Цей день 22 січня
22-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 344 дні. Іменинники — Євстрат, Петро, Пилип, Поліект. В Україні свято — День Соборності.

Головні події 22 січня

Всі події 22 січня

1605 • 150 молодих найманців з швейцарського кантону Урі під керівництвом капітана Каспара фон Зіленена вперше ввійшли на територію Ватикану і склали основу Швейцарської гвардії, створеної за розпорядженням римського папи Юлія II.

Нова історія
1655 • Англійський адмірал Вільям Пенн, батько засновника колонії Пенсільванія, завоював острів Ямайка, на котрому проживало близько 3 тисяч іспанських поселенців і африканських рабів.

1758 • В ході Семилітньої війни 1756-63-х років російськими військами взято Кьонігсберг. Населення Східної Прусії присягнуло на вірність російській імператриці Єлизаветі Петрівні.

1840 • На новозеландський острів Окленд висадилися перші британські колоністи, що прибули сюди кораблем під керівництвом Едварда Вейкфілда. Цього ж року відкрита ще в 1642 році голандцем Тасманом територія була анексована Великою Британією і на острові з'явилось перше постійне європейське поселення — місто Веллінгтон.

1861 • Французький мандрівник Анрі Муо виявив у джунглях Камбоджи храмовий комплекс Ангкор-Ват, збудований у XII столітті за часів короля Сурьявармана II. Розташований у 5,5 км північніше сучасного міста Сієм Ріп, столиці однойменної провінції Камбоджі, Ангкор-Ват являє собою частину храмового комплексу, спорудженого в районі стародавньої столиці держави кхмерів — міста Ангкор. Він займає площу 200 кв км. Недавно проведені дослідження свідчать, що його площа могла складати близько 3 000 км?, а кількість мешканців досягала півмільйона чоловік, тим самим роблячи його найбільшим людським поселенням доіндустріальної епохи. З 1863 року Ангкор-Ват зображається на прапорі Камбоджи.

1863 • Через 33 роки після падіння Варшави, що повстала проти приєднанання Польського королівства до Росії згідно з рішенням Віденського конгресу 1814-15 рр., в Польщі спалахнуло повстання, яке обернулось національною катастрофою, — січневе повстання польських патріотів було придушене, його керівники — страчені, учасники — вислані до Сибіру, а Польща втратила залишки системи самоуправління. У 19 столітті це була остання спроба поляків добитись незалежності і заснувати незалежну державу.

1901 • У своїй приморській резиденції на острові Вайт на 81-у році життя померла Вікторія I, королева Великобританії і Ірландії, імператриця Індії, 63 роки правління якої вважаються часом найвищого розквіту британської держави, піднесенням її економічного розвитку, добробуту суспільства, культури та мистецтв.

1905 • У Санкт-Петербурзі військами жорстоко придушена багатотисячна мирна демонстрація робітників на чолі зі священиком Георгієм Гапоном, які йшли до Зимового палацу з наміром вручити петицію царю Миколі ІІ з економічними і політичними вимогами. Ця подія, що увійшла в історію як «Кривава неділя», викликала хвилю забастовок та демонстрацій і поклала початок Першій російській революції.

1918 • У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.

1919 • На Софійському майдані в Києві Директорія УНР проголосила Акт злуки про об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну. ЗУНР було перетворено в Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР).

1924 • Після перемоги Лейбористської партії на парламентських виборах 6 грудня 1923 року її лідер Джеймс Рамсей Макдональд сформував перший в історії Великобританії лейбористський уряд меншості, котрий був підтриманий лібералами. Будучи прихильником "еволюційного соціалізму", Макдональд виступив проти лівого крила своєї партії і ввів до уряду головним чином представників правого крила Ліберальної партії.

Новітня історія
1941 • Після трьох днів боїв 40-тисячне британсько-австралійське військо під керівництвом генерала О'Коннора захопило лівійський порт Торбук, в обороні якого брало участь 80 тисяч італійців, більшість з яких була взята в полон.

1946 • Указом президії Верховної Ради УРСР в складі Української РСР утворено Закарпатську область з центром в місті Ужгород.

1963 • Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).

1969 • Озброєний двома пістолетами і переодягнуий в міліцейську форму 21-річний молодший лейтенант радянської армії Віктор Ільїн здійснив невдалу спробу замаху на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Схоплений на місці, після трьох місяців слідства Ільїн був визнаний психічно хворим і без суду поміщений до психіатричної лікарні, де провів 20 років.

1970 • Відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.

1972 • В Брюсселі підписано документи про вступ Великої Британії, Данії, Ірландії і Норвегії в Європейський Економічний Союз з 1 січня 1973 року. Вступ Норвегії до ЄЕС не відбувся, оскільки на референдумі населення країни висловилось проти цього.

1973 • Верховний суд США легалізував у країні аборти — було прийнято рішення, що в рамках свого конституційного права на приватне життя жінка може перевати вагітність протягом її перших двох триместрів і лише під час останнього триместру, коли плід вже в стані вижити поза тілом матері, аборт може бути проведений лише виходячи з конкретної клінічної ситуації.

1980 • За критику радянської інтервенції в Афганістані в Москві заарештовано академіка Андрія Сахарова, одного з творців радянської водневої бомби. Його було доставлено до заступника Генерального прокурора СРСР Рекункова, де академіку зачитали указ від 8 січня про позбавлення його урядових нагород і оголосили про вислання Сахарова з Москви "в місце, що виключає його контакти з іноземними громадянами". Цього ж дня Сахаров і його дружина були вивезені до Горького. Лише в грудні 1986 року Сахарову було дозволено повернутись із заслання.

1987Філ Донахью став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР. Донахью вів передачі з Ленінграду, Києва та Москви в прямому ефірі на США. Радянські глядачі побачили ці шоу лише через рік.

1990 • Близько двох мільйонів людей прийняло участь в демонстрації в Баку, протестуючи проти жорстоких вбивств, що мали місце під час придушення радянськими військами націоналістичних виступів в Азербайджані.

Наш час
1991 • В СРСР почалась «павловська» грошова реформа, названа так за іменем її ініціатора прем'єр-міністра Валентина Павлова, — цього дня «в інтересах переважної більшості населення країни, посилення боротьби зі спекуляцією, корупцією, контрабандою, виготовленням фальшивих грошей, нетрудовими доходами і з метою нормалізації грошового обігу і споживчого ринку» вийшов указ президента СРСР Михайла Горбачова №УП-1329 «Про припинення прийому до платежу грошових знаків Держбанку СРСР вартістю 50 і 100 рублів зразка 1961 року і обмеження видачі готівки з вкладів громадян».

1994 • Американський хіт-парад на три тижні очолила пісня «All for Love» у виконанні Браяна Адамса, Рода Стюарта і Стінга.

2000 • Під тиском міжнародних організацій в Еквадорі влада від цивільно-військової хунти перейшла до цивільної особи, колишнього віце-президента Густаво Нобоа.

2006Ево Моралес склав присягу як 80-й президент Болівії і став першим керівником держави з тубільного населення країни.

2010 • Президент країни Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.

2018 • Колишній кращий професійний футболіст, 1995 року визнаний кращим у світі, Європі та Африці, Джордж Веа став 25-м президентом Ліберії. Це перший за останні 74 роки випадок мирної передачі найвищого поста країни.

Народились 22 січня

1561 — †9 квітня 1626Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник ("Novum Organum"), лорд-канцлер Англії (1618-21 рр.).

1729 — †15 лютого 1781 • Готхольд Ефраїм Лессінг, німецький письменник, критик, філософ-просвітитель, теоретик мистецтва, основоположник німецької класичної літератури (Думки про гернгутери, Про межі живопису і поезії). 295 років з дня народження.

1788 — †19 квітня 1824Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик ("Манфред", "Дон Жуан", "Каїн", "Паломництво Чайльд Гарольда").

1875 — †23 липня 1948 • Девід Ворк Гріффіт, американський кінорежисер, актор, сценарист, продюсер («Народження нації», «Нетерпимість»); лауреат почесного «Оскар» (1936).

1892 — †18 квітня 1986 • Марсель Дассо (Блох), французький авіаконструктор, промисловець, політик.

1898 — †11 лютого 1948 • Сергій Михайлович Ейзенштейн, російський кінорежисер ("Стачка", "Броненсець Потьомкін", "Старе й нове"), теоретик кіно.

1904 — †30 квітня 1983 • Джордж Баланчин (Георгій Баланчівадзе), американський хореограф, новатор балету. 120 років з дня народження.

1908 — †1 квітня 1968 • Лев Давидович Ландау, російський фізик, лауреат Нобелівської премії (1908).

1933 — †24 березня 2020Анатолій Юрійович Мокренко, український оперний співак (баритон).

1953 • Джим Джармуш, американский кинорежиссёр и сценарист ("Кава і сигарети", "Шлях самурая", "Зламані квіти").

1959 • Лінда Блер, американська актриса ("Екзорсист", "Аеропорт '75"). 65 років з дня народження.

1960 — †22 листопада 1997Майкл Хатченс, австралійський рок-співак, лідер групи INXS.

1965 • Даян Лейн, американська актриса ("Бійцівська рибка", "Під сонцем Тоскани", "Ідеальний шторм").

1968 • Франк Лебеф, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000).

1983 • Катерина Сердюк-Сумко, українська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор (2000) зі стрільби з лука.

Померли 22 січня

1273 • Мухаммад аль-Галіб (Мухаммад ібн Юсуф), засновник (1232 р.) і перший правитель Грандського емірату (1232-73 р.). Пом. 751 рік тому у 79 років (нар. 1194 р.).

1592 • Єлизавета Австрійська (Єлизавета Габсбург), королева Франції; дружина короля Карла IX. Пом. 432 роки тому у 38 років (нар. 5 липня 1554 р.).

1666Шах Джахан, 5-й імператор Індії (1628-58 рр.); за час його правління збудовано мавзолей Тадж Махал. Пом. 358 років тому у 74 роки (нар. 5 січня 1592 р.).

1901Вікторія (Вікторія Ганновер), королева Сполученого королівства Великої Британії і Ірландії (з 1837 р.), імператриця Індії (з 1876 р.), останній британський монарх з Ганноверської династії; її правління було найтривалішим в історії Британії і стало символом цілої епохи. Пом. 123 роки тому у 82 роки (нар. 24 травня 1819 р.).

1993Кобо Абе (Абе Кіміфуса), японський письменник ("Жінка в пісках", "Чуже обличчя", "Людина-ящик"). Пом. 31 рік тому у 69 років (нар. 7 березня 1924 р.).

1996Петро Юхимович Шелест, український державний діяч, перший секретар ЦК Компартії України (1963-72 рр.). Пом. 28 років тому у 88 років (нар. 14 лютого 1908 р.).

2008(Хіт)кліфф Ендрю Леджер, австралійський актор («Брати Грімм», «Горбата гора», «Казанова», «Темний Лицар», «Патріот»); посмертно нагороджений премією «Оскар» (2009). Пом. 16 років тому у 29 років (нар. 4 квітня 1979 р.).

2014 • Михайло Михайлович Жизневський, білоруський активіст Євромайдану. Пом. 10 років років тому у 26 років (нар. 26 січня 1988 р.).

2014 • Сергій Гагікович Нігоян, український громадський активіст; перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану, Герой України (2014). Пом. 10 років років тому у 21 рік (нар. 2 серпня 1993 р.).

Головні події 22 січня

Смерть королеви Вікторії

1901

«Кривава неділя»

1905

Проголошення IV Універсалу

1918

Акт Злуки

1919

Замах на Леоніда Брежнєва

1969