Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Хроніка подій 1805 року

Головні події 1805 року

Політичні лідери 1805 року

• Австрійська імперія: Франц I (1804-35)
• Великобританія: Георг III (1760-1820)
• Герцогство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1799-1806)
• Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840)
• Королівство Швеція: Густав IV Адольф (1792-1809)
• Курфюрство Саксонія: Фрідріх Август III (1763-1806)
• Російська імперія: Олександр I (1801-25)
• США: Томас Джеффесон (1801-09)
• Священна Римська імперія: Франц II (1792-1806)
• Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-14)

Всі події 1805 року

29 січня • Підписано Указ про відкриття у Харкові Імператорського Університету. Він був заснований з ініціативи місцевого громадянства, головним чином заходами В. Каразіна, ідею якого підтримали й зібрали потрібні кошти дворянство та міська управа. Куратором університету був призначений граф Северин Потоцький, а першим ректором був філолог Іван Рижський. Харківський університет — другий за віком (після Львівського університету) університет сучасної України.

24 травня • У Відні Людвіг ван Бетховен разом з британським скрипалем Джорджем Бриджтауером вперше виконав написану спеціально для Бриджтауера «Сонату для скрипки і фортепіано № 9», відому також як «Крейцерова соната». Сам Родольфо Крейцер, перший скрипаль свого часу, якому було присвячено сонату, ніколи її не виконував, вважаючи її невдалою.

26 травня • В Міланському кафедральному соборі Наполеон I коронувався на монарха Італії. Перед цим він був президентом Італійської республіки.

4 червня • Закінчилась перша берберська війна — представники США та Тріполі (сьогоднішня Лівія) погодились підписати мирний договір, про припинення військових дій, розпочатих чотири роки перед тим американцями, котрі ввели у Середземне море свій флот на захист торгових суден від піратів, що базувалися в берберських країнах — Марокко, Алжирі, Тунісі та Триполітанії.

26 липня • В результаті виверження Везувію зруйновано значну частину Неаполя і загинуло близько 26 тисяч осіб.

9 серпня • Австрія приєдналась до третьої антифранцузької коаліції, в яку входили Британія, Росія і королівство П'ємонт-Сардинія.

21 жовтня • У морській битві біля мису Трафальгар, південніше Кадіса (Іспанія), британська ескадра адмірала Гораціо Нельсона розгромила франко-іспанський флот П'єра-Шарля Вільньова. Ця поразка не завадила успіху Франції у війні проти Третьої коаліції, але забезпечила Великій Британії панування на морі аж до кінця XIX століття. 47-річний Нельсон, сміливість і воєнна майстерність котрого забезпечили британцям перемогу, загинув на капітанському містку свого флагмана «Вікторія».

2 грудня • Імператор Наполеон I в битві під Аустерліцом розбив армії імператорів Австрії Франца I і Росії Олександра I під командуванням Михайла Кутузова, змушеного діяти за затвердженим Олександром I невдалим планом австрійського генерала Франца фон Вейротера. Ця поразка привела до розпаду третьої антифранцузької коаліції держав, а військове мистецтво Наполеона, який одним вчасно виконаним маневром розбив супротивника, поставив його в один ряд із легендарними Олександром Македонським і Ганнібалом Баркою, котрі плославились перемогами під Гавгемалами і Каннами.

15 грудня • Під тиском Наполеона I прусський король Фрідріх Вільгельм III відмовився від нейтралітету і заключив з Францією оборонно-наступальний пакт.

26 грудня • В Пресбурзі (нині — Братіслава) Франція і Австрія підписали мирний договір, що завершив війну третьої антифранцузької коаліції. Хоча Фрація і програла морські битви Великій Британії, вона перемогла Австрію і Росію на суші, а після перемоги Наполеона під Аустерліцом на початку грудня Австрія була змушена визнати важкі умови Братиславського миру, який означав для неї втрату політичного впливу в Центральній і Південній Європі. Мирний договір, що складався з 24 статей, передбачав, зокрема, передачу Австрією Італійському королівству Венеції, Істрії і Далмації, визнання Наполеона I королем Італії, відмову Австрії від Тіроля, Форарльберга, Ліндау і Брейгсгауса на користь Баварії, Бадена і Вюртебурга і визнання їх правителів королями.

26 грудня • Згідно з умовами Пресбурзького мирного договру Австрія вимушено відмовилась від претензій на Баварське герцогство, на території якого проголошувалось союзне Франції Баварське королівство. У січні наступного року королем Баварії став Максиміліан I Йозеф з династії Віттельсбахів.

Народились 1805 року

2 квітня4 серпня 1875, Ганс-Крістіан Андерсен, датський письменник, автор понад 150 казок ("Гидке каченя", "Стійкий олов'яний солдатик", "Снігова королева", "Кресало", "Русалочка"). Саме день народження Андерсена святкується як Міжнародний день дитячої книги.

19 листопада7 грудня 1894, Фердинанд де Лессепс, французький дипломат, інженер, керівник будівництва Суецького (1854-69 рр.) і Панамського (1881-88 рр.) каналів, кавалер ордену Почесного легіону.

23 грудня27 червня 1844, Джозеф Сміт, американський релігійний діяч, засновник Церкви святих останнього дня, автор "Книги Мормона".

Померли 1805 року

20 лютого • Данило Самійлович Самойлович (Сушковський), український медик, засновник епідеміологічної служби в Росії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. 215 років тому, у 61 рік (нар. 22 грудня 1744 р.).

9 травняЙоганн Фрідріх Шиллер, німецький поет і драматург (Розбійники, Марія Стюарт, Орлеанська діва). 215 років тому, у 46 років (нар. 10 листопада 1759 р.).

28 травня • Луїджи Родолфо Боккеріні, італійський композитор, віолончеліст, автор близько 30 симфоній. 215 років тому, у 62 роки (нар. 19 лютого 1743 р.).

21 жовтняГораціо Нельсон, англійський флотоводець, адмірал, переможець французів у битвах при Абукіре і Трафальгарі. 215 років тому, у 47 років (нар. 29 вересня 1758 р.).

Головні події 1805 року

arrow_upward