Цей день 21 квітня
111-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 255 днів. Іменинники — Ніфонт. У США відзначають День патріотів.

Головні події 21 квітня

Всі події 21 квітня

753 до н. е. • Згідно з легендою, саме в цей день латиняни брати-близнюки Ромул і Рем на місці, де їх вигодувала вовчиця, заснували місто, назване згодом Римом. Насправді ж легенда про Рома і Рема з'явилась десь в четвертому столітті до н. е., а саме цю дату заснування Риму запропонував у 1 столітті до н. е. римський вчений Марк Терентій Варро.

43 до н. е.Убивця Цезаря Децим Брут і його спільник Октавій нанесли Марку Антонію поразку в битві біля Мутини. В цей же день Цицерон виголосив останню зі своїх 14 промов проти Марка Антонія, оголошеного ворогом батьківщини, і згодом поплатився за це — Антоній, Октавіан і Ліпід заключили триувірат, і Цицерон, занесений у проскрипційні списки, в кінці року був убитий.

Середні віки
1509 • У Річмондському палаці під Лондоном на 52-році життя помер Генріх VII, перший Тюдор на престолі Англії. Його 24-літнє правління було відзначено постійними заколотами та змовами, протягом якого Генріху вдалося не тільки придушити їх але і відродити розорену економіку країни, ліквідувати наслідки Війни троянд та зміцнивши міжнародне положення королівства, передавши престол своїм нащадкам.

1519 • Іспанський конкістадор Ернан Кортес висадився на узбережжі Мексики з метою завоювання держави ацтеків. Заклавши поселення Вілла-Ріка-де-Вера-Круз (Багате Місто Істинного Хреста), влітку Кортес вирушив в напрямку столиці ацтеків міста Теночтитлан.

1526 • У битві при Паніпаті (поблизу Делі) нащадок Чингізхана і Тимура правитель Кабула падишах Бабур розбив війська Делійського султана Ібрагіма Лоді. Через три дні він захопив Делі і Агру, яка стала столицею Імперії Великих Моголів.

Нова історія
1689Марію II Стюарт і Вільгельма III Оранського короновано як рівноправних суверенів Англії, Шотландії та Ірландії. При їх правлінні було прийнято "Біль про права", котрий обмежував монархічну владу в країні і перетворив Англію у конституційну монархію.

1836 • У битві поблизу містечка Сан-Хасінто техасці, очолювані Семом Х'юстоном, здобули вирішальну перемогу над урядовими мексиканськи військами. Мексика була змушена визнати незалежність Техасу, проголошену в березні, території, на освоєння котрої мексиканський уряд сам же й запросив американських поселенців.

1918 • У небі над Францією збито літак 25-літнього Манфреда фон Ріхтгофена, легендарного німецького льотчика-аса: в часи дерев'яних і напівфабричних літаків, коли перемога у 20 боях робила людину героєм, Ріхтгофен, прозваний "червоним бароном" за колір, в який був вифарбуваний його "Фоккер", за три роки збив 80 ворожих літаків, побивши всі рекорди на всіх фронтах Першої світової війни.

1920 • У Варшаві голова дипломатичної місії міністр закордонних справ та юстиції Української Народної Республіки Андрій Лівицький та міністр закордонних справ Речі Посполитої Польської Ян Домбський підписали договір, за яким Українська Народна Республіка визнавалася незалежною державою на чолі з Симоном Петлюрою.

Новітня історія
1954 • У Чехословаччині почався процес над "буржуазними націоналістами" — Густав Гусак, Ладислав Новомеський та інші словацькі комуністи були засуджені до тривалих термінів ув'язення. Ще в 1952 році за "буржуазний націоналізм" був страчений Владімір Клементіс.

1956 • Пісня «Heartbreak Hotel» вийшла на першу сходинку чартів журналу «Billboard». Це був перший власний хіт Елвіса Преслі, що стала №1 у США (до цього, у вересні 1955-го, Елвіс став лідером хіт-параду з рімейком пісні "Mystery Train" Джуніора Паркера).

1960 • Бразильський президент Жуселіну Кубічек ді Олівейра оголосив, що новою столицею країни стало місто Бразиліа, збудоване за чотири роки "на рівному місці" (проект архітектора Оскара Німейєра) спеціально як політичний центр країни. Розташована Бразиліа на відстані 950 кілометрів на північний захід від попередньої столиці — Ріо-де-Жанейро — і її "кістяком" стала 13-кілометрова транспортна артерія, до якої прилягають житлові квартали і перетинаючий її 6-кілометровий проспект з урядовими будівлями, культурними і торговими центрами.

1963 • У клубі Crawdaddy (Річмонд, Англія) The Beatles і The Rolling Stones дали перший спільний концерт.

1967 • У Греції відбувся військовий переворот, в результаті котрого до влади прийшла хунта «чорних полковників». Військові зайняли стратегічно важливі пункти в країні і заарештували лідерів партій та профспілок. На чолі путчу стояли Стіліанос Паттакос, котрий став міністром внутрішніх справ, і Георгіос Пападопулос, який очолив уряд. У грудні король Костянтин II і лідери ряду правих партій здійснили спробу контрперевороту, але зазнали невдачі. Король був змушений емігрувати з країни. В 1973 році було оголошено про ліквідацію в Греції монархії, а в 1975 році країна стала парламентською республікою.

1972 • На Місяці поблизу кратера Декарт здійснив посадку американський космічний корабель "Аполлон-16", пілотований Джоном Янгом, Чарльзом Дюком та Томасом Маттінглі.

1975 • Пішов з посади Нгуєн Ван Тіу, останній південно-в'єтнамський президент, що очолював країну протягом попередніх десяти років.

1984 • Закінчилось 37-тижневе безумовне лідерство альбома Майкла Джексона «Thriller» в чартах журналу «Billboard» — в цей день він опустився з 1-ї позиції на 3-ю.

1985 • У Есторілі (Португалія) Айртон Сенна, керуючи болідом Lotus-Renault, здобув свою першу з 41-ї перемог у перегонах «Формула-1». До своєї трагічної загибелі у 1994 році Сенна виграв також 65 кваліфікаційних заїздів і набув репутації безкомпромісного гонщика, котрий йде до перемоги, ставлячи під загрозу життя не тільки власне, але й суперників.

1987 • В Шрі-Ланці сепаратисти з угруповування Тамільські тигри підірвали на центральному автовокзалі Коломбо машину з вибухівкою — загинуло 113 чоловік.

1989 • Через шість днів після смерті Ху-Яобанга, лідера реформістського крила Китайської компартії, близько 100 тисяч студентів зібрались на площі Тяньаньмень у Пекіні, щоб висловити свій протест авторитарно правлячому уряду. Наступного дня на площі відбувся мітинг пам'яті Ху-Яобанга, і лідери студентства передали прем'єру КНР Лі Пену петицію з вимогою зустрічі. Їм було відмовлено, і в країні почалися загальний бойкот університетів, демонстрації і акції протесту. До середини травня на площі Тяньаньмень зібралось вже понад мільйон протестуючих, до яких крім студентів долучились і представники іншіих верств населення.

Наш час
1993 • На телеканалі CBS почався показ серіалу «Вокер, техаський рейнджер» з Чаком Норрісом у головній ролі.

1993 • Верховний суд Болівії засудив колишнього диктатора Луїса Гарсія Меса до 30 років позбавлення волі без права дострокового звільнення за вбивство, крадіжку, шахрайство і порушення конституції.

1997 • В Японії між містами Кавасакі та Кісаразу закінчено будівництво підводного автомобільного тунелю довжиною близько 10 кілометрів.

2010 • У Харкові президентом України Віктором Януковичем та президентом Росії Дмитром Медведєвим підписана «Угода між Україною і Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту на території України», яка подовжила термін перебування ЧФ РФ у Севастополі до 2042 року, в обмін на здешевлення для України російського газу шляхом застосування знижки у вигляді анулювання митних зборів. У пресі ці домовленості отримали назву «Харківської угоди».

2019 • В Україні пройшов другий тур чергових президентських виборів, на яких Володимир Зеленський набрав 73,22% голосів виборців, а його суперник діючий Президент Петро Порошенко – 24,45%. Явка виборців склала 18 491 837 чоловік, тобто 61,37%.

Народились 21 квітня

753 до н.е. — †673 до н.е., Нума Помпілій, другий цар стародавнього Риму (717-673 рр. до н. е.).

1488 — †29 серпня 1523 • Ульріх фон Гуттен, німецький письменник («Листи темних людей»).

1619 — †18 січня 1677 • (Йохан Антонісзон) Ян ван Рібек, голландський мореплавець; засновник міста Кейптаун (Капська колонія), колоніальний адміністратор Нідерландської колоніальної імперії (сучасна Індонезія). 405 років з дня народження.

1782 — †21 червня 1852 • Фрідріх Вільгельм Август Фрьобель, німецький педагог-новатор, засновник перших дитячих садків.

1816 — †31 березня 1855Шарлотта Бронте, англійська письменниця ("Джейн Ейр", "Учитель", "Ширлі").

1882 — †20 серпня 1961 • Персі Вільямс Бріджмен, американський фізик, філософ ("операціоналізм"); лауреат Нобелівської премії з фізики (1961).

1894 — †19 грудня 1965 • Еміль Теодорович Кіо (Гіршфельд-Ренард), російський ілюзіоніст. 130 років з дня народження.

1908 — †19 грудня 1954 • Віктор Семенович Абакумов, міністр держбезпеки СРСР (1946-51); під час Другої світової війни керував контрозвідкою СМЕРШ; розстріляний за звинуваченням у шпигунстві та зраді.

1915 — †3 червня 2001Ентоні Куінн, мексиканський актор, дворазовий лауреат премії "Оскар" ("Viva Zapata!" [1952], "Бажання життя" [1956]; "Помста", "Старий і море", "Блеф").

1926 — †8 вересня 2022Єлизавета II (Єлизавета Александра Віндзор), королева Великобританії (з 1952 р.); донька короля Георг VI, небога короля Едварда VIII.

1947Іґґі Поп (Джеймс Остерберг), американський рок-музикант, вокаліст, композитор (The Stooges, соло: «Real Wild Child (Wild One)», «Sea Of Love», «Candy», «Lust For Life»).

1957 • Роберт Сміт, англійський музикант, співак, композитор (The Cure: "A Forest", "Charlotte Sometimes", "Let’s Go to Bed", "Love Cats", "Inbetween Days").

1958Енді (Розалін) Макдауел, американська актриса ("Чотири весілля і одні похорони", "Секс, брехня і відео", "Гравець").

1987Анастасія Костянтинівна Приходько, українська естрадна співачка («Мамо»).

Померли 21 квітня

586 • Леовігільд, король вестготів (568-586 рр.), правитель Іспанії, Септиманії і Галіції. Пом. 1438 років тому у 61 рік (нар. 525 р.).

1073 • Олександр II (Ансельм Баджо), 155-й папа римський (1061-73 рр.); перший єпископ Риму, обраний виключно кардиналами без участі нижчого духовенства і народу. Пом. 951 рік тому десь у 63 роки (нар. бл. 1010 р.).

1131 • Балдуін II, король Єрусалиму (1118–31 рр.) з Бульйонської династії. Пом. 893 роки тому.

1142 • П'єр Абеляр, французький богослов, філософ, поет. Пом. 882 роки тому у 63 роки (нар. 1079 р.).

1509Генріх VII, король Англії (1485-1509 рр.), засновник династії Тюдорів; батько короля Генріха VIII. Пом. 515 років років тому у 52 роки (нар. 28 січня 1457 р.).

1552 • Петер Апіан, німецький астроном («Cosmographia», 1524; «Astronomicum Caesareum», 1540). Пом. 472 роки тому у 57 років (нар. 16 квітня 1495 р.).

1597Северин Наливайко, український військовий діяч, козацький отаман, гетьман Війська Запорозького. Пом. 427 років тому.

1652 • П'єтро делла Валле, італійський мандрівник (Близький Схід, Північна Африка, Індія). Пом. 372 роки тому у 66 років (нар. 11 квітня 1586 р.).

1699 • Жан (Бабтист) Расін, французький поет (Німфа Сени), драматург, представник класицизму (Андромаха, Сутяги, Британік, Федра). Пом. 325 років років тому у 60 років (нар. 21 грудня 1639 р.).

1736Євген Савойський, австрійський воєначальник, генералісімус, командуючий імперською армією, переможець турків і французів. Пом. 288 років тому у 73 роки (нар. 18 жовтня 1663 р.).

1910 • Марко Лукич Кропивницький, український театральний діяч, драматург ("Дай серцю волю, заведе в неволю", "Доки сонце зійде, роса очі виїсть"), композитор, актор, один із засновників українського професійного театру. Пом. 114 років тому у 70 років (нар. 22 травня 1840 р.).

1910Марк Твен (Семюел Ленгхорн Клеменс), американський письменник (Пригоди Тома Соєра, Пригоди Гекльберрі Фінна, Янкі при дворі короля Артура, Простаки за кордоном). Пом. 114 років тому у 75 років (нар. 30 листопада 1835 р.).

1918Манфред фон Ріхтгофен, німецький льотчик-ас («Червоний барон»); у роки Першої світової війни збив 80 літаків; загинув у бою. Пом. 106 років тому у 26 років (нар. 2 травня 1892 р.).

1924 • Елеонора Дузе, італійська актриса. Пом. 100 років років тому у 66 років (нар. 3 жовтня 1858 р.).

1965 • Едвард Віктор Епплтон, англійський фізик, лауреат Нобелівської премії (1947); у 1924 році відкрив іоносферу Землі. Пом. 59 років тому у 73 роки (нар. 6 вересня 1892 р.).

1967Іван Петрович Крип'якевич, український історик («Українська історіографія», «Історія української культури», «Богдан Хмельницький»), видавець. Пом. 57 років тому у 81 рік (нар. 25 червня 1886 р.).

1971 • Франсуа Дювальє, президент-диктатор Гаїті (1957-71 рр.). Пом. 53 роки тому у 64 роки (нар. 14 квітня 1907 р.).

1988 • І.А.Л. Даймонд (Іцек Домнич), американський кіносценарист румунського походження, лауреат "Оскара" (Квартира [1960], В джазі тільки дівчата). Пом. 36 років тому у 68 років (нар. 27 червня 1920 р.).

1996Джохар Дудаєв, перший президент Чеченської республіки (1991-96 рр.). Пом. 28 років тому у 52 роки (нар. 15 квітня 1944 р.).

2003 • Ніна Сімон (Юніс Кетлін Веймон), американська джазова співачка («Feeling Good», «Don't Let Me Be Misunderstood», «I put a spell on you»), піаністка і аранжувальниця. Пом. 21 рік тому у 70 років (нар. 21 лютого 1933 р.).

2010 • Хуан Антоніо Самаранч, дипломат, президент Міжнародного Олімпійського комітету (1980-2001 рр.). Пом. 14 років тому у 90 років (нар. 17 липня 1920 р.).

2016Прінс (Прінс Роджерс Нельсон), американський музикант, співак ("I Wanna be Your Lover", "When Doves Cry", "Let's Go Crazy", "Purple Rain", "Raspberry Beret", "Cream"), актор ("Пурпуровий дощ", "Під квітучим Місяцем"); нинішній псевдонім — Артист, Раніше Відомий Як Прінс. Пом. 8 років тому у 58 років (нар. 7 червня 1958 р.).

Головні події 21 квітня

Заснування Риму

753 до н.е.

Смерть Генріха VII Тюдора

1509

Імперія Великих Моголів

1526

Варшавський договір

1920

«Харківська угода» Віктора Януковича

2010

Перемога Володимира Зеленського на президентських виборах

2019