Цей день 12 січня
12-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 354 дні. Іменинники — Анісія, Антон (Антоній), Данило, Ізот, Ірина, Лев, Макар, Марія, Онисія, Тимон, Федора, Феодосія, Ярина. В Україні відзначають День українського політичного в'язня, в Туркменії — День пам'яті, в Танзанії — День революції (1964).

Головні події 12 січня

Всі події 12 січня

29 до н. е. • Всього втретє у римській історії за рішенням римського сенату зачинено двері храму Януса в Римі в знак закінчення громадянських війн, що тривали майже 100 років (на час війни двері відчинялись в очікуванні воїнів). У серпні Октавіан святкував потрійний тріумф — перемогу біля Акції (31 р. до н.е.), завоювання Єгипту (30 р. до н.е.) і перемогу над далматинцями.

Середні віки
897 • У Латеранському соборі в Римі закінчився т. зв. "Трупний синод" — церковний трибунал над ексгумованим тілом папи Формоза, звинуваченим в захопленні влади і коронації на німецький престол Арнульфа Каринтійського.

1519 • За рішенням суду страчено звинуваченого у зраді і вбивстві правителя колонії Золота Кастилія Дієго Нікуеса 44-річного іспанського конкістадора Васко Нуньєса де Бальбоа, першого європейця, що перетнув Панамський перешийок і досягнув узбережжя Тихого океану.

1528 • У кафедральному соборі Уппсали Густав I Ваза коронований на престол Швеції.

1570 • Підозрюючи, що Новгород і всі його жителі ніби-то хочуть перейти під покровительство Литви, російський цар Іван Грозний з сином і основним військом (передові загони оточили Новгород ще 2 січня) прибув до міста і влаштував судилище над зрадниками — кожний день піддавали тортурам і убивали від п'ятисот до тисячі новгородців. Страти тривали п'ять тижнів після чого місто було розграбоване, а 12 лютого цар виїхав назад до Москви. За оцінками спеціалістів за цей час було убито до 60 тисяч чоловік — не жаліли нікого, ні дітей, ні жінок, ні слуг божих, а похорони загиблих в Новгороді тривали до осені. Пошук зрадників продовжився і після прибуття царя до Москви — їх було знайдено серед найближчого оточення Івана Грозного і страчено влітку 1570 року.

1616 • У дельті Амазонки португальським капітан-майором Франциско де Кастело Бранко засновано поселення Феліз Лузітанія, нині відомо як Белем, столиця бразильського штату Пара.

Нова історія
1682 • Рішенням Боярської думи в Московії відмінено містництво — існуючу з 15 століття систему розподілу чинів при призначенні феодалів на військову, адміністративну і придворну службу в залежності від родового походження, службового положення родичів і частково особистих заслуг. Відміна містництва стала першим кроком до розширення прав і привілеїв нового дворянства, котре намагалось зайняти дедалі вище положення в приказній адміністративній системі, котра проіснувала в Росії до 18 століття, коли була замінена на систему колегій.

1848 • У Палермо почалось збройне повстання проти влади іспанських Бурбонів, яке за кілька днів охопило усе Королівство двох Сицилій і дало змогу відновити ліберальну конституцію і проголосити незалежність острова від континентальних володінь Фердинанда II. Це була хронологічно перша з демократичних революцій європейської «Весни народів», які охопили з десяток держав у Європі.

1872 • В Аксумі відбулась коронація 88-го негуса (імператора) Ефіопії Йоганніса IV з Тиграйської династії.

1896 • Доктор Генрі Луї Сміт з коледжу міста Девідсон (штат Північна Кароліна) отримав перший знімок в рентгенівських променях, спеціально призначений для вивчення нового методу діагностики, — він вистрілив в руку трупа і, провівши зйомку з експозіцією в 15 хвилин, отимав фотографію, на котрій зафіксувівав місцезнаходження кулі.

1904 • На замерзлій поверхні озера Сент-Клер у штаті Вашингтон американець Барні Олдфілд встановив новий рекорд швидкості для автомобіля — рухаючись на спеціально переобладнаному "Форді" він розвинув швидкість 91,37 миль/год (близько 148 км/год).

1920 • Під час шторму, втративши управління, біля міста Ла-Рошель розбився об рифи і затонув пароплав «Африка» судноплавної компанії Chargeurs Reunis. З 609 пасажирів та членів екіпажу уціліли лише 34. Це одна з найбільших катастроф в історії французького судноплавства.

1937 • Американці Честер Лотон та Мелвіл Блумер запатентували підводний землекопальний пристрій, при допомозі якого стало можливим робити траншеї у морському дні для прокладання телефонних та телеграфних кабелів. Перший кабель за подібною технологією було прокладено в січні 1938 року.

Новітня історія
1945 • Ударом 1-го Українського фронту з Сандомирського плацдарму Червона армія розпочала Вісло-Одерську операцію на ділянці фронту від Балтики до Карпат. Завдяки значній перевазі у людських і технічних ресурсах вона за три тижні зуміла зайняти усю Польщу і вийти на східне узбережжя ріки Одер.

1951 • Набула чинності «Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього», прийнята ООН у грудні попереднього року.

1954 • В умовах росту напруженості в стосунках між Заходом і Сходом державний секретар США Джон Даллес висунув доктрину «масованої помсти», що передбачала можливість застосування ядерної зброї у відповідь на агресію чи загрозу агресії щодо держав НАТО. Враховуючи досить вагомий військовий потенціал СРСР, реалізація доктрини Даллеса могла привести до нової світової війни.

1964 • В ході антиарабського повстання в Занзібарі повалено уряд султана і влада перейшла до партії Афро-ширазійський союз, яка оголосила про повалення монархії. У квітні лідер повсталих Абейд Амані Каруме став першим президентом Республіки Занзібар.

1969 • У США компанія Atlantic Records випустила дебютний альбом групи Led Zeppelin під однойменною назвою. Попри погані відгуки критиків і комерційну невдачу, сьогодні появу «Led Zeppelin» прийнято вважати поворотним моментом у розвитку хард-року та важкого металу.

1972 • КДБ УРСР у Києві та Львові було заарештовано 14 діячів дисидентського руху, звинувачених в «українському буржуазному націоналізмі» і поширенні самвидаву. Всього протягом року зазнали репресій 89 чоловік, більшість з яких були засуджені до великих термінів ув'язнення або поміщені у психіатричні лікарні. Це стало початком масових репресій проти української інтелігенції, які тривали майже неперервно до кінця 1976 року, коли за ініціативою голова КДБ Віталія Федорчука розпочалось переслідування організаторів і учасників гельсінського руху.

1974 • Лівія і Туніс оголосили про об'єднання і створення Арабської Ісламської республіки з єдиною конституцією, прапором, президентом і державними органами влади. До цього союзу планувалось залучити і Алжир. Однак, із-за протирічь, що виникли між лідерами країн Муамаром Каддафі і Хабібом Бугріби призначений з цього питання на 18 січня референдум не відбувся.

1981 • На американському каналі ABC-TV відбулась прем'єра першої серії мильної телеепопеї «Династія» з Джоан Коллінз і Джоном Форсайтом у головних ролях. Показ серіалу «Династія» тривав до травня 1989 року і за цей час було продемонстровано 220 серій. На піку популярності (1983 р.) в ньому знялись президент США Джеральд Форд і державний секретар США Генрі Кіссінджер, котрі зіграли самих себе.

1987 • Компанія Hewlett-Packard анонсувала вихід першого у світі калькулятор, здатного проводити складні алгебрачїні та інженерні розрахунки. У 1972 році вона також першою у світі випустила і кишеньковий калькулятор.

1989 • З 12 по 19 січня в СРСР проведено всесоюзний перепис населення. За його підсумками було встановлено, що загальна чисельність населення в Радянському Союзі становить 286717 тисяч осіб.

1990 • Румунія стала першою з країн Східної Європи і колишніх членів Організації Варшавського договору, яка заборонила комуністичну партію. У 2013 році Партія соціалістичного альянсу намагалась змінити назву на Румунська комуністична партія, проте отримала на це заборону суду.

Наш час
1991 • Після вичерпання всіх дипломатичних можливостей для змушення Іраку вивести свої війська з окупованого ним Кувейту, Конгрес США прийняв резолюцію, що надавала президенту Бушу право почати проти Іраку військові дії.

1992 • В Алжирі після переконливої перемоги представників Ісламського фронту порятунку у першому турі загальних виборів, під тиском армії президент країни Шадлі Бенджедид подав у відставку і оголосив про розпуск парламенту, чим запобіг загрозі насильницького захоплення влади ісламськими фундаменталістами. Створена військовими Вища рада анулювала результати виборів, відмінила їх другий тур, а 14 січня перебрала на себе функції управління країною.

1998 • Легендарні рок-групи Santana, Eagles, Fleetwood Mac, Mamas and the Papas і кумир публіки епохи рокабіллі Джин Вінсент зараховані до Залу Слави рок-н-ролу.

1998 • У Парижі представниками 19 європейських країн підписано відозву про заборону процесу клонування людини.

2010 • О 16 годині 53 хвилини за місцевим часом на Гаїті стався землетрус магнітудою 7 балів. Після основного поштовху було зареєстровано ще понад 15 поштовхів силою понад 5 балів за шкалою Ріхтера. Основні руйнування відбулись в столиці країни місті Порт-о-Пренс, яке було практично спустошене. За офіційними даними на 18 березня 2010 року під час землетрусу загинуло 222 570 чоловік, поранених 311 тисяч і пропало без вісті 869 чоловік. Матеріальні збитки склали понад 5,6 мільярда євро.

2015 • У вірменському місті Гюмрі, де розташована найбільша російська військова база в Закавказзі, старший солдат строкової служби Валерій Пермяков, котрий самовільно покинув розташування бази, розстріляв з автоматичної зброї родину Аветісян. У результаті нападу загинули шестеро членів родини, у тому числі 2-річна дівчинка. Єдиним уцілілим лишився 6-місячний хлопчик, якого у важкому стані було госпіталізовано до реанімації з ножовими пораненням грудної клітини, але лікарям не вдалося врятувати йому життя і за тиждень він теж помер. Цієї ж ночі Пермяков був затриманий при спробі перетину вірмено-турецького кордону.

Народились 12 січня

1628 — †16 травня 1703Шарль Перро, французький казкар ("Кіт у чоботях", "Попелюшка", "Синя Борода"), поет і критик ("Паралелі між древнім і новим у питаннях мистецтва і наук").

1746 — †17 лютого 1827Йоганн Гайнріх Песталоцци, швейцарський педагог-новатор ("Як Гертруда учить своїх дітей", "Лінгард і Гертруда", "Лебедина пісня").

1751 — †4 січня 1825 • Фердинанд I,перший король Двох Сицилій (1816-25 рр.) з династії іспанських Бурбонів.

1810 — †22 травня 1859Фердинанд II, 3-й король Двох Сицилій (1830-59 рр.) з династії іспанських Бурбонів.

1822 — †4 серпня 1900 • Етьєнн Ленуар, бельгійський винахідник, конструктор першого практично придатного двигуна внутрішнього згорання (1860).

1852 — †3 січня 1931Жозеф Жоффр, французький військовий, головнокомандувач французької армії (1914-16 рр.), генералісимус, маршал Франції (1916).

1873 — †26 квітня 1949Спиридон Луїс, грецький спортсмен, переможець з марафонського бігу на I Олімпійських іграх сучасності (1896).

1873 — †15 листопада 1952 • Василь Григорович Кричевський, український художник, архітектор, графік; автор державного герба УНР, прийнятого Центральною Радою.

1876 — †22 листопада 1916Джек Лондон (Джон Гріффіт Чейні), американський письменник ("Мартін Іден", "Залізна п'ята", "Морський вовк").

1893 — †15 жовтня 1946Герман Герінг, німецький політичний і військовий діяч, міністр авіації і головнокомандуючий військово-повітряними силами Німеччини (1939-45 рр.), друга особа в нацистській партії і державі (з 1941 р.) в роки Третього рейху.

1893 — †16 листопада 1946 • Альфред Розенберг, один з ідеологів нацизму і пропагандист фашистського світогляду, рейхсмністр східних окупованих земель (з 1941 р.).

1894 — †4 грудня 1925Василь Еллан-Блакитний (Василь Михайлович Елланський), український письменник, поет («Удари молота і серця), революціонер. 130 років з дня народження.

1903 — †7 лютого 1960 • Ігор Васильович Курчатов, радянський фізик-ядерник, керівник радянської атомної програми.

1907 — †14 січня 1966Сергій Павлович Корольов, український вчений і конструктор радянських балістичних ракет, штучних супутників Землі ("Электрон", "Молния", "Космос", "Зонд"), космічних літальних апаратів ("Восток", "Восход").

1909 — †18 серпня 1997Марія Оксентіївна Приймаченко, українська народна художниця, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. 115 років з дня народження.

1914 — †5 лютого 2008Махаріши Махеш Йогі, індійський філософ, засновник теорії трансцендентальної медитації, Великий Гуру. 110 років з дня народження.

1916 — †31 жовтня 2006 • Пітер Віллем Бота, південноафриканський політичний діяч, президент Південно-Африканського Союзу (нині ПАР, 1978-89 рр.).

1929 — †2 травня 2013Микола Павлович Мащенко, український актор ("Сон"), сценарист, кінорежисер ("Комісари", "Овод", "Паризька драма", "Вінчання зі смертю", "Мамо, рідна, кохана"). 95 років з дня народження.

1936Раймонд Паулс, латиський піаніст, композитор ("Миллион алых роз", "Маэстро", "Я выхожу на сцену", "Сестра Керри"), політичний діяч, міністр культури Латвії (1989-95 рр.).

1944 — †7 листопада 2011Джо Фрейзер, американський боксер, олімпійський чемпіон (1964), абсолютний чемпіон світу (1970-73 рр.) серед професіоналів у важкій категорії. 80 років з дня народження.

1949Харукі Муракамі, японський письменник і перекладач («Погоня за вівцею», «Країна Чудес без гальм і кінець світу», «Хроніки механічного птаха»). 75 років з дня народження.

1954Говард Штерн, американський диск-жокей, радіо-ведучий, письменник ("Частини мого тіла"). 70 років з дня народження.

1959 • Пер Гесл, шведський музикант, співак (Roxette). 65 років з дня народження.

1985 • Артем Володимирович Мілевський, український футболіст білоруського походження («Динамо» (Київ)); чемпіон України (2004, 2007, 2009).

1986 • Злата Огнєвіч (Злата Леонідівна Бордюг), українська співачка, політик.

1990 • Сергій Олександрович Карякін, український (з 2009 р. — російський) шахіст; увійшов до Книги рекордів Гіннеса як наймолодший міжнародний гросмейстер — отримав це спортивне звання у віці 12 років і 211 днів.

Померли 12 січня

951 • Аль-Фарабі, узбецький філософ, математик, теоретик музики. Пом. 1073 роки тому у 79 років (нар. 872 р.).

1665П'єр Ферма, французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел. Пом. 359 років тому у 64 роки (нар. 17 серпня 1601 р.).

1937 • Степан Васильович Шагайда, український актор ("Уніформа"). Пом. 87 років тому у 41 рік (нар. 9 січня 1896 р.).

1976Агата Крісті (Агата Мері Кларіса Міллер), англійська письменниця, майстер детективу, автор легендарних персонажів міс Марпл та Еркюля Пуаро (Убивство у "Східному експресі", Смерть на Нілі, А потім нічого не було), драматург (Мишоловка). Пом. 48 років тому у 86 років (нар. 15 вересня 1890 р.).

2001 • Вільям Х'юлетт, американський інженер, один із співзасновників компанії Hewlett-Packard. Пом. 23 роки тому у 88 років (нар. 20 травня 1913 р.).


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?

Головні події 12 січня

Сицилійська революція

1848

Вісло-Одерська операція Червоної армії

1945

Операція «Блок»

1972

Землетрус на Гаїті

2010