Цей день 17 листопада
322-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 44 дні. Іменинники — Анікей, Никандр, Симон. Міжнародний день миру, Міжнародний день студентів, Міжнародний день недоношених дітей.

Головні події 17 листопада

Всі події 17 листопада

375 • У Брігенції (Панонія) в бою проти квадів загинув Валентиніан I, 54-річний римський імператор. Після його смерті спадкоємцем трону став його син Граціан.

474 • Імовірно отруєний своєю матір'ю Аріадною, після 10 місяців правління у Константинополі помер імператор Лев II і його батько Флавій Зенон став одноосібним правителем Східної Римської імперії.

Середні віки
1405 • На північному сході острова Калімантан і прилеглих островах архіпелагу Сулу мандрівник і релігійний дослідник Абу Бакр Шариф уль-Хашим заснував Султанат Сулу, яким правив під іменем Шаріф уль-Хашим, стверджуючи, що по батьківській лінії є нащадком пророка Мухаммеда. Заснована ним держава проіснувала до 1915 року.

1592 • По смерті короля Юхана III шведський трон зайняв Сигизмунд Ваза, польський король з 1587 року, котрий правив обома державами на основі особистої унії, перерваної в листопаді 1600 року шведським рикстагом із-за нехтуванням Сигизмундом інтересами Швеції і протегування католицизму.

1632 • Крістіна, 6-літня дочка загиблого у бою під Лютценом короля Густава II Адольфа і Марії Елеонори Бранденбурзької, стала королевою Швеції. До 1644 року країною від її імені правив рикстаг, очолюваний канцлером графом Акселем Оксеншерною.

Нова історія
1663 • Гетьман Лівобережної України Іван Брюховецький підписав з представниками російського уряду Башмаковим і Фроловим т. зв. Батуринські статті як додаток до основних Переяславських статей 1659 року. Батуринські статті підтверджували Березневі статті 1654 року, але містили додаткові пункти, за якими гетьманська адміністрація зобов'язувалась, зокрема, утримувати коштом місцевого населення російське військо в Україні, упорядкувати козацький реєстр, визначений попередніми договорами, заборонити українським купцям продавати збіжжя на Правобережжі, вивозити горілку й тютюн в російські міста, аби не порушувати державної монополії

1677 • Король Англії Карл II дав згоду на шлюб своєї племінниці Марії зі штатгальтером Нідерландів Вільгельмом Оранським, майбутнім королем Англії Вільгельмом III, що фактично означало припинення Третьої англо-голландської війни, що почалась в 1672 році. У результаті підписаної в 1674 угоди і рішення Карла II про династичний шлюб Голландія перетворилась із ворога Англії в її союзника.

1708 • На старшинській раді у Глухові в присутності кількох церковних ієрархів за наполяганням московського царя Петра І новим гетьманом обрано стародубського полковника Івана Скоропадського.

1797 • По смерті Катерини II на престол Російської імперії зійшов її син Павло I. Своїм першим указом він відмінив установлений Петром I порядок успадковування престолу по заповіту і запровадив успадковування по праву родинності по чоловічій лінії.

1839 • У Мілані в театрі "Ла-Скала" відбулась прем'єра першої опери 26-літнього Джузеппе Верді "Оберто, граф Сан-Боніфачо", тепло зустріта публікою. Наступного дня імпресаріо Бартоломео Мереллі замовив у композитора написати спеціально для театру ще три опери.

1855 • Шотландський дослідник Африки Дейвід Лівінгстон першим з європейців побачив водоспад на річці Замбезі висотою 120 метрів, котрий він назвав іменем англійської королеви — Вікторія.

1869 • Через десять років після початку будівництва урочистою церемонією, на котрій була присутня французька імператриця Євгенія, дружина Наполеона III, відкрито 160-кілометровий Суецький канал, що сполучив Середземне і Червоне моря.

1873 • На спільному засіданні ради муніципалітетів Буди, Обуди і Пешта було проголошено утворення нового міста Буда-Пешт. Завдяки бурхливому будівництву і значній міграції населення до Першої світової війни стало одним із найбільших і найзаможніших міст Європи.

1875 • Олена Петрівна Блаватська і Генрі Стіл Олкотт заснували у Нью-Йорку Теософічне товариство, метою котрого було створення всесвітнього братства, покликаного поширювати теософський світогляд, сприяти досягненню абсолютної етики і загальної досконалості.

1919 • В Одесі делегація Української Галицької Армії уклала договір з представниками Добровольчої армії Півдня Росії про припинення бойових дій та перехід УГА під командування Антона Денікіна. Він поклав край воєнній історії УГА та засвідчив остаточний розрив між УНР та ЗУНР.

Новітня історія
1941 • Посол США в Японії Джозеф Грю телеграфував на батьківщину, що йому стало відомо про "плани Японії завдати найближчим часом несподіваного удару по США в районі Перл-Харбора". Ця інформація була проігнорована керівництвом американської розвідки як недостовірна.

1970 • Концерт Елтона Джона у Нью-Йорку записано "в живу" для видання окремою платівкою, котра отримала назву «11/17/70». Це був перший випадок, коли музичний матеріал для альбому записувався в умовах концертного залу, а не в студії.

1970 • Отримано патент на комп'ютерну мишу, яку було розроблено в Стенфордському університеті під керівництвом Дугласа Енгельбарта. Перша миша була зібрана ще в 1964 році руками аспіранта Біла Інгліша і представляла собою дерев'яний контейнер з кнопкою і двома перпендикулярними коліщатами, які виступали за межі корпуса. За свій винахід в 1997 році Енгельбарт отримав премію Масачусетського технологічного інституту, а 1 грудня 2000 року — медаль технологій від уряду США.

1970 • В районі Моря Дощів на Місяці здійснила посадку радянська непілотована станція "Луна-17", з якої через декілька годин виїхав самохідний апарат "Луноход-1". За наступну 301 добу від проїхав відстань 10,54 кілометра, дослідив територію площею 80 тисяч квадратних метрів і передав на Землю більше 200 панорамних телевізійних зображень поверхні Місяця.

1988Беназір Бхутто обрана прем'єр-міністром Пакистану — вона стала першою жінкою-лідером мусульманської держави.

1989 • У Празі чеська поліція жорстоко розігнала студентську демонстрацію, що привело до масових маніфестацій у всій Чехословаччині і політичної кризи, в результаті якої в країні була повалена гегемонія комуністичної партії і президентом був обраний лідер опозиції Вацлав Гавел.

Наш час
1993 • У Нігерії відбувся військовий переворот — повалено цивільний уряд і владу вкраїні перебрав міністр оборони генерал Санні Абака.

1994 • Верховна Рада України скасувала Декларацію про суверенітет Криму.

1996 • 56-літній лідер партії Румунська демократична конвенція, академік Еміль Константинеску отримав перемогу в другому турі президентських виборів.

1996 • Компанія Microsoft здійснила другу спробу (перша — 1994 р.) увійти на ринок портативних комп'ютерних пристроїв — цього дня нею анонсовано вихід операційної системи Windows CE.

1997 • У єгипетському місті Луксор шестеро терористів з органцізації "Гамаа аль-Ісламія" з метою вчинення тиску на США щодо звільнення Шейка Омара Абдель-Рахмана, котрий відбував довічний термін за вчинення теракту в Нью-Йорку, з автоматів убили 65 туристів. Всі нападаючі були розстріляні на місці поліцією.

2003 • Перемігши на виборах 7 жовтня, актор і колишній бодібілдер Арнольд Шварценнегер, інавгурований як 38-й губернатор штату Каліфорнія.

2008 • Компанія Intel почала продаж процесорів нового покоління Core i7.

2009 • Україна подала в корпорацію ICANN, що відає розподілом імен в Інтернеті, заявку на реєстрацію національного кирилічного домена «.укр».

Народились 17 листопада

9 — †24 червня 79Тит Флавій Веспасіан (Веспасіан-старший), 9-й римський імператор (69-79 рр.), засновник династії Флавіїв. 2015 років з дня народження.

1755 — †16 вересня 1824 • Людовик XVIII (Людовик Бурбон), король Франції (1812-24 рр.); брат страченого короля Людовика XVI.

1788 — †23 серпня 1863 • Михайло Семенович Щепкін, російський актор (Малий театр).

1790 — †26 вересня 1868 • Август Фердинанд Мебіус, німецький математик; довів існування односторонніх поверхонь (стрічка Мьобіуса).

1887 — †24 березня 1976Бернард Лоу Монтгомері, британський військовий, фельдмаршал, командуючий британськими військами у Північній Африці і Нормандії в роки Другої світової війни, начальник Генштабу (1946-48 рр.), перший заступник командуючого НАТО (1951-58 рр.).

1906 — †5 серпня 1991Соітіро Хонда, японський інженер, підприємець, засновник компанії "Honda".

1925 — †2 жовтня 1985Рок Хадсон, американський актор («Вінчестер 73», «Залізна людина», «Все, що дозволяють небеса», «Коли приходить вересень»).

1942Мартін Скорсезе, американський кінорежисер (Звивисті вулиці, Таксист, Скажений бик, Остання спокуса Христа, Мис страху, Колір грошей, Пора невинності, Казино, Кундун, Банди Нью-Йорка, Оживши з мертвих).

1944Денні Девіто, американський актор (Що може трапитись гіршого?, Великий Кахуна, Таємниці Лос-Анжелеса, Контракт з коротуном, Бетмен повертається, Перлина Нілу, Роман з каменем, Війна сім'ї Роуз), продюсер (Ерін Брокович, Контракт з коротуном, Кримінальне чтиво), режисер (Як втратити хлопця за 10 днів, Скинь маму з поїзда, Війна сім'ї Роуз). 80 років з дня народження.

1965Руслана Писанка (Руслана Ігорівна Писанко), українська актриса, телеведуча.

1966Софі Марсо (Мопу), французька актриса (Цілого світу замало, Хоробре серце, Втрачений і знайдений, Тихоокеанський рай, Мої ночі кращі за твої дні, Форт Саганн).

1982 • Софія Юріївна Андрухович, українська письменниця («Сьомга», «Фелікс Австрія», «Амадока»), перекладачка.

Померли 17 листопада

375 • Валентиніан I (Флавій Валентиніан), 65-й римський імператор (364-375 рр.) Західної Римської імперії; старший брат імператора Валента II. Пом. 1649 років тому десь у 54 роки (нар. бл. 321 р.).

594 • Григорій Турський, франкський єпископ, письменник (Історія франків). Пом. 1430 років років тому у 56 років (нар. 30 листопада 538 р.).

924 • Едвард Старший, король англійців (899-924 рр.) з Вессекської династії; син Альфреда Великого. Пом. 1100 років років тому у 54 роки (нар. 870 р.).

1494 • Джованні Піко делла Мірандолла, італійський філософ і гуманіст епохи Відродження ("900 тез"). Пом. 530 років років тому у 31 рік (нар. 2 лютого 1463 р.).

1558Марія I (Марія Тюдор), королева Англії (1553-58 рр.), відома як Кривава Мері; донька короля Генріха VIII, сестра королеви Єлизавети I. Пом. 466 років тому у 42 роки (нар. 18 лютого 1516 р.).

1711Петер Шенк-старший, німецький картограф, гравер і видавець. Пом. 313 років тому у 51 рік (нар. 20 грудня 1660 р.).

1747 • Ален Рене Лесаж, французький письменник («Жиль Блас»). Пом. 277 років тому у 79 років (нар. 6 травня 1668 р.).

1796Катерина II (Катерина Велика), (Софія Фредеріка Августа Анхальт) російська імператриця (1762-96 рр.); дружина імператора Павла III. Пом. 228 років тому у 67 років (нар. 2 травня 1729 р.).

1858Роберт Оуен, англійський соціаліст-утопіст; намагався на практиці застосувати свої ідеї про гармонійні стосунки між людьми — спочатку на своїй прядильній фабриці в Шотландії, а потім в створених за власний кошт комунах в США ("Нова гармонія"). Пом. 166 років тому у 87 років (нар. 14 травня 1771 р.).

1917Огюст Роден, французький скульптор-імпресіоніст (Мислитель, Поцілунок, Бальзак, Бронзовий вік). Пом. 107 років тому у 77 років (нар. 12 листопада 1840 р.).

1921 • Михайло Іванович Білинський, український військовий діяч, контр-адмірал УНР. Пом. 103 роки тому у 39 років (нар. 4 листопада 1882 р.).

1929Герман Холлеріт, американський інженер, винахідник першої табулятивної машини (попередника калькулятора), засновник компанії Tabulating Machine Company, попередниці IBM. Пом. 95 років років тому у 69 років (нар. 29 лютого 1860 р.).

2004 • Олександр Павлович Рагулін, російський хокеїст, триразовий Олімпійський чемпіон, десятиразовий чемпіон світу. Пом. 20 років років тому у 63 роки (нар. 5 травня 1941 р.).

2006Ференц Пушкаш, угорський футболіст; один з кращих бомбардирів світового футболу (забив 512 голів у 528 матчах), срібний призер Олімпійських ігор (1952), чемпіонату світу (1954), багаторазовий чемпіон Іспанії (у складі "Реалу", 1956-66 рр.), чотириразовий володар Кубка європейських чемпіонів. Пом. 18 років тому у 79 років (нар. 2 квітня 1927 р.).

2009 • Микола Володимирович Олялін, український кіноактор ("Білий птах з чорною ознакою", "Звільнення", "Біг", "Джентельмени удачі", "Легенда про княгиню Ольгу"). Пом. 15 років років тому у 68 років (нар. 22 травня 1941 р.).

2018Діана Гнатівна Петриненко, українська оперна співачка (сопрано), Народна артистка СРСР (1975), лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1972); матір співака і композитора Тараса Петриненка. Пом. 6 років тому у 88 років (нар. 8 лютого 1930 р.).

2020Роман Григорович Віктюк, український театральний режисер ("Коли зійде місяць", "Дама без камелій", "Лоліта", "М.Батерфляй", "Служниці", "Саломея"). Пом. 4 роки тому у 84 роки (нар. 28 жовтня 1936 р.).

Заснування Риму
Сьогодні
Заснування Риму

Головні події 17 листопада

Відкриття Суецького каналу

1869

Будапешт — нова столиця Угорщини

1873

Сепаратний договір між УГА і армією Денікіна

1919

Оксамитова революція

1989