Цей день 12 січня
11-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 354 дні. Іменинники — Анісія, Антон (Антоній), Данило, Ізот, Ірина, Лев, Макар, Марія, Онисія, Тимон, Федора, Феодосія, Ярина. В Україні відзначають День українського політичного в'язня, в Туркменії — День пам'яті, в Танзанії — День революції (1964).

Головні події 12 січня

Всі події 12 січня

29 до н. е. • Всього втретє у римській історії за рішенням римського сенату зачинено двері храму Януса в Римі в знак закінчення громадянських війн, що тривали майже 100 років (на час війни двері відчинялись в очікуванні воїнів). У серпні Октавіан святкував потрійний тріумф — перемогу біля Акції (31 р. до н.е.), завоювання Єгипту (30 р. до н.е.) і перемогу над далматинцями.

Середні віки
897 • У Латеранському соборі в Римі закінчився т. зв. "Трупний синод" — церковний трибунал над ексгумованим тілом папи Формоза, звинуваченим в захопленні влади і коронації на німецький престол Арнульфа Каринтійського.

1519 • За рішенням суду страчено звинуваченого у зраді і вбивстві правителя колонії Золота Кастилія Дієго Нікуеса 44-річного іспанського конкістадора Васко Нуньєса де Бальбоа, першого європейця, що перетнув Панамський перешийок і досягнув узбережжя Тихого океану.

1528 • У кафедральному соборі Уппсали Густав I Ваза коронований на престол Швеції.

1570 • Підозрюючи, що Новгород і всі його жителі ніби-то хочуть перейти під покровительство Литви, російський цар Іван Грозний з сином і основним військом (передові загони оточили Новгород ще 2 січня) прибув до міста і влаштував судилище над зрадниками — кожний день піддавали тортурам і убивали від п'ятисот до тисячі новгородців. Страти тривали п'ять тижнів після чого місто було розграбоване, а 12 лютого цар виїхав назад до Москви. За оцінками спеціалістів за цей час було убито до 60 тисяч чоловік — не жаліли нікого, ні дітей, ні жінок, ні слуг божих, а похорони загиблих в Новгороді тривали до осені. Пошук зрадників продовжився і після прибуття царя до Москви — їх було знайдено серед найближчого оточення Івана Грозного і страчено влітку 1570 року.

1616 • У дельті Амазонки португальським капітан-майором Франциско де Кастело Бранко засновано поселення Феліз Лузітанія, нині відомо як Белем, столиця бразильського штату Пара.

Нова історія
1682 • Рішенням Боярської думи в Московії відмінено містництво — існуючу з 15 століття систему розподілу чинів при призначенні феодалів на військову, адміністративну і придворну службу в залежності від родового походження, службового положення родичів і частково особистих заслуг. Відміна містництва стала першим кроком до розширення прав і привілеїв нового дворянства, котре намагалось зайняти дедалі вище положення в приказній адміністративній системі, котра проіснувала в Росії до 18 століття, коли була замінена на систему колегій.

1848 • У Палермо почалось збройне повстання проти влади іспанських Бурбонів, яке за кілька днів охопило усе Королівство двох Сицилій і дало змогу відновити ліберальну конституцію і проголосити незалежність острова від континентальних володінь Фердинанда II. Це була хронологічно перша з демократичних революцій європейської «Весни народів», які охопили з десяток держав у Європі.

1872 • В Аксумі відбулась коронація 88-го негуса (імператора) Ефіопії Йоганніса IV з Тиграйської династії.

1896 • Доктор Генрі Луї Сміт з коледжу міста Девідсон (штат Північна Кароліна) отримав перший знімок в рентгенівських променях, спеціально призначений для вивчення нового методу діагностики, — він вистрілив в руку трупа і, провівши зйомку з експозіцією в 15 хвилин, отимав фотографію, на котрій зафіксувівав місцезнаходження кулі.

1904 • На замерзлій поверхні озера Сент-Клер у штаті Вашингтон американець Барні Олдфілд встановив новий рекорд швидкості для автомобіля — рухаючись на спеціально переобладнаному "Форді" він розвинув швидкість 91,37 миль/год (близько 148 км/год).

1920 • Під час шторму, втративши управління, біля міста Ла-Рошель розбився об рифи і затонув пароплав «Африка» судноплавної компанії Chargeurs Reunis. З 609 пасажирів та членів екіпажу уціліли лише 34. Це одна з найбільших катастроф в історії французького судноплавства.

1937 • Американці Честер Лотон та Мелвіл Блумер запатентували підводний землекопальний пристрій, при допомозі якого стало можливим робити траншеї у морському дні для прокладання телефонних та телеграфних кабелів. Перший кабель за подібною технологією було прокладено в січні 1938 року.

Новітня історія
1945 • Ударом 1-го Українського фронту з Сандомирського плацдарму Червона армія розпочала Вісло-Одерську операцію на ділянці фронту від Балтики до Карпат. Завдяки значній перевазі у людських і технічних ресурсах вона за три тижні зуміла зайняти усю Польщу і вийти на східне узбережжя ріки Одер.

1951 • Набула чинності «Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього», прийнята ООН у грудні попереднього року.

1954 • В умовах росту напруженості в стосунках між Заходом і Сходом державний секретар США Джон Даллес висунув доктрину «масованої помсти», що передбачала можливість застосування ядерної зброї у відповідь на агресію чи загрозу агресії щодо держав НАТО. Враховуючи досить вагомий військовий потенціал СРСР, реалізація доктрини Даллеса могла привести до нової світової війни.

1964 • В ході антиарабського повстання в Занзібарі повалено уряд султана і влада перейшла до партії Афро-ширазійський союз, яка оголосила про повалення монархії. У квітні лідер повсталих Абейд Амані Каруме став першим президентом Республіки Занзібар.

1969 • У США компанія Atlantic Records випустила дебютний альбом групи Led Zeppelin під однойменною назвою. Попри погані відгуки критиків і комерційну невдачу, сьогодні появу «Led Zeppelin» прийнято вважати поворотним моментом у розвитку хард-року та важкого металу.

1972 • КДБ УРСР у Києві та Львові було заарештовано 14 діячів дисидентського руху, звинувачених в «українському буржуазному націоналізмі» і поширенні самвидаву. Всього протягом року зазнали репресій 89 чоловік, більшість з яких були засуджені до великих термінів ув'язнення або поміщені у психіатричні лікарні. Це стало початком масових репресій проти української інтелігенції, які тривали майже неперервно до кінця 1976 року, коли за ініціативою голова КДБ Віталія Федорчука розпочалось переслідування організаторів і учасників гельсінського руху.

1974 • Лівія і Туніс оголосили про об'єднання і створення Арабської Ісламської республіки з єдиною конституцією, прапором, президентом і державними органами влади. До цього союзу планувалось залучити і Алжир. Однак, із-за протирічь, що виникли між лідерами країн Муамаром Каддафі і Хабібом Бугріби призначений з цього питання на 18 січня референдум не відбувся.

1981 • На американському каналі ABC-TV відбулась прем'єра першої серії мильної телеепопеї «Династія» з Джоан Коллінз і Джоном Форсайтом у головних ролях. Показ серіалу «Династія» тривав до травня 1989 року і за цей час було продемонстровано 220 серій. На піку популярності (1983 р.) в ньому знялись президент США Джеральд Форд і державний секретар США Генрі Кіссінджер, котрі зіграли самих себе.

1987 • Компанія Hewlett-Packard анонсувала вихід першого у світі калькулятор, здатного проводити складні алгебрачїні та інженерні розрахунки. У 1972 році вона також першою у світі випустила і кишеньковий калькулятор.

1989 • З 12 по 19 січня в СРСР проведено всесоюзний перепис населення. За його підсумками було встановлено, що загальна чисельність населення в Радянському Союзі становить 286717 тисяч осіб.

1990 • Румунія стала першою з країн Східної Європи і колишніх членів Організації Варшавського договору, яка заборонила комуністичну партію. У 2013 році Партія соціалістичного альянсу намагалась змінити назву на Румунська комуністична партія, проте отримала на це заборону суду.

Наш час
1991 • Після вичерпання всіх дипломатичних можливостей для змушення Іраку вивести свої війська з окупованого ним Кувейту, Конгрес США прийняв резолюцію, що надавала президенту Бушу право почати проти Іраку військові дії.

1992 • В Алжирі після переконливої перемоги представників Ісламського фронту порятунку у першому турі загальних виборів, під тиском армії президент країни Шадлі Бенджедид подав у відставку і оголосив про розпуск парламенту, чим запобіг загрозі насильницького захоплення влади ісламськими фундаменталістами. Створена військовими Вища рада анулювала результати виборів, відмінила їх другий тур, а 14 січня перебрала на себе функції управління країною.

1998 • Легендарні рок-групи Santana, Eagles, Fleetwood Mac, Mamas and the Papas і кумир публіки епохи рокабіллі Джин Вінсент зараховані до Залу Слави рок-н-ролу.

1998 • У Парижі представниками 19 європейських країн підписано відозву про заборону процесу клонування людини.

2010 • О 16 годині 53 хвилини за місцевим часом на Гаїті стався землетрус магнітудою 7 балів. Після основного поштовху було зареєстровано ще понад 15 поштовхів силою понад 5 балів за шкалою Ріхтера. Основні руйнування відбулись в столиці країни місті Порт-о-Пренс, яке було практично спустошене. За офіційними даними на 18 березня 2010 року під час землетрусу загинуло 222 570 чоловік, поранених 311 тисяч і пропало без вісті 869 чоловік. Матеріальні збитки склали понад 5,6 мільярда євро.

2015 • У вірменському місті Гюмрі, де розташована найбільша російська військова база в Закавказзі, старший солдат строкової служби Валерій Пермяков, котрий самовільно покинув розташування бази, розстріляв з автоматичної зброї родину Аветісян. У результаті нападу загинули шестеро членів родини, у тому числі 2-річна дівчинка. Єдиним уцілілим лишився 6-місячний хлопчик, якого у важкому стані було госпіталізовано до реанімації з ножовими пораненням грудної клітини, але лікарям не вдалося врятувати йому життя і за тиждень він теж помер. Цієї ж ночі Пермяков був затриманий при спробі перетину вірмено-турецького кордону.

Народились 12 січня

1628 — †16 травня 1703Шарль Перро, французький казкар ("Кіт у чоботях", "Попелюшка", "Синя Борода"), поет і критик ("Паралелі між древнім і новим у питаннях мистецтва і наук").

1746 — †17 лютого 1827Йоганн Гайнріх Песталоцци, швейцарський педагог-новатор ("Як Гертруда учить своїх дітей", "Лінгард і Гертруда", "Лебедина пісня").

1751 — †4 січня 1825 • Фердинанд I,перший король Двох Сицилій (1816-25 рр.) з династії іспанських Бурбонів.

1810 — †22 травня 1859Фердинанд II, 3-й король Двох Сицилій (1830-59 рр.) з династії іспанських Бурбонів.

1822 — †4 серпня 1900 • Етьєнн Ленуар, бельгійський винахідник, конструктор першого практично придатного двигуна внутрішнього згорання (1860). 200 років з дня народження.

1852 — †3 січня 1931Жозеф Жоффр, французький військовий, головнокомандувач французької армії (1914-16 рр.), генералісимус, маршал Франції (1916). 170 років з дня народження.

1873 — †26 квітня 1949Спиридон Луїс, грецький спортсмен, переможець з марафонського бігу на I Олімпійських іграх сучасності (1896).

1873 — †15 листопада 1952 • Василь Григорович Кричевський, український художник, архітектор, графік; автор державного герба УНР, прийнятого Центральною Радою.

1876 — †22 листопада 1916Джек Лондон (Джон Гріффіт Чейні), американський письменник ("Мартін Іден", "Залізна п'ята", "Морський вовк").

1893 — †15 жовтня 1946Герман Герінг, німецький політичний і військовий діяч, міністр авіації і головнокомандуючий військово-повітряними силами Німеччини (1939-45 рр.), друга особа в нацистській партії і державі (з 1941 р.) в роки Третього рейху.

1893 — †16 листопада 1946 • Альфред Розенберг, один з ідеологів нацизму і пропагандист фашистського світогляду, рейхсмністр східних окупованих земель (з 1941 р.).

1894 — †4 грудня 1925Василь Еллан-Блакитний (Василь Михайлович Елланський), український письменник, поет («Удари молота і серця), революціонер.

1903 — †7 лютого 1960 • Ігор Васильович Курчатов, радянський фізик-ядерник, керівник радянської атомної програми.

1907 — †14 січня 1966Сергій Павлович Корольов, український вчений і конструктор радянських балістичних ракет, штучних супутників Землі ("Электрон", "Молния", "Космос", "Зонд"), космічних літальних апаратів ("Восток", "Восход"). 115 років з дня народження.

1909 — †18 серпня 1997Марія Оксентіївна Приймаченко, українська народна художниця, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка.

1914 — †5 лютого 2008Махаріши Махеш Йогі, індійський філософ, засновник теорії трансцендентальної медитації, Великий Гуру.

1916 — †31 жовтня 2006 • Пітер Віллем Бота, південноафриканський політичний діяч, президент Південно-Африканського Союзу (нині ПАР, 1978-89 рр.).

1929 — †2 травня 2013Микола Павлович Мащенко, український актор ("Сон"), сценарист, кінорежисер ("Комісари", "Овод", "Паризька драма", "Вінчання зі смертю", "Мамо, рідна, кохана").

1936Раймонд Паулс, латиський піаніст, композитор ("Миллион алых роз", "Маэстро", "Я выхожу на сцену", "Сестра Керри"), політичний діяч, міністр культури Латвії (1989-95 рр.).

1944 — †7 листопада 2011Джо Фрейзер, американський боксер, олімпійський чемпіон (1964), абсолютний чемпіон світу (1970-73 рр.) серед професіоналів у важкій категорії.

1949Харукі Муракамі, японський письменник і перекладач («Погоня за вівцею», «Країна Чудес без гальм і кінець світу», «Хроніки механічного птаха»).

1954Говард Штерн, американський диск-жокей, радіо-ведучий, письменник ("Частини мого тіла").

1959 • Пер Гесл, шведський музикант, співак (Roxette).

1985 • Артем Володимирович Мілевський, український футболіст білоруського походження («Динамо» (Київ)); чемпіон України (2004, 2007, 2009).

1986 • Злата Огнєвіч (Злата Леонідівна Бордюг), українська співачка, політик.

1990 • Сергій Олександрович Карякін, український (з 2009 р. — російський) шахіст; увійшов до Книги рекордів Гіннеса як наймолодший міжнародний гросмейстер — отримав це спортивне звання у віці 12 років і 211 днів.

Померли 12 січня

951 • Аль-Фарабі, узбецький філософ, математик, теоретик музики. Пом. 1071 рік тому у 79 років (нар. 872 р.).

1665П'єр Ферма, французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел. Пом. 357 років тому у 64 роки (нар. 17 серпня 1601 р.).

1937 • Степан Васильович Шагайда, український актор ("Уніформа"). Пом. 85 років років тому у 41 рік (нар. 9 січня 1896 р.).

1976Агата Крісті (Агата Мері Кларіса Міллер), англійська письменниця, майстер детективу, автор легендарних персонажів міс Марпл та Еркюля Пуаро (Убивство у "Східному експресі", Смерть на Нілі, А потім нічого не було), драматург (Мишоловка). Пом. 46 років тому у 86 років (нар. 15 вересня 1890 р.).

2001 • Вільям Х'юлетт, американський інженер, один із співзасновників компанії Hewlett-Packard. Пом. 21 рік тому у 88 років (нар. 20 травня 1913 р.).

Головні події 12 січня

Сицилійська революція

1848

Вісло-Одерська операція Червоної армії

1945

Операція «Блок»

1972

Землетрус на Гаїті

2010