Цей день 22 січня
21-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 344 дні. Іменинники — Євстрат, Петро, Пилип, Поліект. В Україні свято — День Соборності.

Головні події 22 січня

Всі події 22 січня

1605 • 150 молодих найманців з швейцарського кантону Урі під керівництвом капітана Каспара фон Зіленена вперше ввійшли на територію Ватикану і склали основу Швейцарської гвардії, створеної за розпорядженням римського папи Юлія II.

Нова історія
1655 • Англійський адмірал Вільям Пенн, батько засновника колонії Пенсільванія, завоював острів Ямайка, на котрому проживало близько 3 тисяч іспанських поселенців і африканських рабів.

1758 • В ході Семилітньої війни 1756-63-х років російськими військами взято Кьонігсберг. Населення Східної Прусії присягнуло на вірність російській імператриці Єлизаветі Петрівні.

1840 • На новозеландський острів Окленд висадилися перші британські колоністи, що прибули сюди кораблем під керівництвом Едварда Вейкфілда. Цього ж року відкрита ще в 1642 році голандцем Тасманом територія була анексована Великою Британією і на острові з'явилось перше постійне європейське поселення — місто Веллінгтон.

1861 • Французький мандрівник Анрі Муо виявив у джунглях Камбоджи храмовий комплекс Ангкор-Ват, збудований у XII столітті за часів короля Сурьявармана II. Розташований у 5,5 км північніше сучасного міста Сієм Ріп, столиці однойменної провінції Камбоджі, Ангкор-Ват являє собою частину храмового комплексу, спорудженого в районі стародавньої столиці держави кхмерів — міста Ангкор. Він займає площу 200 кв км. Недавно проведені дослідження свідчать, що його площа могла складати близько 3 000 км?, а кількість мешканців досягала півмільйона чоловік, тим самим роблячи його найбільшим людським поселенням доіндустріальної епохи. З 1863 року Ангкор-Ват зображається на прапорі Камбоджи.

1863 • Через 33 роки після падіння Варшави, що повстала проти приєднанання Польського королівства до Росії згідно з рішенням Віденського конгресу 1814-15 рр., в Польщі спалахнуло повстання, яке обернулось національною катастрофою, — січневе повстання польських патріотів було придушене, його керівники — страчені, учасники — вислані до Сибіру, а Польща втратила залишки системи самоуправління. У 19 столітті це була остання спроба поляків добитись незалежності і заснувати незалежну державу.

1901 • У своїй приморській резиденції на острові Вайт на 81-у році життя померла Вікторія I, королева Великобританії і Ірландії, імператриця Індії, 63 роки правління якої вважаються часом найвищого розквіту британської держави, піднесенням її економічного розвитку, добробуту суспільства, культури та мистецтв.

1905 • У Санкт-Петербурзі військами жорстоко придушена багатотисячна мирна демонстрація робітників на чолі зі священиком Георгієм Гапоном, які йшли до Зимового палацу з наміром вручити петицію царю Миколі ІІ з економічними і політичними вимогами. Ця подія, що увійшла в історію як «Кривава неділя», викликала хвилю забастовок та демонстрацій і поклала початок Першій російській революції.

1918 • У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.

1919 • На Софійському майдані в Києві Директорія УНР проголосила Акт злуки про об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну. ЗУНР було перетворено в Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР).

1924 • Після перемоги Лейбористської партії на парламентських виборах 6 грудня 1923 року її лідер Джеймс Рамсей Макдональд сформував перший в історії Великобританії лейбористський уряд меншості, котрий був підтриманий лібералами. Будучи прихильником "еволюційного соціалізму", Макдональд виступив проти лівого крила своєї партії і ввів до уряду головним чином представників правого крила Ліберальної партії.

Новітня історія
1941 • Після трьох днів боїв 40-тисячне британсько-австралійське військо під керівництвом генерала О'Коннора захопило лівійський порт Торбук, в обороні якого брало участь 80 тисяч італійців, більшість з яких була взята в полон.

1946 • Указом президії Верховної Ради УРСР в складі Української РСР утворено Закарпатську область з центром в місті Ужгород.

1963 • Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).

1969 • Озброєний двома пістолетами і переодягнуий в міліцейську форму 21-річний молодший лейтенант радянської армії Віктор Ільїн здійснив невдалу спробу замаху на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Схоплений на місці, після трьох місяців слідства Ільїн був визнаний психічно хворим і без суду поміщений до психіатричної лікарні, де провів 20 років.

1970 • Відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.

1972 • В Брюсселі підписано документи про вступ Великої Британії, Данії, Ірландії і Норвегії в Європейський Економічний Союз з 1 січня 1973 року. Вступ Норвегії до ЄЕС не відбувся, оскільки на референдумі населення країни висловилось проти цього.

1973 • Верховний суд США легалізував у країні аборти — було прийнято рішення, що в рамках свого конституційного права на приватне життя жінка може перевати вагітність протягом її перших двох триместрів і лише під час останнього триместру, коли плід вже в стані вижити поза тілом матері, аборт може бути проведений лише виходячи з конкретної клінічної ситуації.

1980 • За критику радянської інтервенції в Афганістані в Москві заарештовано академіка Андрія Сахарова, одного з творців радянської водневої бомби. Його було доставлено до заступника Генерального прокурора СРСР Рекункова, де академіку зачитали указ від 8 січня про позбавлення його урядових нагород і оголосили про вислання Сахарова з Москви "в місце, що виключає його контакти з іноземними громадянами". Цього ж дня Сахаров і його дружина були вивезені до Горького. Лише в грудні 1986 року Сахарову було дозволено повернутись із заслання.

1987Філ Донахью став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР. Донахью вів передачі з Ленінграду, Києва та Москви в прямому ефірі на США. Радянські глядачі побачили ці шоу лише через рік.

1990 • Близько двох мільйонів людей прийняло участь в демонстрації в Баку, протестуючи проти жорстоких вбивств, що мали місце під час придушення радянськими військами націоналістичних виступів в Азербайджані.

Наш час
1991 • В СРСР почалась «павловська» грошова реформа, названа так за іменем її ініціатора прем'єр-міністра Валентина Павлова, — цього дня «в інтересах переважної більшості населення країни, посилення боротьби зі спекуляцією, корупцією, контрабандою, виготовленням фальшивих грошей, нетрудовими доходами і з метою нормалізації грошового обігу і споживчого ринку» вийшов указ президента СРСР Михайла Горбачова №УП-1329 «Про припинення прийому до платежу грошових знаків Держбанку СРСР вартістю 50 і 100 рублів зразка 1961 року і обмеження видачі готівки з вкладів громадян».

1994 • Американський хіт-парад на три тижні очолила пісня «All for Love» у виконанні Браяна Адамса, Рода Стюарта і Стінга.

2000 • Під тиском міжнародних організацій в Еквадорі влада від цивільно-військової хунти перейшла до цивільної особи, колишнього віце-президента Густаво Нобоа.

2006Ево Моралес склав присягу як 80-й президент Болівії і став першим керівником держави з тубільного населення країни.

2010 • Президент країни Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.

2018 • Колишній кращий професійний футболіст, 1995 року визнаний кращим у світі, Європі та Африці, Джордж Веа став 25-м президентом Ліберії. Це перший за останні 74 роки випадок мирної передачі найвищого поста країни.

Народились 22 січня

1561 — †9 квітня 1626Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник ("Novum Organum"), лорд-канцлер Англії (1618-21 рр.). 460 років з дня народження.

1729 — †15 лютого 1781 • Готхольд Ефраїм Лессінг, німецький письменник, критик, філософ-просвітитель, теоретик мистецтва, основоположник німецької класичної літератури (Думки про гернгутери, Про межі живопису і поезії).

1788 — †19 квітня 1824Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик ("Манфред", "Дон Жуан", "Каїн", "Паломництво Чайльд Гарольда").

1875 — †23 липня 1948 • Девід Ворк Гріффіт, американський кінорежисер, актор, сценарист, продюсер («Народження нації», «Нетерпимість»); лауреат почесного «Оскар» (1936).

1892 — †18 квітня 1986 • Марсель Дассо (Блох), французький авіаконструктор, промисловець, політик.

1898 — †11 лютого 1948 • Сергій Михайлович Ейзенштейн, російський кінорежисер ("Стачка", "Броненсець Потьомкін", "Старе й нове"), теоретик кіно.

1904 — †30 квітня 1983 • Джордж Баланчин (Георгій Баланчівадзе), американський хореограф, новатор балету.

1908 — †1 квітня 1968 • Лев Давидович Ландау, російський фізик, лауреат Нобелівської премії (1908).

1933 — †24 березня 2020Анатолій Юрійович Мокренко, український оперний співак (баритон).

1953 • Джим Джармуш, американский кинорежиссёр и сценарист ("Кава і сигарети", "Шлях самурая", "Зламані квіти").

1959 • Лінда Блер, американська актриса ("Екзорсист", "Аеропорт '75").

1960 — †22 листопада 1997Майкл Хатченс, австралійський рок-співак, лідер групи INXS.

1965 • Даян Лейн, американська актриса ("Бійцівська рибка", "Під сонцем Тоскани", "Ідеальний шторм").

1968 • Франк Лебеф, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000).

1983 • Катерина Сердюк-Сумко, українська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор (2000) зі стрільби з лука.

Померли 22 січня

1273 • Мухаммад аль-Галіб (Мухаммад ібн Юсуф), засновник (1232 р.) і перший правитель Грандського емірату (1232-73 р.). Пом. 748 років тому у 79 років (нар. 1194 р.).

1592 • Єлизавета Австрійська (Єлизавета Габсбург), королева Франції; дружина короля Карла IX. Пом. 429 років тому у 38 років (нар. 5 липня 1554 р.).

1666Шах Джахан, 5-й імператор Індії (1628-58 рр.); за час його правління збудовано мавзолей Тадж Махал. Пом. 355 років років тому у 74 роки (нар. 5 січня 1592 р.).

1901Вікторія (Вікторія Ганновер), королева Сполученого королівства Великої Британії і Ірландії (з 1837 р.), імператриця Індії (з 1876 р.), останній британський монарх з Ганноверської династії; її правління було найтривалішим в історії Британії і стало символом цілої епохи. Пом. 120 років років тому у 82 роки (нар. 24 травня 1819 р.).

1993Кобо Абе (Абе Кіміфуса), японський письменник ("Жінка в пісках", "Чуже обличчя", "Людина-ящик"). Пом. 28 років тому у 69 років (нар. 7 березня 1924 р.).

1996Петро Юхимович Шелест, український державний діяч, перший секретар ЦК Компартії України (1963-72 рр.). Пом. 25 років років тому у 88 років (нар. 14 лютого 1908 р.).

2008(Хіт)кліфф Ендрю Леджер, австралійський актор («Брати Грімм», «Горбата гора», «Казанова», «Темний Лицар», «Патріот»); посмертно нагороджений премією «Оскар» (2009). Пом. 13 років тому у 29 років (нар. 4 квітня 1979 р.).

2014 • Михайло Михайлович Жизневський, білоруський активіст Євромайдану. Пом. 7 років тому у 26 років (нар. 26 січня 1988 р.).

2014 • Сергій Гагікович Нігоян, український громадський активіст; перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану, Герой України (2014). Пом. 7 років тому у 21 рік (нар. 2 серпня 1993 р.).

Як ефективно спалити жир при ходьбі?

Головні події 22 січня

Смерть королеви Вікторії

1901

«Кривава неділя»

1905

Проголошення IV Універсалу

1918

Акт Злуки

1919

Замах на Леоніда Брежнєва

1969