Цей день 9 квітня
99-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 267 днів. Іменинники — Іван, Мануйло, Федосій. В Тунісі відзначають День жертв, у Болівії — День Конституції, в Грузії — День національної єдності.

Головні події 9 квітня

Всі події 9 квітня

193Септімій Север проголошений Римським імператором. Головною опорою його 18-літнього правління була армія, що привело до мілітаризації країни; були збільшені податки, що негативно вплинуло на економіку, обмежена влада сенату.

Середні віки
1241 • На Легницькому полі (нині — Польща) відбулась битва між об'єднаними силами сілезького та малопольського рицарства і монгольськими військами. 25-тисячне військо сілезького і краківського князя Генрика II Побожного зазнало поразки від 20-тисячної армії під командуванням монгольського князя Байдара; Генрик і Болеслав Моравський загинули. Незважаючи на перемогу, монгольські сили рушили не на захід, а на піввдень, в Угорщину, — на з'єднання із з Батиєм і Субудеєм.

1388 • Відбулась остання битва Швейцарсько-автрійської війни — незважаючи на кількісну перевагу 16 до 1, у битві під Нефельсом лицарська армія Леопольда III Габсбурга зазнала нищівної поразки від швейцарських військ Союзу восьми міст. Щороку, в перший четвер квітня жителі кантона Гларус святкують перемогу в битві під Нефельсом, і цей день є офіційним святом кантону.

1413 • У Вестмінстерському абатстві в Лондоні на престол Англії урочисто короновано Генріха V з династії Ланкастерів. Через два роки він поновив війну з Францією і завдяки переконливим перемогам домігся проголошення себе регентом і спадкоємцем французького трону.

1454 • У Лоді Міланське герцогство, Неаполітанське королівство і Флорентійська республіка уклали мирний договір, що завершив війну за гегемонію у Північній Італії.

1483 • Після смерті 41 річного англійського короля Едуарда IV, першого з династії Йорків, на престол зійшов його 12-річний син Едуард V. Однак 26 квітня регент неповнолітнього монарха Річард Глостерський здійснив двірцевий переворот і проголосив себе новим королем Англії під іменем Річард III.

Нова історія
1682 • Французький мандрівник Рене Робер, рицар де Ла Саль, перший європеєць, котрому вдалось проплисти по ріці Міссісіпі до Мексиканської затоки, оголосив території в басейні Міссісіпі французькими володіннями і назвав їх Луїзіана — на честь короля Людовика XIV.

1747 • В Лондоні за звинуваченням у державній зраді страчено Саймона Фрейзера, 11-го лорда династії Ловат; він став останнім, кого в Англії позбавили життя по судовому рішенню шляхом відрубування голови.

1787 • Збори французьких нотаблів змусили французького короля Людовика XVI відправити у відставку головного контролера фінансів Шарля де Калонна, котрому не вдалось зупинити ріст державного боргу Франції і провести реформу фінансової системи країни, що загрожувало Франції банкрутством. Новим генеральним контролером фінансів був призначений головний опонент Калонна архієпископ Тулузький Етьєн Шарль де Ломені де Брієн. Однак і його реформи не дали позитивних результатів, і в 1788 році генеральне казначейство Франції оголосило про банкрутство.

1834 • У Ліоні почалось жорстоке придушення повстання робітників шовко-ткацької промисловості. Ще в 1831 році невдоволені своїм матеріальним положенням ліонські ткачі розпочали стачку протесту проти підприємців і уряду, котра в 1834 році переросла у повстання після прийняття суворого закону проти страйкарів. Шість днів на вулицях Ліона йшли бої між повстанцями і королівськими військами; після придушеня повстання над його ініціаторами і активними учасниками був влаштований судовий процес і багато з них були заслані на каторгу.

1839 • Між лондонськими залізничними станціями Паддінгтон і Вест-Дрейтон запрацювала перша у світі комерційна телеграфна лінія.

1859 • 23-річний Семюел Ленгхорн Клеменс отримав свідотцтво, що дозволяло йому керувати річними пароплавами. Пропрацювавши чотири роки моряком на Міссісіппі, у 1861 році він зайнявся журналістикою і став підписувати свої статті псевдонімом Марк Твен, що на жаргоні річників означає безпечну для плавання глибину.

1865 • В Аппоматтоксі (штат Вірджинія) 28-тисячна армія конфедератів генерала Роберта Лі капітулювала перед військами Півночі, котрими командував генерал Улісс Грант. У США закінчилась Громадянська війна, котра тривала чотири роки і забрала життя півмільйона людей.

1866 • Конгрес США прийняв закон про громадянські права, котрий наділяв громадянськими правами всіх уроджених жителів США. Закон поширювався як на білих, так і на кольорових американців, проте корінні жителі країни — індіанці, витіснені в резервації, як і раніше залишились позбавленими правових гарантій.

1914 • В ході мексиканської революції капітан армії констуціанолістів Густаво Каміна на біплані злетів з аеродрому міста Тополобампо і провів бовбардування двох човнів з флоту диктатора Вікторіано Уерта. Скинувши п'ять бомб, він не влучив у ціль — це перше в історії військово-морської авіації бомбардування.

1918 • Верховна рада Молдавської Демократичної республіки, яка 6 лютого 1918 року вийшла зі складу Росії, проголосувала за приєднання Бесарабії до складу Румунії, де вона перебувала наступні 22 роки.

1930 • В Нью-Йорку вперше публічно продемонстровано роботу відеотелефона (відеофона). Між офісами компаній Bell Laboratories і AT&T встановлено зв'язок, що дозволяв співбесідникам не тільки чути, але й бачити одне одного.

Новітня історія
1940 • У відповідності з оперативним планом «Маневри на Везері» німецькі війська почали окупацію нейтральних Данії і Норвегії. Данія протрималась кілька годин, доки король Крістіан X не був змушений оголосити про капітуляцію країни, його рідний брат Хокон VII німецький ультиматум відхилив, закликавши Норвегію до спротиву, який вона чинила два місяці.

1945 • Війська 3-го Білоруського фронту під командуванням маршала Василевського при підтримці Балтійського флоту від командуванням адмірала Трібуца зайняли німецьке місто Кьонінсберг (нині — Калінінград, Росія).

1945 • У концтаборі Флоссенбюрг за участь у змові проти Гітлера (1944) страчений німецький адмірал Фрідріх Вільгельм Канаріс, начальник управління військової розвідки і контррозвідки нацистської Німеччини (з 1935 року).

1948 • В ході арабо-єврейського протистояння підрозділи сіоністських воєнізованих формувань напали на палестинське селище Дейр-Ясін на околиці Єрусалима, в результаті чого у ньому загинуло від 107 до 254 чоловік. Жорстокість розправи над мирними жителями зміцнила рішучість урядів арабських країн оголосити Ізраїлю війну через п'ять тижнів, щойно закінчився британський мандат на Палестину.

1959 • Американське Національне Агенство з Аеронавитики і Космонавтики (НАСА) оголосило про набір першої групи астронавтів, до якої ввійшли Скотт Карпентер, Гордон Купер, Джон Гленн, Вірджил Гріссом, Уолтер Ширра, Алан Шепард і Дональд Слейтон. 7 кращих військових пілотів, відібраних з 32-х кандидатів, мали взяти участь у проекті "Меркурій", що передбачав запуск в 1961 році першої пілотованої людиною космічної ракети. В СРСР першу групу космонавтів було сформовано на рік пізніше — 7 березня 1960 року.

1962 • На 34-й церемонії вручення нагород Американської академії кіномистецтв основна увага була прикута до мюзиклу «Вестсайдська історія», адаптованій до реалій сучасного гангстерського Нью-Йорку історії кохання Ромео і Джульєтти. Стрічка була вмзнана кращим фільмом 1961 року, її постановник Роберт Вайс — кращим режисером, актори Джордж Чаркінс і Ріта Морено — кращими у епізодичних ролях; авторам і учасникам картини загалом було вручено 10 "Оскарів". Але не обійшлось без сюрпризів — уперше за краще виконання головної жіночої ролі нагороду було вручено актрисі, що знялась в неамериканському фільмі: її отримала Софі Лорен за фільм "Дві жінки".

1963Вінстон Черчілль став першим іноземцем, кому Конгресс США присвоїв звання почесного громадянина США.

1966 • Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував більше чотирьох століть, книг, заборонених до читання під страхом відлучення від церкви. Вперше подібний список був затверджений на Тридентському соборі (1545) і опублікований в 1564 році; він послужив основою для наступних переліків заборонених книг допоки в 1897 році папа Лев XIII не опубликував свій список, Index Leonianus, який мав силу закону до його скасування Другим Ватиканським собором.

1968 • У Чехословаччині опубліковано програмний документ "Чехословацький шлях до соціалізму", в котрому було запропоновано проведення економічних реформ і демократизацію суспільного життя. "Празька весна" тривала до серпня — в країну було введено війська країн Варшавського договору і на зміну реформаторам до керівництва країною стали ортодоксальні комуністи.

1970 • Напередодні виходу свого сольного альбому Пол Маккартні заявив про припинення своєї роботи із Beatles. До кінця року він юридично оформив розрив з групою.

1977 • Шведська група Dancing Queen» ABBA вперше очолила хіт-парад США">ABBA вперше піднялась на першу сходинку американських музичних чартів — «Dancing Queen» стала найпопулярнішою піснею у США.

1979 • Життєві драми та війни були основними темами фільмів, що здобули нагороди на 51-й церемонії вручення "Оскарів". Кращим фільмом став "Мисливець на оленів" (режисер Майкл Чиміно), кращим актором та актрисою — Джонатан Войт і Джейн Фонда ("Вертаючись додому"), кращим актором в епізодичній ролі — Крістофер Уокен ("Мисливець на оленів"), кращою актрисою другого плану — Меггі Сміт ("Каліфорнійська сюїта").

1984 • На 56-й церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії кращим фільмом став "Час ніжності" режисера Джеймса Брукса. Ця ж стрічка принесла нагороди і Джеку Ніколсону як кращому в епізодичній ролі та Ширлі Маклейн як кращій актрисі. Протягом 26 років Маклейн п'ять разів номінувалася на «Оскара» і лише на цей раз таки його здобула. Кращим актором було визнано Роберта Дюваля ("Ніжні вибачення"), а кращою актрисою другого плану — Лінду Хант ("Рік в небезпеці").

1989 • У столиці Грузії Тбілісі силами армії під командуванням генерала Ігора Родіонова жорстоко придушено багатоденну мирну демонстрацію, що проходила перед Будинком уряду під антикремлівськими гаслами. Загибель у результаті надмірного застосування сили 19 осіб (з них — 16 жінок) дала поштовх до консолідації громадянського суспільства Грузії, яка цього ж дня через два роки проголосила відновлення державної незалежності.

Наш час
1991 • Верховна рада Грузії прийняла Акт про відновлення державної незалежності Грузії.

1992 • На парламентських виборах у Великій Британії вчетверте підряд перемогу здобула Консервативна партія. Вона отримала 336 мандатів, збільшивши своє представництво в палаті громад; лейбористи завоювали 271 місце. У відпвідності з британськими традиціями сформувати уряд було доручено лідеру партії-переможниці Джону Мейджору, що кількома роками раніше змінив на цьому посту Маргарет Тетчер. Багатолітній керівник Лейбористської партії Нейл Кіннок, звинувачений соратниками в тому, що його помилки привели до поразки на виборах, подав у відставку.

1992 • Поміркована політична група президента Ірану Алі Акбара Рафсанджані перемогла на виборах і отримала більшість у меджлісі (парламенті) — більшість виборців підтримала програму ринкових реформ при умові збереження традиційних цінностей ісламу.

1995 • Альберто Фухіморі обраний президентом Перу на другий 5-річний термін. За роки його правління країна вийшла зі стану громадянської війни.

2000 • На президентських виборах в Грузії впевнену перемогу здобув екс-комуністичний лідер Едуард Шеварнадзе — 82% проти 17% за нинішнього комуністичного лідера Джумбера Патіашвілі.

2000 • Альбом Мобі «Play» очолив британський хіт-парад і провів на першому місці 5 тижнів

2003 • Європарламент схвалив вступ у Європейський союз 10 нових членів: Кіпр, Мальта, Естонія, Латвія, Литва, Угорщина, Польща, Чехія, Словаччина й Словенія.

Народились 9 квітня

1336 — †18 лютого 1405Амір Тимур (Тамерлан), середньоазійський державний діяч і політик, полководець, великий емір Мавераннахра (1370-1405 рр.), засновник династії Тимуридів.

1802 — †19 березня 1884 • Еліас Льонрот, фінський фольклорист; записав і опублікував національний карело-фінський епос "Калевала".

1821 — †31 серпня 1867Шарль Бодлер, французьский поет ("Квіти зла").

1865 — †20 грудня 1937Еріх Людендорф, німецький військовий та політичний діяч, генерал Першої світової війни, один з очільників правого руху у повоєнній Німеччині.

1898 — †23 січня 1976 • Поль Робсон, американський співак (бас), драматичний актор, громадський діяч.

1925 — †9 серпня 2016 • Ернст Йосифович Нєізвєстний, американський скульптор російського походження.

1926 — †27 вересня 2017Г'ю Марстон Гефнер, американський видавець, засновник журналу Playboy.

1933 — †6 вересня 2021Жан-Поль Бельмондо, французький театральний і кіноактор ("Гра в чотири руки", "Казино Рояль", "Чудовий", "Любов і французька жінка").

1933 — †6 грудня 1994Джан Марія Волонте, італійський кіноактор ("Чотири дні Неаполя", "За жменю доларів", "Справа громадянина поза всякими підозрами", "Христос зупинився в Еболі").

1938 — †3 листопада 2010Віктор Степанович Чорномирдін, російський політик, глава уряду Російської Федерації в адміністрації Бориса Єльцина (1995-99 рр.), посол Росії в Україні (з 2001 р.).

1965 • Поліна Порізкова, американська топ-модель, кіноактриса, родом з Чехословаччини; дружина Ріка Окасека (група The Cars).

1971 • Жак Вільньов, канадський автогонщик, чемпіон перегонів "Індікар" (1995), "Формула-1" (1997).

1979 • Альбіна Борисівна Джанабаєва, російська співачка казахського походження, солістка українського жіночого поп-гурту «ВІА Гра». 45 років з дня народження.

Померли 9 квітня

585 до н.е.Дзімму, перший імператор Японії (660-585 до н.е), синтоїстське божество, легендарний полководець. Пом. 2609 років тому у 126 років (нар. 13 лютого 711 до н. е.).

491 • Флавій Зенон Ісавр, візантійський імператор (474-75, 476-91 рр.) з династії Левів (Фракійської). Пом. 1533 роки тому десь у 66 років (нар. бл. 425 р.).

715 • Костянтин, 88-й папа Римський (708-715 рр.). Пом. 1309 років тому у 51 рік (нар. 664 р.).

1483Едуард IV (Едуард Йорк), перший король Англії (1461-70, 1471-83 рр.) з династії Йорків. Пом. 541 рік тому у 41 рік (нар. 28 квітня 1442 р.).

1492Лоренцо Медічі (Лоренцо Величний), правитель Флоренції (1469-92 рр.), поет ("Новела про Джакоппо"), меценат; внук Козимо Медічі-старшого. Пом. 532 роки тому у 43 роки (нар. 1 січня 1449 р.).

1516 • Ієронім Босх (Ерун Антоніссун ван Акен), нідерландський живописець, один з найвідоміших майстрів Північного Відродження. Пом. 508 років тому десь у 66 років (нар. бл. 1450 р.).

1553Франсуа Рабле, французький письменник ("Гаргантюа і Пантагрюель"). Пом. 471 рік тому у 59 років (нар. 4 лютого 1494 р.).

1626Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник ("Novum Organum"), лорд-канцлер Англії (1618-21 рр.). Пом. 398 років тому у 65 років (нар. 22 січня 1561 р.).

1918 • Ніко Піросмані (Піросманішвілі), грузинський художник. Пом. 106 років тому у 56 років (нар. 5 травня 1862 р.).

1945 • Вільгельм Франц Канаріс, німецький військовий, адмірал, керівник німецької військової розвідки (абвер) періоду Другої світової війни. Пом. 79 років тому у 58 років (нар. 1 січня 1887 р.).

1959Френк Ллойд Райт, американський архітектор-новатор («Будинок над водоспадом», Музей Соломона Гуггенгайма в Нью-Йорку). Пом. 65 років років тому у 90 років (нар. 8 червня 1869 р.).

2011 • Сідні Люмет, американський кінорежисер (Серпіко, Смертельна пастка, Сімейний бізнес, Глорія). Пом. 13 років тому у 87 років (нар. 25 червня 1924 р.).

Головні події 9 квітня

Коронація Генріха V Ланкастера

1413

Німецька окупація Данії і Норвегії

1940

Різанина в Дейр-Ясіні

1948

Тбіліська трагедія

1989