Цей день 5 червня
157-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 209 днів. Іменинники — Адріан, Андрій, Василь, Генадій, Гнат, Давид, Данило, Дмитро, Іван, Гнат, Ісай, Касіян, Костянтин, Леонтій, Михайло, Микита, Олександр, Петро, Роман, Сильвестр, Федір, Яків, Юлія (Юліанія). Всесвітній день охорони навколишнього середовища, в Данії святкують День Конституції, на Сейшельських островах — День звільнення.

Головні події 5 червня

Всі події 5 червня

1224 • У Неаполі на території монастиря Сан-Доменіко-Маджоре створено державний університет Королівства Сицилія, названий на честь імператора Священної Римської імперії Фрідріха II.

1473 • Німецький друкар Андраш Гесс надрукував у Буді для короля Матяша (Матвія Корвіна) першу мадярську книгу «Chronicon Budense» («Будайська хроніка»), яка згодом отримала назву «Chronica Hungarorum» («Угорський літопис»). В ній було описано історію Угорщини до 1498 року.

Нова історія
1783 • З ринкової площі французького міста Аннон брати Джозеф і Жак Монгольф'є запустили в повітря першу повітряну кулю, котра представляла собою льняний мішок, наповнений димом. Політ тривав близько десяти хвилин і куля піднялась на висоту до 500 метрів.

1799 • Отримавши дозвіл іспанського короля Карла IV проводити дослідження на іспанських територіях, німецький природознавець Александер Гумбольдт на борту корвета «Пісарро» відплив у свою першу експедицію до Латинської Америки, куди судно прибуло 16 липня.

1806 • На території колишньої Батавської республіки Луї Бонапарт проголосив створення королівства Голландія, на престол якої посадив свого молодшого брата Людовика Бонапарта.

1832 • В Парижі почалось дводенне антимонархічне повстання проти Луї-Філіппа I, який був проголошений королем після Липневої революції 1830 року

1849 • Данія стала конституційною монархією — запроваджено двопалатний парламент, який обирається на загальних виборах. Верхня палата була розпущенна конституційною реформою 1953 року, коли було також запроваджено наслідування престолу по жіночій лінії.

1888 • У нью-йоркській газеті опубліковано відкритий лист інженера-електрика Гарольда Брауна, який закликав громадськість заборонити використання змінного струму як небезпечного для життя. Це стало кульмінацією тривалого протистояння, відомого як «Війна струмів», між основними конкурентами на ринку виробництва електроенергії, яке Томас Едісон попри активну пропагандистську кампанію програв Джорджу Вестінгаузу.

1910 • В Києві відбувся перший політ на вітчизняному літаку конструкції професора політехнічного інституту Кудашева, котрий сам же й виконував роль пілота. Через одинадцять днів у повітря підняв свій літак і студент Ігор Сікорський.

1912 • У Стокгольмі за участю короля Густава V відбулось урочисте відкриття V Олімпійських ігор, котрі почалися ще в травні. Ігри V Олімпіади пройшли за участю 2407 спортсменів з 28 країн (Єгипет, Люксембург, Португалія, Сербія і Японія в них брали участь вперше). На цих змаганнях вперше використовувався фотофініш, а також електронний годинник для реєстрації результатів.

1919 • В ході Українсько-польської війни (1918-19 рр.) розпочалася Чортківська операція Української Галицької Армії (УГА), в ході котрої від поляків було звільнено Чортків, Тернопіль, Бучач та Перемишляни.

Новітня історія
1945 • Воєначальники союзних держав підписали в Берліні Декларацію про поразку Німеччини й прийняття верховної влади в ній урядами СРСР, США, Великої Британії та Франції.

1947 • Державний секретар США Джордж Маршалл виступив у Гарвардському університеті з програмою активної підтримки європейських країн, економіка котрих була зруйнована під час Другої світової війни. «План Маршалла» був підтриманий Конгресом і 3 квітня 1948 року президент Трумен підписав відповідний закон. З 1948 по 1951 рік європейські країни отримали допомогу на суму 13 мільярдів доларів. Із-за того, що Радянський Союз блокував надання допомоги Польщі та Чехословаччині, "план Маршалла" фактично посприяв створенню "залізної завіси" між Західною та Східною Європою.

1964 • На британській студії Vocalion Records Дейвід Джонс записав свою першу пісню «Liza Jane». Через кілька років він став відомим світу як Дейвід Боуі.

1965 • Оксфордський університет присвоїв російській поетесі Анні Ахматовій почесний ступінь доктора літератури.

1967 • Численні політичні проблеми на Близькому Сході (возз'єднання Єрусалиму, контроль за західним узбережжя ріки Іордан, сектором Газа та ін.) привели до загострення стосунків між Ізраїлем і Єгиптом і початку т. зв. "Шестиденної війни". Ізраїль провів повітряну і сухопутну атаку єгипетських позицій. На боці Єгипту виступили Сирія, Іордан та Ірак. Протягом шести днів ізраїльтяни окупували сектор Газа, єгипетський Сінайський півострів, сирійські Голанські висоти і Західний берег ріки Іордан та арабський сектор Єрусалиму, що контролювались Іорданією. В результаті "Шестиденної війни" Ізраїль захопив територію, що втричі перевищувала її власну, а Єрусалим було об'єднано під ізраїльським контролем всупереч резолюції ООН.

1968 • Після перемоги на первинних президентських виборах серед каліфорнійських демократів, у Лос-Анжелесі смертельно поранений сенатор Роберт Кеннеді, брат убитого в 1963 році президента Джона Кеннеді. Палестинець Сірхан Біашар Сірхан, котрий здійснив три постріли в Роберта Кеннеді, був зразу ж схоплений на місці злочину. Сенатор помер через 32 години. У квітні 1969 року Сірхана було засуджено до страти, котру в 1972 році було замінено на довічне ув'язнення.

1975 • Після восьмирічної паузи, викликаної війною з Ізраїлем, Єгипет поновив судноплавство по Суецькому каналу.

1977 • У продажу з'явився персональний комп'ютер Apple II, перший серійний комп'ютер компнії Apple. Він став одним з найуспішніших персональних комп'ютерів свого часу і продавався з невеликими модифікаціями до 1990-х років.

1981 • Вийшов сольний студійний альбом Джорджа Харрісона «Somewhere in England». На ній вийшла посвята убитому 8 грудня 1980 року Джону Леннону «All Those Years Ago», записана з Полом Маккартні, Рінго Старром, Ліндою Маккартні і музикантами групи Wings.

1981 • Центр за контролем і профілактикою хвороб США вперше опублікував дані про захворювання СНІДом, повідомивши про 5 випадків пневмоцистної пневмонії і 28 випадків саркоми Капоші, якими захворіли чоловіки-геї. Хвороба була названа гей-пов'язаного імунодефіциту або, неофіційно «чотирьох Г» — всі хворі були з Гаїті, геями, гомофіліками і вживали героїн.

1983 • Теплохід «Александр Суворов», флагман Волго-Донскього пароплавства, верхньою частиною надбудов ударився в єдиний в Ульянівську міст через Волгу, по якому в цей час рухався товарний поїзд, — загинуло 176 чоловік.

1988 • У СРСР почалось святкування Тисячоліття хрещення Русі, яке проводилось під егідою ЮНЕСКО, яка закликало відзначити «1000-річчя введення християнства на Русі як найбільшу подія в європейській і світовій історії та культурі».

Наш час
1999 • Німкеня Штефі Граф вшосте виграла тенісний турнір French Open, перемігши у фіналі швейцарку Мартіну Хінгіс з рахунком 4-6, 7-5, 6-2.

2000 • У Києві відбулась зустріч президентів Білла Клінтона і Леоніда Кучми. Вони обговорили питання закриття Чорнобильської АЕС, США надало додаткові 78 млн доларів США для Чорнобильського фонду "Укриття" і було підтверджено зобов'язання США продовжити співпрацю із Україною та міжнародним співтовариством для забезпечення завдань, які пов'язані із закриттям ЧАЕС.

2004 • У своєму маєтку в Лос-Анжелесі на 94-у році життя помер 40-й президент США Рональд Рейган. Він був похований на території відкритої ним бібліотеки у містечку Сімі-Веллі в Каліфорнії за присутності представники 165 країн, включаючи 25 діючих і 11 колишніх глав держав і урядів.

2006 • Сербія проголосила незалежність від Державного Союзу Сербії і Чорногорії.

2010 • У Португалії набув чинності закон про одностатеві шлюби.

Народились 5 червня

1757 — †5 травня 1808 • П'єр Жан Жорж Кабаніс, французький філософ, лікар; брав участь в контрреволюційному перевороті 18 брюмера і сприяв встановленню влади Наполеона I.

1819 — †21 січня 1892 • Джон Кауч Адамс, англійський астроном і математик; в 1845 році теоретично передбачив існування планети Нептун, відкритої наступного року німецьким астрономом Йоганом Галле. 205 років з дня народження.

1898 — †19 серпня 1936 • Федеріко Гарсіа Лорка, іспанський поет.

1900 — †8 лютого 1979Денніс Габор, англійський фізик мадярського походження; відкрив явище лазерної голографії (Нобелівська премія 1971 року).

1925 — †10 березня 2012Микола Васильович Плав'юк, український політичний і громадський діяч, останній Президент УНР в екзилі (1989–92 рр.), Голова ОУН (1979-2012 рр.).

1941Барбара Брильська, польська актриса ("Вірус", "Пан Володийовський", "Фараон", "Анатомія кохання", "Іронія долі").

1941 — †19 березня 2006Анатолій Кирилович Пузач, український футболіст і тренер («Динамо», Київ).

1946 • Стефанія Сандреллі, італійська актриса ("Останній поцілунок", "Чекаючи на Месію", "Можливо це любов", "Німфа", "Жінка в дзеркалі", "Я належу собі", "Розлучення по-італійськи").

1971Марк Волберг (Маркі Марк), американський актор ("Ночі в стилі бугі", "Планета мавп", "Відступники", "Людина часів Відродження"), реп-співак (Marky Mark and The Funky Bunch: «Good Vibrations»).

Померли 5 червня

1316 • Людовик X (Людовик Сварливий), король Франції (1314-1316 рр.) з династії Капетингів; син Філіппа IV Красивого, брат Карла IV Красивого і Філіппа V Довгого. Пом. 708 років тому у 27 років (нар. 4 жовтня 1289 р.).

1463Стефан Томашевич, останній сербський деспот (1459) і останній боснійський король (1461-63 рр.) Пом. 561 рік тому у 25 років (нар. 1438 р.).

1816 • Джованні Паїзієлло, італійський композитор, автор опер («Дон Кіхот Ламанчський», «Служниця-господиня», «Севільський цирульник»). Пом. 208 років тому у 75 років (нар. 9 травня 1741 р.).

1900Стівен Крейн, американський письменник (Червона відзнака доблесті, Меггі: дівчина з вулиці, Відкритий човен). Пом. 124 роки тому у 29 років (нар. 1 листопада 1871 р.).

1910О'Генрі (Вільям Сідні Портер), американський письменник (Королі і капуста, Фараон і церковний спів, Вождь червоношкірих, Дари волхвів). Пом. 114 років тому у 48 років (нар. 11 вересня 1862 р.).

1916 • Гораций Герберт Кітченер, англійський фельдмаршал, військовий міністр; в 1895-98 рр. придушив повстання махдистів у Судані, в 1900-02 рр. був головнокомандуючим у англо-бурській війні. Пом. 108 років тому у 66 років (нар. 24 червня 1850 р.).

1975Павло Павлович Вірський, український танцівник і хореограф, Народний артист СРСР (1960), організатор (1937), балетмейстер (до 1940), художній керівник (1955—1975) Ансамблю танцю УРСР. Пом. 49 років тому у 70 років (нар. 25 лютого 1905 р.).

1975Олексій Іларіонович Кириченко, український радянський партійний та державний діяч, перший секретар ЦК КПУ (1953-57 рр.). Пом. 49 років тому у 67 років (нар. 25 лютого 1908 р.).

2004Рональд Вілсон Рейган, американський державний і політичний діяч, 40-й президент США (1981-89 рр.), актор. Пом. 20 років років тому у 93 роки (нар. 6 лютого 1911 р.).

2012Рей(монд) Дуглас Бредбері, американський письменник-фантаст (451 градус по Фаренгейту, Вино з кульбабок, Винятково досконале вбивство, Марсіанські хроніки). Пом. 12 років тому у 92 роки (нар. 22 серпня 1920 р.).

Головні події 5 червня

«Війна струмів» Едісона і Вестінгауза

1888

План Джорджа Маршалла

1947

Невідомий бунтар

1989

Візит Білла Клінтона в Київ

2000

Помер Рональд Рейган

2004