Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 22 січня
22-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 343 дні. Іменинники - Євстрат, Петро, Пилип, Поліект. В Україні свято — День Соборності.

Головні події 22 січня


Всі події 22 січня

1605 - 150 молодих найманців з швейцарського кантону Урі під керівництвом капітана Каспара фон Зіленена вперше ввійшли на територію Ватикану і склали основу Швейцарської гвардії, створеної за розпорядженням римського папи Юлія II.
Нова історія
1655 - Англійський адмірал Вільям Пенн, батько засновника колонії Пенсільванія, завоював острів Ямайка, на котрому проживало близько 3 тисяч іспанських поселенців і африканських рабів.
1758 - В ході Семилітньої війни 1756-63-х років російськими військами взято Кьонігсберг. Населення Східної Прусії присягнуло на вірність російській імператриці Єлизаветі Петрівні.
1840 - На новозеландський острів Окленд висадилися перші британські колоністи, що прибули сюди кораблем під керівництвом Едварда Вейкфілда. Цього ж року відкрита ще в 1642 році голандцем Тасманом територія була анексована Великою Британією і на острові з'явилось перше постійне європейське поселення — місто Веллінгтон.
1861 - Французький мандрівник Анрі Муо виявив у джунглях Камбоджи храмовий комплекс Ангкор-Ват, збудований у XII столітті за часів короля Сурьявармана II. Розташований у 5,5 км північніше сучасного міста Сієм Ріп, столиці однойменної провінції Камбоджі, Ангкор-Ват являє собою частину храмового комплексу, спорудженого в районі стародавньої столиці держави кхмерів — міста Ангкор. Він займає площу 200 кв км. Недавно проведені дослідження свідчать, що його площа могла складати близько 3 000 км?, а кількість мешканців досягала півмільйона чоловік, тим самим роблячи його найбільшим людським поселенням доіндустріальної епохи. З 1863 року Ангкор-Ват зображається на прапорі Камбоджи.
1863 - Через 33 роки після падіння Варшави, що повстала проти приєднанання Польського королівства до Росії згідно з рішенням Віденського конгресу 1814-15 рр., в Польщі спалахнуло повстання, яке обернулось національною катастрофою, — січневе повстання польських патріотів було придушене, його керівники — страчені, учасники — вислані до Сибіру, а Польща втратила залишки системи самоуправління. У 19 столітті це була остання спроба поляків добитись незалежності і заснувати незалежну державу.
1901 - У своїй приморській резиденції на острові Вайт на 81 році померла Вікторія I, королева Великобританії і Ірландії, імператриця Індії, 63 роки правління якої важаються часом найвищого розквіту британської держави, піднесенням її економічного розвитку, добробуту суспільства, культури та мистецтв.
1905 - У Санкт-Петербурзі військами жорстоко придушена багатотисячна мирна демонстрація робітників на чолі зі священиком Георгієм Гапоном, які йшли до Зимового палацу з наміром вручити петицію царю Миколі ІІ з економічними і політичними вимогами. Ця подія, що увійшла в історію як «Кривава неділя», викликала хвилю забастовок та демонстрацій і поклала початок Першій російській революції.
1918 - У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.
1919 - На Софійському майдані в Києві Директорія УНР проголосила Акт злуки про об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну. ЗУНР було перетворено в Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР).
1924 - Після перемоги Лейбористської партії на парламентських виборах 6 грудня 1923 року її лідер Джеймс Рамсей Макдональд сформував перший в історії Великобританії лейбористський уряд меншості, котрий був підтриманий лібералами. Будучи прихильником "еволюційного соціалізму", Макдональд виступив проти лівого крила своєї партії і ввів до уряду головним чином представників правого крила Ліберальної партії.
Новітня історія
1941 - Після трьох днів боїв 40-тисячне британсько-австралійське військо під керівництвом генерала О'Коннора захопило лівійський порт Торбук, в обороні якого брало участь 80 тисяч італійців, більшість з яких була взята в полон.
1946 - Указом президії Верховної Ради УРСР в складі Української РСР утворено Закарпатську область з центром в місті Ужгород.
1963 - Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).
1969 - Озброєний двома пістолетами і переодягнуий в міліцейську форму 21-річний молодший лейтенант радянської армії Віктор Ільїн здійснив невдалу спробу замаху на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Схоплений на місці, після трьох місяців слідства Ільїн був визнаний психічно хворим і без суду поміщений до психіатричної лікарні, де провів 20 років.
1970 - Відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.
1972 - В Брюсселі підписано документи про вступ Великої Британії, Данії, Ірландії і Норвегії в Європейський Економічний Союз з 1 січня 1973 року. Вступ Норвегії до ЄЕС не відбувся, оскільки на референдумі населення країни висловилось проти цього.
1973 - Верховний суд США легалізував у країні аборти — було прийнято рішення, що в рамках свого конституційного права на приватне життя жінка може перевати вагітність протягом її перших двох триместрів і лише під час останнього триместру, коли плід вже в стані вижити поза тілом матері, аборт може бути проведений лише виходячи з конкретної клінічної ситуації.
1980 - За критику радянської інтервенції в Афганістані в Москві заарештовано академіка Андрія Сахарова, одного з творців радянської водневої бомби. Його було доставлено до заступника Генерального прокурора СРСР Рекункова, де академіку зачитали указ від 8 січня про позбавлення його урядових нагород і оголосили про вислання Сахарова з Москви "в місце, що виключає його контакти з іноземними громадянами". Цього ж дня Сахаров і його дружина були вивезені до Горького. Лише в грудні 1986 року Сахарову було дозволено повернутись із заслання.
1987 - Філ Донахью став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР. Донахью вів передачі з Ленінграду, Києва та Москви в прямому ефірі на США, а радянські глядачі побачили ці шоу лише через рік.
1990 - Близько двох мільйонів людей прийняло участь в демонстрації в Баку, протестуючи проти жорстоких вбивств, що мали місце під час придушення радянськими військами націоналістичних виступів в Азербайджані.
Наш час
1991 - В СРСР почалась «павловська» грошова реформа, названа так за іменем її ініціатора прем'єр-міністра Валентина Павлова, — цього дня «в інтересах переважної більшості населення країни, посилення боротьби зі спекуляцією, корупцією, контрабандою, виготовленням фальшивих грошей, нетрудовими доходами і з метою нормалізації грошового обігу і споживчого ринку» вийшов указ президента СРСР Михайла Горбачова №УП-1329 «Про припинення прийому до платежу грошових знаків Держбанку СРСР вартістю 50 і 100 рублів зразка 1961 року і обмеження видачі готівки з вкладів громадян».
1994 - Американський хіт-парад на три тижні очолила пісня «All for Love» у виконанні Браяна Адамса, Рода Стюарта і Стінга.
2000 - Під тиском міжнародних організацій в Еквадорі влада від цивільно-військової хунти перейшла до цивільної особи, колишнього віце-президента Густаво Нобоа.
2006 - Ево Моралес склав присягу як 80-й президент Болівії і став першим керівником держави з тубільного, індіанського населення країни.
2010 - Президент Країни Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.
2018 - Колишній кращий професійний футболіст світу, Європи та Африки 1995 року Джордж Веа став 25-м президентом Ліберії. Це перший за останні 74 роки випадок мирної передачі найвищого поста країни.

Народились 22 січня

1561 - 9 квітня 1626, Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник ("Novum Organum"), лорд-канцлер Англії (1618-21 рр.).
1729 - 15 лютого 1781, Готхольд Ефраїм Лессінг, німецький письменник, критик, філософ-просвітитель, теоретик мистецтва, основоположник німецької класичної літератури (Думки про гернгутери, Про межі живопису і поезії). 290 років з дня народження.
1788 - 19 квітня 1824, Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик ("Манфред", "Дон Жуан", "Каїн", "Паломництво Чайльд Гарольда").
1875 - 23 липня 1948, Девід Ворк Гріффіт, американський кінорежисер, актор, сценарист, продюсер («Народження нації», «Нетерпимість»); лауреат почесного «Оскар» (1936).
1892 - 18 квітня 1986, Марсель Дассо (Блох), французький авіаконструктор, промисловець, політик.
1898 - 11 лютого 1948, Сергій Михайлович Ейзенштейн, російський кінорежисер ("Стачка", "Броненсець Потьомкін", "Старе й нове"), теоретик кіно.
1904 - 30 квітня 1983, Джордж Баланчин (Георгій Баланчівадзе), американський хореограф, новатор балету. 115 років з дня народження.
1908 - 1 квітня 1968, Лев Давидович Ландау, російський фізик, лауреат Нобелівської премії (1908).
1933 - Анатолій Юрійович Мокренко, український оперний співак (баритон).
1953 - Джим Джармуш, американский кинорежиссёр и сценарист ("Кава і сигарети", "Шлях самурая", "Зламані квіти").
1954 - Леонід Ярмольник, російський актор ("Без права на помилку", "Той самий Мюнхгаузен", "Повернення резидента", "Капітан Фракасс", "Людина з бульвару Капуцинів", "Операція "З Новим роком", "Барак"), шоумен. 65 років з дня народження.
1959 - Лінда Блер, американська актриса ("Екзорсист", "Аеропорт '75"). 60 років з дня народження.
1960 - 22 листопада 1997, Майкл Хатченс, австралійський рок-співак, лідер групи INXS.
1965 - Даян Лейн, американська актриса ("Бійцівська рибка", "Під сонцем Тоскани", "Ідеальний шторм").
1968 - Франк Лебеф, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000).
1983 - Катерина Сердюк-Сумко, українська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор (2000) зі стрільби з лука.

Померли 22 січня

1273 - Мухаммад аль-Галіб (Мухаммад ібн Юсуф), засновник (1232 р.) і перший правитель Грандського емірату (1232-73 р.). 746 років тому, в 79 років (нар. 1194 р.).
1592 - Єлизавета Австрійська (Єлизавета Габсбург), королева Франції; дружина короля Карла IX. 427 років тому, в 38 років (нар. 5 липня 1554 р.).
1666 - Шах Джахан Мугал, імператор Індії (1628-58 рр.); за час його правління збудовано мавзолей Тадж Махал. 353 роки тому, в 74 роки (нар. 5 січня 1592 р.).
1901 - Вікторія (Вікторія Ганновер), королева Сполученого королівства Великої Британії і Ірландії (з 1837 р.), імператриця Індії (з 1876 р.), останній британський монарх з Ганноверської династії; її правління було найтривалішим в історії Британії і стало символом цілої епохи. 118 років тому, в 82 роки (нар. 24 травня 1819 р.).
1993 - Кобо Абе (Абе Кіміфуса), японський письменник ("Жінка в пісках", "Чуже обличчя", "Людина-ящик"). 26 років тому, в 69 років (нар. 7 березня 1924 р.).
1996 - Петро Юхимович Шелест, український державний діяч, перший секретар ЦК Компартії України (1963-72 рр.). 23 роки тому, в 88 років (нар. 14 лютого 1908 р.).
2008 - (Хіт)кліфф Ендрю Леджер, австралійський актор («Брати Грімм», «Горбата гора», «Казанова», «Темний Лицар», «Патріот»); посмертно нагороджений премією «Оскар» (2009). 11 років тому, в 29 років (нар. 4 квітня 1979 р.).
2014 - Михайло Михайлович Жизневський, білоруський активіст Євромайдану. 5 років років тому, в 26 років (нар. 26 січня 1988 р.).
2014 - Сергій Гагікович Нігоян, український громадський активіст; перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану, Герой України (2014). 5 років років тому, в 21 рік (нар. 2 серпня 1993 р.).

Головні події 22 січня

keyboard_arrow_left21 січня
23 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward