, робітників і повстанців визволених Революційно-повстанською армією України (махновців) кількох повітів Катеринославської і Таврійської губерній. Серед іншого він розглянув принципи облаштування нового життя і вперше за роки бурхливої революційної діяльності презентував анархо-махновську політичну програму на основі ідеї "вільних рад". Махновська радянська республіка припинила своє існування влітку 1921 року, коли коли переслідуваний більшовиками Нестор Махно був змушений перейти румунський кордон.

1920 • Розпочався генеральний наступ червоноармійців і махновців, які уклали з більшовиками союз про спільні дії проти Петра Врангеля, на кримському напрямі. Головний удар було завдано з Каховського плацдарму. Під загрозою оточення 3 листопада білогвардійські війська були змушені відступити до Перекопу і 16 листопада зазнали остаточної нищівної поразки.

1922 • У Римі Беніто Муссоліні організував "похід на Рим" фашистів-чоносорочечників і під загрозою силового повалення уряду зажадав від короля Італії Віктора Емануїла III свого призначення прем'єр-міністром країни.

Новітня історія
1940 • Через п'ять місяців після вступу в Другу Світову війну на боці Німеччини шість італійських дивізій з території окупованої Албанії перетнули кордон і почали вторгнення в Грецію.

1940 • Президія Верховної ради СРСР прийняла указ про депортацію у східні регіони країни за звинуваченням у "сприянні фашистам" цілого народу — калмиків. Згодом аналогічні укази були прийняті і щодо інших потенційно "небезпечних" народів і до червня 1944 в райони Сибіру та Середньої Азії було виселено 140 тисяч калмиків, 200 тисяч кримських татарів, 400 тисяч чеченців, 100 тисяч інгушів, 80 тисяч карачаєвців і 40 тисяч балкарців.

1962 • Без консультацій з кубинським керівництвом і не отримавши очікуваних результатів від виставлених США претензій щодо ліквідації американських ракет у Туреччині, радянський керівник Микита Хрущов віддав розпорядження про демонтаж радянських ракет на Кубі. Карибська криза, котра поставила людство на поріг 3-ї Світової війни, завершилась.

1965 • Папа римський Павло VI видав декрет, котрим знімав з євреїв колективну відповідальність за розп'яття Христа.

1965 • В місті Сент-Луїс, штат Міссурі, завершено будівництво найвищого на території США пам'ятника — залізобетонної арки «Ворота на Захід». Він був спроектований фінським архітектором Ееро Сааріненом в 1947 році. Висота і ширина арки в основі становить 192 метри. На її вершині є оглядовий майданчик, видимість з якого у ясну погоду становить до 50 кілометрів.

1971 • З космодрому в Австралії Велика Британія запустила свій перший штучний супутник "Просперо" і стала шостою космічною державою світу.

1973 • Шість арабських держав — експортерів нафти оголосили ембарго на її поставки до США та Нідерландів в знак протесту проти їх проізраїльської позиції в Жовтневій війні між Ізраїлем та Сирією і Єгиптом, що почалась 6 жовтня.

1977 • Група Sex Pistols випустила свій найзнаменитіший диск «Never Mind The Bollocks».

1989 • Верховна Рада України ухвалила закон про державний статус української мови (Закон «Про мову в Українській РСР»).

Наш час
1995 • Лідером хіт-параду у Великій Британії стала пісня Куліо «Gangsta's Paradise».

2005 • У північно-західному передмісті Парижа почалися масові заворушення які до 4 листопада поширилися на 20 передмість. За даними поліції, за сім днів заворушень було спалено близько 400 машин, кілька адміністративних будинків і магазинів.

2009 • Євангельську церкву Німеччини вперше за понад 500 років очолила жінка — Маргот Кессманн, жінка-єпископ з Ганновера; вона розведена і має четверо дітей.

2011 • У Москві після багаторічної реконструкції урочисто відкрився Большой театр.

Народились 28 жовтня

1469 — †12 липня 1536 • Дезидерій Еразм Роттердамський (Гергард Гергардс), голландський філософ, теолог, філолог, письменник, гуманіст епохи Відродження (Похвала глупоті, Моральні листи). 555 років з дня народження.

1751 — †10 жовтня 1825Дмитро Степанович Бортнянський, український композитор, диригент, співак.

1837 — †22 листопада 1913 • Токугава Йосінобу, 15-й, останній сьогун сьогунату Едо (1866-68 рр.).

1895 — †27 жовтня 1937Майк Йогансен (Михайло Гервасійович Йогансен), український поет, прозаїк, перекладач.

1903 — †10 квітня 1966 • Івлін Во, англійський письменник (Меч пошани, Повернення в Брайдсхед, Любов серед руїн).

1914 — †23 червня 1995Джонас Солк, американський біолог, вірусолог (вакцина проти поліомієліту). 110 років з дня народження.

1933 — †20 січня 1983Гаррінча (дос Сантос Мануел Франсіско), бразильський футболіст, дворазовий чемпіон світу [1958, 1962].

1936 — †17 листопада 2020Роман Григорович Віктюк, український театральний режисер ("Коли зійде місяць", "Дама без камелій", "Лоліта", "М.Батерфляй", "Служниці", "Саломея").

1944 — †19 червня 1986 • Колюш (Мішель Колуччі), французький комедійний актор (Божевільний на війні, Банзай, Дівчина мого кращого друга). 80 років з дня народження.

1949 • Володимир Іванович Онищенко, український футболіст ("Динамо" Київ), володар Кубка кубків і Суперкубка УЕФА (1975), тренер (молодіжна збірна України). 75 років з дня народження.

1955Білл Гейтс (Вільям Генрі Гейтс III), американський програміст, бізнесмен, співзасновник і керівник корпорації Microsoft, найбагатша людина світу.

1955Махмуд Ахмадінежад, президент Ісламської республіки Іран (з 2005 р.).

1963Ерос (Лучано Вальтер) Рамацотті, італійський поп-співак.

1967Джулія (Файона) Робертс, американська кіноактриса, лауреат «Оскара» (Ерін Брокович [2001]; Справа "пеликанів", Краля, Теорія змови, У ліжку з ворогом, Одруження кращого друга, Ноттінг-Хілл, Я люблю неприємності, Стальні магнолії).

1974 • Хоакін (Рафаель) Фенікс, американський актор («Гладіатор», «Ярди», «Знаки», «Переступити межу», «Джокер»). 50 років з дня народження.

Померли 28 жовтня

539 до н.е. • Валтасар, вавилонський царевич, старший син Навуходоносора II і співправитель (556-539 рр. до н. е.) Набоніда, останнього царя Вавилонії з X Нововавилонської (халдейської) династії. Пом. 2563 роки тому.

312 • (Марк Аврелій Валерій) Максенцій, 58-й римський імператор (306—312 рр.); син імператора Максиміана. Пом. 1712 років тому у 34 роки (нар. 278 р.).

1225 • Дзієн, японський релігійний діяч, буддистських монах секти Тендай, поет, історик початку періоду Камакура. Пом. 799 років тому у 70 років (нар. 17 травня 1155 р.).

1412 • Маргарита I (Маргарита Датська), королева Данії (1377-1412 рр.), Норвегії (1388-1412 рр.) і Швеції (1389-1412 рр.) з династії Естрідсенів. Пом. 612 років тому у 59 років (нар. 15 березня 1353 р.).

1627Джаханґір (Нур-уд-дін Мухаммад Салім), 4-й імператор Великих Моголів (1605-27 рр.). Пом. 397 років тому у 58 років (нар. 31 серпня 1569 р.).

1704 • Джон Локк, англійський філософ, один із основних представників англійського емпіризму та Просвітництва. Пом. 320 років років тому у 72 роки (нар. 29 серпня 1632 р.).

1740 • Анна Іванівна Романова, російська імператриця (1730-40 рр.); дочка Івана V, племінниця імператора Петра І. Пом. 284 роки тому у 47 років (нар. 7 лютого 1693 р.).

1942 • Юрій Косьмич Глушко, український громадський і політичний діяч, один із організаторів українського національно-культурного й громадського життя в Зеленому Клині. Пом. 82 роки тому у 60 років (нар. 16 квітня 1882 р.).

1969 • Корній Іванович Чуковський (Микола Васильович Корнійчук), російський письменник ("Мойдодыр", "Тараканище", "Айболит"), літературознавець, критик, перекладач українського походження. Пом. 55 років років тому у 87 років (нар. 31 березня 1882 р.).

1998 • Алоїз Бренч, латиський кінорежисер ("Довга дорога в дюнах"). Пом. 26 років тому у 69 років (нар. 6 червня 1929 р.).

1998Томас Гарольд Флаверс, британський інженер; винахідник першого у світі програмованого електронного комп'ютера (Colossus, 1943). Пом. 26 років тому у 93 роки (нар. 22 грудня 1905 р.).

2009Микола Андрійович Касьян, український лікар-остеопат, академік Української академії наук; родоначальник мануальної терапії в СРСР та Україні. Пом. 15 років років тому у 72 роки (нар. 10 квітня 1937 р.).

2013 • Тадеуш Мазовецький, польський політик, публіцист, активіст "Солідарності", прем'єр-міністр Польщі (1989-90 рр.), голова Демократичної унії (з 1990 р.). Пом. 11 років тому у 86 років (нар. 18 квітня 1927 р.).

2023 • Метью (Ленгфорд) Перрі, американсько-канадський актор («Друзі», «Дев'ять ярдів», «Десять ярдів», «Беверлі-Гіллс, 90210»). Пом. 1 рік тому у 54 роки (нар. 19 серпня 1969 р.).

Павло Скоропадський «Промова на засіданні Союзу гетьманців-державників»
Пряма Мова
Павло Скоропадський «Промова на засіданні Союзу гетьманців-державників»

Головні події 28 жовтня

Битва біля Мульвійського мосту

312

Перша коронація Генріха ІІІ Плантагенета

1216

Відкриття монумента «Свобода, що осяює світ»

1886

Перша Чехословацька республіка

1918

Махновська радянська республіка

1919

Переможний наступ Червоної армії проти Врангеля

1920