Цей день 1 листопада
306-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 60 днів. Іменинники — Іван, Клеопатра. Міжнародний день вегетаріанця, на Віргінських островах відзначають День свободи, в Антігуа і Барбуда — День незалежності, у Словенії — День пам'яті, в Алжирі — День революції.

Головні події 1 листопада

Всі події 1 листопада

82 до н. е. • У битві біля Коллінських воріт на півночі Риму армія Луція Корнелія Сулли розбила війська самнітів і луканів, які підтримували косула Гая Марія-молодщого, і увійшла в місто.

Середні віки
1068 • На річці Снов, правій притоці Десни, князь чернігівський Святослав Ярославич на чолі 3-тисячної дружини розбив половецького хана Шарукана. Це була перша руська перемога над половцями після кількох поспіль поразок.

1179 • У Реймському соборі Нотр-Дам на престол Держави франків урочисто короновано 15-річного Філіпа, що став співправителем свого батька Людовика VII. За 44 роки його правління Філіп II Август суттєво розширив межі своїх володінь, першим став іменуватись королем Франції й заклав основи її централізованого устрою, практично незмінні протягом наступних семи віків.

1214 • Війська турків-сельджуків румського султана Кей-Кавуса I захопили місто Сіноп на узбережжі Чорного моря і взяли в полон імператора Трапезунда Олексія I Великого Комніна. Трапезундська імперія була змушена визнати себе васалом Конійського султанату.

1503 • Після смерті Олександра VI Борджиа папою римським обрано Джуліано делла Ровере під іменем Юлій II. Меценат, покровитель мистецтв, в 1596 році він почав будівництво собору св. Павла в Римі.

1512 • Після п'яти років роботи Мікеланджело завершив свою роботу над розписом стелі Сикстинськох капелли у Ватиканському палаці, яку він здійснював на замовлення папи Сікста IV, — цього дня капелла була відкрита для відвідувачів.

1555 • Французькі гугеноти, які рятувались від переслідувань на батьківщині, заснували на узбережжі сучасної затоки Ріо-де-Жанейро колонію Французька Антарктида. Вона проіснувала 12 років і була знищена португальцями.

Нова історія
1755 • Столиця Португалії Лісабон була вражена землетрусом магнітудою 9 балів. На охоплене пожежею місто налетіли хвилі цунамі, які зруйнували близько 15 тисяч будівель і привели до загибелі до 50 тисяч чоловік, що робить Лісабонський землетрус одним із найруйнівніших в історії людства.

1814 • У Відні почав роботу конгрес послів великих держав Європи, очолювана австрійським дипломатом Клементом фон Меттерніхом, яка протягом півроку врегульовувала питання міждержавних кордонів після розгрому наполеонівської Франції.

1851 • У Росії між містами Санкт-Петербург і Москва по залізниці, довжиною більше 600 кілометрів, пройшов перший поїзд.

1894 • По смерті царя Олександра III у церкві Лівадійського палацу присягу як новий самодержець Росії приніс його 26-річний син Микола II. Він став останнім правлячим монархом в історії Російської імперії.

1902 • Франція та Італія підписали секретний договір, котрим підтвердили угоду по Марокко і Тріполі, по якій обидві держави мали дотримуватись нейтралітету при неспровокованому нападі на одну з них. Договір порушив умови Троїстого союзу, членом котрого поряд з Німеччиною і Австро-Угорщиною була Італія.

1904 • Німецька ескадра крейсерів під командуванням адмірала Максиміліана фон Шпеє знищила в ході морського бою біля чилійської бухти Коронель два з чотирьох корабля британської ескадри контр-адмірала К.Кредока. Двом іншим кораблям вдалось відійти до Фолклендських островів.

1918 • Підрозділи українських січових стрільців зайняли найважливіші установи Львова, включаючи будівлі губернаторства, муніципалітету, військові казарми і поліції, вивісили на ратуші жовто-блакитний прапор, проголосивши у місті владу Української Національної Ради. Повстання у Львові, на дві третини населеному поляками, зазнало поразки через три тижні і стало початком Польсько-української війни.

1922 • Останній турецький султан Мехмед VI зрікся влади — Османська імперія припинила своє існування.

1927 • Через 19 років після випуску першої машини Model T компанія Ford Motor почала випуск нової моделі автомобіля — Model A з трилітровим чотирициліндровим двигуном потужністю 40 кінських сил. Його випуск припинився у 1932 році і за цей час було продано близько 5 мільйонім машин по ціні 460 доларів за штуку.

1936 • Під час виступу у Мілані лідер фашистської Італії Беніто Муссоліні, розповідаючи про новий договір з нацистською Німеччиною, підписаний тижнем раніше, вперше вжив термін "вісь Берлін-Рим" для характеристики напрямку інтересів країни у зовнішній політиці. У 1940 році Японія утворила з Італією та Німеччиною Троїстий пакт і новий політичний термін став уживатись як "вісь Рим-Бероін-Токіо".

Новітня історія
1939 • На 5-й позачерговій сесії Верховної ради СРСР Західна Україна прийнята до складу Радянського Союзу і приєднана до Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР).

1944 • У Львові у віці 79 років помер багаторічний предстоятель Української греко-католицької церкви митрополит Андрей Шептицький. Продовжувачем його справи як очільника УГКЦ став Йосиф Сліпий.

1950 • У Вашингтоні два пуерто-ріканських націоналісти Оскар Колаццо і Грізеліо Торресола вчинили безуспішну спробу замаху на президента США Гаррі Трумена. Службою безпеки один із нападників був убитий на місці, а другий — тяжко поранений. Колаццо вижив і згодом суд, котрий пуерто-ріканський патріот використав для пропаганди ідеї незалежності своєї батьківщини від американської присутності на острові, засудив його до смертної кари, яку Трумен за декілька днів до виконання вироку замінив на довічне ув'язнення. 10 вересня 1979 року президент Джиммі Картер звільнив Колаццо з тюремного ув'язнення з "гуманних міркувань".

1952 • Над атолом Еніветок, що входить до тихоокеанських Маршалових островів, США підірвали першу в світі водневу бомбу. Теромоядерний пристрій з кодовою назвою "Майк", теоретичну розробку котрого здійснили Едвард Теллер і Станіслав Улам, важив 82 тони, а його потужність складала 10.4 мегатони (разів у 500 більше, ніж бомба, скинута на Хіросіму). За хвилину гриб вибуху досягнув висоти близько 35 кілометрів, а за годину став до 90 кілометрів у діаметрі. Опонентом створення водневої бомби свого часу виступив Роберт Оппенгеймер, один з "батьків" атомної бомби, котрий вважав, що створення подібної зброї лише прискорить гонку озброєння. Наступного року випробування термоядерної бомби провів СРСР, а до кінця 1970-х років вже сім країн мали власні водневі бомби.

1974 • Покінчив життя самогубством 27-річний російський поет, кіносценарист Геннадій Шпаліков (Мені двадцять років, Я крокую по Москві).

1975 • Сингл Елтона Джона «Island Girl» вийшов на першу позицію рейтингу "Billboard Hot 100" і залишався в лідерах протягом наступних трьох тижнів.

1984 • По смерті Індіри Ганді прем'єр-міністром Індії став її син Раджив Ганді.

Наш час
1993 • Набула чинності Маастрихтська угода про утворення Європейського Союзу. Вона була підписана в 1992 році країнами Європейського співтовариства Великою Британією, Францією, Німеччиною, Ірландією, Іспанією, Португалією, Італією, Грецією, Данією, Люксембургом, Бельгією та Нідерландами і передбачала глибоку економічну інтеграцію, спільну зовнішню політику і співробітництво властей у боротьбі зі злочинами, тероризмом і незаконною іміграцією. В угоді була також закладена основа запровадження єдиної європейської валюти — "євро".

1996 • В Катарі почав роботу перший незалежний арабський інформаційний канал "Аль-Джазіра", котрий веде супутникову телетрансляцію на країни Перської затоки, Близький Схід, Північну Африку і країни Європи.

1998 • Перемігши на останньому етапі "Гран-прі Японії" на трасі "Сузука", фін Міка Хакінен вперше став чемпіоном світу в перегонах «Формула-1».

2006 • У Лондоні шляхом отруєння полонієм-210 скоєно замах на Олександра Литвиненка, колишнього підполковника ФСБ Росії, автора книг «ФСБ підриває Росію» і «Луб'янське злочинне угрупування», в яких він звинуватив російські спецслужби в організації терактів у Росії з метою приходу до влади Володимира Путіна. Помер Литвиненко 23 грудня в Університетській лікарні Лондона.

2011 • На території всієї України розпочали мовлення загальнонаціональні мережі цифрового мовлення МХ-1, МХ-2, МХ-3 та МХ-5 у цифровому стандарті DVB-T2.

Народились 1 листопада

1500 — †13 лютого 1571Бенвенуто Челліні, італійський скульптор (Персей), ювелір, письменник.

1578 — †30 квітня 1642 • Дмитро Михайлович Пожарський, московський князь, керівник (разом з К.Мініним) антипольського ополчення (1611-12 рр.).

1636 — †13 березня 1711 • Нікола Буало, французький поет, теоретик класицизму (Поетичне мистецтво).

1755 — †13 жовтня 1822 • Антоніо Канова, італійський скульптор, представник класицизму (Амур і Псіхея, Паоліна Боргезе в образі Венери).

1815 — †16 червня 1878Кроуфорд Лонг, американський хірург і фармацевт, піонер у використанні ефіру як знеболюючого засобу (1842).

1871 — †5 червня 1900Стівен Крейн, американський письменник (Червона відзнака доблесті, Меггі: дівчина з вулиці, Відкритий човен).

1909 — †6 листопада 1975Вісенте Феола, бразильський футбольний тренер, чемпіон світу (1958). 115 років з дня народження.

1911 — †2 березня 2007Анрі Труайя (Лев Тарасов), французький письменник, лауреат Гонкурівської премії (Павук [1938]; Поки стоїть земля, Сім'я Еглетьєр).

1942 — †10 лютого 2021 • Ларрі Флінт, американський видавець (журнал Hustler).

1944 — †14 лютого 2005 • Рафік Харірі, ливанський політик, прем'єр-міністру Ливану (1992-98, 2000-04 рр.). 80 років з дня народження.

1962 • Ентоні Кідіс, американський рок-музикант литовського походження, фронтмен Red Hot Chili Peppers.

1972 • Дженні Макарті, американська модель (зірка Playboy-1994), актриса (Рятувальники Малібу, Крила, Крик 3, Пітон, Спасибі небесам).

1973Айшварія Рай, індійська актриса (Наречена і забобони, Джодха і Акбар).

1984 • Наталія (Гастіан) Тена, британська актриса («Гаррі Поттер»). 40 років з дня народження.

Померли 1 листопада

986 • Гаральд I (Гаральд Синьозубий), король Данії і Норвегії (958-986 рр.); за час його правління Данія офіційно прийняла християнство. Пом. 1038 років тому у 75 років (нар. 911 р.).

1463 • Давид I Великий Комнін, останній імператор Трапезунда (1459-61 рр.); син Олексія IV. Пом. 561 рік тому десь у 55 років (нар. бл. 1408 р.).

1888Микола Михайлович Пржевальський, російський мандрівник, географ, дослідник Центральної Азії. Пом. 136 років тому у 49 років (нар. 12 квітня 1839 р.).

1893Ян Матейко, польський художник, основною тематикою творів якого була історія батьківщини (Баторій під Псковом, Битва під Грюнвальдом, Костюшко під Рацлавицями). Пом. 131 рік тому у 55 років (нар. 24 червня 1838 р.).

1894 • Олександр III (Олександр Олександрович Романов), російський імператор (1881-94 рр.). Пом. 130 років років тому у 49 років (нар. 10 березня 1845 р.).

1903 • (Хрістіан Матіас) Теодор Моммзен, німецький історик, філолог, юрист, організатор науки, лауреат Нобелівської премії з літератури («Римська історія», 1902). Пом. 121 рік тому у 86 років (нар. 30 листопада 1817 р.).

1944Андрей Шептицький (Роман Марія Александр Шептицький), єпископ Української греко-католицької церкви, митрополит Галицький та архієпископ Львівський — предстоятель УКГЦ (1900-44 рр.). Пом. 80 років років тому у 79 років (нар. 29 липня 1865 р.).

1955Дейл Карнегі, американський психолог, лектор, письменник (Як завойовувати друзів і впливати на людей, Як перестати скаржитись і почати жити). Пом. 69 років тому у 67 років (нар. 24 листопада 1888 р.).

1956П'єтро Бадольйо, італійський військовий і політик. Пом. 68 років тому у 85 років (нар. 28 вересня 1871 р.).

1964Андрій Атанасович Мельник, український військовий і політичний діяч, голова Проводу ОУН (з 1938 р.). Пом. 60 років років тому у 74 роки (нар. 12 грудня 1890 р.).

2006 • Вільям Стайрон, американський письменник ("Довгий марш", "Зізнання Ната Тернера"). Пом. 18 років тому у 81 рік (нар. 11 червня 1925 р.).

2008Жак Пікар, швейцарський природознавець, дослідник морських глибин (один з трьох людей, хто побував на дні Маріанської впадини); син Огюста Пікара. Пом. 16 років тому у 86 років (нар. 28 липня 1922 р.).

2008 • Іма Сумак (Зойла Емператріс Чаваррі дел Кастілло), перуанська співачка, інка за походженням; володіла 4-октавним голосовим діапазоном (LP: Voice of the Xtabay, Legend of the Sun Virgin, Legend of the Jivaro). Пом. 16 років тому у 81 рік (нар. 10 вересня 1927 р.).

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ

Головні події 1 листопада

Коронація Філіпа II Августа

1179

Великий Лісабонський землетрус

1755

Сходження на престол Миколи II

1894

Листопадове повстання у Львові

1918

Західна Україна увійшла до складу УРСР

1939

Еріка Селеш — символ Угорської революції

1956