Цей день 4 червня
155-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 211 днів. Іменинники — Володимир, Іван. Міжнародний день дітей — жертв агресії, в Казахстані відзначають День державних символів, в Естонії — День прапора, в Тонзі — День незалежності.

Головні події 4 червня

Всі події 4 червня

1070 • За легендою саме в цей день жителі французького містечка Рокфор отримали новий сорт сиру, котрий сьогодні так і називається — "рокфор".

1286 • Єрусалимське королівство об'єднане під владою короля Кіпру Генріха II Шампанського.

1500 • Київ згідно з Магдебурзьким правом звільнений від усіх торгових мит.

1630 • В ході повстання військо під проводом гетьмана нереєстрових запорізьких козаків Тараса Федоровича (Трясила) під Переяславом здобуло перемогу над урядовими польськими військами Станіслава Конєцпольського.

Нова історія
1775 • За наказом імператриці Катерини II російське військо під командуванням генерала Текелія оточило Запорозьку Січ і зруйнувало всі укріплення та будівлі. Частина козаків утекла на турецькі землі, де було засновано Задунайську Січ. Лише через два місяці імператрицею було видано указ про знищення Запорізької Січі.

1784 • Елізабет Тібль з Ліона (Франція) стала першою жінкою, що побувала в небі на літальному апараті. Політ на повітряній кулі "Le Gustave", названій так в честь шведського короля Густава III, котрий спостерігав за польотом, тривав 45 хвилин, на 20 хвилин більше, ніж політ її земляків д-ра Розьє і маркіза Арландського, здійснений за півроку перед тим. Крім того, куля "Le Gustave" піднялась на висоту 2591 метрів, тоді як чоловіки досягли висоти лише 900 метрів.

1805 • Закінчилась перша берберська війна — представники США та Тріполі (сьогоднішня Лівія) погодились підписати мирний договір, про припинення військових дій, розпочатих чотири роки перед тим американцями, котрі ввели у Середземне море свій флот на захист торгових суден від піратів, що базувалися в берберських країнах — Марокко, Алжирі, Тунісі та Триполітанії.

1831 • Принц Леопольд став королем конституційної монархії Бельгія.

1856 • Російський колекціонер живопису Павло Третяков придбав картини «Спокуса» і Василя Худякова «Сутичка з фінляндськими контрабандистами», що поклало початок заснуванню у Москві Третяковської галереї, офіційне відкриття якої для публіки відбулось 15 серпня 1893 року.

1878 • В Константинополі підписано таємний англо-турецький договір, за яким Великобританія зобов'язувалась захищати інтереси Османської імперії в Азії, отримавши як компенсацію острів Кіпр.

1896 • На вулицях Детройта Генрі Форд провів дорожні випробовування першої машини власної конструкції під назвою «Quadricycle». Їх початок довелось перенести на годину через те, що ширина машини була більшою за ширину дверей приміщення, в якому її зібрали. «Quadricycle» їздив на чотирьох велосипедних колесах, мав бензиновий двигун потужністю 4 кінські сили, дві передачі і розвивав швидкість до 32 км/год.

1916 • В ході Першої світової війни на території Галичини російські війська під командуванням генерала Олексія Брусилова розпочали наступ на Східному фронті в напрямку Луцька і через 2,5 місяці прорвали оборону австро-угорської армії на фронті шириною 340 кілометрів і зайняти Буковину, Східну Галичину та частина Волині. Це була нова тактика ведення війни, коли всі армії одночасно розпочали наступ, і найвдаліша операція росіян в ході війни.

1919 • Американський Конгрес прийняв 19-у поправку до конституції, котра гарантувала жінкам право брати участь у голосуванні під час виборів. Після ратифікації поправки всіма штатами, у серпні 1920 року вона набула чинності по всій території США.

1920 • У Великому Тріанонському залі Версалю між союзними державами Антанти та Угорщиною, як однією зі спадкоємниць Австро-Угорської імперії підписано договір, за яким вона погодилась на втрату майже трьох чвертей території, відмову від авіації і флоту та скорочення армії і визнання незалежності Чехо-Словаччини та Королівства сербів, хорватів і словенців.

Новітня історія
1940 • У Москві відкрито стадіон "Динамо". В першому футбольному матчі на полі нового стадіону зустрілись динамівці Москви та Києва. Матч закінчився з рахунком 8:5 на користь господарів. До 1956 року стадіон "Динамо", що вміщав 54 тисячі глядачів, був найбільшою спортивною ареною Москви.

1940 • Німецькі війська блокувли Дюнкерк і взяли в полон 40 тисяч чоловік, що не встигли евакуюватись під час операції «Динамо».

1944 • П'ята армія США увійшла до Риму, почавши звільнення столиці Італії.

1946 • У результаті перемоги на загальних виборах Лейбористської партії, створеної профспілками на підтримку популярного в країні колишнього міністра праці, 48-річний полковник Хуан Перон став 29-м президентом Аргентини. Прихильник державного корпоратизму і національного протекціонізму, він домігся значних соціальних і економічних успіхів у перші роки свого правління, проте не зумів запобігти глибокій економічній кризі, втратив прихильність однопартійців та католицької церкви, і на початку свого другого президентського терміну був повалений військовою хунтою.

1953 • На пленумі в Києві першим секретарем ЦК КПУ обрано Олексія Кириченка, першого етнічного українця, хто очолив Комуністичну партію України. У роки його секретарювання відбулися десталінізація, кампанія скорочення надмірної чисельності адміністративно-управлінського апарату СРСР, початки «хрущовської відлиги» та реабілітації, до виконання яких успішно долучалася Україна.

1954 • Прем'єр-міністри Франції та В'єтнаму Жозеф Ланьє і Буу Лок підписали у Парижі договір "про повну незалежність В'єтнаму".

1970 • Острівне полінезійське королівство Тонга отримало незалежність від Великої Британії.

1972 • Закінчився суд над активісткою американської компартії колишнім професором філософії Каліфорнійського університету Анжелою Девіс, звинуваченою у сприянні вбивству і викраденню людей. Її визнано невинною за всіма висунутими проти неї звинуваченнями. Після суду Анжела Девіс повернулась до викладацької роботи і в 1980 році болотувалась на виборах як кандидат на пост віце-президента США від Комуністичної партії.

1972 • Російський поет Йосиф Бродський, майбутній лауреат Нобелівської премії, вимушено залишив Радянський Союз і виїхав до США.

1989 • Поблизу Уфи (Башкирія) із-за витоку газу з магістрального продуктопроводу відбувся вибух газової хмари в момент проходження через неї зустрічних поїздів "Новосибірськ-Адлер" і "Адлер-Новосибірськ". В результаті аварії загинуло 575 осіб і 623 отримали тяжкі поранення.

1989Площа Тяньаньмень в Пекіні стала місцем кривавого розгону китайською армією масової демонстрації, яка тривала з 27 квітня. Те, що почалось як студентська акція на захист демократії півтора місяці перед тим, переросло у мільйонну демонстрацію всіх верств населення. Введені на площу танки відкрили вогонь і буквально їхали по рядах демонстрантів на очах мільйонів глядачів, що спостерігали за подіями в прямому ефірі по телебаченню. Кількість жертв оцінюється від сотень до кількох тисяч чоловік.

1990 • Всеукраїнський православний собор у Києві проголосив патріархат Української автокефальної православної церкви і обрав митрополита Мстислава першим патріархом УАПЦ.

Наш час
1991 • Компанія Sony випустила Data Discman, портативний комп'ютер для відтворення інформації на тридюймових компакт-дисках.

1996 • Семимільярдний проект, над котрим Європейське космічне агенство працювало протягом десяти років, зазнав фіаско — під час запуску з космодрому Куру (Французька Гвіана) ракета "Ariane 5", здатна виводити на орбіту 7,6 тонн вантажу, відхилилась від курсу і вибухнула.

2004 • Внаслідок тривалого земельного конфлікту з адміністрацією цементного заводу, власник майстерні у містечку Гренбі (штат Колорадо) Марвін Хімеєр обладнав бронею свій бульдозер і за 7 годин зруйнував всі адміністративні будівлі заводу, а також офіс місцевої газети і будинок судді, після чого покінчив життя самогубством. Війна Марвіна Хімейра завдала збитків на 7 мільйонів доларів і в ній не загинула жодна людина (крім нього самого).

Народились 4 червня

1738 — †29 січня 1820 • Георг III (Георг Вільям Фредерік Гановер), король Великобританії та Ірландії (1760-1820 рр.) з Гановерської династії, король Гановера (1815-1820 рр.); саме за часу його перебування на британському престолі Британією було втрачено американські колонії.

1867 — †27 січня 1951Карл Густав Еміль Маннергейм, фінський державний і військовий діяч, регент (1918-19 рр.), маршал (1942), президент Фінляндії (1944-46 рр.).

1903 — †20 січня 1988 • Крістофер Коккерелл, англійський винахідник, конструктор судна на повітряній подушці.

1936 • Брюс Дерн, американський актор ("Чорна неділя", "Вертаючись додому", "Загнаних коней пристрілюють, чи не так?").

1944 • Мішель Філліпс (Холлі Мішель Джильєм), америкаська співачка (The Mamas and the Papas: "California Dreamin'", "I Saw Her Again", "Dedicated to the One I Love"), актриса ("Діллінджер", "Останній фільм"). 80 років з дня народження.

1952 • Броніслав Марія Коморовський, польський історик і політик, президент Польщі (з 2010 р.).

1970Ізабелла Скорупко, шведська актриса польського походження ("Золоте око", "Вогнем і мечем", "Верхня межа").

1971Ноа Вайл, американський актор ("Швидка допомога", "Не можу не танцювати", "Сцени злочину").

1975Анджеліна Джолі (Войт), американська кіноактриса, лауреат премії «Оскар» ("Хлопці не плачуть" [1999]; "Першородний гріх", "Викрасти за 60 секунд", "Лара Крофт", "Любов — це все", "Кіборг 2", "Спокуса").

1976Олексій Анатолійович Навальний, російський політичний і громадський діяч.

1979 • Тетяна Миколаївна Чорновол, українська журналістка, політик і громадський діяч. 45 років з дня народження.

1985 • Лукас Подольскі, німецький футболіст польського походження («Кельн»).

Померли 4 червня

756 • Сьому, 45-й імператор Японії (724-756 рр.). Пом. 1268 років тому у 55 років (нар. 701 р.).

1134 • Магнус I (Магнус Сильний), король Швеції з династії Естрідсенів. Пом. 890 років років тому у 28 років (нар. 1106 р.).

1798Джованні-Джакомо Казанова, італійський авантюрист, герой-коханець, письменник ("Історія мого життя"). Пом. 226 років тому у 73 роки (нар. 2 квітня 1725 р.).

1830Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський військовий і політик, 4-й президент Перу (1823), 2-й президент Болівії (1825-28 рр.), Великий маршал Перу; сподвижник Сімона Болівара. Пом. 194 роки тому у 35 років (нар. 3 лютого 1795 р.).

1916 • Мілдред Хілл, американська вчителька, співавтор (разом з сестрою Патті Сміт Хілл) пісні "Happy Birthday". Пом. 108 років тому у 57 років (нар. 27 червня 1859 р.).

1941Вільгельм II (Вільгельм Гогенцоллерн), третій і останній імператор Німеччини, король Прусії (1888-1918 рр.). Пом. 83 роки тому у 82 роки (нар. 27 січня 1859 р.).

1942 • Рейнгард Гейдріх, німецький державний діяч, обергрупенфюрер СС, генерал поліції, начальник Головного управління імперської безпеки (1939-42 рр.), імперський протектор Чехії і Моравії (1941-42 рр.). Пом. 82 роки тому у 38 років (нар. 7 березня 1904 р.).

Головні події 4 червня

«Квадрицикл» Генрі Форда

1896

Брусиловський прорив

1916

Тріанонський договір

1920

Маннергейм і Гітлер

1942

Хуан Перон — президент Аргентини

1946

Події на площі Тяньаньмень

1989