Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 12 листопада
316-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 49 днів. Іменинники - Анастасія, Артемій (Артем), Зиновій, Зиновія, Маркія, Марк, Олена.

Головні події 12 листопада


Всі події 12 листопада

1035 - У містечку Шафтсбері поблизу Дорсета помер король Англії, Данії, Норвегії і шведів Канут Великий з династії Кнютлінгів. З його смертю закінчилось датське правління у Скандинавії, а по смерті через сім років сина Хардекнуда — і в Британії, де до влади на чверть століття повернулась англосаксонська династія, усунута іншою гілкою вікінгів, що прийшли з Нормандії.
1555 - Марія Тюдор відновила католицизм як офіційну релігію Англії.
Нова історія
1708 - Дізнавшись про перехід Івана Мазепи на бік шведів, російський цар Петро I віддав наказ захопити гетьманську столицю Батурин, яка була зруйнована, а більшість захоплених полонених і мешканців міста незалежно від статі і віку — страчена.
1793 - Ухвалою революційного трибуналу за віддання наказу про розстріл беззбройної антимонархічної демонстрації на Марсовому полі 17 липня 1791 року гільйотинований мер Парижа і голова перших Національних зборів Жан-Сільвен Байї.
1848 - Набула чинності конституція Другої французької республіки, створена Установчими зборами. Згідно з нею, главою держави ставав президент, що обирався загальним голосуванням на чотири роки, і наділявся широкими повноваженнями; законодавчу владу в країні здійснювали Законодавчі збори, що обирались на три роки.
1893 - В газеті "San Francisco Morning Call" опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта "Тайфун біля берегів Японії". Майбутній всесвітньо відомий письменник Джек Лондон написав його на конкурс, оголошений газетою, і отримав перший гонорар — 25 доларів — як переможець конкурсу.
1906 - У Парижі бразильський інженер-авіатор Альберто Сантос-Дюмон встановив перший рекорд, зареєстрований Міжнародною федерацією повітроплавання — на літаку власної конструкції "14-біс", що представляв собою коробчатого повітряного змія, оснащеного 50-сильним двинуном і хвостовим оперенням, він за 21.2 секунди пролетів 220 метрів і отримав півтори тисячі франків преміальних від Французького аероклубу за перший офіційний політ дальністю понад 100 метрів.
1918 - Гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію української православної церкви.
1918 - Після проголошення напередодні у Відні Тимчасовими урядом, обраним Національними зборами, демократичної республіки Німецька Австрія, імператор Австро-Угорщини Карл I зрікся престолу.
1925 - На студії RCA Victor Луї Армстронг записав свою першу пісню "My Heart".
1936 - Американський драматург Юджин О’Ніл став лауреатом Нобелівської премії «За силу впливу, правдивість і глибину драматичених творів, які по-новому трактуюють жанр трагедії».
Новітня історія
1948 - В Токіо завершив свою роботу Міжнародний військовий трибунал, котрий виніс смертний вирок сімом японським військовим і урядовцям, включаючи прем'єр-міністра Японії генерала Хідекі Тодзіо. Ще 16 чоловік були засудженні до довічного ув'язнення і ще двоє — до менших тюремних термінів покарання.
1954 - Нью-йоркський іміграційний пункт на острові Елліс припинив свою роботу. З дня свого відкриття в 1892 році він розглянув справи більше 20 мільйонів осіб, що бажали в'їхати на територію США.
1980 - Американська автоматична міжпланетна станція "Вояджер-1", що стартувала 5 вересня 1977 року, пройшла на відстані близько 125 тисяч кілометрів повз Сатурн, другу за розмірами планету Сонячної системи. Надіслані на Землю фотознімки Сатурна подолали 1500 мільйонів кілометрів і стали повною несподіванкою для вчених: виявилось, що замість шести кілець навколо планети їх обертається значно більше і рухаються вони, суперечачи, на перший погляд, законам фізики — перетинаючись, зливаючись, в різних площинах і з різними кутовими швидкостями. У Сатурна також було виявлено три нових супутника, а станція "Вояджер-2", що пройшла повз Сатурн у серпні 1981 року, дозволила виявити у найбільшого з них, Титана, наявність атмосфери.
1982 - По смерті Леоніда Брежнєва новим Генеральним секретарем ЦК Компартії СРСР обрано Юрія Андропова, колишнього комсомольського активіста, посла СРСР в Угорщині, що брав активну участь у жорстокому придушенні повстання 1956 року, багаторічного керівника КДБ СРСР, одного з ініціаторів радянського вторгнення в Чехословаччину в 1968 році, жорсткого переслідувача інакомислення. Пробувши при владі 15 місяців, Андропов активізував боротьбу з корупцією, різко погіршив стосунки із США, фактично припинивши переговори щодо скорочення ядерного озброєння середнього радіусу дії (СТАРТ), й так і не зумів знайти шляхи для виведення країни з економічної кризи.
1983 - Сингл Лайонела Річчі «All Night Long (All Night)» вийшов на перше місце в хіт-парадах Billboard у США і на друге у Великобританії і пробув у лідерах протягом наступних чотирьох тижнів.
1984 - Вийшов другий студійний диск Мадонни «Like a Virgin», який став її першим хітом №1 в США.
1990 - Крон-принц Акіхіто, єдиний син останнього імператора Хірохіто з династичної лінії, що веде свій відлік з 660 року до н.е., був офіційно коронований на престол і став 125-м імператором Японії. У 1959 році він порушив 1500-літню традицію і одружився з особою некоролівської крові, Шодою Мічіко, дочкою крупного бізнесмена. Прийшовши до влади, Акіхіто, біолог за освітою і практично повністю декоративна постать в японській політиці, започаткував нову японську еру Хейсей ("досягнення миру"). В імперській сім'ї троє дітей — крон-принц Нарухіто (1960 р.н.), принц Акішино (1965) і принцеса Норі (1969).
Наш час
1992 - Указом президента Леоніда Кравчука з 23-ї години у грошовому обігу на території України було припинено функціонування радянського рубля. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.
2000 - Учасники саміту 56 ісламських держав в Катарі домовились про підтримку палестинців у їх боротьбі за незалежність і прийняли звернення до всіх мусульманських держав світу з пропозицією припинити будь-які зносини з Ізраїлем.
2008 - Арсеній Яценюк звільнений з посади голови Верховної Ради України.
2008 - Єврокомісія оштрафувала японську Asahi, бельгійську Soliver, британську Pilkington і французьку Saint-Gobain на 1,3 млрд євро за картельну змову: протягом 5 років — з 1998 по 2003 рр. компанії встановлювали ціни на автомобільне скло шляхом змови і контролювали близько 90% цієї галузі ринку. Такий розмір штрафу є найбільшим з тих, які коли-небудь накладалися на компанії за картельну змову.
2011 - Прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі пішов у відставку як і обіцяв, після прийняття парламентом закону про стабілізацію економічної ситуації в країні, який включає погоджені з керівництвом ЄС антикризові заходи.
2014 - Модуль "Філе", що відділився від від космічного апарату «Розетта», запущеного Європейським космічним агентством 2 березня 2004 року, вперше у світі здійснив успішну посадку на комету Чурюмова — Герасименко.

Народились 12 листопада

1746 - 7 квітня 1823, Жак Александр Сезар Шарль, французький фізик (закон Шарля, 1787), винахідник, повітроплавець (першим наповнив повітряну кулю воднем і здійснив декілька рекордних підйомів).
1833 - 27 лютого 1887, Олександр Порфирович Бородін, російський композитор (Князь Ігор, Богатирська симфонія, Пісня темного лісу).
1840 - 17 листопада 1917, Огюст Роден, французький скульптор-імпресіоніст (Мислитель, Поцілунок, Бальзак, Бронзовий вік).
1842 - 30 червня 1919, Джон Вільям Стрет, лорд Релей, англійський фізик, лауреат Нобелівської премії "за дослідження густин найбільш розповсюджених газів і за відкриття аргону в ході цих досліджень" (1904).
1866 - 12 березня 1925, Сунь Ятсен, китайський політик, революціонер, президент республіканського уряду (1911), засновник партії Гоміньдан (1912).
1929 - 6 жовтня 1998, Ролан Анатолійович Биков, російський актор (Служили два товариша, Мертвий сезон, Андрій Рубльов) і режисер (Опудало) українського походження. 90 років з дня народження.
1929 - 14 вересня 1982, Грейс (Патрісія) Келлі, американська кіноактриса, лауреат «Оскара» (Високий місяць [1952], Провінційна дівчина [1954]; Вище суспільство, Наберіть "М" для вбивства, Заднє вікно, Піймати злодія), принцеса Монако. 90 років з дня народження.
1935 - 30 березня 2011, Людмила Марківна Гурченко, російська актриса (Карнавальна ніч, Солом'яний капелюшок, Двадцять днів без війни, П'ять вечорів, Вокзал для двох), співачка (Хорошее настроение, Что знает о любви любовь) українського походження.
1945 - Ніл Янг, канадський рок-музикант, співак, композитор (Only Love Can Break Your Heart, Heart of Gold, Philadelphia; групи: Crosby, Stills, Nash & Young: Deja Vu; Buffalo Springfield: For What It’s Worth).
1948 - Еррол Браун, ямайкський композитор, співак (Hot Chocolate: Give Piece a Chance, Love is Life, I Believe in Love, Brother Louie, Cicero Park, Emma, Disco Queen, You Sexy Thing, So You Win Again, I’ll Put You Back Together Again, Every 1’s a Winner, Girl Crazy, Chances), автор 12 хітів в стилі диско.
1954 - Юрій Вікторович Кара, російський режисер (Злодії в законі, Завтра була війна, Майстер і Маргарита) українського походження. 65 років з дня народження.
1955 - Леслі Макіоун, шотландський поп-співак (The Bay City Rollers: Bye Bye Baby, Give Me a Little Love, I Only Wanna Be With You, Saturday Night).
1961 - Надя Команечі, румунська гімнастка, 5-разова чемпіонка Олімпійських ігор (1976).
1964 - Наталія Негода, російська актриса (Завтра була війна, Маленька Віра, У місті Сочі темні ночі, Назад в СРСР, Закон і порядок). 55 років з дня народження.
1967 - Майкл Мурер, американський боксер-важковаговик, чемпіон світу (1994-97).
1980 - Раян Гослінг, канадський актор (Щоденник памяті, Напівнельсон, Перелом).
1982 - Енн Хетевей, американська актриса (Диявол носить Прада, Один день, Джейн Остін).

Померли 12 листопада

1035 - Канут Великий, король Англії (з 1016 р.), Данії (з 1018 р.) та Норвегії і Швеції (з 1028 р.). 984 роки тому, в 40 років (нар. 995 р.).
1202 - Кнуд VI (Канут Естрідсен), король Данії (1182-1202 рр.) з династії Естрідсенів, завойовник Померанії, Макленбурга, Любека, Гамбурга, слов'янського і німецького узбережжів Балтійського моря. 817 років тому, в 39 років (нар. 1163 р.).
1252 - Бланка Кастільська, королева Франції (з 1223 р.), дружина Людовика VIII, регентка (1226-34 рр.) при своєму синові Людовику IX (Святому). 767 років тому, в 64 роки (нар. 4 березня 1188 р.).
1595 - Джон Хокінс, англійський мореплавець, пірат, работорговець, адмірал. 424 роки тому, в 63 роки (нар. 1532 р.).
1680 - Джованні Лоренцо Берніні, італійський скульптор і архітектор ("Аполлон і Дафна", "Викрадення Прозерпіни"). 339 років тому, в 82 роки (нар. 7 грудня 1598 р.).
1793 - Жан-Сільвен Байї, французький астроном і діяч Великої Французької революції; перший президент Національних зборів і мер Парижа. 226 років тому, в 57 років (нар. 15 вересня 1736 р.).
1941 - Костянтин Антонович Левицький, український політичний діяч, голова Державного секретаріату ЗУНР, голова УНРади (1941 р.). 78 років тому, в 82 роки (нар. 18 листопада 1859 р.).
1994 - Вілма Рудольф, американська спортсменка; перша афро-американнка, що виграла три золоті медалі на одній Олімпіаді (Рим, 1960); в дитинстві перхворіла поліомієлітом і шість років провела в стальному корсеті. Померла від раку мозку. 25 років років тому, в 51 рік (нар. 23 червня 1943 р.).
Карл V — король Німеччини
Сьогодні
Карл V — король Німеччини

Головні події 12 листопада

keyboard_arrow_left11 листопада
13 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward