Цей день 23 червня
174-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 192 дні. Іменинники — Антоніна, Василь, Іван, Олександр, Тимофій. Міжнародний олімпійський день, Міжнародний день вдів, День державної служби ООН, в Україні — День державної служби, в Естонії — День перемоги, в Люксембурзі святкують День Великого герцога, в Молдавії — День проголошення суверенітету.

Головні події 23 червня

Всі події 23 червня

207 до н. е. • Біля ріки Метавр на північному сході Італії війська Римської республіки здобули переконливу, і першу за 11 років, перемогу над військом Карфагена в ході Другої Пунічної війни.

Середні віки
930 • На південному заході Ісландії біля озера Тінгвадлаватн вперше зібрались Загальні збори, альтинг, парламент Ісландії. Він вважається найдавнішим із нині діючих парламентів світу.

1180 • Відбулась битва біля Удзі, яка стала початком громадянської війни в середньовіковій Японії, що привела до встановлення першого в історії Японії сьогунату.

Нова історія
1757 • В ході Семилітньої війни у битві біля Плессі (Палаші) британські війська отримали перемогу над військам бенгальського наваба Сіраджа уд-Даула, на боці якого виступала Французька Ост-Індська компанія. Через вісім років Бенгалія перейшла під британське управління, що стало початком повного завоювання Індії.

1794 • У Парижі гільйотиновано колишнього президента Національних зборів Франції Александра Богарне, чоловіка майбутньої імператриці Жозефіни Богарне.

1802 • Німецький натураліст Олександр фон Гумбольдт разом із французьким ботаніком Айме Жак Александром Бонпланом піднявся на гору Чимборазо в Південній Америці і за підсумками сходження вперше описав симптоми висотної хвороби.

1840 • Англійський парламент прийняв рішення про об'єднання з наступного року Верхньої і Нижньої Канади в єдину колонію з внутрішнім самоуправлінням.

1848 • В Парижі почалось збройне повстання робітників, що протестували проти закриття національних майстерень (громадських робіт для безробітних), зарахування неодружених робітників віком 18-25 років до армії і висилки всіх решту на громадські роботи в провінцію. У повстанні брало участь близько 45 тисяч людей, котрі спорудили понад 600 барикад. В ході боїв з урядовими військами протягом 23-26 червня загинуло декілька тисяч осіб.

1868 • Крістофер Шоулз зі штату Вісконсін одержав патент на друкарську машинку. Вона була розміром зі стіл, друкувала лише великим літерами, а результат друкування можна було побачити лише в кінці роботи, оскільки папір закладався у середину машини і був недоступним для огляду машиністці. У друкарській машинці Крістофера Шоулза букви і цифри (від 2 до 9) розташовувалися на двох рядах клавіш і йшли в алфавітом порядку; клавіші для 1 і 0 вирішили не робити — замість них обходилися буквами I і O.

1888 • На святі друкарів французького міста Ліль у виконані хору робітників уперше прозвучав «Інтернаціонал», пісня, написана поетом-комунаром Еженом Потьє зразу після падіння Паризької комуни і через 17 років покладена на музику робітником П'єром Дегейтером. До 1944 року «Інтернаціонал» був гімном Радянського Союзу.

1894 • За ініціативою барона П'єра де Кубертена у Парижі створено Міжнародний Олімпійський комітет (МОК). Першим президентом МОК став грецький поет Деметріус Вікелас.

1902 • Німеччина, Австро-Угорщина та Італія поновили дію Троїстого союзу на наступні 12 років.

1917 • Комітет (Мала Рада) Центральної Ради ухвалила текст I Універсалу до українського народу («Універсал Української Центральної Ради до українського народу, на Україні й поза Україною сущого»), котрий проголошував національно-територіальну автономію України в складі Росії.

1919 • На півночі Латвії біля міста Цесіс об'єднані війська Естонії та Латвії здобули перемогу над німецькими військами, що знаменувало повне звільнення Естонії і наступне звільнення Латвії.

1931 • Авіатори Вілі Пост і Гарольд Гатті почали перший кругосвітній переліт на одномоторному літаку. Вони вилетіли з Нью-Йорку і повернулись на місце старту через 8 днів 15 годин і 51 хвилину.

Новітня історія
1940 • Французьий генерал Шарль де Голль оголосив про створення в Лондоні Французького національного комітету.

1941 • В районі Луцьк-Рівне-Дубно-Броди почалася найбільша танкова битва початкового етапу Німецько-радянської та одна з найбільших танкових битв Другої світової війни — у битві з обох сторін взяло участь понад 3200 танків — близько 2500 радянських і близько 800 німецьких. Битва під Дубном завершилась поразкою радянських військ, яким, проте, вдалось на тиждень затримати наступ німців на Київ.

1944 • В ході Другої Світової війни радянські війська розпочали операцію «Багратіон», що дала можливість звільнити Білорусію і Литву від німецьких військ і 29 серпня вийти на кордон із Польщею.

1944 • Німецький письменник Томас Манн одержав американське громадянство.

1956 • На безальтернативних виборах 99,95% єгиптян проголосували за обрання Гамаля Абделя Насера другим президентом Республіки Єгипет. Одночасно відбувся і конституційний референдум, на якому 99,8% єгиптян підтримали проголошення країни однопартійною соціалістичною республікою з ісламом як офіційною релігією.

1959 • Після дев'яти років ув'язнення вийшов з тюрми Клаус Фукс, британський фізик німецького походження. 1 травня 1950 року він був засуджений до 14 років тюрми за шпигунство і видачу військових секретів, котрі допомогли Радянському Союзу створити атомну і водневу бомби. За зразкову поведінку Фукс був достроково звільнений і негайно виїхав до Східної Німеччини, де й помер у 1988 році.

1961 • Після його ратифікації всіма дванадцятьма учасниками — Австралією, Аргентиною, Бельгією, Великою Британією, Новою Зеландією, Норвегією, ПАР, СРСР, США Францією, Чилі та Японією — набув чинності підписаний в 1959 році Договір про мирне наукове використання Антарктики. В наш час до числа учасників договору входять 47 держав, 28 з яких (в тому числі й Україна) мають статус консультативних сторін, а інші 19 — статус спостерігача. Договором заборонено створення в районі на південь від 60-ї паралелі південної широти військових споруд, проведення військових маневрів, випробувань будь-яких видів зброї, у тому числі ядерної, розміщення радіоактивних відходів.

1967 • У своїй енцикліці папа римський Павло VI підтвердив непорушність целібату — зобов'язання не брати шлюб для католицького духовенства.

1969 • Перемігши нокаутом в 7-му раунді Джеррі Куарі, Джо Фрейзер став чемпіоном світу з боксу серед важковаговиків. Поєдинок отримав статус «бій року» за версією журналу «Ринг».

1985 • 329 чоловік загинуло внаслідок вибуху, що стався поблизу Ірландії на борту літака «Боїнг-747» компанії «Air India», який виконував рейс Бомбей — Делі — Франкфурт-на-Майні — Торонто — Монреаль. Як показало розслідування, що тривало понад 20 років, вибух був здійснений членами сикхської терористичної організації, яка виступала за незалежність індійського штату Пенджаб. Ця катастрофа є найбільшою в історії авіації Канади, Індії та Ірландії і третьою у світі за кількістю жертв.

1987 • На змаганнях у Празі Сергій Бубка втановив світовий рекорд у стрибках з жердиною — 6 метрів 3 сантиметра.

Наш час
1992 • Бос нью-йоркської мафії Джон Готті на прізвисько "Тефлоновий Дон", глава сім'ї Гамбіно, за вбивство і участь у незаконному бізнесі засуджений до декількох пожиттєвих термінів ув'язнення без права дострокового звільнення.

1994 • Французькі морські піхотинці та Іноземний легіон увійшли на територію Руанди, щоб зупинити етнічний геноцид у цій країні.

2001 • На запрошення Президента України, єпископів Української Греко-Католицької Церкви та Римо-Католицької Церкви розпочався п'ятиденний офіційний візит глави Ватикану папи римського Івана Павла II в Україну. Його метою була підтримка католиків у їхній вірі і допомога в налагодженні дружніх відносин між конфесіями в Україні.

2004 • Урядова комісія Японії дозволила клонування людських ембріонів з дослідницькою метою.

2016 • У Великій Британії відбувся референдум щодо майбутньої долі країни в ЄС. У ньому взяло участь 72% громадян з правом голосу і 52% з них проголосувало за вихід Британії з Європейського Союзу, 48% — проти.

2022 • На саміті в Брюсселі Європейська рада затвердила рішення Європейської комісії надати Україні і Молдові статус кандидата на вступ у Європейський Союз.

Народились 23 червня

47 до н.е. — †23 серпня 30 до н.е. • Птолемей XV Філопатор Філомотор Цезар (Цезаріон), останній фараон Єгипту (44—30 роки до н.е.) з династії Птолемеїв; син єгипетської цариці Клеопатри і римського диктатора Юлія Цезаря.

1534 — †21 червня 1582 • Ода Нобунаґа, військово-політичний лідер Японії епохи «воюючих країн», один з найвидатніших самураїв у японській історії. 490 років з дня народження.

1668 — †21 січня 1744 • Джамбатіста Віко, італійський філософ, історик і правознавець, основоположник сучасної філософії історії (Заснування нової науки про загальну природу націй).

1763 — †29 травня 1814 • Жозефіна Богарне, імператриця Франції (1803-07 рр.), перша дружина Наполеона Бонапарта.

1886 — †4 жовтня 1948Артур Віттен Браун, британський авіатор; штурман першого у світі трансатлантичного безпосадкового перельоту (1919)..

1889 — †5 березня 1966Анна Ахматова (Горенко), російська поетеса. 135 років з дня народження.

1894 — †28 травня 1972Едвард VIII, король Великобританії й імператор Індії (1936 р.) з династії Віндзорів. 130 років з дня народження.

1894 — †25 серпня 1956Альфред Чарльз Кінсі, американський біолог, сексолог. 130 років з дня народження.

1912 — †7 червня 1954Алан Тюрінг, англійський математик, основоположник комп'ютерної теорії.

1927 — †23 вересня 1987Боб (Роберт Луїс) Фосс, американський хореограф (сім нагород "Тоні"), кінорежисер, лауреат "Оскара" (Кабаре [1972], Весь цей джаз).

1931 — †3 січня 2014 • Григорій Романович Кохан, український кінорежисер (Народжена революцією, Убити шакала).

1940 — †10 квітня 1962 • Стюарт Саткліфф, перший бас-гітарист у складі The Beatles (до 1961 р.).

1943 — †12 листопада 1994 • Вілма Рудольф, американська спортсменка; перша афро-американнка, що виграла три золоті медалі на одній Олімпіаді (Рим, 1960); в дитинстві перхворіла поліомієлітом і шість років провела в стальному корсеті. Померла від раку мозку.

1957 • Френсіс Макдорменд, актриса, лауреат "Оскара" (Фарго, Зірка шерифа, Міссісіпі у вогні).

1962 • Олександр Михайлович Любимов, російський тележурналіст; один з перших ведучих передачі "Взгляд".

1965Валерій Меладзе, російський співак (Не тревожь мне душу, скрипка, Сэра, Ночь накануне рождества).

1973Зінедін Зідан, французький футболіст, чемпіон світу (1998), чемпіон Європи (2000), кращий футболіст світу (1998).

1976 • Патрік Вієра, французький футболіст, чемпіон світу (1998), чемпіон Європи (2000).

Померли 23 червня

1836 • Джеймс Мілль, шотландський економіст. Пом. 188 років тому у 63 роки (нар. 6 квітня 1773 р.).

1852Карл Брюллов, російський художник (Останній день Помпеї, Вершниця). Пом. 172 роки тому у 53 роки (нар. 23 грудня 1799 р.).

1891 • Вільгельм Едуард Вебер, німецький фізик; разом з Карлом Гауссом є творцем першого електромагнітного телеграфу. Пом. 133 роки тому у 87 років (нар. 24 жовтня 1804 р.).

1956Рейнгольд Моріцевич Глієр, український композитор, диригент, педагог. Пом. 68 років тому у 82 роки (нар. 11 січня 1874 р.).

1995Джонас Солк, американський біолог, вірусолог (вакцина проти поліомієліту). Пом. 29 років тому у 81 рік (нар. 28 жовтня 1914 р.).

2011 • Пітер (Майкл) Фальк, американський кіноактор (Кишенькове диво, Коломбо, Великі перегони). Пом. 13 років тому у 84 роки (нар. 16 вересня 1927 р.).

Незалежність Нижнього Перу
Сьогодні
Незалежність Нижнього Перу

Головні події 23 червня

Битва біля Плессі

1757

I Універсал Центральної Ради

1917

Гітлер в Парижі

1940

Гамаль Насер — президент Єгипту

1956

Візит Івана Павла II в Україну

2001