Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Цей день 25 грудня
360-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 6 днів. Іменинники - Олександр, Спиридон (Свирид). У християнському світі відзначають Різдво Христове, на Тайвані — День конституції, в Конго — День дітей, в Анголі і Мозамбіку — День сім'ї.

Головні події 25 грудня

Всі події 25 грудня

1 до н. е. • Гіпотетично цього дня у Віфлеємі у Діви Марії від Святого духа народився Ісус, центральна фігура у християнстві. Більшість людей, які вважають себе християнами вірять, що це Бог, який втілився як людина, щоб дати всім людям Спасіння. Згідно з мусульманським віровченням є одним з найбільших пророків. Точна дата народження Ісуса достовірно невідомі — за перші два століття нашої ери нема жодної документованої згадки ні про рік, ні, тим більше, про число і місяць народження Ісуса Христа.

336 • Перше задокументоване святкування Різдва у Римі. Саме з цього року римсько-католицька церква щороку відзначає 25 грудня як день народження Ісуса Христа.

Середні віки
800 • У Римі папа Лев III коронував франкського короля Карла Великого імператором — з цього дня його повний титул звучав так: "Карл наймилостивіший, величний, Богом коронований, великий миротворець, Римської імперії правитель і милістю Божою король франків і лангобардів". Урочистості з цієї нагоди відбулись у базиліці св. Петра і сам папа, стоячи на колінах, привітав імператора. Карл став другим, після візантійського імператора, хто прийняв цей високий титул, хоча римське право вважало імператорську гідність неподільною.

820 • Під час Різдвяного богослужіння у соборі Святої Софії в Константинополі змовниками вбито Лева V Вірменина. Новим імператором Візантії став звільнений з в'язниці Михаїл II Травл, перший представник Аморійської (фрігійської) династії.

1001 • За підтримки папи римського Сильвестра II Естергомі короновано Іштвана Арпада, який став першим королем Угорського королівства, отримавши як політичну так і духовну владу.

1013 • Після втечі короля Етельреда Нерозумного і капітуляції Лондона під натиском датчан збори місцевої знаті проголосили короля Данії і Норвегії Свена Вилобородого королем Англії. Він помер всього через п'ять тижнів після сходження на престол і його синові Кануту довелось знову йти війною проти Етельреда, відновленого вітенагемотом на престолі.

1066Вільгельм I Завойовник став першим нормандським королем Англії.

1130 • При підтримці папи римського Анаклета I нормандський герцог Рожер II, проголошений у вересні королем Сицилії об'єднав Сицилію і Південну Італію в єдину державу — Сицилійське королівство.

1137 • У Буржі на престол франків коронований Людовик VII Молодий.

1194 • У Палермо на престол Сицилії короновано Генріха VI з династії Гогенштауфенів і його дружину Констанцію, дочку Рожера II, сицилійського короля з роду Отвілів.

1559 • Після смерті Павла IV новим папою під іменем Пій IV обраний Джованні Анджело Медічі. В період його понтифікату закінчився Тридентський собор.

Нова історія
1745 • Пруссія і Австрія завершили другу Сілезьку війну підписанням миру в Дрездені. Прусський король визнав обрання Франца Стефана, чоловіка австрійської ерцгерцогині Марії Терезії, імператором Священної Римської імперії в обмін на отримання Сілезії.

1917 • в Харкові відбувся І Всеукраїнський з'їзд рад робітничих, солдатських та частини селянських депутатів, який проголосив Україну республікою рад та федеративною частиною Російської республіки, а також обрав Тимчасовий ЦВК рад України.

1926 • Після смерті імператора Йошихіто новим імператором Японії став його син Хірохіто.

1933 • Український сатирик Остап Вишня, звинувачений в контрреволюційній діяльності, засуджений до розстрілу, заміненому пізніше десятьма роками тюремного ув'язнення.

Новітня історія
1941 • Після семиденної атаки японських військ з моря і суші і захоплення частини території міста, британський гарнізон, що захищав Гонконг, був змушений капітулювати.

1978 • Після багаточисельник прикордонних конфліктів в Кампучію вступили в'єтнамські війська. Метою інтервенції було повалення режиму Пол Пота і створення нового, пров'єтнамського політичного керівництва країни. 7 січня в'єтнамські війська зайняли Пномпень, де було сформовано уряд на чолі з Хенг Самріном. "Червоні кхмери" Пол Пота перейшли до партизанської війни.

1989 • Надзвичайний воєнний трибунал виніс смертний вирок президенту Румунії Ніколае Чаушеску і його дружині Єлені, номінально другій особі країни в період комуністичної диктатури, звинуваченим в особливо тяжких злочинах проти народу — смерті 60 тисяч чоловік, зловживанні владою і переведенні на особисті рахунки в банках Європи 2 мільярдів доларів. Вирок був негайно приведений до виконання — страта Чаушеску відбулась у військових казармах міста Тирговіште. Наступного дня румунське телебачення в двогодинній програмі показало суд над Чаушеску і документальні кадри про злочини, здійснені за 24 роки його правління.

Наш час
1991 • О 19-00 по Центральному телебаченню СРСР востаннє виступив Президент Радянського Союзу Михайло Сергійович Горбачов і повідомив, що "... в силу обставин, що склались з утворенням Співдружності Незалежних Держав я припиняю свою діяльність на посту Президента СРСР". Відставка Горбачова фактично означала припинення існування СРСР — о 19-38 на куполі Кремлівського палацу у Москві було спущено прапор Радянського Союзу.

2000 • Трагедією закінчилось святкування різдва у китайському місті Луоянг — в пожежі, яка охоило дискотечний зал, розташований на даху міського торгового центру загинуло 300 чоловік; врядуватись вдалось лише дванадцятьом.

2009 • У Великій Британії відбулась прем'єра фільму «Шерлок Холмс» з Робертом Дауні-молодшим і Джудом Лоу у головних ролях. В 2011 році вийшло продовження фільму — «Шерлок Холмс: Гра тіней».

Народились 25 грудня

1 до н.е. - квітень 33, Ісус Христос, центральна фігура у християнстві — Бог, який втілився як людина, щоб дати всім людям Спасіння; за мусульманським віровченням — один з пророків.

1876 - 11 вересня 1948 • Мухаммед Алі Джинна, мусульманський політик, 1-й Генерал-губернатор Пакистану і 1-й спікер парламенту (1947-48 рр.); шанується як батько-засновник незалежного Пакистану.

1887 - 3 січня 1979 • Конрад Ніколсон Хілтон, американський підприємець, засновник мережі готелів Hilton.

1899 - 14 січня 1957Хамфрі ДеФорест Богарт, американський актор, премії «Оскар» («Африканська королева» [1951]; «Касабланка», «Мати і не мати», «Сабріна»); на думку Американського інституту кіномистецтва — кращий актор американського кіно.

1918 - 6 жовтня 1981Анвар ель-Садат, президент Єгипту (1970-81 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1978).

1925 - 27 квітня 1998 • Карлос Кастанеда, американський письменник (Вчення Дон Хуана, Сила тиші). 95 років з дня народження.

1927 - 18 березня 2003Олесь Бердник (Олександр Павлович Бердник), український письменник (Поза часом і простором, Покривало Ізіди, Свята Україна), громадський діяч.

1943 • Ганна Шигула, німецька кіноактриса (Знову мертвий, Лулу, Казанова, Загін "Дельта", Берлін. Александерплац, Одруження Марії Браун).

1949 • Сіссі (Мері Елізабет) Спейсек, американська кіноактриса, лауреат премії «Оскар» (Дочка щахтаря [1980]; Ріка, Дж.Ф.К., Керрі, Мігранти).

1954Енні Леннокс, шотландська співачка (Eurythmics: Sweet Dreams are Made of This, Belinda, Never Gonna Cry Again, Love is a Stranger, Who’s That Girl, Right by Your Side, Here Comes the Rain Again, Sexcrime; дует [з Аретою Франклін]: Sisters; соло: It’s Alright, When Tomorrow Comes); володарка Оскара, Греммі і семи Brit Awards.

1976Армін ван Бюрен, нідерландський музикант, діджей («Communication», «Push», «Blue Fear»).

Померли 25 грудня

795 • Адріан I, 95-й папа Римський (772-795 рр.); союзник Карла Великого у війні з лангобардами. 1225 років років тому, у 95 років (нар. 700 р.).

820 • Лев V (Лев Вірменин), візантійський полководець, імператор (813-820 рр.); походив із знатного вірменського роду Арцруні. 1200 років років тому, у 45 років (нар. 775 р.).

1156 • Петро Високоповажний, французький богослов, монах-бенедектинць. 864 роки тому, у 62 роки (нар. 1094 р.).

1635Самюель де Шамплен, французький мандрівник і гідрограф; засновник і губернатор перших французьких поселень у Канаді (Квебек). 385 років років тому, у 68 років (нар. 3 липня 1567 р.).

1921 • Володимир Галактіонович Короленко, російський письменник (Сон Макара, Сліпий музикант). 99 років тому, у 68 років (нар. 27 липня 1853 р.).

1938 • Карел Чапек, чеський письменник ("Війна з саламандрами", "Засіб Макропулоса"); "хрещений батько" терміну "робот". 82 роки тому, у 48 років (нар. 9 січня 1890 р.).

1977Чарльз Спенсер Чаплін, англійський актор, режисер, сценарист, композитор ("Золота лихоманка", "Вогні великого міста", "Волоцюга", "Нові часи", "Великий диктатор"), один із засновників кінокомпанії United Artists, лауреат премії «Оскар» за внесок у кіномистецтво (1971). 43 роки тому, у 88 років (нар. 16 квітня 1889 р.).

1989Ніколае Чаушеску, перший президент Румунії (1974-89 рр.), генеральний секретар компартії Румунії (1955-89 рр.). 31 рік тому, у 71 рік (нар. 26 січня 1918 р.).

2016Джордж Майкл (Георгіос Кіріакос Панайоту), англійський поп-співак (Wham!: Wake Me Up before You Go-Go; соло: Careless Whisper, Faith, Kissing A Fool, I Want Your Sex, Older). 4 роки тому, у 53 роки (нар. 25 червня 1963 р.).