Цей день 20 січня
20-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 346 днів. Іменинники — Василь, Іван. В Україні відзначається День Автономної Республіки Крим.

Головні події 20 січня

Всі події 20 січня

842 • По смерті імператора Феофіла за його заповітом регентом при їх дволітньому синові Михаїлі III П'яниці стала стала вдова імператора Феодора, завдяки якій у Візантії було поновлено шанування ікон.

1265 • За ініціативою лідера баронської опозиції Симона де Монфора в Лондоні почав роботу парламент, на якому вперше крім баронів і лицарів графств, як це відбувалося раніше, брали участь і городяни з великих міст, що стало початком станового представництва в Англії і формування парламентаризму в сучасному розумінні цього слова.

1306 • Після смерті Вацлава ІІІ князь Брестський Владислав П'яст став королем Польщі під іменем Владислав I Локетек.

1479 • По смерті Іоанна II на престол Арагону, Валенсії і Сицилії зійшов його 27-річний син Фердинанд Католик, одружений з Ізабелою Кастильською, що стало початком об'єднання іспанських володінь в єдину державу.

1499 • Швабський союз, підтримуваний німецьким імператором, оголосив війну Швейцарському союзу. Результатом Швабської війни, яка закінчилась через вісім місяців, стало фактичне відділення Швейцарії від Священної Римської імперії.

1517 • Після дворічної війни війська османського султана Селіма I захопили Каїр і Мамлюкський султанат припинив сво існування як самостійна держав, ставши васалом Османської імперії.

1558 • Війська герцога Франсуа де Гіза відвоювали у англійців порт Кале. Ц була остання територія Англії в континентальній Європі.

1613 • Кнередським миром закінчилась Кальмарська війна (1611-13 рр.) між Данією і Швецією за панування на Балтійському морі і володіння Норвегією та південною частиною Скандинавського півострова. Після втрати двох стратегічних пунктів — фортеці Кальмар (1611) і порту Ельфсборг (1612) шведи були змушені відмовитись від територіальних претензій і зобов'язались виплатити Данії протягом шести років 1 мільйон талерів контрибуції.

1633 • 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.

Нова історія
1661 • Король Ян II Казимир підписав диплом, який надавав єзуїтській колегії у Львові «гідність академії і титул університету» з правом викладання всіх тодішніх університетських дисциплін, присудження вчених ступенів бакалавра, ліценціата, магістра і доктора. Нині — це Львівський університет імені І.Я.Франка.

1663 • Перед загрозою османського нашестя на Балкани імператор Священної Римської імперії Леопольд I скликав у Регенбурзі сейм (рейхстаг) — збори представників імперських земель. Крім грошей імператор сподівався на те, що німецькі князі виділять йому 20 тисяч солдатіів і підтримають у спробі Леопольда обмежити виборчі права курфюстів при обранні імператора. Сейм був розпущений лише в 1806 році.

1831 • На конференції у Лондоні Велика Британія, Франція, Росія і Прусія підтвердили незалежність Бельгії. Першим бельгійським королем 21 липня став Леопольд І.

1841 • Велика Британія і Китай підписали Чуйпінську конвенцію, за якою Китай визнавав протекторат Британії над Гонконгом, окупованим в 1841 році. Нанкінський договір 1842 року, що формально завершив Першу опіумну війну (1839-41 рр.), підтвердив володіння британцями Гонконгом. Він знову перейшов у володіння Китаю лише у липні 1997 року.

1910 • З бунту в штаті Чіуауа, яке очолив Панчо Вілья, в Мексиці почалася революція проти диктаторського режиму президента Порфіріо Діаса. Вона переросла у громадянську війну, що охопила всю країну і закінчилася в 1917 році ухваленням нової конституції.

1910 • У Парижі почалась повінь — через високий рівень води у Сені деякі кораблі не могли пройти під мостами і з наступного дня він став різко підніматись, досягнувши за тиждень максимуму і затопивши сотні вулиць та десятки тисяч будинків.

1921 • Прийнята перша конституція Туреччини, що проголосила світський і національний характер турецької держави.

1936 • Після смерті короля Георга V у Сандрінгемі новим королем Великої Британії і Північної Ірландії став його син Едуард VIII.

Новітня історія
1942 • У Ванзеє, передмісті Берліну, під головуванням генерала СС Райнхарда Гайнріха пройшла одноденна конференція керівників Нацистської партії, на якій німецькі політики виклали своє бачення "остаточного вирішення" єврейського питання — вислання євреїв у Польщу і розміщення їх у концтаборах. Виключення складали лише євреї старше 65-и років, інваліди війни і нагороджені бойовими відзнаками.

1943 • У Головній ставці Гітлера (в Прусії) міністр закордонних справ Німеччини Іоахім Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було "об'єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни".

1945 • У Вашингтоні відбулась інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін. Через три місяці він помер і став єдиним президентом США, що протягом 13 років правив країною. Поправка до конституції 1947 року обмежила можливість перебування на посту президента США двома термінами.

1946 • Після відмови Національних зборів підтримати його пропозицію про фактичний перехід Франції до режиму президентської республіки, Шарль де Голль, який з 1944 року очолював країну, подав у відставку з поста глави уряду.

1954 • ЦРУ закінчило будівництво секретного тунелю з Західного Берліному до Східного з метою підключення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.

1961 • 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960 року, приніс присягу як 35-й президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. В інагураційній промові він закликав усіх американців бути активними громадянами, народи світу — боротись з тим, що він назвав «спільними ворогами людства: тиранією, бідністю, хворобами та війною», СРСР — «разом досліджувати зірки, підкоряти пустелі, викорінювати хвороби, спускатись на океанські глибини і заохочувати мистецтво та комерцію».

1969 • Республіканець Річард Ніксон став 37-м президентом США, змінивши на цьому посту колишнього віце-президента в адміністрації Джона Кеннеді демократа Ліндона Джонсона, який став президентом після вбивства Кеннеді в 1963 році.

1976 • В ході Ліванської громадянської війни загони Організації визволення Палестини і їх ліванські союзники з так званих «Національно-патріотичних сил Лівану» захопили місто Дамур, під час якого і загинуло 582 християн. Палестинськими арабами було також сплюндровано християнське кладовище, спалена церква.

1981 • Колишній актор, телеведучий і профспілковий лідер республіканець Рональд Рейган, який з великою перевагою переміг демократа Джиммі Картера, прийняв присягу президента США. Свою власноруч написану інавгураційну промову він присвятив вирішенню економічних проблем країни і під час її виголошення Іран звільнив 52 заручника, які півтора роки утримувались в американському посольстві в Тегерані.

1981 • Через декілька хвилин після того як Рональд Рейган виголосив присягу президента США влада Ірану звільнила 52-х американських заручників, утримуваних в посольстві США в Тегерані протягом 444-х днів.

1986 • В Лілі (Франція) відбулась зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем'єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер, які підписали договір про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш. Будівництво 35-кілометрового тунелю, що мав з'єднати Кале (Франція) та Фолкстон (Британія) і передбачав прокладаня двох залізничних ліній сполучень, розпочалось в 1987 році.

1990 • Для придушення виступів опозиції в Баку введено підрозділи Радянської армії. У результаті подій, пізніше названих "Чорним січнем", в столиці Азербайджану загинуло від 131 до 170 цивільних, 21 солдат і ще 800 чоловік отримали поранення.

Наш час
1996 • Лауреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясера Арафата, обраний президентом Палестинської Національної ради. За нього проголосувало 88.1% виборців, і Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.

1998 • З невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.

2001 • 43-м президентом США став республіканець Джордж Вокер Буш-молодший, який змінив на цьому посту Білла Клінтона.

2001 • За поданням прокуратури, президент Леонід Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віце-міністра уряду Віктора Ющенка, звинуваченої у контрабанді, підлозі та приховуванні доходів.

2006 • У зв'язку із тяжким захворюванням багаторічний керівник Куби Фідель Кастро делегував свої президентські обов'язки брату Раулю. Формально він був затверджений на цій посаді лише в 2008 році одноголосним рішенням 597 членів Національної асамблеї.

2009 • У Вашингтоні пройшла інавгурація 44-го президента США Барака Обами. Він став першим темношкірим президентом країни.

2012 • Під час Олімпійських ігор в Пекіні американський плавець Майкл Фелпс преміг на дистанції 200 метрів вільним стилем і здобув третю золоту медаль на цих іграх і став п'ятим спортсменом в сучасній історії (поряд із Марком Спіцом, Ларисою Латиніною, Пааво Нурмі і Карлом Льюісом), хто здобував дев'ять золотих олімпійських медалей.

2015 • В ході збройного повстання шиїтів проти центральної влади Ємену повстанці зайняли президентський палац в Сані.

2016 • Вчені Каліфорнійського технологічного інституту Констянтин Батигін і Майкл Браун повідомили про відкриття т. зв. «Планети Х», яка обертається навколо Сонця на відстані 200 астрономічних років з періодом 15 тисяч років.

2017 • У Вашингтоні відбулась інавгурація 45-го президента США Дональда Трампа. На церемонії була присутня його родина, політичне керівництво країни, недавні політичні суперники — колишній президент США Барак Обама і переможений кандидат від Демократичної партії Хілларі Клінтон зі своїм чоловіком Біллом, а також 39-й президент США Джиммі Картер і 43-й президент США Джордж Буш — молодший.

2021 • У Вашингтоні відбулась інавгурація 46-го президента США Джозефа Байдена. Уперше за понад півтора століття на ній не був присутній його попередник.

Народились 20 січня

1573 — †5 січня 1625 • Сімон Маріус, німецький астроном; незалежно від Галілео Галілея відкрив чотири супутники Юпітера (1610); історія розпорядилась так, що Галілея вважають першовідкривачем супутників, за котрими закріпились імена, дані Маріусом, — Іо, Європа, Ганімед і Калісто.

1775 — †10 червня 1836Андре Марі Ампер, французький фізик, математик і природодослідник.

1892 — †29 грудня 1938 • Броніслав Адамович Тарашкевич, білоруський політичний діяч, мовознавець («Беларуская граматыка для школаў»), перекладач.

1902 — †3 червня 1963 • Назим Хікмет, турецький поет, прозаїк, драматург.

1920 — †31 жовтня 1993Федеріко Фелліні, італійський режисер, сценарист, лауреат премії «Оскар» ("Дорога" [1956], "Ночі Кабірії" [1957], "8 1/2" [1963], "Амаркорд" [1974]).

1931 • Девід Лі, американський фізик, Нобелівський лауреат (1996, разом з Робертом Річардсоном, і Дугласом Ошеровим) з фізики за дослідження надтекучості ізотопів гелію.

1946Девід Кіт Лінч, американський кінорежисер («Малголланд Драйв», «Твін Пікс», «Дикі серцем», «Дюна»), художник, музикант, письменник та актор; лауреат премії «Оскар» за видатні заслуги в кінематографі (2019).

1948 • Анатолій (Натан) Щаранський, радянський дисидент, захисник прав людини в СРСР, міністр уряду Ізраїлю.

1952 • Пол Стейнлі (Ейзен), американський співак (Kiss).

1958 • Лоренцо Ламас, американський кіноактор ("Ренегат", "Змієлов", "Погана кров").

1963Інгеборга Дапкунайте, литовська актриса театру і кіно.

1978 • Володимир Борисович Гройсман, український державний і політичний діяч; 12-й голова Верховної Ради України (2014-16 рр.), 16-й Прем'єр-міністр України (2016-19 рр.).

Померли 20 січня

250 • Фабіан, двадцятий папа Римський (236-250 рр.). Пом. 1774 роки тому.

1612Рудольф II (Рудольф Габсбург), імператор Священної Римської імперії (1576-1612 рр.), король Угорщини (1572-1608 рр.), король Чехії (1575-1611 рр.), німецький король (1575-1612 рр.). Пом. 412 років тому у 60 років (нар. 18 липня 1552 р.).

1666 • Анна Австрійська, ерцгерцогиня Австрійська, королева Франції (16115-51 р.), дружина Людовика XIII, регентка при своєму малолітньому синові Людовику XIV. Пом. 358 років тому у 65 років (нар. 22 вересня 1601 р.).

1900 • Джон Раскін, англійський письменник, філософ, теоретик мистецтва. Пом. 124 роки тому у 81 рік (нар. 8 лютого 1819 р.).

1936Георг V (Джордж Фредерік Віндзор), король Великобританії і імператор Індії (1910-36 рр.) з Саксен-Кобург-Готської (з 1917 року Віндзорської) династії. Пом. 88 років тому у 71 рік (нар. 3 червня 1865 р.).

1983Гаррінча (дос Сантос Мануел Франсіско), бразильський футболіст, дворазовий чемпіон світу [1958, 1962]. Пом. 41 рік тому у 50 років (нар. 28 жовтня 1933 р.).

1984Джонні (Пітер Джон) Вайсмюллер, американський плавець, п'ятиразовий чемпіон Олімпійських ігор [1924, 1928], автор 67 світових рекордів (першим проплив 100 метрів швидше за хвилину), актор ("Тарзан", "Втеча Тарзана", "Тарзан знаходить сина", "Секретна пригода Тарзана", "Тарзан у Нью-Йорку"). Пом. 40 років років тому у 80 років (нар. 2 червня 1904 р.).

1988 • Крістофер Коккерелл, англійський винахідник, конструктор судна на повітряній подушці. Пом. 36 років тому у 85 років (нар. 4 червня 1903 р.).

1993Одрі (Едда Кетлін) Хепберн (ван Хеемстра), американська кіноактриса бельгійського походження, лауреат премії «Оскар» ("Римські канікули" [1953]; "Війна і мир", "Незабутній", "Шарада", "Моя прекрасна леді"); в останні роки свого життя була Спеціальним послом ЮНІСЕФ. Пом. 31 рік тому у 64 роки (нар. 4 травня 1929 р.).

Брест-литовський мирний договір
Україна
Брест-литовський мирний договір

Головні події 20 січня

Парламент Симона де Монфора

1265

Остаточне вирішення «єврейського питання»

1942

Джон Ф. Кеннеді — 35-й президент США

1961

Рональд Рейган — 40-й президент США

1981

Звільнення американських заручників в Ірані

1981

Інавгурація Барака Обами

2009