Цей день 20 липня
201-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 165 днів. Іменинники — Герман, Євдокія, Євфросинія, Лук'ян, Папій, Пилип, Фома (Хома). Міжнародний день шахів, в Колумбії святкують День незалежності, на Кіпрі — День миру і свободи, а в Японії відзначають День моря.

Головні події 20 липня

Всі події 20 липня

1054 • Внаслідок конфлікту між римською курією і константинопольським патріархом з приводу сфер впливу в Південній Італії та ряду теологічних питань папа римський Лев IX піддав анафемі константинопольського патріарха Михаїла Керуларія. У свою чергу, патріарх прокляв посланника і всіх членів його делегації, що стало причатком остаточного розколу християнської церкви на католицьку і православну.

1304 • Після кількамісячної облоги король Англії Едуард І захопив родове гніздо династії Стюарт замок Стірлінг, останню твердиню, яку утримували борці за незалежність Шотландії.

1325 • Згідно літопису міста-держави Тлателолько племенем теночків (ацтеків) на західному березі солоного озера Тескоко засновано місто-держава Теночтитлан («місто колючих кактусів»). Станом на початок XVI століття в ньому проживало більше 200 тисяч чоловік, що робить його найбільшим містом всього світу того часу. У 1521 році воно було зруйноване військом іспанського конкістадора Ернана Кортеса.

1402 • Під Ангорою (нині — Анкара, Туреччина) війська самаркандського еміра Тамерлана вщент розбили армію султана Баязіда I Блискавичного, що привело до краху Османської імперії, яка розпаласьсь на кілька десятків князівства і султанатів і перестала існувати як держава.

1585 • Експедиція англійця Джона Девіса досягла південного краю Гренландії, який було названо Землею Запустіння.

Нова історія
1653 • Московське посольство на чолі з Федором Ладиженським прибуло в Чигирин з повідомленням про згоду московського царя взяти під своє заступництво запорізьких козаків.

1771 • Під час Російсько-турецької війни запорозькі козаки полковника Опанаса Ковпака, що входили до складу російського війська, захопили Кафу (Феодосію).

1806 • Підписанням Паризького миру закінчилася війна між Францією, Росією та Австрією, що почалась 1805 року. Він передбачав виведення російських військ з Далмації і французьких з Чорногорії та гарантував територіальну цілісність Туреччини.

1810 • У Боготі група з семи чоловік на чолі з Хосе Ачеведо проголосила незалежність віце-королівство Нова Гранада від Іспанії.

1871 • Британська Колумбія увійшла до складу Канадської конфедерації на правах штату.

1917 • Представники південнослов'янських народів та прем'єр-міністр Сербії Ніколо Пашич підписали Корфську декларацію про об'єднання Сербії та південнослов'янських територій Австро-Угорщини в єдину державу — «Королівство сербів, хорватів і словенців» під егідою сербської династії Карагеоргиєвичів. 11 серпня до угоди приєднався Чорногорський комітет національного об'єднання.

1923 • Президія ВУЦВК затвердила постанову Раднаркому УСРР про підготовку до оголошення Харкова столицею Української СРР. І хоча офіційного проголошення Харкова столицею України тоді так і не відбулося, саме з цього часу це місто утвердилося в столичному статусі.

1924 • В Парижі засновано Міжнародну шахову федерацію (ФІДЕ) — тепер цей день відзначається як Міжнародний день шахів.

1926 • Уряд СРСР ухвалив постанову про перейменування міста Катеринослав у Дніпропетровськ на честь діяча комуністичної партії місцевого походження Г.І.Петровського.

Новітня історія
1940 • Американський музичний журнал «Billboard» опублікував свій перший рейтинг популярності пісень. Подібні списки публікувались і раніше, але базувались на даних фірм-виробників платівок і групувались по лейблах. Тепер всі дані були зведені в один рейтинг і давали більш об'єктивну картину популярності. виконавців. Першим лідером списку Тор 10 стала пісня "I'll Never Smile Again" (Я більше ніколи не посміхнусь), записана оркестром Томмі Дорсі з Френком Сінатрою і вокальною групою The Pied Pipers.

1944 • Невдачею закінчилась спроба замаху на Адольфа Гітлера — бомба, яку заклав штабний офіцер, підполковник Клаусфон Штауффенберг під стіл, за котрим стояв фюрер, в своїй штаб-квартирі в Растенбурзі (Східна Пруссія) тільки поранила Гітлера. Фюрера врятувавла кришка масивного дубового столу, тоді як четверо осіб (із 24 учасників наради) загинули. Нині цей день відзначається як День пам'яті жертв нацизму в Німеччині.

1949 • Після 19-місячної війни Ізраїль і Сирія підписали угоду про перемир'я. Вона малатимчасовий характер і не врегулювали остаточно територіальні питання.

1951 • При вході в мечеть у Східному секторі Єрусалиму палестинським націоналістом було вбито короля Йорданії Абдулу ібн Хусейна. З його смертю так і не знайшла продовження спроба утворити Арабську федеративну державу під правлінням династії Хашемітів. Деякий час главою Йорданії був син Абдулли, котрий був відсторонений від влади через розумову неповноцінність, і королем Йорданії було проголошено внука Абдулли, Хуссейна бін Талала, котрий правив державою до своєї смерті в 1999 році.

1965 • Боб Ділан випустив сингл «Like a Rolling Stone», з котрим добився першого серйозного успіху, очоливши хіт-парад журналу Billboard. За версією журналу «Rolling Stone» 2004 року ця пісня Ділана посіла перше місце у списку 500 найкращих пісень.

1965 • З конвеєра запорізького заводу «Комунар» зійшов 100-тисячний автомобіль «Запорожець». Всього було випущено 322 166 автомобілів модифікації «ЗАЗ-965».

1969 • О 22-56 за європейським часом, вийшовши із спеціального модуля «Eagle» і виголосивши фразу "Це маленький крок для людини і величезний стрибок для людства", американський астронавт ступив на поверхню Місяця, ставши першою людиною, котрій вдалось пройтись по супутнику Землі. Едвін Олдрін приєднався до нього о 23-11 і вони разом встановили на Місяці американський прапор, зробили знімки поверхонь, провели декілька простих наукових тестів, провели розмову з президентом США Річардом Ніксоном і встановили пам'ятну табличку з надписом "Тут в липні 1969 року від Різдва Христового люди з планети Земля вперше ступили на поверхню Місяця. Ми прийшли з миром для всього людства".

1974 • На Кіпр під приводом захисту турків-кіпріотів після державного перевороту висадилися турецькі війська. Це стало початком тривалого турецько-грецького військового конфлікту на Кіпрі, наслідком якого стали тисячі вбитих та поранених і розділенню країни демаркаційною лінією на дві частини.

1976 • Непілотований відсік американського космічного корабля «Вікінг-1» здійснив посадку на поверхню Марса, першу в історії людства. Він провів фотографування поверхні Марсу високою роздільною здатністю — вона виявилась пустельною з червонуватим грунтом, усіяним камінням. Основними елементами в грунті, за даними рентгено-флуоресцентного спектрометра «Вікінгів», були кремній (13-15%), залізо (12-16%), кальцій (3-8%), алюміній (2-7%) і титан (0,5-2%). Обидва апарати взяли зразки грунту в якості проб для аналізу на наявність життя, проте однозначних слідів життєдіяльності мікроорганізмів виявити не вдалося.

1980 • У Києві урочисто відкрився олімпійський футбольний турнір Московської олімпіади-80. На церемонії відкриття на відремонтованому Республіканському стадіоні були присутні перший секретар ЦК КПУ Володимир Щербицький, керівники партії й уряду республіки. У першому матчі в Києві цього дня за присутності 100 тисяч глядачів внічию 1-1 зіграли збірні групи "С" НДР — Іспанія.

1985 • Поблизу узбережжя Флориди почався підйом на поверхню скарбів іспанського галеона «Nuestra Senora de Atocha», котрий затонув в 1622 році. Загальна вартість знайдених золотих і срібних виробів та інших скарбів була оцінена в 400 мільйонів доларів.

1987 • Рада Безпеки ООН одноголосно прийняла ініційовану США резолюцію № 598, що зобов'язувала Іран та Ірак припинити бойові дії, відвести війська до міжнародно визнаних кордонів і почати мирні переговори. Ірак погодився виконати резолюцію, а Іран прийняв її лише через рік, після ряду невдалих військових операцій.

1988 • Духовний лідер Ірану аятолла Хомейні оголосив про припинення 8-річної війни з Іраком. Коментуючи це рішення, він заявив, що ".. підписати мир з Іраком — це теж саме, що випити отруту".

1989 • Президент США Джордж Буш підписав рішення про розробку довготривалої программи про будівництво космічної бази на Місяці і відправки людини на Марс.

1990 • Верховна Рада Північно-Осетинської автономної республіки ухвалила декларацію про державний суверенітет і перейменувала місто Орджонікідзе у Владикавказ.

1990 • У Єревані на 67-у році життя помер відомий український кінорежисер, сценарист, художник Сергій Йосипович Параджанов, всесвітнє визнання якому принесла екранізована у 1964 році повість Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків». Нині він вважається одним із засновників українського поетичного кіно, витоки якого сягають ранньої творчості одного з його вчителів — Олександра Довженка.

Наш час
1992 • Після розділення Чехословаччини на Чеську і Словацьку республіки Вацлав Гавел пішов з посади президента країни.

1993 • Рада Безпеки ООН визначила, що постанова Верховної Ради Росії щодо статусу Севастополя як російського міста, прийнята напередодні, не має юридичної сили.

1999 • Через 38 років після трагедії з дна Атлантичного океану піднято космічний корабель «Mercury», на котрому загинув астронавт Гас Гріссом.

2005 • У Канаді прийнято закон «Про цивільний шлюб», яким легалізовано одностатеві шлюби. До цього вісім провінцій і одна територія, що представляли 89% канадського населення, вже надавали правову базу по шлюбу між подружжям однієї статі.

2012 • Під час прем'єри фільму Крістофера Нолана «Темний лицар повертається», заключної частини трилогії про Бетмена, у кінотеатрі в передмісті Денверу (штат Колорадо), 24-річний місцевий житель Джеймс Холмс відкрив стрільбу по глядачах, вбивши 12-х і поранивши 58 чоловік.

2015 • Після 54 років розриву Куба і США повністю відновили дипломатичні стосунки.

Народились 20 липня

647 — †11 листопада 683 • Язід I, другий арабський халіф з династії Омейядів (680-683 рр.); син засновника Омейядського халіфату Муавії I.

1304 — †19 липня 1374Франческо Петрарка, італійський поет ("Книга пісень", "Африка", "Лист до нащадків"). 720 років з дня народження.

1785 — †1 липня 1839 • Махмуд II, 30-й султан Оттоманської імперії; ліквідував інститут яничарів.

1822 — †6 січня 1884Грегор Йоганн Мендель, чеський біолог і ботанік, дослідник проблем спадковості, основоположник експериментальної генетики (закони Менделя).

1873 — †23 липня 1932Альберто Сантос-Дюмон, бразильський авіатор; першим дійснив керований політ апаратом, важчим за повітря, який не використав катапульти, сильний вітер, рейки для запуску або інші зовнішні пристосування і погодні фактори (1906).

1897 — †1 серпня 1996 • Тадеуш Рейштейн, швейцарский хімік, першим отримав аскорбіновую кислоту; лауреат Нобелівської премії.

1919 — †11 січня 2008Едмунд Персиваль Хілларі, новозеландський альпініст, що першим піднявся на найвищу точку планети гору Еверест (1953, разом з Норгеєм Тенцингом). 105 років з дня народження.

1924 — †29 вересня 2011 • Тетяна Михайлівна Ліознова, російський кінорежисер (Сімнадцять миттєвостей війни, Три тополі на плющисі). 100 років з дня народження.

1938 — †29 листопада 1981 • Наталі Вуд (Наталія Миколаївна Захаренко), американська актриса (Вестсайдська історія, Звідси і у вічність, повстанець без причини, Циган, Любов з незнайомцем,).

1938 • Олексій Юрійович Герман, російський режисер (Перевірка на дорогах, Мій друг Іван Лапшин, Двадцять днів без війни).

1947 • Герд Бінніг, німецький фізик, винахідник електронного мікроскопу; лауреат Нобелівської премії.

1947Карлос Сантана, мексиканський рок-музикант (гітара), співак (Santana: Evil Ways, Black Magic Woman, Oye Como Va).

1958 • Мік Макнейл, шотландський музикант (Simple Minds: Changeling, Premonition, The American, Love Song, Don't You).

1968Юлія Володимирівна Мостова, українська журналістка, головний редактор тижневика «Дзеркало тижня».

1973 • Омар Епс, американський актор (Доктор Хаус, Швидка допомога).

Померли 20 липня

1031 • Роберт II (Роберт Побожний), король франків (987-1031 рр.), другий з династії Капетингів; син Гуго Капета. Пом. 993 роки тому у 59 років (нар. 27 березня 972 р.).

1821 • Франц Карл Ахард, німецький хімік; винайшов метод добування цукру з певних сортів буряка (1786). Пом. 203 роки тому у 68 років (нар. 28 квітня 1753 р.).

1903 • Лев XIII (Вінченцо Джоакіно Печчі), 256-й папа римський (з 1878 р.); автор 88 енциклік — більше, ніж будь-хто з його попередників або наступників. Пом. 121 рік тому у 93 роки (нар. 2 березня 1810 р.).

1926Фелікс Едмундович Дзержинський, російський революціонер; один з ініціаторів «червоного терору» більшовиків, творець і глава Всеросійської надзвичайної комісії (ВЧК, 1917-23 рр.), голова Вищої ради народного господарства (1924-26 рр.). Пом. 98 років тому у 49 років (нар. 11 вересня 1877 р.).

1945 • Поль Валері, французький поет (Юна Парка, Морське кладовище, Зошити), філософ. Пом. 79 років тому у 74 роки (нар. 30 жовтня 1871 р.).

1973Брюс Лі (Лі Юен Кам), американський кіноактор (Залізний кулак, Шлях дракона, Шторм, Сльози матері, Помилка батька), сценарист (Залізна рука), режисер (Повернення дракона), продюсер (Великий бос). Пом. 51 рік тому у 33 роки (нар. 27 листопада 1940 р.).

1990Сергій Йосипович Параджанов, український кінорежисер вірменського походження ("Тіні забутих предків", "Українська рапсодія", "Колір граната", "Легеда про Сурамську фортецю"). Пом. 34 роки тому у 66 років (нар. 9 січня 1924 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 20 липня

Розкол християнства

1054

Ангорська битва

1402

Харків — столиця УСРР

1923

Перша людина на поверхні Місяця

1969

Юджин Олдрін на Місяці

1969

Помер Сергій Параджанов

1990