Цей день 12 вересня
256-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 110 днів. Іменинники — Арсен, Гаврило, Григорій, Данило, Єфрем, Іван, Макар, Никодим, Павло, Олександр, Савва (Сава), Спиридон, Христофор, Яків. Всесвітній день програміста, у Кабо-Верде святкують Національний день.

Головні події 12 вересня

Всі події 12 вересня

490 до н. е. • Біля міста Марафон відбулась битва, в якій військо афінського стратега Мільтіада розбило значно переважаючу перську армію Дарія Великого. Для греків це була перша перемога над імперією Ахеменідів, що пребувала на піку своєї могутності.

480 до н. е. • Біля міста Гімера на Сицилії відбулась битва між союзом грецьких міст Сіракузи та Агрігент і карфагенцями на чолі з суфетом (головнокомандуючим) Гамількаром з династії Магонідів, у якій грецькі тирани Гелон і Ферон отримали перемогу. Поразка і загибель Гамількара стали причиною обмеження влади дворян у Карфагені і запровадження запровадження республіканських інституцій.

490 до н. е. • Після перемоги афінських військ над армією персидського царя Дарія I Великого у битві біля містечка Марафон до Афін був направлений гонець, воїн Фідіппід, щоб повідомити хорошу звістку. Поранений у бою, він пробіг 42 кілометри і на головній площі Афін зміг лише вигукнути: «Радійте. Ми перемогли!» і тут же помер. На перших сучасних Олімпійських іграх в Афінах в 1896 році на честь Фідіппіда було влаштовано забіг між Марафоном і Афінами. З тих пір марафон став обов'язковою частиною олімпійської легкоатлетичної програми. У 1924 році дистанція була збільшена на 345 метрів, напевно, після точного заміру відстані між Марафоном і Афінами.

Середні віки
1185 • Скориставшися норманською агресією у Південній Італії, невдоволена реформами, аристократія Візантії вчинила заколот проти імператора Андроніка I і передала владу його супротивнику Ісааку II Ангелу. Сам Андронік був виданий на волю натовпу і розтерзаний ним. З його смертю у Візантії почався період занепаду, який закінчився захопленням Константинополя учасниками Четвертого хрестового походу і розпадом імперії.

1213 • Між великою об'єднаною армією графа Раймонда VI Тулузького і короля Арагона Педро II та нечисленими військами хрестоносців під командуванням Симона де Монфора біля Мюрі відбулась одна з найважливіших битв Альбігойської війни у Лангедоку. Завдяки блискучій перемозі хрестоносці змогли підпорядкувати собі значні території і вивести з війни Арагонське королівство.

Нова історія
1683 • У битві біля гори Каленберг під Віднем імперські війська Леопольда Габсбурга і польського короля Яна III Собеського завдали поразки армії великого візиря Кара Мустафи-паші і відтіснили її в Угорщину. Ця перемога зупинила османську експансію в Європі і стала першою у 15-літній війні Священної ліги, переможно завершеній Карловацьким миром.

1733 • Елекційний сейм у Кракові обрав Станіслава Лещинського польським королем. Його друге правління тривало неповних три роки і, немаючи змоги протистояти Росії, за підтримки котрої королем був проголошений курфюрст саксонський Фрідріх Август II (правив як Август III), 27 січня 1736 року Лещинський зрікся престолу. Він зберіг титул короля і свої польські маєтності, й отримав у володіння герцогство Лотарінгія.

1860 • В Гондурасі страчено американського авантюриста Вільяма Вокера, котрий в 1856 році проголосив себе президентом Нікарагуа, а в 1857 році був скинутий і втік за кордон.

1919 • Адольф Гітлер вступив до Німецької робітничої партії, майбутньої НСДАП.

Новітня історія
1940 • Поблизу селища Монтіньяк (Франція) чотирма місцевими підлітками знайдено печеру-грот з настінними малюнками віком 15 — 17 тисяч років, котрі на сьогодні є однією з найкращих колекцій доісторичного живопису періоду пізнього палеоліту. Першим грот Ласко розміром приблизно 5 на 22 метри вивчав французький археолог Анрі-Проспер Брюіль.

1943 • Групою німецьких десантників на чолі з майором Гаральдом Морсом звільнено Беніто Муссоліні, заарештованого новим італійським урядом і утримуваного у важкодоступному високогірному районі Апеннін. Втім лаври героя операції «Дуб» дістались гауптштурмфюреру СС Отто Скорцені, особисто вибраному Адольфом Гітлером для звільнення його «зниклого друга».

1943 • Після майже двох десятиліть боротьби більшовиків проти релігії та церкви у Богоявленському кафедральному соборі Москви відбулася урочиста інтронізація патріарха Московського і всієї Русі Сергія (Страгородського). У своєму першому патріаршому посланні він закликав віруючих облаштовувати парафіяльне життя за церковними правилами, охороняти православну віру і всіляко «брати участь в загальнонародному подвигу протистояння загарбникам».

1944 • У Москві радянський уряд від імені союзників — СРСР, Великобританії і США — підписав угоду про перемир'я з Румунією, яка була звільнена від німецьких військ у жовтні того ж року.

1953 • У церкві Св.Марії і Нью-Порті (штат Род-Айленд) сенатор від штату Массачусетс, майбутній 35-й президент США Джон Фітцджеральд Кененнеді одружився з Жаклін Лі Був'є, фотографом газети Washington Times-Herald.

1958 • У США випробувана перша інтегральна схема, створена інженером фирми Джеком Кілбі. Незалежно від нього аналогічною розробкою займався Роберт Нойс, котрому вдалось створити перший промисловий зразок. Вони обоє вважаються "батьками" мікросхем. В 2000 році Кілбі став лауреатом Нобелівської премії з фізики за свій винахід.

1990 • Міністри іноземних справ Великобританії, СРСР, США, Франції та обох Німеччин, НДР та ФРН, в московському готелі "Октябрьская" підписали підсумковий документ конференції "Два плюс чотири" — угоду про остаточне урегулювання стосунків з Німеччиною, котра передбачала план об'єднання Німеччини, відновлення її суверинітету, вступ в НАТО і виведення радянських військ. Угода закріплювала існуючі в Європі кордони і припиняла права і обов'язки союзників щодо Західного Берліна і Німеччини в цілому. Радянський Союз, підпис якого під угодою, був вирішальний, за згоду на об'єднання Німеччини згодом отримав від ФРН 15 мільярдів марок на покриття витрат, пов'язаних з виведенням військ з НДР, і безпроцентний кредит у сумі 3 мільярдів марок.

Наш час
1994 • В Атланті Марк Андреессен представив новий веб-браузер «Mosaic Netscape». Через три роки Netscape 3.0 став кращим браузером у світі.

1998 • Американка Ліндсей Дейвенпорт на відкритому чемпіонаті США з тенісу перемогла у фіналі з рахунком 6-3, 7-5 чемпіонку минулого року швейцарку Мартіну Хінгіс.

2008 • У Харкові відбувся перший в Україні концерт Queen, яким почався європейський тур групи в рамках акції боротьби зі СНІДом.

Народились 12 вересня

1494 — †31 березня 1547 • Франциск I (Франциск Валуа), французький король (1515-47 рр.) з династії Валуа, покровитель мистецтв і наук. 530 років з дня народження.

1875 — †21 вересня 1944Олександр Антонович Кошиць, український хоровий диригент, композитор та етнограф.

1897 — †17 березня 1956 • Ірен Жоліо-Кюрі, французький хімік і фізик, лауреат Нобелівської премії з хімії за відкриття штучної радіоактивності (1935); донька нобелівських лауреатів Марії Склодовської-Кюрі та П'єра Кюрі, дружина нобелівського лауреата Фредеріка Жоліо-Кюрі.

1913 — †31 березня 1980Джессі (Джеймс) Оуенс, американський легкоатлет, чотириразовий Олімпійський чемпіон (Берлін, 1936), 12-разовий світовий рекордсмен; першим стрибнув у довжину за 8 метрів.

1921 — †27 березня 2006Станіслав Лем, польський письменник-фантаст (Соляріс, Голос Неба, Мир на Землі, Вторгнення з Альдебарана).

1933 • Тетяна Василівна Дороніна, російська театральна і кіноактриса (Три тополі на Плющисі, Старша сестра).

1944Баррі Вайт, американський співак («Practice What You Preach», «Never, Never Gonna Give You Up», «You Are The First, My Last, My Everything»). 80 років з дня народження.

1949 • Ірина Костянтинівна Родніна, російська фігуристка, триразова чемпіонка Олімпійських ігор, одинадцятиразова чемпіонка світу, десятиразова чеміонка Європи. 75 років з дня народження.

1952 • Джеррі Беклі, американський рок-співак, музикант, лауреат "Гремі" (група America: A Horse with No Name, Sister Golden Hair, Tin Man, Ventura Highway, Lonely People, You Can Do Magic).

1961Мілен Фармер (Марі Гелен Готьє), французька співачка («Je T'aime Melancolie», «Fuck Them All», «California»), композитор, актриса ("Каліфорнія").

1966 • Ануше Ансарі, американська бізнесвумен, перша жінка, що здійснила коcмічний туристичний політ.

1972 • Лаєм Галлахер, британський рок-співак (Oasis).

1972Джейсон (Майкл) Стейтем, англійський актор ( «Карти, гроші, два стволи», «Великий куш», «Перевізник, «Адреналін»).

1977 • Геннадій Зубов, футболіст ("Шахтар" Донецьк, збірна України).

1983Катерина Олександрівна Осадча, українська телеведуча, журналістка.

1994 • Еліна Михайлівна Світоліна, українська тенісистка, третя ракетка світу в рейтингу WTA (вересень 2017 року). 30 років з дня народження.

Померли 12 вересня

1874 • Франсуа П'єр Гізо, французький державний діяч, дипломат, історик, 17-й прем'єр-міністр Франції (1847-48 рр.). Пом. 150 років років тому у 87 років (нар. 4 жовтня 1787 р.).

1929 • Яніс Райніс (Плієкшанс), латиський поет (Далекі відгуки у синій вечір, Посіви бурі), драматург (Вогонь і ніч). Пом. 95 років років тому у 64 роки (нар. 11 вересня 1865 р.).

1953Гуґо Шмайссер, німецький інженер, конструктор стрілецької зброї (автоматичний карабін StG-44, 1943 рік). Пом. 71 рік тому у 71 рік (нар. 24 вересня 1882 р.).

1981 • Еуженіо Монтале, італійський поет (Випадковості, Сатура), лауреат Нобелівської премії (1975). Пом. 43 роки тому у 85 років (нар. 12 жовтня 1896 р.).

1992 • Ентоні Перкінс, актор (Психо, Гріхи Доріана Грея, Убивство в Східному експресі). Пом. 32 роки тому у 60 років (нар. 4 квітня 1932 р.).

2003Джонні Кеш, американський співак і композитор («Hurt», «Solitary Man»), двічі відзначений премією «Греммі», один із найвпливовіших музикантів ХХ століття. Пом. 21 рік тому у 71 рік (нар. 26 лютого 1932 р.).

Головні події 12 вересня

Марафонська битва

490 до н.е.

Битва біля Каленберга

1683

Відкриття печери Ласко

1940

Операція «Дуб»

1943

Відновлення Московського патріархату

1943