Цей день 23 липня
205-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 161 день. Іменинники — Антон (Антоній), Данило, Леонтій, Олександр. Всесвітній день китів і дельфінів, в Єгипті відзначають День революції, у США — День батьків, в Росії — День працівників торгівлі.

Головні події 23 липня

Всі події 23 липня

971 • Під час облоги руських військ в Доростолі київський князь Святослав і візантійський імператор Цимісхій уклали мирну угоду, за якою Русь зобов'язувалася більше проти Візантії не воювати і захищати її при нападі третьої сторони.

1018 • Між військами краківського князя Болеслава І Хороброго і київського князя Ярослава I Мудрого відбулась Битва над Бугом поблизу сучасного містечка Грубешів (Люблінське воєводство, Польща), в результаті якого військо Ярослава було вщент розгромлене, а сам він з кількома дружинниками утік до Новгорода. Завдяки цій перемозі зять Болеслава Святополк I Окаянний 14 серпня увійшов у Київ, де розмістив польські війська, поновившись на великокняжому престолі.

1093 • Руські війська київського князя Святополка Ізяславовича зазнали поразки від половців у битві біля ріки Желань (нині — Жуляни), в якій загинуло дві третини киян. Це змусило Святополка укласти мир з половецьким ханом Тугорканом, одружившись наступного року на його дочці.

Нова історія
1711 • Поблизу міста Ясси між оточеною московською армією на чолі з Петром Першим, та силами союзної коаліції, до якої входили турецький султан, кримський хан Девлет-Герай II, король Швеції Карл XII, гетьман Пилип Орлик та кошовий Кость Гордієнко, підписано Прутський договір, за яким Московська держава передавала Туреччині Азов і мусила зруйнувати свої щойно зведені фортеці Таганрог, Кам'яний Затон у нижній течії Дніпра та Новобогородицьку у гирлі Самари. Цар зобов'язався припинити втручання у внутрішні справи Речі Посполитої і «вийти геть із земель пов'язаних з Польщею козаків, запорожців, а також тих козаків, що перебувають у союзі з найяснішим ханом Криму». Москві навіть заборонялося мати свого посла у Стамбулі, тим самим визнавши юрисдикцію Туреччини над Військом Запорозьким.

1759 • Відбулася Пальцигська битва Семирічної війни (біля села Пальциг за 60 км від Франкфурта-на-Одері), в якій російські війська генерал-аншефа Салтикова розгромили прусський корпус генерала Веделя

1829 • Американець Вільям Остін Берт отримав патент на друкарську машинку, перший екземпляр якої був виготовлений лише через рік і виявився непрацездатним.

1840 • Під час Кавказької війни у районі Гехинського лісу та річки Валерик відбулася кровопролитна битва, у якій перемогли російські війська на чолі з генералом Галафеєвим. Вони зайняли Малу Чечню, а очільник мюридів імам Шаміль відступив у Дагестан.

1888 • У Києві на Софійській площі в рамках святкування 900-річчя Хрещення Русі відкрито пам'ятник Богдану Хмельницькому скульптора Михайла Микешина і архітектора Володимира Ніколаєва. Ідея створення пам'ятника виникла серед громадськості з ініціативи історика, професора Київського університету Миколи Костомарова у 1840-х роках.

1903 • Через місяць після свого утворення компанія Ford Motor Company продала свій перший автомобіль — «Ford Model A» був придбаний лікарем Ендрю Пфеннінгом з Чикаго. Протягом першого року було загалом випущено 1700 автомобілів, які мали вигляд дво- або чотиримісної коляски, здатної розвивати швидкість до 72 км/год; коштував перший автомобіль Генрі Форда 750 дол США (17,9 тисяч в цінах 2010 року).

1908 • В ході Молодотурецької революції, що мала на меті повалення деспотичного режиму султана Абдула-Гаміда II, армійські загони на чолі з членами підпільної організації «Єднання і прогрес» зайняли Салоніки і проголосили відновлення конституції 1876 року. Цей заклик знайшов підтримку в більшій частині османської армії, що змусило султана Абдул-Хаміда ІІ прийняти умови повсталих і скликати парламент, в якому молодотурки отримали більшість.

1914 • Австро-Угорщина пред'явила ультиматум Сербії з вимогами обмеження її суверенітету. Непоступливість Сербії, а також виступ Росії на її підтримку призвів до початку Першої Світової війни.

1934 • СРСР і Болгарія встановили дипломатичні відносини.

Новітня історія
1942 • На території окупованої Польщі недалеко від села Треблінка (Мазовецьке воєводство, Польща) почав діяти німецький «трудовий табір». До жовтня 1943 року в Треблінці було вбито більше 700 000 чоловік.

1944 • Війська 1-го Білоруського фронту зайняли польське місто Люблін і цього ж дня звільнили в'язнів концтабору Майданек.

1945 • Французький маршал Анрі Петен, глава колабораціоністського уряду Віші, постав перед судом за звинуваченням у зраді. Згодом його було засуджено до страти, але з огляду на похилий вік і заслуги перед батьківщиною у період до 1940 року, смертну кару замінено на довічне ув'язнення.

1952 • Почала діяти Європейська спільнота з вугілля та сталі, створена попереднього року згідно з Паризьким договором терміном на 50 років з метою об'єднання вугільних та сталеливарних ресурсів Бельгії, Західної Німеччини, Італії, Люксембургу, Нідерландів та Франції.

1952В Єгипті здійснено військовий переворот — члени підпільної організації «Вільні офіцери», очолюваної полковником Гамалем Абделем Насером, захопили владу і змусили короля Фарука призначити генерала Мухаммеда Нагуйба головнокомандуючим збройними силами країни. Через три дні Фарук, звинувачуваний у корупції і поразці в арабо-ізраїльській війні, зрікся престолу на користь свого сина Фуада і виїхав з країни.

1961 • В Нікарагуа радикальними студентами засновано ліву партію Сандиністський фронт національного визволення, яка поставила за мету повалення влади диктаторської династії Анастасіо Сомоси, яка правила в країні з 1936 року.

1965 • На екрани СРСР вийшла комедія Леоніда Гайдая «Операція «И» та інші пригоди Шурика». Фільм мав великий успіх і став лідером прокату кінофільмів у СРСР (69,6 мільйонів глядачів в 1965 році).

1966 • Хіт-парад популярних в США альбомів очолив диск Френка Сінатри «Strangers in the Night». Титульна пісня альбому зайняла очолила рейтинг ще 2 липня. Це був перший значний успіх Сінатри з 1960 року.

1972 • Бельгійський велосипедист Едді Меркс вчетверте підряд виграв перегони «Тур де Франс».

1974 • В Греції повалено хунту «Чорних полковників», яка прийшла до влади в 1967 році. Президент Федон Гізікіс розпустив уряд військових і скликав раду найстаріших політиків, яка сформувала цивільний «уряд національної єдності».

1980 • На радянському кораблі «Союз-37» стартувала експедиція на космічну станцію «Салют-6» у складі Віктора Горбатко і першого космонавта В'єтнаму Фам Туана.

1982 • Міжнародний комітет із захисту китів ухвалив рішення про цілковиту заборону відловлювання китів із комерційною метою. Рішення набрало чинності 1985 року.

1983 • На Шрі Ланці почалось сепаратистське повстання, в результаті якого загинуло близько тисячі тамілів. Воно стало причиною громадянської війни, яка тривала до 2009 року.

1984 • Ванесса Вільямс стала першою «Місс Америка», котру було позбавлено цього звання. Причиною цьому стали фотографії оголеної красуні, опубліковані в журналі "Penthouse".

1990Леонід Кравчук обраний Головою Верховної Ради УРСР.

Наш час
1992 • Верховна Рада Абхазії проголосила незалежність від Грузії.

1995 • Іспанець Мігель Індурайн вп'яте поспіль виграв велоперегони «Тур де Франс».

1995 • Два американські астрономи-любителі повідомили про відкриття нової комети, котра сьогодні носить їх і'я — комета Хейла-Боппа. Розрахунки показали, що комета рухається з періодом у 3 тисячі років, а площина її орбіти практично перпендикулярна орбіті Землі. Найбільше зближеня Землі і комети Хейла-Боппа відбулось 23 березня 1997 року.

1997 • В Майямі, неподалеку від будинку вісім днів перед тим застреленого кутюр'є Джанні Версаче, знайдено тіло його вбивці-маньяка Ендрю К'юнанен з ознаками самогубства.

1999 • Вперше у космос запущено екіпаж, командиром котрого була жінка, — американська астронавтка Айлін Коллінз очолила політ космічного човника «Колумбія».

2000 • Вдруге підряд американець Ленс Анрмстронг переміг на велосипедних перегонах «Тур де Франс».

2000 • Вченими університету Арізони відкрито новий супутник Юпітера. Він виявився найменшим із усіх досі відомих — діаметром всього 4,8 кілометра.

2015 • За допомогою телескопа «Кеплер» на орбіті жовтого карлика Kepler-452 у сузір'ї Лебедя знайдено першу екзопланету земного типу, названу Kepler-452b. Вона розташована в придатній для життя зоні на відстані близько 1400 світлових років від Сонячної системи.

Народились 23 липня

1401 — †8 березня 1466 • Франческо Сфорца, італійський військовий і політичний діяч, кондотьєр, правитель Мілана (з 1450 р.), засновник міланської гілки династії Сфорца.

1775 — †11 травня 1857 • Франсуа Ежен Відок, французький злочинець, що став засновником французької служби безпеки Сюрте.

1881 — †22 липня 1940 • Борис Ростиславович Хрещатицький, російський, український і французький військовий діяч; отаман Далекосхідного українського війська Зеленого Клину (1918-23 рр.), кавалер ордена «Почесного легіону».

1884 — †2 січня 1950Еміль Янінгс, німецький актор, перший володар призу Американської кіноакадемії «Оскар» за кращу чоловічу роль (Анна Болейн, Останній наказ). 140 років з дня народження.

1888 — †26 березня 1959 • Реймонд Чандлер, американський письменник, автор детективів (Шантажисти не стріляють, Вічний сон).

1892 — †27 серпня 1975Хайле Селассіє I, 83-й, останній, імператор Ефіопії (1930-74 рр.) з династії нащадків царя Соломона.

1922 — †7 березня 2013 • Даміано Даміані, італійський режисер (День сови, Зізнання комісара поліції прокурору республіки, Площа Сан-Бабіла, Спрут).

1946 — †3 грудня 1995Олександр Леонідович Кайдановський, російський кіноактор ("Свій серед чужих, чужий серед своїх", "Сталкер", "Рафферті", "Десять негритят", "Сповідь незнайомцю"), режисер, сценарист ("Проста смерть", "Маестро").

1950 • Блейр Торнтон, гітарист канадської рок-групи Bachman-Turner Overdrive.

1956 • Тенгіз Сулаквелідзе, грузинський футболіст, володар Кубка Кубків Європи (1980), віце-чемпіон Європи.

1957 • Луїс Фернандо Монтойя, колумбійський футбольний тренер, кращий тренер Південної Америки (2004).

1961Вуді Харрельсон, американський актор (Білий не може стрибати, Природжені вбивці, Шлях ковбоїв).

1961 • Мартін Гор, англійський рок-музикант, композитор (DePeche Mode: Enjoy the Silence).

1962 • Ерік Ласаль, американський актор (серіал "Швидка допомога").

1965 • Слеш (Сол Хадсон), американський гітарист (Guns n'Roses).

1968Стефані Сеймур, американська актриса, супермодель (з'явилася на обкладинках понад 300 журналів).

1969Дмитро Анатолійович Христич, український хокеїст ("Сокіл", "Бостон Брюінз", "Торонто"). 55 років з дня народження.

1970 • Чарізма Карпентер, актриса (Корделія в "Баффі, винищувачці вампірів").

1970 • Геннадій Орбу, український футболіст ("Шахтар" Донецьк).

1973Моніка Левінскі, коханка Білла Клінтона, зв'язок з котрою ледь не привів до імпічменту 34-го президента США.

1976 • Юдіт Полгар, угорська шахістка, наймолодший гросмейстер у світі (15 років чотирьох місяців і 28 днів, 1991), найрейтинговіша шахістка світу з січня 1989 року по лютий 2015 року.

1989Деніел (Джакоб) Редкліфф, британський актор («Дейвід Копперфілд», «Гаррі Поттер») 35 років з дня народження.

Померли 23 липня

910 • Наум Охридський, болгарський релігійний діяч, просвітитель. Пом. 1114 років тому у 80 років (нар. 830 р.).

1632 • Памво Беринда, український лексикограф, мовознавець («Лексіконъ славеноросскїй альбо Именъ тлъкованїє», 1627), письменник, друкар. Пом. 392 роки тому у 62 роки (нар. 1570 р.).

1757Джузеппе Доменіко Скарлатті, італійський композитор епохи бароко; син композитора Алессандро Скарлатті. Пом. 267 років тому у 72 роки (нар. 26 жовтня 1685 р.).

1875 • Ісаак Мерріт Зінгер, американський винахідник і промисловець; суттєво удосконалив конструкцію швейну машину та заснував компанію «Зингер». Пом. 149 років тому у 64 роки (нар. 26 жовтня 1811 р.).

1885 • Улісс Сімпсон Грант, 18-й президент США (1869-77), головнокомандуючий армією Півночі в роки громадянської війни в США (1861-65 рр.). Пом. 139 років тому у 63 роки (нар. 27 квітня 1822 р.).

1916 • Вільям Рамзай, британський хімік і фізик, лауреат Нобелівської премії в галузі хімії (1904); відкрив (у співавторстві) інертні гази аргон, криптон, ксенон і неон. Пом. 108 років тому у 64 роки (нар. 2 жовтня 1852 р.).

1930 • Гленн Гаммонд Кертіс, американський льотчик, авіаконструктор, піонер авіації, винахідник-конструктор першого гідроплану (1912). Пом. 94 роки тому у 52 роки (нар. 21 травня 1878 р.).

1932Альберто Сантос-Дюмон, бразильський авіатор; першим дійснив керований політ апаратом, важчим за повітря, який не використав катапульти, сильний вітер, рейки для запуску або інші зовнішні пристосування і погодні фактори (1906). Пом. 92 роки тому у 59 років (нар. 20 липня 1873 р.).

1948 • Девід Ворк Гріффіт, американський кінорежисер, актор, сценарист, продюсер («Народження нації», «Нетерпимість»); лауреат почесного «Оскар» (1936). Пом. 76 років тому у 73 роки (нар. 22 січня 1875 р.).

1951Анрі Філіп Петен, французький військовий і політичний діяч, глава Французької Держави (1940-42 рр.), маршал, герой Верденів, віце-прем'єр уряду Франції (1940). Пом. 73 роки тому у 95 років (нар. 24 квітня 1856 р.).

2011Емі (Джейд) Вайнхаус, британська співачка в стилі R&B, соул, джаз («Back to Black»). Пом. 13 років тому у 28 років (нар. 14 вересня 1983 р.).

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України

Головні події 23 липня

Молодотурецька революція

1908

Місто Урга

1913

Переворот у Єгипті

1952

Повалення хунти «Чорних полковників»

1974